شناسه خبر: 10418 منتشر شده در مورخ: 1395/8/26 ساعت: 11:39 گروه: بهداشت و سلامت  
آنفلوآنزا نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی ندارد/ آلودگی هوا باعث افزایش مبتلایان به آنفلوآنزا نمی‌شود
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت:

آنفلوآنزا نیاز به درمان آنتی‌بیوتیکی ندارد/ آلودگی هوا باعث افزایش مبتلایان به آنفلوآنزا نمی‌شود

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه آلودگی هوا باعث افزایش تعداد بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نمی‌شود، گفت: این بیماری نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارد.

به گزارش ایران سپید به نقل از قارس، محمدمهدی گویا در ارتباط با آنفلوآنزا گفت: موارد ابتلا به بیماری‌های تنفسی طی هفته گذشته در کشور افزایش یافته و علاوه بر آن، انواع شدید بیماری‌های تنفسی هم شیوع پیدا کرده است و لازم است این دو از هم تفکیک داده شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی به بیماری‌های تنفسی اشاره می‌کنیم سرماخوردگی را هم شامل می شود، افزود: نگرانی برای سرماخوردگی نداریم بلکه نگرانی ما افزایش موارد شدید بیماری های تنفسی است یعنی افرادی که به این دلیل در بیمارستان بستری می‌شوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با بیان این که هفته گذشته موارد شدید بیماری های تنفسی افزایش داشته است، گفت: افزایش موارد شدید بیماری‌های تنفسی به دو دلیل فعال شدن عوامل بیماری زا و آلودگی هوا است.

گویا افزود: آلودگی هوا باعث افزایش تعداد بیماران نمی شود بلکه بیماری را تشدید می کند و در حال حاضر موارد شدید بیماری بیشتر در استان های تهران، اصفهان و کرمان دیده شده است.

وی گفت: تقریبا حدود ده درصد مواردی که توسط ما شناسایی شده اند مبتلا به آنفلوانزای شدید بودند که تحت درمان قرار گرفتند و خوشبختانه بهبود پیدا کردند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینکه به نظر می آید روند افزایش بیماری های تنفسی ظرف هفته های آینده نیز ادامه داشته باشد، بر لزوم خودمراقبتی مردم تأکید کرد.

گویا تصریح کرد: مردم از خوددرمانی پرهیز کنند و اگر به بیماری تنفسی مبتلا شدند حتما به پزشک مراجعه کنند زیرا پزشک تصمیم می گیرد که چه اقدام درمانی برای آنان بهتر است.

وی در ادامه افزود: در صورتی که پزشک نسبت به استراحت فرد بیمار در منزل اقدام کرد، حتما باید در منزل استراحت کرد زیرا استراحت کردن علاوه بر این که به بهبود سریعتر فرد مبتلا کمک می کند مانع از ابتلای فرد دیگری به بیماری شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: انتظار ما از مردم اینست که در صورت بیماری فرزندانشان، آنها را زودتر از موعد به مدرسه نفرستند و اگر خودشان هم مبتلا شدند در محل کار حاضر نشوند تا دیگران را نیز مبتلا نکنند.

گویا در ادامه گفت: این بیماری در اکثریت قریب به اتفاق نیازی به داروی خاص ندارد و با تجویز یک‌سری داروهای ساده و مسکن بهبود پیدا می‌کند.

وی افزود: طول دوره این بیماری 5 روز تا یک هفته است ضمن اینکه مصرف آنتی بیوتیک نیز برای این بیماری کار درستی نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تأکید بر ضرورت رعایت نکات بهداشت فردی گفت: سرفه کردن، عطسه کردن و ترشحات تنفسی و همچنین دست دادن باعث انتقال این بیماری به افراد دیگر می‌شود.

گویا افزود: فرد مبتلا در هنگام سرفه و یا عطسه کردن باید حتما دستمال جلوی بینی و دهان خود بگیرد و بعد از آن دستمال را در کیسه پلاستیک گذاشته، گره زده و در سطل آشغال قرار دهد.

وی گفت: ثابت شده است که همین اقدام ساده می تواند از موارد زیاد ابتلا به آنفلوآنزا بکاهد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تأکید کرد: شستن مکرر دست‌ها توسط فرد مبتلا باعث عدم انتقال بیماری به دیگری می‌شود.

گویا خطاب به پزشکان گفت: این بیماری نیاز به درمان آنتی بیوتیکی ندارد و حدالامکان سعی کنند از تجویز بی مورد دارو برای این بیماران پرهیز کنند زیرا تجویز بی مورد دارو باعث طولانی شدن بیماری شده و در برخی از موارد باعث تشدید آن شده و ممکن است خطر مرگ را در پی داشته باشد.

وی گفت: مطمئناً با رعایت این نکات موارد بیماری در سطح جامعه کاهش پیدا می کند و سریعتر می توانیم شاهد کاهش بیماری در کشور شویم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پایان گفت: در صورت گسترش بیماری در هفته‌های آینده متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *