شناسه خبر: 10838 منتشر شده در مورخ: 1395/11/7 ساعت: 07:02 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 7 بهمن 1395

روزنامه پنجشنبه 7 بهمن 1395

به اطلاع خوانندگان می رساند: تفاوت های که در نحوه نوشتن کلمات وجود دارد ناشی از تفاوت رسم الخط بریل با بینایی است به طوریکه در رسم الخط بریل بسیاری از کلمات که در بینایی جدا هستند به صورت پیوسته نوشته می شوند.

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 7 بهمن 1395

27 ربیع الثانی 1438

26 ژانویه 2017

سال بیست و یکم شماره 5490

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

سازمان بهزیستی از نظر مالی بسیار ضعیف است 2

از روحانی عبور نمیکنیم 7

مهلت ثبت نام اولیای بیسواد تا پایان بهمن 9

اعلام قیمت کالاهای اساسی در سبد کالایی شب عید 10

روایتی از نقاشی کردن مرد نابینا 11

استقلال قربانی سلاح جدید فیفا 14

حوادث

چاردیواری 18

 

 

 

صئ..........ویژه

* سازمان بهزیستی از نظر مالی بسیار ضعیف است: معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه سازمان بهزیستی از نظر مالی بسیار ضعیف است، گفت: ۱۰ هزار نفر تحت پوشش طرح مراقبتی هستند و بر اساس برآورد، حد اقل ۲۰۰ هزار نفر نیازمند این طرح هستند. حسین نحوینژاد در جلسه برنامه حقوق شهروندی با محوریت معلولین اظهار کرد: ماهانه تنها بین ۵۳ تا ۱۰۰ هزار تومان به معلولان پرداخت میشود که قرار است از سال ۹۶ مستمری آنها ۲۰ درصد دستمزد کار شود. وی افزود: باید بتوانیم از طریق حذف یارانه افراد پر درآمد، شرایط را برای زندگی معلولان مساعدتر کنیم. ۲۵ هزار نهاد خصوصی با ما همکاری دارند و کل نیروهای سازمان فقط ۲۷ هزار نفر است. وی در بخش دیگری از صحبتهای خود با اشاره به حقوق شهروندان اظهار کرد: هم اسلام و هم قوانین جهانی بر حقوق متقابل شهروندان تأکید دارند و اگر بتوانیم تعادلی در حقوق شهروندان ایجاد کنیم، حقوقی که افراد بر گردن یکدیگر دارند رعایت میشود و شاهد کیفیت زندگی بهتری خواهیم بود. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: فارغ از مسائل سیاسی و جناحی باید حقایق را در نظر بگیریم و در حوادث و اتفاقاتی که در جامعه پیش میآید از لحاظ قانونی برخورد کنیم. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی با بیان اینکه عدم دسترسی به تحصیل معلولان بویژه در مناطق محروم از جمله مشکلات بوده است گفت: در این موضوع خود دولت پیشقدم شد و در ۱۵ شهریور ماه سال ۹۴ لایحه ای را ارسال کرد.

وی با اشاره به صندوق فرصتهای شغلی گفت: این صندوق میتواند به افراد معلول کمک زیادی بکند. نحوینژاد ادامه داد: آموزش رایگان برای معلولان، مناسب سازی معابر و اماکن عمومی و فرهنگی و ورزشی در این اصلاحیه قانونی مورد بحث قرار گرفت؛ همچنین تخصیص بخشی از امکانات ورزشی کشور به معلولین و بیمه های سلامت برای معلولان مورد تأکید قرار گرفت. وی با اشاره به برنامه های فرهنگی که باید در زمینه گسترش تکریم معلولان و سالمندان در جامعه باشد، گفت: این مسأله از دیگر موارد اصلاحیه این قانون بوده است. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: در سال ۹۴ دولت بخشنامه سراسری استفاده از اختیارات خود در مسائل مشاوره ژنتیک و بهداشت معلولان را منتشر کرد که مورد تأیید شورای نگهبان قرار نگرفت، چرا که نمایندگان در مجلس نهم بندهایی را به این بخشنامه اضافه کرده بودند که محل اعتباری آنها مشخص نبود و دلایل شورای نگهبان نیز برای رد این بخشنامه قابل قبول بود. نحوینژاد در ادامه گفت: سعی کردیم که در این بخشنامه این مشکلات را برطرف کنیم و به کمیسیون ویژه مجلس برگردانیم. امیدوار هستیم که این اصلاحات تصویب شود و به صحن علنی مجلس راه یابد. نحوینژاد در خصوص اشتغال معلولان گفت: درصد استخدامی برای معلولان در هر سازمان و نهادی ۳ درصد است. از ۱۰ سال گذشته تا کنون استخدامهای دولتی محدود شده است و برخی دستگاهها که باید ۳ درصد استخدام معلولان را رعایت کنند، مانند سازمان آموزش و پرورش، این مسأله را رعایت نکرده اند. مونس کشاورز، دبیر کنگره بین المللی حقوق شهروندی نیز در حاشیه این نشست بیان کرد: دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی حقوق شهروندی در راستای رویکرد فرهنگی-اجتماعی که در حوزه مسائل شهروندان داشته است، از روزهای آغازین فعالیت، همکاری مناسبی با معاونت امور توانبخشی سازمان بهزیستی به لحاظ ارتباطی که با قشر خاصی از شهروندان که همان اقشار و گروههای آسیبپذیر هستند، برقرار کرده است.

* منابع معلولیت از سایت کاخ سفید حذف شده است: یک سایت مرتبط با معلولیت گزارش داد: همزمان با آغاز ریاست جمهوری دانلد ترامپ، تقریباً تمامی منابع معلولیت در وبسایت کاخ سفید ناپدید شدند. این اتفاق پس از مراسم سوگند رئیس جمهور جدید افتاد و حجم بالایی از مطالب معلولیت از سایت کاخ سفید حذف شد. بخش معلولیت در این سایت در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما، بیش از 24 عنوان مرتبط با جنبه های مختلف معلولیت داشت. در این بخش همچنین اطلاعاتی در مورد آموزش و اشتغال افراد دارای معلولیت، اجرای قانون حمایت از حقوق امریکاییان معلول (ADA)، و یک ویدیو در مورد گشت و گذار در کاخ سفید با زبان اشاره وجود داشت، اما از زمان روی کار آمدن ترامپ، لینکهای مرتبط با معلولیت همگی پیام خطا ارسال میکنند و جستجوی کلمه "معلولیت" در این وبسایت جدید فقط 9 نتیجه را نشان میدهد که دوتای آنها مربوط به دوره ریاست جمهوری "گراوِر کلیولند" (بیست و دومین رئیس جمهور امریکا، متولد 1837، فوت 1908) است. در این صفحه جدید، اعلام شده که کارن پنس، همسر معاون رئیس جمهور (و بانوی دوم امریکا) قرار است از موقعیت جدید خود برای تمرکز روی هنر درمانی استفاده کند که علاوه بر گروههای مختلف، برای افراد اوتیسم و دیگر معلولیتها به کار گرفته میشود.

 

 

صئ........سیاسی

* از روحانی عبور نمیکنیم. محمدرضا عارف در نشست خبری خود در  پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران درباره عبور اصلاحطلبان از روحانی، گفت: مهمترین راهبرد ما در شورای سیاستگذاری در سال ۹۴ این بود که گفتمان اصلاحات در سال ۹۲ را ادامه دهیم و اکنون نیز همان راهبرد را داریم. در جلسه اخیر کارگروهی تشکیل شد تا مواضع ما را اعلام کند، اما به طور طبیعی روشن است که از آقای روحانی عبور نخواهیم کرد و سیاست ما حمایت از ایشان بوده و همین مسیر را ادامه میدهیم.

* ابو الحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تا پایان سال ۱۳۹۵ برنامه ای برای حذف یارانه نداریم، گفت: در صورتی که بنای حذف یارانه کسی باشد، قبل از آن پیامک اطلاع رسانی به فرد ارسال میشود.

* بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات نسنجیده و سخیف جویس انلی، معاون وزیر امور خارجه انگلیس در امور حقوق بشر در نشست مجلس اعیان آن کشور گفت: اظهارات نادرست، ناسنجیده، تحریکآمیز، مداخله جویانه و چون همیشه بر گرفته از منابع غیر موثق خانم جویس انلی، معاون وزارت خارجه انگلیس در جلسه مجلس اعیان آن کشور در قبال موضوعات به زعم آنان حقوق بشری ایران، مردود، مغرضانه و بی اساس بوده و آن را محکوم میکنیم.

* رئیس جمهور جدید آمریکا قرار است فرمانهایی اجرایی صادر کند که بر اساس آنها، اعطای ویزا برای شهروندان چند کشور مسلمان از جمله ایران به طور موقت ممنوع میشود. به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس فرمان جدید رئیس جمهور آمریکا صدور ویزا برای شهروندان سوریه و شش کشور دیگر خاور میانه و آفریقا، شامل ایران، عراق، یمن، لیبی، سودان و سومالی به بهانه اینکه تهدیدی علیه امنیت ملی هستند، به طور موقت ممنوع شود. نام ایران نیز در میان کشورهایی است که شهروندان آنها برای مهاجرت و دریافت ویزای ورود به آمریکا با محدودیت مواجه خواهند شد.

 

صئ.......اجتماعی  

* مهلت ثبت نام اولیای بیسواد تا پایان بهمن: علی باقرزاده، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به اتمام مهلت ثبت نام اولیای بیسواد تا پایان بهمن ماه، گفت: تا هفته گذشته ۸۱ هزار نفر در دوره های سوادآموزی ثبت نام کرده اند. وی به مهلت ثبت نام والدین بیسواد تا پایان بهمن ماه، اشاره و اظهار کرد: ۱۵۰ هزار نفر از والدین بیسواد باقی مانده اند تا در دوره های سوادآموزی شرکت کنند. باقرزاده با بیان اینکه تا هفته جاری ۸۱ هزار نفر در دوره های مختلف سوادآموزی ثبت نام کرده اند، تصریح کرد: امیدواریم این پوشش سوادآموزی را به ۱۰۰ هزار نفر تا پایان سال برسانیم.

* پرداخت حقوق به کارگران بیمه نشده پلاسکو: فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران گفت: یک میلیون و 100 هزار تومان به مدت 4 ماه به کارگران بیمه نشده ساختمان پلاسکو توسط سازمان تأمین اجتماعی حقوق بیکاری پرداخت میشود.

 

صئ........اقتصادی

* اعلام قیمت کالاهای اساسی در سبد کالایی شب عید: قیمت کالاهای اساسی موجود در سبد کالایی شب عید پس از تصویب در کارگروه تنظیم بازار کشور ابلاغ شد. این نرخها شامل قیمتهای مصرف کننده کالاهای اساسی شامل برنج، شکر و کره برای توزیع در سبد کالای شب عید و عرضه از طریق شبکه های منتخب است. کارگروه تنظیم بازار کشور، قیمت مصرف کننده جهت سبد کالایی وزارت رفاه را که از طریق فروشگاههای زنجیره ای و... توزیع خواهد شد، برای هر کیلو برنج هندی مرغوب 3800 تومان، برنج اروگوئه 2600 تومان و سایر برنجهای وارداتی 2000 تومان تصویب کرد.

* تعداد واحدهای مسکن مهر مشمول وام ۴۰ میلیونی: سهم بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی مسکن مهر ۳۹۰ هزار واحد مسکونی است. سهم بانکهای عامل ملی، صادرات، تجارت، ملت و رفاه برای این تسهیلات سر جمع حدود ۸۰ هزار واحد مسکونی تعیین شده است.

صئ........از شش نقطه جهان

* روایتی از نقاشی کردن مرد نابینا: در شماره پیشین، قصه «Sargy Mann»، نقاش نابینا را تا به آنجا پیش بردیم که نخستین بار بعد از نابینایی، تصمیم گرفت نقاشی را از سر بگیرد. اما ادامه این ماجرا را از زبان سارگی میخوانیم: در دوران دانشجویی یاد گرفته بودم که اندازه و ابعاد سوژهها را در ذهن بسپارم. این راه نسبت به نقاشی با تلسکوپ خیلی بهتر بود، زیرا آن شیوه گردندرد میآورد و اکثر اوقات مجبور بودم گردنم را ماساژ دهم.

در روش جدید من توصیف اشیا را میگفتم و آن را ضبط میکردم و بعداً به آنها گوش میدادم تا چیزی از قلم نیفتد. قبلاً از تکنیک فتومونتاژ استفاده کرده بودم. در این روش نیز دوباره از آن استفاده کردم، بدین صورت که به شخصی میگفتم درست از دیدگاه من عکس بگیرد و آنها را با نهایت دقت به هم بچسباند. بعداً که تابلو را نقاشی میکردم به سراغ این فتومونتاژ میآمدم و با استفاده از تلسکوپ چشمیم جزئیات را از روی آن میدیدم.

در سال 2002 بیناییم آن قدر کم شده بود که تن به عمل پیوند قرنیه دادم. پزشکان قرنیه سالم چشم راستم را روی چشم چپم گذاشتند و یک قرنیه اهدایی را در چشم راستم گذاشتم. اولین بار بود که در طول آن سه دهه بینایی من به جای بدتر، بهتر شده بود. البته این رویه ادامه دار نبود. در ماه مه 2005 میلادی همراه با پسرم به کاداکِس در شمال اسپانیا رفتیم. درست همان چیزی بود که من میخواستم: دریای آبی مدیترانه، سقفهای نارنجیرنگ خانه ها و نور تابان خورشید. همه چیز عالی بود و تنها یک مشکل وجود داشت: من اصلاً نمیتوانستم حتی یک نقطه را هم ببینم!

روز بعد حتی از آن روز هم زیباتر به نظر میرسید. چشم چپ من درد میکرد. به همسرم گفتم. او چند دقیقه بعد متوجه اتفاقی شد و گفت: «وای نه! از چشم چپت داره خون میاد.» من منتظر این اتفاق بودم: نابینایی کامل. اما بیشتر از آن از یک چیز دیگر میترسیدم و آن این بود که باید برای همیشه نقاشی را کنار بگذارم.

چند روز بعد از آن اتفاق همه اش در فکر بودم. در کارگاه نقاشیم قدم میزدم و با خودم میگفتم که ادامه زندگی را چه کار کنم؟ هیچ حسی به آن نداشتم و مغزم از مناظر و سوژه های بینظیر کاداکس داشت میترکید. با خودم گفتم: «خب... دیگه چی برای از دست دادن دارم؟»

بوم نقاشی را برداشتم و یکی از سوژه های درون ذهنم را نیز انتخاب کردم. مرتب بوم نقاشی را لمس میکردم تا آن را حس کنم. فرچه را برداشتم و بر گوشه بالای راست بوم را رنگ زدم و «دیدم» که رنگش آبی شد. این خاطره ذهنی من از نقاشی نبود، بلکه نوعی ادراک ذهنی من بود. پس از آن زیاد به این مسأله فکر کردم و به این نتیجه رسیدم: «چرا که نه؟!» درست است که نابینا هستم، اما رؤیاهایم کاملاً دست نخورده است. «ادامه دارد»

* گلواژه: هیچ کس نمیداند در زمانهای بحرانی، وفاداری به کدام سو رو میکند. ژان پل سارتر

 

 

صئ........ورزشی

* استقلال قربانی سلاح جدید فیفا: استقلال از سوی فیفا، به دلیل بدهی به بازیکنان خارجی، از پنجره نقل و انتقالات زمستانی محروم شده است. این تصمیم از سوی کمیته حل اختلاف فیفا به دلیل دیرکرد در پرداخت بدهی عادل شیحی، بازیکن آلمانی این تیم در فصل گذشته اتخاذ شده و مدیران استقلال زمانی که تصمیم داشتند کارت آیتیسی جباروف را دریافت کنند، از این موضوع مطلع شدند. باشگاههای ایران تا کنون به خاطر سوء مدیریت پرونده های مالی-حقوقی مفتوح در مراجع قضایی فیفا خسارات زیادی دیده اند. پرونده هایی که علاوه بر بار جرایم مالی، هزینه های دیگری منجمله کسر امتیاز را به باشگاهها تحمیل میکنند. استفاده از حربه بستن پنجره برای اعمال فشار به باشگاههایی که از پرداخت بدهی بازیکنان و مربیان سر باز میزنند، مدتی است که در دستور کار فیفا قرار گرفته است. خصوصاً از زمانی که سیستم نقل و انتقالات به صورت آنلاین (TMS) در اختیار باشگاه ها گذاشته شده تا خود رأساً اقدام به ثبت قراردادها کنند. اگرچه خبر محرومیت اولیه چلسی اواخر سال 2009 چند ماه پس از تصویب TMS توسط کنگره فیفا سر و صدای زیادی کرد، ولی بیشتر هواداران فوتبال، سه سال پیش با شنیدن خبر بسته شدن این پنجره به روی بارسا، شگفتزده شدند. وقتی این روند با رئال و اتلتیکو مادرید ادامه یافت، مشخص شد فیفا در مقوله کارتهای زرد و قرمز خارج از مستطیل سبز، به کشف جدیدی رسیده اند. 41 درصد بازیکنان حرفه ای فوتبال در دنیا، حقوق خود را به موقع دریافت نمیکنند. این در حالی است که تنها 2 درصد آنها درآمدی بیش از 700 هزار دلار دارند و حقوق نیمی از فوتبال پیشه ها کمتر از یک هزار دلار در ماه است. به نظر میرسد فیفا تحت فشار اتحادیه جهانی بازیکنان فوتبال، مبارزه جدیدی را بر علیه باشگاههای بدحساب شروع کرده و در بین آنها، برخورد با باشگاههایی که مدتهاست با این نوع شکایات دست و پنجه نرم میکنند، در الویت قرار دارند.

صئ........حوادث

* نقشه دردسر ساز زنی که میخواست شوهرش را امتحان کند: مدتی قبل مردی نزد مأموران پلیس رفت و مدعی شد که در دام یک زن و 2 مرد مسافرکش گرفتار شده است. او گفت: از طریق تلگرام با زنی آشنا شدم و فریبش را خوردم و در نهایت در دام دزدان زورگیر افتادم. وقتی در دومین قرار با زن جوان که خودش را نسترن معرفی کرده بود حاضر شدم، او با خودروی پراید خودش سر قرار آمده بود که من بی خبر از همه جا سوار ماشینش شدم. در بین راه، اما 2 جوان قوی هیکل سوار شدند و پس از آن به حاشیه شهر رفته و مردان تا حد مرگ کتکم زدند و اموالم را سرقت کردند. کارآگاهان جستجوی خود را برای دستگیری متهمان آغاز کردند و شاید هیچ کس تصورش را هم نمیکرد تمام این نقشه ها زیر سر همسر شاکی بوده است. کارآگاهان خیلی زود هر سه عضو این باند را دستگیر کردند و نفر چهارم همسر شاکی بود. او در بازجوییها جزئیات نقشه انتقامجویی خونین از شوهرش را فاش کرد و گفت: چند وقت پیش در جمع دوستانم بودم که هر یک از آنها از خاطرات امتحان کردن همسرانشان میگفتند. آنجا بود که من هم وسوسه شدم با کمک یکی از همکلاسیهای دانشگاهم، شوهرم را امتحان کنم. برای اجرای این نقشه یک خط موبایل اعتباری خریدم و در ابتدا از طریق تلگرام در نقش زنی به نام نسترن با شوهرم چت کردم. پس از آن با او تماس گرفتم و با تقلید صدا برای نخستین بار با شوهرم مقابل یک مرکز خرید قرار گذاشتم. آن روز از نسترن خواستم تا به سر قرار با شوهرم برود. در تمام این مدت نسترن با خودش ضبط صوت برده و تمام مکالمات آنها را ضبط کرد. وقتی شنیدم، به شدت بهم ریختم. وقتی دیدم شوهرم به راحتی به من خیانت کرده، تصمیم به انتقام گرفتم. این زن برای اجرای نقشه انتقامجویی 2 خلافکار اجیر کرد تا حسابی شوهرش را گوشمالی بدهد. وی گفت: اصلاً تصورش را هم نمیکردم که شوهرم از ترس آبرویش به من حرفی بزند، چه برسد به اینکه بخواهد شکایت کند و پای پلیس را وسط بکشد.

صئ.......چاردیواری

* با عرض سلام و با آرزوی خوب بودن حال کلیتان علیرغم مشکلات احتمالی اقتصادی یا سایر مشکلات، پیشاپیش آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی را به همه عزیزان تبریک میگویم. مستقیم به سراغ تماسها و پیامکهای شما میروم. از آقای علیرضا میرحسینی و سایر دوستان پرسشگر در مورد مستمری شروع میکنم با این خبر که در گفتگوی اختصاصی پایان سال ایران سپید با رئیس سازمان بهزیستی کل کشور، وضعیت دقیق مستمری مددجویان در سال 96 مشخص میشود؛ البته این گفتگو شامل پرسشهای دیگری در زمینه های مسکن، اشتغال، خدمات درمانی و... نیز میشود. خانم نرگس باطنی، مادر دانشآموز نابینا فاطمه دیداری از کاشان پیشنهاد کردند که ماهانه کتابهایی را با اطلاعات پزشکی برای گروههای سنی مختلف چاپ و منتشر کنیم. البته پیشنهاد خوبی است، اما در اساس، این وظیفه روزنامه نیست، بلکه مراکز نشر کتب نابینایان باید چنین کنند. از همین دیار، خانم سقازاده از ابتکار آقای هادیان، صاحب کافی شاپ (الف) در شهرکاشان برای چاپ منوی دوگانه بریل و خط بینایی برای مشتریان این کافی شاپ خبر دادند که قطعاً شایسته تقدیر است و به زودی گفتگویی با این شهروند تکریم کننده مشتریان نابینا ترتیب خواهیم داد. آقای احمد پارسا از تهران پیشنهاد افزایش مطالب ورزشی، مطلب آموزشی در خصوص بیماریها و حذف مطالب سیاسی را دادند. خانم مریم کبولی خواهان مسابقات چهار گزینه ای و لطیفه در ویژه نامه نوروزی شدند. آقای هانی عباسی از اهواز نیز خواهان گفتگو با نابینایان بزرگسال برای مقایسه وضعیت زندگی نابینایان پیش و پس از انقلاب به مناسبت دهه فجر شدند. پیشنهاد خوبی است، اما انتشار این مطلب ارتباطی با ستون صدای خاطره ها ندارد. همین جا، جا دارد در مورد انتقاد آقای عباسی از چگونگی برگزاری جلسات کمیسیون پزشکی و تشخیص نوع و شدت معلولیت در اهواز بگویم. این انتقاد وارد نیست، زیرا نوع و شدت معلولیت مددجو که در دریافت خدمات سازمان بهزیستی و سایر سازمانها و نهادها به فرد معلول مبنای محاسبه است، باید به طور دقیق صورت پذیرد و نمیتوان به نظر یک مددکار اکتفا کرد، زیرا اگر همین مددکار شدت معلولیت شما را پایین تعیین کند، معترض میشوید و او را بی دقت توصیف میکنید. فراموش نکنید این کار یک بار در هر چند سال انجام میپذیرد. آقای حامد خواجه دستگردی از قرچک ورامین خواهان مطالب آموزشی در مورد پیشگیری یا درمان سرطان سینه شده اند. آقای اصغر اویسی از قم نیز خواهان گزارشی در مورد تاریخچه نمایشنامه رادیویی در ایران، برنامه یکی بود یکی نبود و زندگینامه بازیگران قدیمی نمایش رادیو مانند اکبر مشکین شدند. خانم فاطمه یادمند! در پاسختان باید گفت، هر فرد با هر دیپلم متوسطه میتواند در آزمونهای ورودی دانشگاه شرکت کند. با تشکر از آقای سیدعلی حسینی از شاهیندژ آذربایجان غربی و سایر دوستانی که از زحمات ایران سپیدیان تشکر کرده اند، این دفتر را با تسلیت خانم صداقت از مشهد و همه نابینایان برای بازماندگان حادثه پلاسکو به پایان میبرم.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *