شناسه خبر: 11135 منتشر شده در مورخ: 1396/1/28 ساعت: 09:07 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 28 فروردین 1396

روزنامه دوشنبه 28 فروردین 1396

برای اطلاع از خبرهای حوزه نابینایان و معلولان به کانال تلگرام روزنامه ایران سپید به آدرس https://t.me/iransepid مراجعه کنید.

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 28 فروردین 1396

19 رجب 1438

17 آپریل 2017

سال بیست و یکم شماره 5545

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

افزایش 30 درصدی بودجه آموزش و پرورش استثنایی کشور 2

افتتاح فازهای 17 و 18 پارس جنوبی 3

ایران ارزانترین مقصد گردشگری در جهان 5

مراجعه ۲۶.۵ میلیون نفر به سامانه سهام عدالت 7

ایران میزبان چهارصد مهمان قرآنی 8

افسردگی چیست؟ 11

شایسته قهرمانی بودیم 16

سرنخ دستگیری قاتل یک زن در تلفن همراه

اطلاعرسانی

صئ........ویژه

* افزایش 30 درصدی بودجه آموزش و پرورش استثنایی کشور

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور از راه اندازی انجمن اولیای کودکان استثنایی خبر داد و گفت: بودجه این سازمان از حدود 24 میلیارد تومان در سال 93 به حدود 90 میلیارد تومان در سال 96 رسید. قدمی با بیان اینکه تقریباً میتوانیم بگوییم بین 25 تا 30 درصد افزایش بودجه داشتیم که این نشان از حمایت عملی و همه جانبه دولت و  سازمان مدیریت از مدارس استثنایی است، افزود: دولت علیرغم تنگناهای مالی از ما حمایت کرده است که جای تقدیر و تشکر ویژه دارد. وی در خصوص انجمن اولیای کودکان استثنایی گفت: در این انجمن کمک کردیم که دوره های آموزشی برای والدین در تهران طراحی شود. قدمی در خصوص طرح سنجش نوآموزان نیز اظهار داشت: طرح سنجش را از اجرای دستی به الکترونیکی تبدیل کردیم که این کار صرفه جویی اقتصادی نیز به همراه داشت.

صئ........سیاسی

* افتتاح فازهای 17 و 18 پارس جنوبی

فازهای 17 و 18 پارس جنوبی روز یکشنبه در آیینی با حضور رئیس جمهوری در شهرستان عسلویه استان بوشهر افتتاح رسمی شد و به بهره برداری رسید. هدف از اجرای فازهای 17 و 18 پارس جنوبی تولید روزانه 56.6 میلیون متر مکعب گاز 75 تن میعانات گازی، تولید روزانه 400 تن گوگرد، تولید سالانه 1 میلیون تن اتان به منظور تأمین پتروشیمی و تولید سالانه 1.05 تن گاز مایع ال پی جی (پروپان و بوتان) است. همچنین در سفر یک روزه رئیس جمهوری به استان بوشهر، علاوه بر افتتاح فازهای 17، 18، 19 و 2٠ و 21، طرح توسعه لایه نفتی میدان گازی پارس جنوبی بهره برداری شد.

* لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس قبل به شورای نگهبان داده شد و شورای نگهبان آن را رد کرد، اما آیت ا... جنتی به من گفتند که من همه این را قبول دارم و ما این را به صورت آیین نامه در شورای نگهبان تصویب میکنیم؛ خب، این کار را هم انجام ندادند.

* تندگویان، عضو شورای شهر تهران با انتقاد از عملکرد شهردار تهران گفت: حجم مجموع بدهی به پیمانکاران، اشخاص، بانکها و پروژه های نیمه کاره در طی مدتی که آقای قالیباف شهردار تهران است، حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان است.

* سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از شروع مذاکرات مستقیم این معاونت با دو شرکت ایرباس و ای.تی.آر برای اخذ امتیاز ساخت قطعات هواپیما در ایران خبر داد.

* احمدی، رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: با پایان پنجمین روز و اتمام زمان قانونی ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، در مجموع یک هزار و 636 نفر برای ریاست جمهوری نام نویسی کردند.

* ارتباط با مسئول ستون: political@iransepid.ir

 

صئ........اجتماعی

* ایران  ارزانترین مقصد گردشگری در جهان

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود، ایران را جذابترین کشور از نظر قیمت کالا و خدمات برای گردشگران جهان معرفی کرد. شاخص رقابت صنعت گردشگری از نظر قیمت، بر پایه قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز گردشگران در هر کشور تهیه شده و نمره ای از 0 تا 10 به هر کشور داده شده است که هرچه این نمره بیشتر باشد، دلالت بر قدرت رقابت بیشتر آن کشور از نظر قیمتها در جذب گردشگران دارد. ایران نمره 6.66 را در این شاخص کسب کرده است که بالاترین نمره در جهان است.

* آمادگی برای نصب کارتخوان در تاکسیها: مدیر عامل بانک شهر از آمادگی این بانک برای نصب دستگاههای کارتخوان بر روی تاکسیهای پایتخت خبر داد و گفت: نصب دستگاههای کارتخوان بر روی تاکسیها، پیش از این نیز در شیراز به صورت پایلوت اجرایی شده که نتایج مطلوبی داشته است. به تازگی نسل جدید PC پزها مورد استفاده قرار گرفته که قابلیت تعیین نرخ کرایه و مسافت را دارد و بر همین اساس اعلام میکنم که بانک شهر آماده است تا هرچه سریعتر نسبت به نصب دستگاههای کارتخوان در تاکسیها اقدام کند.

* افزایش ۲۷ درصدی حقوق بازنشستگان: همت علیشاه، رئیس امور نظامهای پرداخت و مدیریت مشاغل سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: بر اساس بند ۲ مصوبه هیئت دولت، حقوق بازنشستگان سنوات قبل تا ۲۷ درصد افزایش خواهد یافت. وی همچنین گفت: بر اساس این مصوبه در سال ۹۶ حقوق بازنشستگان دارای ۳۰ سال خدمت با احتساب ضریب افزایش و همسان سازی کمتر از یک میلیون و یکصد و پنجاه هزار تومان نخواهد بود. مصوبه افزایش حقوق کارکنان دولت، اساتید دانشگاهها، قضات و شاغلین مؤسسات عمومی غیر دولتی ابلاغ شد و از یکم فروردین ماه سال ۹۶ باید اجرایی شود.

* ارتباط با مسئول ستون: society@iransepid.ir

صئ........اقتصادی

* مراجعه ۲۶.۵ میلیون نفر به سامانه سهام عدالت: میرعلی پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی کارنامه مرحله اول ساماندهی سهام عدالت را تشریح کرد و گفت: تا به امروز نزدیک به ۳۰ میلیون نفر به سامانه مراجعه کرده اند که حدود ۳.۵ میلیون نفر از این تعداد، تکراری است. رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: 53 درصد جامعه هدف به صورت اینترنتی با سازمان دولتی در ارتباط هستند.

* مراقبت بانک مرکزی از منابع سپرده گذاران: ولی ا... سیف، رئیس کل بانک مرکزی از بررسی موضوع کاهش نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار خبر داد و گفت: گزارشی را به شورای پول و اعتبار ارائه خواهیم داد که بر اساس آن، ممکن است نرخ سود بانکی در سال جاری کاهش یابد. وی تأکید کرد: مهمتر از کاهش نرخ سود، تعادل در عرضه و تقاضای نقدینگی در بازار است که بتواند نرخ سود را پایدار نگاه دارد.

 

صئ........گزارش خبری

* ایران میزبان چهارصد مهمان قرآنی

نشست خبری سی و چهارمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم با حضور علی محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، سید مصطفی حسینی دبیر این دوره از مسابقات و اصحاب رسانه در سالن اجتماعات ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد. محمدی در ابتدای این نشست با اشاره به این موضوع که قرآن تجلی خداوند است، از ویژگیهای کتاب آسمانی سخن گفت و اظهار داشت: قرآن کتابی نفوذ ناپذیر، شکست ناپذیر، جامع و کامل است. وی تأکید کرد یکی از مهمترین ویژگیهای قرآن کریم زیبایی و فصاحت آن است و هیچ کتاب آسمانی این ویژگی را در سطح قرآن کریم ندارد و در واقع قرآن اولین و مهمترین نعمت خداوند است که به بشر ارزانی داشته است. بنا بر این بر تمام مسلمانان است که قدر این نعمت الهی را بدانند. وی در ادامه اظهار داشت: برگزاری مسابقات بین المللی قرآن کریم یکی از راههای حفظ این نعمت الهی است. محمدی در تشریح جزئیات این دوره از مسابقات قرآن اظهار داشت: امسال با حضور 276 شرکت کننده از 83 کشور، از سی فروردین تا 6 اردیبهشت 5 مسابقه را به صورت همزمان برگزار میکنیم. این 5 مسابقه عبارتند از: مسابقه طلاب، مسابقات بانوان، مسابقات دانشآموزان دختر و پسر، مسابقات نابینایان و مسابقات بزرگسالان. وی ادامه داد: یکی از مهمترین ویژگیهای این دوره از مسابقات، پرداختن به موضوعات محتوایی بر اساس فرامین مقام معظم رهبریست. موضوعاتی مثل وحدت، سبک زندگی، استکبار ستیزی، پرداختن به خانواده ها، آسیبهای اجتماعی و ... از جمله محورهای موضوعی این دوره از مسابقات قرآن کریم است. محمدی در بخش دیگری از صحبتهای خود به برنامه های جانبی اشاره کرد و اظهار داشت: برگزاری دهمین همایش پژوهشی فرهنگ قرآن و انقلاب که در 4 اردیبهشت در شهر قم برگزار میشود، از جمله برنامه های جانبی مسابقات امسال است که در این همایش از421 مقاله ارسالی 65 مقاله از 20 کشور امکان حضور در این همایش را یافته است. برگزاری نمایشگاه با 18 محور، از دیگر برنامه های جنبی امسال است. محمدی همچنین به اعضای هیئت داوران این دوره از مسابقات اشاره کرد و اظهار داشت: 40 داور از ایران و کشورهای خارجی این مسابقات را داوری خواهند کرد که با احتساب داوران خارجی، متسابقین و همراهان آنها، امسال میزبان حدود 400 مهمان قرآنی خواهیم بود. محمدی در پاسخ به سؤال ایران سپید مبنی بر ارزیابی حضور نابینایان در مهمترین رویداد قرآنی کشور از نظر کمی و کیفی اظهار داشت: سال گذشته، نابینایان در رشته حفظ شرکت کردند، اما امسال رشته قرائت نیز اضافه شده و بنا بر آنچه که همکاران من به صورت اطلاعات جامع گردآوری کرده اند، با بازخورد خوبی در اولین دوره حضور نابینایان در مسابقات قرآنی کشور مواجه بودیم. به گزارش ایران سپید، در بخشی از نشست خبری از نشان عالی این دوره از مسابقات و همچنین پوستر مسابقه رونمایی شد.

صئ........آموزشی

* افسردگی چیست؟

همه ساله روز 18 فروردین (7 آوریل) به عنوان روز جهانی بهداشت در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته میشود. در چنین روزی در سال 1948 میلادی در نیویورک، نخستین اساسنامه کنفرانس بین المللی بهداشت از سوی سازمان بهداشت جهانی تدوین گردید. امسال روز جهانی بهداشت با عنوان "افسرده هستید، میخواهید در موردش بیشتر صحبت کنید" نامگذاری شد. علامت اصلی افسردگی، احساس غمگینی مداوم و عدم علاقه به انجام اموری است که فرد پیش از این به راحتی انجام میداده است. در صورتی که این علائم بیش از دو هفته طول بکشد و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد کند، به آن بیماری افسردگی اساسی گفته میشود. علائم دیگری نیز ممکن است در مبتلایان به افسردگی دیده شود که عبارتند از: کاهش سطح انرژی، کاهش یا افزایش اشتها، کاهش یا افزایش میزان خواب، احساس اضطراب و بیقراری، تحریک پذیری و زود از کوره در رفتن، کاهش توان تمرکز، کاهش قدرت تصمیم گیری، احساس بی ارزشی یا پوچی، احساس نا امیدی، احساس گناه و افکار خودکشی و آسیب به خود. افسردگی ممکن است برای هر کس پیش بیاید. افسردگی نشانه ضعف نیست. افسردگی را میتوان به کمک داروهای ضد افسردگی، درمانهای روانشناختی یا ترکیبی از این دو، درمان نمود. در صورت احساس افسردگی، باید چه کارهایی انجام داد؟ با فردی که به او اعتماد دارید درباره  احساسات خودتان حرف بزنید. بیشتر افراد پس از حرف زدن با فردی که به احساسات آنها توجه میکند، احساس بهتری پیدا میکنند. دنبال درمان افسردگی خود باشید. مراجعه به پزشک یا روانشناس، قدم اول شروع درمان است. فراموش نکنید برای بهبودی، نیاز به درمان صحیح دارید. تلاش کنید به سمت انجام کارهایی بروید که قبلاً آنها را دوست داشتید. ارتباطات اجتماعی خودتان را قطع نکنید. با دوستان و اعضای خانواده تان در تماس و ارتباط بمانید. سعی کنید بپذیرید که شما نیز ممکن است دچار افسردگی شده باشید، پس بهتر است انتظاراتتان را از خودتان کاهش دهید. طبیعی است که زمانی که افسرده اید، بازده کاری شما به خوبی سابق نباشد. در صورت احساس افسردگی، باید چه کارهایی انجام داد؟ سعی کنید حتی اگر در حد یک پیاده روی کوتاه هم باشد، به طور منظم ورزش کنید. سعی کنید به الگوی غذا خوردن و خواب شبانه روزی خود نظم بدهید. مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و داروهای غیر مجاز، افسردگی را تشدید میکنند. فرد افسرده ممکن است افکار خودکشی یا آسیب به خود داشته باشد. در این صورت فوراً به پزشک مراجعه کنید. یادتان باشد افسردگی درمان دارد. اگر فکر میکنید دچار افسردگی شده اید، حتماً از کسی کمک بخواهید و برای درمان مراجعه کنید. حمایت اطرافیان، دوستان و اعضای خانواده میتواند روند درمان افسردگی را تسریع کند. درمان افسردگی ممکن است زمانبر باشد و نیاز به صبر و تحمل داشته باشد. کارهایی که میتوانید برای مبتلایان به افسردگی انجام دهید: - در برنامه ریزی برای انجام کارهای روزمره و داشتن برنامه منظمی برای خواب و غذا خوردن، به آنها کمک کنید. - آنها را تشویق کنید روزانه ورزش کنند و از بودن در جمع فاصله نگیرند. - به آنها کمک کنید به جای افکار منفی، بر افکار مثبت متمرکز شوند. - اگر متوجه وجود افکار خودکشی در آنها شدید، تنهایشان نگذارید، داروها و اشیاء برنده و سایر اقلام خطرناک را نیز از دسترس آنها دور نگه دارید. آنها را تشویق کنید به پزشک مراجعه کنند. - به آنها اطمینان بدهید که آنها را در این مسیر همراهی خواهید کرد. - مراقب خودتان هم باشید و زمانی را به استراحت و انجام کارهای مورد علاقه خود اختصاص دهید. کارهایی که میتوانید برای مبتلایان به افسردگی انجام دهید: - سعی کنید به حرفهای آنها گوش بدهید و نشان دهید که قصد کمک دارید. - سعی کنید اطلاعات خودتانرا در زمینه افسردگی افزایش دهید. - فرد افسرده را تشویق کنید که به متخصص مراجعه کند و به او پیشنهاد بدهید در صورتی که بخواهد، شما در مراجعه به متخصص او را همراهی خواهید کرد. - اگر پزشک دارویی برای آنها تجویز کرده است، در زمینه مصرف آن او را حمایت کنید. - توصیه کنید دارویش را به طور منظم مصرف کند. - صبور باشید و به او آموزش دهید که شروع بهبودی به دنبال مصرف دارو معمولاً چند هفته طول میکشد. زندگی با یک فرد افسرده ممکن است کمی دشوار باشد، اما نکته ها و توصیه هایی وجود دارد که رعایت آنها به شما کمک میکند در کنار حفظ سلامت خودتان به فرد افسرده ای که با او زندگی میکنید نیز کمک کنید. یادتان باشد اگر با یک فرد مبتلا به افسردگی زندگی میکنید، میتوانید به او کمک کنید تا بر افسردگیش غلبه کند و البته در عین حال باید در حفظ سلامتی خودتان هم کوشا باشید.

* گلواژه: تغییر، آن چیزی نیست که میآموزیم، آن چیزهاییست که از دست میدهیم. جوستین گاردر

* ارتباط با مسئول ستون: health@iransepid.ir

صئ........ورزشی

* شایسته قهرمانی بودیم

پرسپولیس در فاصله سه هفته مانده به پایان فصل، توانست عنوان قهرمانی لیگ شانزدهم را از آن خود کند تا برانکو ایوانکوویچ نیز در کنار علی پروین و افشین قطبی، موفق شود این تیم را به عنوان قهرمانی برساند. تیمی که او در فاصله چند هفته مانده به پایان فصل و در آستانه سقوط در اختیار گرفته بود، اکنون در دو فصل اخیر توانست عنوان برتر فوتبال ایران را به خود اختصاص دهد. سرمربی کروات سرخپوشان در خصوص دیدار تیمش مقابل ماشینسازی تبریز گفت: با تمام خستگی که امروز داشتیم، تیم برتر میدان بودیم و توانستیم فاتح لیگ شویم. ما شایسته قهرمانی بودیم. همه میدانند که چقدر شاد هستیم. تبریک بزرگ من برای بازیکنانم، کادر فنی و آقای طاهری است. بیشک طاهری بهترین شرایط را برایم به وجود آورد و تیم خوبی را در اختیارم گذاشت. تشکر ویژه ای از هواداران دارم. آنها در کل فصل، یار دوازدهم ما بودند. طبیعی است که همه هدفمان این است که بقیه بازیها را نیز با همین کیفیت پیش ببریم. پرسپولیس دو سال پیش برای ماندن در لیگ میجنگید، پارسال عملاً قهرمان شد و امسال نیز قاطعانه به مقام قهرمانی رسید. برانکو ادامه داد: این سومین قهرمانی من در سه کشور مختلف بود. همه انتظار داشتند هر روز باکیفیتتر باشیم و ما نیز این گونه بودیم. تلاشهایی هست که میخواهند قهرمانی ما را کمفروغ نشان دهند. به ما بگویید چه زمانی داور به ما کمک کرد؟ آیا فکر میکنید در طول فصل، با کمک داوران پیروز شدیم؟ ما از هفته نخست در صدر جدول بودیم. صاحب بیشترین گل زده و کمترین گل خورده هستیم،  اگر شما میخواهید بگویید ما با کمک داوران پیروز شدیم، من از بابت این پیروزیها از شما عذرخواهی میکنم. برانکو در پایان در خصوص رویکرد پرسپولیس در سه بازی باقیمانده و استفاده از بازیکنان جوان گفت: باید وضعیت بازیکنان را بسنجم. احتمالاً تغییراتی را در بازیهای آینده خواهیم داشت.

* ارتباط با مسئول ستون: sport@iransepid.ir

صئ........حوادث

* سرنخ دستگیری قاتل یک زن در تلفن همراه

مرد افغان که به خاطر سرقت گوشی تلفن همراه، زن سالخورده را به قتل رسانده بود، با گذشت 4 سال از جنایت، صبح دیروز در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شد. مرداد سال 91 مأموران پلیس تهران جسد این پیرزن را در آپارتمانش پیدا کردند. کارآگاهان پس از چهار ماه تحقیق با یافتن تلفن همراه مقتول، سر انجام متهم به قتل را شناسایی و دستگیر کردند. مرد افغانی تبار در بازجوییها اعتراف کرد: پس از ورود به آپارتمان پیرزن، او را خفه کرده وتلفن همراهش را به سرقت برده است. صبح شنبه محاکمه عامل جنایت برگزار شد. پس از بیان کیفرخواست توسط نماینده دادستانی، اولیای دم خواستار قصاص عامل جنایت شدند. اما متهم در دفاع از خود گفت: هیچ کدام از اتهامات را قبول ندارم. فقط قبول دارم که به صورت غیر قانونی وارد خاک ایران شده ام. پس از آن قاضی محکمه از او در زمینه مدارک موجود در پرونده پرسید که او مدعی شد همگی دروغ است. «من فقط گوشی را از یک دستفروش خریده بودم. از قتل هم اطلاعی ندارم.» در ادامه قضات از او در زمینه ارتباطهای تلفنیش با مقتول پرسیدند که او باز هم مدعی شد همه آنها دروغ بوده و مخابرات اشتباه کرده است. سپس در زمینه انطباق نمونه خون کشف شده از محل جنایت با خونش پرسیدند که او باز هم مدعی شد دروغ است و تصادفی بوده است. پس از این قضات آزمایشهای پزشکی قانونی را برایش بیان کردند که مشخص شد نمونه دی.ان.ای کشف شده تکه ای از گوشت بدن قاتل با نمونه دی.ان.ای متهم به قتل تطابق دارد که باز هم قاتل منکر شد و گفت آزمایشها اشتباه تشخیص داده اند. در پایان جلسه، قضات دادگاه وارد شور شده و متهم را به قصاص محکوم کردند.

* گلواژه: همیشه به خود اعتماد داشته باشید. اگر یک بار کاری را با موفقیت انجام داده باشید، باز هم میتوانید. آنتونی رابینز

* ارتباط با مسئول ستون: iransepid@icpi.ir

 

صئ........اطلاعرسانی

* مؤسسه نابینایان بصیر در راستای ارتقاء آموزشهای حرفه ای و مهارتی افراد دارای آسیب بینایی، اقدام به برگزاری دوره های جدید آموزش سفالگری، خیاطی و آشپزی برای بانوان و آموزش ناقارا، قوشا ناقارا و دف برای اعضا مینماید. علاقمندان جهت شرکت در این دوره ها تا مورخ 30/1/96 با شماره         3-04133355552 تماس حاصل فرمایند.

* به اطلاع کلیه نابینایان و کمبینایان شهر و استان تهران میرساند: بر اساس اهداف کانون معلولان شهرداری تهران، طی انعقاد تفاهمنامه میان کانونهای معلولان مناطق 3 و 8 و با بخش خصوصی لوازم خودرو، از این پس لاستیک تمام خودروهای موجود برای افراد معلول به صورت اقساط و با قیمت مناسب ارائه میگردد. از علاقه مندانی که مایلند از این فرصت استفاده کنند دعوت میشود با شماره تلفن 46866980 تماس حاصل فرمایند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *