شناسه خبر: 10738 منتشر شده در مورخ: 1395/10/19 ساعت: 09:05 گروه: اجتماعی  
افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تا ۲۰درصد حداقل دستمزد

افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی تا ۲۰درصد حداقل دستمزد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف خانواده‌های پردرآمد از شمول افراد یارانه‌بگیر منابع آزاد شده را به توانمندسازی و پرداخت مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص دادند.

به گزارش ایران سپید به نقل از خانه ملت با تصویب مجلس شورای اسلامی دولت موظف شد در طول اجرای قانون برنامه هر سال حداقل مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه موجود متناسب با محرومیت ۲۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار از محل هدفمندی سازی یارانه‌ها و حذف یارانه خانواده‌های پردرآمد در ردیف بودجه خاص سنواتی تأمین و از طریق سازمان‌های مذکور پرداخت کند.

این مصوبه مجلس با ۱۸۳ رأی موافق از ۲۲۲ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید. بر اساس این ماده دولت در عین افزایش توانمندسازی دهک‌های یارانه‌بگیر موظف به حذف یارانه خانواده‌های پردرآمد شد.


 سابقه پیمان جوانمردان
 
در سال ۹۲، به همت جمعی از فعالان فرهنگی، رسانه‌ای و اجتماعی پیمانی با عنوان پیمان جوانمردان تدوین شد که در آن «جوانمردان پیمان می‌بستند به منظور تامین حداقل معاش خانواده سالخوردگان و ازکارافتادگانی که ارتباط آن‌ها با کسب درآمد قطع شده است، از طریق تلاش برای تصویب قوانین لازم در مجلس شورای اسلامی اقدام کنند.»  
 
دکتر حسن سبحانی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی از جمله کسانی بود که در آن روز‌ها که از طرح حمایت از سالخوردگان و ازکارافتادگان بی‌درآمد (پیمان جوانمردان) حمایت کرد. وی در آن روز‌ها گفت: مشمولان این طرح از معدود گروه‌هایی هستند که پرداخت‌های نقدی به آنان دارای مبنای علمی در اقتصاد است. حتی اقتصاددانان لیبرال هم معتقدند که به افرادی همچون سالخوردگان و از کارافتادگان که رابطه آنان با کسب درآمد برای همیشه قطع شده است باید حداقل معیشت خانواده آنان به صورت نقدی پرداخت شود.  
 
 «۶میلیون نفر» در مجلس نهم
 
خرداد سال 94 بود که عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مجلس نهم از طرح دوفوریتی کمک نقدی به خانوارهای فقیر از ۲۴۰ تا ۵۹۰ هزار تومان معادل ۲۰ تا ۵۰ درصد حداقل دریافتی کارگران خبر داد و گفت: این طرح در مرحله جمع‌آوری امضاست که احتمالاً تا ۴ماه دیگر تبدیل به قانون شود.
 
حسینعلی حاجی‌دلیگانی ادامه داد: از این شش میلیون نفر، ۵میلیون و ۵۰۰هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که تعدادی از آن‌ها قادر به هیچ‌کاری نیستند، در این طرح برای آن‌ها این‌طور ترسیم شده است که به تعداد نفرات خانواده رقمی معادل یک‌سوم دستمزد پایه یک کارگر پرداخت شود یعنی اگر حقوق پایه یک کارگر را یک‌میلیون و ۱۸۰هزار و خرده‌ای در نظر بگیریم که شامل حق اولاد، حق بن، یک دوازدهم عیدی و غیره است به‌ازای یک نفر ۲۰درصد، دو نفر ۳۰ درصد، ۳ نفر چهل درصد و ۴ نفر پنجاه درصد از این مبلغ پرداخت شود که متوسط رقم پرداختی حدود ۳۲۷ هزار تومان می‌شود البته جدای از یارانه و عددی که به‌عنوان کمک از دستگاه‌های مورد نظر پرداخت می‌شود. 
 

اما در نهایت روز شنبه و در ادامه بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی نمایندگان مجلس تصویب کردند. در طول اجرای قانون برنامه هر سال حداقل مستمری مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی را علاوه بر یارانه موجود متناسب با محرومیت ۲۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار از محل هدفمندی سازی یارانه‌ها و حذف یارانه خانواده‌های پردرآمد در ردیف بودجه خاص سنواتی تأمین و از طریق سازمان‌های مذکور پرداخت کند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *