شناسه خبر: 11060 منتشر شده در مورخ: 1395/12/24 ساعت: 09:29 گروه: بهداشت و سلامت  
چه حیواناتی آلرژی زا هستند؟

چه حیواناتی آلرژی زا هستند؟

یک فوق تخصص ایمونولوژی و آسم گفت: نگهداری از حیوانات در منزل می تواند باعث ایجاد آلرژی های مختلف در بدن انسان شامل آلرژی های پوستی و تنفسی فوقانی، آلرژی های دستگاه تنفسی تحتانی و آلرژی های گوارشی شود.

به گزارش ایران سپید به نقل از سلامت آن لاین: دکتر محمد نبوی افزود:  این علایم می تواند موجب بروز عطسه، سرفه، خارش، سوزش و بروز کهیر پوستی و آسم شود.

گربه و سگ بیشترین منبع آلرژن حیوانی

وی توضیح داد: آلرژن های بندپایان موجود در پوست و بدن حیوانات، فضله و مواد دفعی حیوانات که منبع وسیع و گسترده ای برای تجمع قارچ و کپک هستند، می تواند باعث ایجاد حساسیت در پوست و دستگاه تنفسی افراد شود.

نبوی در پاسخ به این پرسش که بیشتر چه حیواناتی موجب بروز حساسیت در افراد می شوند، عنوان کرد: همه حیوانات دارای آلرژن هستند، اما آلرژن های گربه و سگ و به خصوص گربه، تاثیرقوی تری بر سیستم ایمنی بدن انسان دارند.

وی تاکید کرد: به هیچ عنوان بیماران و افرادی که سابقه بیماری های ریوی دارند، نباید در معرض تماس با حیوانات و آلرژن های حیوانی قرار بگیرند. برای مثال حتی اگر در مدرسه، یکی از هم کلاسی ها در خانه شان از سگ و یا گربه نگهداری کنند، ممکن است سایر کودکانی که دچار آلرژی هستند در معرض تماس با لباس و وسایل هم کلاسی خود دچار حملات آلرژی بشوند.

آلرژنهای حیوانات تا روزها در محیط باقی می مانند

 نبوی خاطرنشان کرد: همچنین به بیماران و افراد مبتلا به آلرژی توصیه می کنیم که از اقامت و یا رفت و آمد در مکان هایی که قبلا در آن از حیوانات نگهداری شده، خودداری کنند، زیرا آلرژن های پرندگان و حیوانات حتی تا روزها بعد نیز در آن محیط باقی می ماند.

درمانی برای آلرژی به حیوانات نداریم

وی با بیان اینکه هیچ راه حل قطعی برای حساسیت های ناشی از تماس با حیوانات وجود ندارد، تصریح کرد: بهتر است افراد در جهت حفظ بهداشت عمومی و دوری از عوامل حساسیت زا اقدام کنند.

نبوی اظهار داشت: نگهداری حیوانات در خانه نه تنها ممکن است موجب بروز بیماری های ذکر شده شود، بلکه می تواند باعث ابتلا به بیماری های عفونی و بیماری های مشترک بین انسان و حیوان نیز بشود.

مردم باید نسبت به بیماریهای مشترک انسان و حیوان آگاه باشند

این فوق تخصص ایمونولوژی و آسم خاطرنشان کرد: باید سیاست هایی در جهت آگاهی رسانی به مردم تدوین شود تا مردم از خطرات نگهداری از حیوانات در خانه و بیماری های مشترک میان انسان و حیوان مطلع شوند.

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *