شناسه خبر: 10865 منتشر شده در مورخ: 1395/11/12 ساعت: 10:41 گروه: اجتماعی  
دولت از افزایش مستمری مددجویان حمایت می‌کند

دولت از افزایش مستمری مددجویان حمایت می‌کند

چیزی نمانده که حضور انوشیروان محسنی بندپی در سازمان بهزیستی کشور دوساله شود.

به گزارش ایران سپید به نقل از همشهری آنلاین او با تجربه موفق بیمه سلامت 23فروردین به بهزیستی آمد. 2‌ماه از حضورش در این سازمان نگذشته بود که 280نماینده مجلس پای طرحی به اسم «6میلیون نفر» را امضا کردند که افزایش مستمری نیازمندان ازکارافتاده و مددجویان نهادهای حمایتی را دنبال می‌کرد.محسنی بندپی همان روزها در گفت‌وگو مفصلی با همشهری از این طرح حمایت کرد و خواستار قطع یارانه ثروتمندان به سود نیازمندان شد.حالا بعد از گذشته نزدیک به 2سال، آنچه در این زمینه دنبال می‌شد، محقق و تبدیل به قانون شده است.با رأی نمایندگان مجلس از سال آینده حقوق این افراد 20درصد حداقل حقوق کارگری خواهد بود.در این‌باره با رئیس سازمان بهزیستی گفت‌وگو کرده‌ایم.

  • آقای دکتر، افزایش مستمری مددجویان نهادهای حمایتی در مجلس تصویب شد. این اتفاق دقیقا بعد از چند سال است؟

آخرین افزایش مربوط به سال1393 است که به مستمری خانواده‌های تک‌نفره 5هزار تومان اضافه شده است.این افراد قبل از آن ماهانه 48هزار تومان می‌گرفتند که این افزایش به 53 هزار تومان رسید.خانواده‌های دو نفره هم 50هزار تومان بوده که به 60هزار تومان رسیده است.مستمری خانواده‌های سه نفره هم 60هزار تومان بوده که به 70هزار تومان رسید. خانواده‌های چهارنفره به بالا هم 81هزار تومان بود که به 100هزار تومان بوده است. می‌بینید که این افزایش ناچیز در حد نرخ تورم هم نبوده و از آن زمان تا‌کنون ثابت مانده است. افزایش این مستمری‌ها همواره مطالبه جامعه تحت پوشش بوده و این موضوع را از ما می‌خواستند.نمایندگان مجلس هم‌چنین خواسته‌ای داشتند که البته باید در زمان تصویب بودجه یا براساس درخواست دولت تصمیم می‌گرفتند. سال گذشته بعد از آغاز پیگیری‌های نمایندگان، نهایی شدن آن به تدوین و تصویب قانون برنامه ششم موکول شد. بالاخره امسال با موافقت ضمنی دولت این موضوع در برنامه ششم توسعه گنجانده شد.ویژگی این تصمیم پیش‌بینی منابع پایدار برای این افزایش یعنی منابع هدفمندی یارانه‌هاست.

  • یکی از ابهام‌ها میزان این افزایش است. می‌شود به‌طور دقیق بگویید مستمری‌ها چقدر بیشتر می‌شود؟

البته باید آیین‌نامه‌ای برای موضوع نوشته شود.ما برای خانوارهای تحت پوشش افزایش متوسط 20درصدی را درنظر می‌گیریم.جمعیت هدف فعلی کمیته امداد و سازمان بهزیستی حدود 2میلیون و 200هزار نفر هستند که یک میلیون و 700هزار نفر از کمیته امداد و 500هزار نفر از بهزیستی خدمات دریافت می‌کنند. همه خانواده‌های تحت پوشش یکنفره یا پنج‌نفره نیستند و تعداد آنها متفاوت است اما به‌طور تقریبی این افزایش برای خانواده‌ها تک نفره حدود 17درصد حداقل حقوق کار، دونفره 20درصد و 3نفره 22درصد و چهارنفره و بالاتر 25درصد خواهد بود.با فرض اینکه سال آینده حداقل حقوق یک‌میلیون تومان باشد حقوق این افراد از 170 تا 250هزار تومان بیشتر می‌شود.اگر مستمری فعلی این افراد را درنظر بگیرد به‌طور متوسط بین 2.5 تا 3برابر دریافتی‌شان بیشتر خواهد شد.

  • باید به شما تبریک بگوییم. موفقیت مهمی است.

می خواهم برای این موفقیت از رسانه‌ها تشکر کنم. قطع به یقین رسانه‌ها در این زمینه نقش ارتباطی بین جامعه هدف نهاد‌های حمایتی و دستگاه‌های اجرایی و تصمیم‌گیر ایفا کردند.بیشتر از همه روزنامه همشهری با عنوان «6میلیون نفر» این موضوع را پیگیری می‌کرد و توانست مشکلات جامعه هدف را منعکس و وضع موجود را تببین کند.این کار همشهری در تصمیم نمایندگان محترم مجلس تأثیر مثبتی داشته که آنها هم به مشکلات مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی توجه بیشتری داشته باشند.

  • بی تعارف، عده‌ای بدبینانه می‌گویند دولت برای حذف یارانه ثروتمندان در سال‌های پایانی اقدام نخواهد کرد و در تحقق این موضوع تردید می‌کنند.

اصلا اینطور نیست. اینکه یارانه ثروتمندان باید به نیازمندان تعلق بگیرد را خود بنده هم بارها طرح کرده‌ام.اولا دولت این کار را شروع کرده و تا الان یارانه 3میلیون نفر از ثروتمندان را حذف کرده است. دوم اینکه دولت برای این کار آماده است و پای کار آمده است. در زمان بررسی برنامه توسعه هم موافقت ضمنی خود را اعلام کرد. دولت در گذشته هم در لایحه مساعدت‌های اجتماعی هم این موضوع را پیگیری می‌کرد و حتی دنبال تأمین مسکن بود. الان هم اگر منابع باشد زودتر این کار را شروع می‌کند. شما مطمئن باشید از زمان اجرای برنامه ششم توسعه این پرداخت‌ها آغاز می‌شود.

  • مهم‌ترین ویژگی یک مصوبه

قانون برنامه ششم توسعه یک نقشه راه است که مسیر آینده را نشان می‌دهد.براساس این نقشه دیگر افزایش مستمری‌ها نیاز به پیگیری سالانه ندارد و با افزایش حقوق مصوب کارگری، به‌صورت خودکار افزایش خواهد یافت.پیش از این بخشی از انرژی و توان سازمان‌های حمایتی صرف تلاش سالانه برای این افزایش‌ها می‌شد.اما حالا برای همیشه این مشکل حل شده است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *