شناسه خبر: 11141 منتشر شده در مورخ: 1396/1/29 ساعت: 09:08 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 29  فروردین 1396

روزنامه سه شنبه 29 فروردین 1396

برای اطلاع از خبرهای حوزه نابینایان و معلولان به کانال تلگرام روزنامه ایران سپید به آدرس iransepid@ مراجعه کنید.

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 29  فروردین 1396

20 رجب 1438

18 آپریل 2017

سال بیست و یکم شماره 5546

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

روز ماندگار صنعت 2

تربیت ۲۰۰ هزار دانشآموز حافظ قرآن در کشور 4

قیمتهای جدید طلای سرخ 6

برگزاری نمایشگاههای خطر سنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان 8

پتوی هوشمند با قابلیت تغییر دما! 10

بعد از سالها دوباره اتفاق افتاد 11

برگزاری رقابتهای کشوری نابینایان در رشته های مختلف 14

۲۷ تقاضای اجرا برای خانه نمایش در سال ۹۶

شلیک به همسر پس از مشاجره خانوادگی

اطلاعرسانی

صئ........سیاسی

 روز ماندگار صنعت

دکتر روحانی، رئیس جمهور در مراسم بهره برداری از 6 فاز منطقه انرژی پارس جنوبی، ایران قدرتمند و عزت ایرانیان را در سایه اقتصاد قدرتمند و مقاومتی دانست و تأکید کرد: 27 فروردین 96 و افتتاح شش فاز پارس جنوبی، روز ماندگار صنعت، نفت و مدیریت ایرانی و روز تحقق اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت است.

* قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دیدار یکی از مقامات کنگره آمریکا با سرکرده منافقین گفت: این کار خطایی بوده که باید دولت آمریکا مانند دیگر خطاهایش که در منطقه انجام داده، تاوان آن را پس دهد.

* عارف، رئیس شورای عالی اصلاحطلبان گفت: ارتباط اصلاحطلبان با رهبری همیشه برقرار بوده و هست و امیدواریم که در آینده هم ادامه داشته باشد و تقویت شود.

* حمله آمریکا به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه به بهانه استفاده از گاز شیمیایی در خان شیخون مورد انتقاد جدی قرار گرفت و ایران دور تازه رایزنیهای سیاسی را برای دستیابی به حقیقت این حمله شروع و سازماندهی کرد. به گفته ظریف، سوریها هیچ گاه گاز سارین نداشتند، اما تروریستها داشتند. از طرفی دولت سوریه در شرایطی نبود که نیازمند استفاده از سلاح شیمیایی باشد.

* معاون دبیر کل حزب جمهوریخواه خلق ترکیه به عنوان حزب مخالف دولت در ترکیه اعلام کرد که این حزب خواهان بازشماری ۶۰ درصد آراء همه پرسی امروز ترکیه است. شمارش بیش از 98 درصد آرای همه پرسی ترکیه نشان میدهد که رای دهندگان موافق تغییر قانون اساسی هستند.

* وزیر کشور گفت: حجم مبادلات ایران و پاکستان در عرصه های مختلف اقتصادی، تجاری، گردشگری و انرژی میتواند تا پنج میلیارد دلار افزایش یابد. وی تصریح کرد: ایران در پنج منطقه بازارچه مرزی مشترک با پاکستان دارد.
* ارتباط با مسئول ستون: political@iransepid.ir

صئ........اجتماعی

تربیت ۲۰۰ هزار دانشآموز حافظ قرآن در کشور

محمود علیگو، قائم مقام سازمان دانشآموزی، از تربیت ۲۰۰ هزار دانشآموز حافظ قرآن خبر داد. وی ضمن بیان اینکه طرح تربیت دانشآموزان حافظ قرآن کریم در آینده ای نزدیک در سامانه های اطلاع رسانی این سازمان ابلاغ خواهد شد، افزود: نقطه شروع ما در این زمینه تربیت ۲۰۰ هزار حافظ قرآن و در ادامه، هدایت دانشآموزان سراسر کشور در این مسیر است.

* هر سال فوت 2900 نفر در بلایای طبیعی: علی اردلان، مدیر کل مبارزه و کنترل عوارض بلایای طبیعی وزارت بهداشت، اعلام کرد ایران کشوری حادثه خیز است و هر سال در کشورمان به طور متوسط 2900 نفر در بلایای طبیعی جان خود را از دست میدهند. وی به سیل اخیر در برخی از مناطق کشور اشاره کرد و گفت: در سیل آذربایجان تا کنون 42 نفر جان باخته و 12 نفر مصدوم شده اند و تعدادی نیز مفقود شده اند.

* تمام ایستگاههای مترو مجهز به آسانسور میشود: احمدی بافنده، مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران گفت: تمامی ایستگاههای مترو به آسانسور مجهز شده و آسانسور بعضی از ایستگاهها نیز نوسازی و بهسازی خواهد شد. وی تصریح کرد: باید اقداماتی انجام شود تا همه اقشار مردم، به خصوص معلولان، جانبازان و نابینایان بتوانند به راحتی از وسایل حمل و نقل عمومی از جمله مترو استفاده کنند.

* ابلاغ ضریب افزایش حقوق معلمان: حسینی، مدیر کل امور اداری وزارت آموزش و پرورش با اشاره به ابلاغ ضریب افزایش ۱۰ درصدی حقوق معلمان به استانها، زمان اعمال این افزایش حقوق در سال ۹۶ را اعلام کرد. وی افزود: ضریب افزایش حقوق سال گذشته 1541 بود و با برای سال 1396 با احتساب افزایش 10 درصدی حقوقها، این ضریب 1695 خواهد بود. اگر افزایش حقوق معلمان در سال جاری به فروردین ماه نرسد، به صورت معوق در ماه آینده همراه حقوق پرداخت خواهد شد.

صئ........اقتصادی

قیمتهای جدید طلای سرخ

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه بازار طلای سرخ به ثبات نسبی رسیده است، حد اقل و حد اکثر قیمت این محصول را اعلام کرد. وی افزود: در حال حاضر بازار زعفران از ثبات نسبی برخوردار است و قیمت هر کیلوگرم از این محصول حد اقل ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حد اکثر ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. وی با بیان اینکه سال گذشته پیشبینی میشد ۴۰۰ تن زعفران تولید شود، افزود: بخاطر سرمازدگی این عدد محقق نشد و میزان تولید ما به بیش از ۳۰۰ تن رسید. 

* ایرانیها سال گذشته چقدر مالیات دادند: برآوردها نشان میدهد، نزدیک به صد درصد درآمدهای مالیاتی پیشبینی شده از محل حقوق پرداختی کارکنان بخش عمومی و خصوصی محقق شده است. با وجود این، تحقق درآمدهای مالیاتی در سال جاری از 90 درصد فراتر رفته است و این امر نشان میدهد دولت در تحقق درآمدهایی که از بخشهایی جز فروش نفت به دست میآورد توفیق لازم را داشته است.

* پارس جنوبی نماد اقتصاد مقاومتی است: بزرگترین اتفاق صنعت نفت در چهار سال گذشته در پارس جنوبی رقم خورد؛ با افتتاح فازهای ١٧ و ١٨، ١٩ و ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، تولید گاز کشور با ۱۵۰ میلیون متر مکعب افزایش، به ۵۵۰ میلیون متر مکعب رسید. با افتتاح شش فاز پارس جنوبی ١٥٠ میلیون متر مکعب گاز، ٢٠٠ هزار بشکه میعانات گازی، سه میلیون تن گاز اتان و سه میلیون تن گاز ال پی جی (گاز مایع) به تولید ایران افزوده شده است. بر همین اساس، برداشت گاز طبیعی ایران از میدان مشترک پارس جنوبی با کشور قطر برابر خواهد شد.

* تعطیلی "داروگر" و "روغن جهان" صحت ندارد: مسئول حقوقی شرکت داروگر ضمن تکذیب مجدد خبر تعطیلی این شرکت در مورد تعطیلی شرکت روغن جهان نیز اعلام کرد که چنین مسأله ای به هیچ وجه صحت ندارد و به زودی جذب ۱۰۰ نیروی جدید برای این شرکت در دستور کار خواهد بود.

صئ........بهداشت و سلامت

برگزاری نمایشگاههای خطر سنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان

همزمان با هفته سلامت،"اول تا هفتم اردیبهشت" نمایشگاههای خطر سنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان در ٣٠٠ شهرستان کشور در قالب پویشی برگزار میشود. مدیر کل دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت گفت: هدف از اجرای این طرح، تشویق جمعیت بالای ٣٠ سال به مراجعه به مراکز خدمات بهداشتی برای تعیین احتمال بروز سکته قلبی و مغزی در ١٠ سال آینده و تشخیص زودرس  سه سرطان روده بزرگ، پستان و دهانه رحم است. دکتر رفیعیفر با بیان اینکه پس از تعیین میزان خطر برای 00 هر فرد، کارت خطر سنجی سبز، زرد، نارنجی یا قرمز بر اساس میزان خطر محاسبه شده به او داده میشود، گفت: این اقدام تعیین کننده خدمات خودمراقبتی مورد نیاز برای هر فرد و زمان مراجعه بعدی و داروی مورد نیاز برای او است.

وی افزود: با این اقدام میتوان از مرگهای زودرس ناشی از سکته های قلبی و مغزی پیشگیری کرد و برای پیشگیری و کنترل سه سرطان شایع در کشور گام برداشت. رفیعیفر در ادامه اظهار کرد: برگزاری پویشها و نمایشگاههای دانشآموزی برای ۱۳ میلیون دانشآموز در کلیه مقاطع تحصیلی (نظیر پویش و نمایشگاه محله عاری از دخانیات، سالم زیستن با قلبی سالم، پایگاه تغذیه سالم، جشنواره نوجوانی سالم، جشنواره سفیران سلامت دانشآموزی، نمایشگاه ۱، ۲، ۳ غذای سالم) بخشی از این برنامه ها است. وی با اشاره به تدوین کوریکولوم جامع آموزش سلامت از پیش دبستان تا پایان دبیرستان گفت: دوره آموزش ضمن خدمت سالم زیستن با قلبی سالم برای ۱۰۰ هزار معلم در سال ۹۴، دوره آموزش ضمن خدمت راهنمای جامع آموزش سلامت در مدارس برای ۲۷۰ هزار معلم در سال ۹۵ تا کنون برگزار شده است. یک میلیون و ۲۰۰ هزار سفیر سلامت دانشآموز نیز از سال ۹۴ تا کنون تربیت شده اند.

* ارتباط با مسئول ستون: health@iransepid.ir

صئ........دانش و فناوری

پتوی هوشمند با قابلیت تغییر دما

یک شرکت کانادایی پتوی هوشمند ساخته که بر حسب درخواست کاربرانش یک طرف یا تمام تختخواب را گرم کند و صبحها نیز خود را مرتب میکند! به این ترتیب پتوی هوشمند در مصرف انرژی صرفه جویی میکند. این پتو که Smartduvet Breeze نام گرفته را میتوان به وسیله اپلیکیشن تلفن هوشمند کنترل کرد. پتوی هوشمند در هر طرف خود دارای جیبهای هوا است که بر اساس درجات مختلف گرم و سرد میشود، به این ترتیب طبق درخواست کاربر میتوان یک طرف آن را گرمتر و طرف دیگر را خنکتر کرد. همچنین میتوان آن را طوری تنظیم کرد تا در زمان مشخصی از روز، خود را مرتب کند. چون پتوی هوشمند گرما یا سرمای مورد نیاز برای کاربرانش را حین خواب فراهم میکند، به این ترتیب از هزینه های انرژی مربوط به تهویه اتاق میکاهد.

* ارتباط با مسئول ستون: iransepid@icpi.ir

 

 

صئ........آهنگ و درنگ

بعد از سالها دوباره اتفاق افتاد

همکاری شهبازیان و اصفهانی: ظهر شنبه ۲۶ فروردین، نشست خبری کنسرت ارکستر ملی ایران در محل تالار وحدت برگزار شد. در این نشست که با حضور فریدون شهبازیان، سرپرست و رهبر ارکستر ملی ایران و محمد اصفهانی، خواننده میهمان ارکستر و جمعی از خبرنگاران برگزار شد، شهبازیان ابتدا در پاسخ به سؤالی در خصوص رپرتوار این کنسرت، گفت: قرار است در این کنسرت که ۳۱ فروردین و ۱ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار خواهد شد، اصفهانی پنج قطعه از آلبوم تنها ماندم را که خود در سالهای دور روانه بازار کرده و همگی از آثار همایون خرم هستند، بازخوانی کند. بازخوانی قطعه ای از آلبوم هفتسین هم بخش دیگری از این کنسرت خواهد بود. «ای تو همیشه در میان» هم که شهبازیان خود آهنگسازی آن را بر عهده داشته، در این کنسرت اجرا خواهد شد. همچنین قطعات بیکلامی از آثار شهبازیان، دهلوی و علینقی وزیری هم در این کنسرت توسط نوازندگان ارکستر ملی ایران، نواخته خواهد شد. شهبازیان در پاسخ به خبرنگار ایران سپید در خصوص چراییِ برگزاری نشستهای خبری، پیش از اجرای کنسرتها و لزوم تمهید فرصتی جهت برگزاری نشستهای نقد و بررسی کنسرتها بعد از اجرای آنها، این مسأله را جزو ضروریات فضای موسیقی کشور دانست و گفت: ما از چنین نشستهایی استقبال میکنیم و بعد از اجراهایمان، آماده شنیدن نقدهای منتقدان هستیم و از تالار رودکی میخواهیم به فکر برگزاری نشستهایی از این دست هم باشند. محمد اصفهانی هم در پاسخ به سؤال خبرنگار ایران سپید در خصوص علت عدم همکاری این خواننده با ارکسترهای ملی در سالهای گذشته، گفت: من همیشه این آمادگی را داشته ام که با چنین ارکسترهایی همکاری کنم، اما با رهبران پیشینِ ارکسترهای ملی اتفاق نظر کافی وجود نداشته و سیاستگذاریهای آنان به گونه ای بوده که من به عنوان خواننده نمیتوانستم با آنها به توافق برسم، اما با توجه به همکاریهای پیشینم با استاد شهبازیان و شناختی که در این سالها از ویژگیهای شخصیتی ایشان به دست آورده ام، به محض مطرح شدنِ پیشنهاد از سوی ایشان، چشم بسته آن را پذیرفتم. شهبازیان از همکاریهای بیشتر با محمد اصفهانی خبر داد و گفت: این ارکستر خود را محدود به موسیقی ایرانی نمیداند و به همین دلیل نام «ارکستر ملی ایران با اجرای قطعات نوین ایران و جهان» برایش در نظر گرفته شده است. با همین رویکرد قرار است در همکاریهای پیش رو با اصفهانی، قطعاتی از فؤاد حجازی هم اجرا شود. همکاری با شهرام ناظری هم از دیگر وعده هایی بود که شهبازیان در این نشست داد. ارکستر ملی ایران، حدود شش ماه پیش به رهبری و سرپرستی شهبازیان، از موسیقیدانان نامآشنا و با سابقه بعد از انقلاب تشکیل شده است. اجرای کنسرت به خوانندگی علیرضا افتخاری، یکی از آخرین و پر سر و صداترین اجراهایی بود که این ارکستر تا به امروز روی صحنه برده است. tech@iransepid.ir

صئ........ورزشی

برگزاری رقابتهای کشوری نابینایان در رشته های مختلف

هجدهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور شطرنج آقایان، مسابقات قهرمانی کشور گلبال-انتخابی تیم ملی آقایان و بانوان جهت شرکت در مسابقات قهرمانی آسیا 2017 تایلند و رقابتهای قهرمانی کشور فوتبال پنج نفره جهت حضور در مسابقات آسیایی از عناوین مهم برنامه های پیش روی فدراسیون نابینایان در اواخر اردیبهشت ماه است. در شطرنج، مسابقات در 7 یا 9 روز به روش سوئیسی برگزار میشود. در گلبال نیز هر تیم شامل 6 ورزشکار و یک مربی و یک سرپرست خواهد بود. دو تیم برتر هر گروه، به دسته بالاتر صعود و دو تیم آخر هر گروه به دسته پایینتر خواهند رفت. در فوتبال پنج نفره نیز مسابقات طبق مقررات بین المللی فوتبال برگزار خواهد شد. هر تیم شامل 8 ورزشکار B1 و دو دروازه بان بینا خواهد بود.

* مجبور بودم میلان را بفروشم: سیلویو برلوسکونی، رئیس سابق باشگاه میلان، تأیید کرد که فروش این باشگاه برای بازگشت این تیم به جمع بهترینهای فوتبال اروپا ضروری بود. برلوسکونی که از سال 1986 مالک باشگاه میلان بود، با این تیم به افتخارات زیادی از جمله کسب 29 جام مختلف رسید، اما سر انجام به دلیل مشکلات مالی، مجبور شد 99.9 درصد از سهام روسونری را بفروشد. یک کنسرسیوم چینی با پرداخت 740 میلیون یورو، میلان را از برلوسکونی خرید و او در نامه ای سرگشاده، از دلایلش برای این تصمیم گفت: بعد از بیش از 30 سال، من جایگاه ریاست میلان را ترک میکنم. من با احساس و درد این کار را کردم، اما با این آگاهی که در فوتبال مدرن، برای رقابت در بالاترین سطح فوتبال اروپا و جهان، نیاز به سرمایه گذاری و منابع مالی است که تنها یک خانواده نمیتواند آن را تأمین کند. هرگز احساسات هواداران را فراموش نمیکنم. از صمیم قلب از همه طرفداران نیز تشکر میکنم. میلیونها نفری که در سراسر دنیا ورزشگاهها را پر میکردند تا فریاد بزنند: زنده باد میلان.  sport@iransepid.ir

 

صئ........فرهنگ و هنر

۲۷ تقاضای اجرا برای خانه نمایش در سال ۹۶

میکائیل شهرستانی که درحال حاضر نمایش «باغ وحش شیشه ای» اثر تنسی ویلیامز را در خانه نمایش روی صحنه دارد، از متقاضیان اجرا در سال جاری بود که با این اثر پذیرای تماشاگران شد. همچنین رحیم نوروزی، نمایش «مرد صد درصد دلخواه» که بر اساس داستانهای موراکامی بصورت گروهی نوشته شده را برای اجرا در نظر دارد و کیوان نخعی نمایش «شب یلدا» را برای اجرا در نظر دارد. از دیگر آثار نمایشی متقاضی برای اجرا در خانه نمایش میتوان به نمایشهای «پوف» نوشته لین ناتیج با کارگردانی مشترک الهه زحمتی و ژیلا صادقی، «ایستگاه» نوشته مهدی صالحیار کار محمد احمدی، «دست و پا نزن بی فایده است» نوشته و کار پوریا گلستانی، «همسر چینی» نوشته رحمت امینی و کار مرجان قمری، «خسرو شیرین» نوشته محمدرضا بزرگزاد ارباب و کار مریم جعفری اشاره کرد. همچنین نمایشهای «من اومدم» نوشته ژیرایر آنانیا و کار امیر آتشانی، «اری» نوشته گابریل آروت و کار نادر ناردپور، «مناجات» نوشته فرناندو آرابال و کار مژگان رضائیان، «پاداش جنگ» نوشته حسام نامی و کار کتایون کارامی، «قاتل بی رحم» نوشته هنینگ مانکل و کار مهشید حسینیان، «بازخوانی یک تراژدی خانوادگی» نوشته امیر رضا نوری پرتوی و کار محمدحسن حسینیان، «فرجام» نوشته ملیحه مرادی جعفری و کار رضا انواری. سایر نمایشهای متقاضی اجرا در خانه نمایش عبارتند از: نمایشهای: «آهنگهای شکلاتی»، «آخرین نوار کراپ»، «خواستگاری»، «مجردها»، «کنت دراکولا»، «خرگ»، «خدمات شایان لرد گستوس»، «جنون ۴۰۴۸»، «کرگدن در کویر»، «خواب خون»، «دایناسورها»، «جدال نابرابر». علاقمندان به تماشای آثار نمایشی خانه نمایش میتوانند به نشانی میدان فردوسی، ضلع شرقی میدان، بعد از خیابان ایرانشهر، خیابان شهید موسوی (فرصت سابق)، کوچه شهید محمدآقا، پلاک ۳۴ مراجعه کنند.

صئ........حوادث

شلیک به همسر پس از مشاجره خانوادگی

مرد خشمگین که برای گرفتن زهرچشم از همسرش به صورت او شلیک کرده بود، در کمتر از سه ساعت دستگیر شد. ساعت 5 عصر شنبه 26 فروردین گزارش تیر اندازی در یکی از محله های اراک به پلیس استان مرکزی گزارش شد. جستجوهای تخصصی ادامه داشت تا اینکه آنها موفق به شناسایی مخفیگاه ضارب شدند. مرد کینه جو در کمتر از سه ساعت دستگیر شد و اسلحه اش نیز کشف و ضبط شد. متهم پس از دستگیری اعتراف کرد که به خاطر اختلافهای شدید خانوادگی و فشارهای روحی و روانی شدید به همسرش شلیک کرده است. در حال حاضر او در بازداشت است و تحقیقات در این باره ادامه دارد.

* دهها کشته و مصدوم پای کوه زباله: آوار ناگهانی کوه زباله های انباشته شده روی خانه های مردم در حاشیه شهر «کولومبو» پایتخت سریلانکا، موجب تخریب 145 خانه و مرگ دست کم 16 نفر شد. این کوه زباله که بیش از 90 متر ارتفاع داشت در کنار یک منطقه مسکونی قرار داشت که با وجود هشدارها و شکایات پی در پی مقامهای محلی و ساکنان درباره خطر ریزش زباله ها، بالاخره این کوه روز جمعه به وقت محلی فرو ریخت.

* کودکی که هرگز سیر نمیشود: سنگین وزنترین کودک جهان که در ایالت پنجاب هند و در خانواده ای فقیر به دنیا آمده است، به دلیل نارساییهای شدید نیاز به درمان دارد. «چاهات کومار» که در زمان تولد نوزادی سالم و بدون بیماری بود، اما حالا و در 8 ماهگی با 19 کیلوگرم وزن، جثه یک کودک چهار ساله را دارد، به گفته والدینش، این دختر بی وقفه غذا میخورد و اگر یک لحظه چیزی برای خوردن پیدا نکند، از گرسنگی گریه میکند. همچنین چاهات به دلیل بیماری عجیبش، پوستی سخت و ضخیم دارد که این اتفاق باعث شده پزشکان نتوانند با تجهیزات معمول پزشکی از او خون بگیرند تا بتوانند بیماریش را درمان کنند.

* ارتباط با مسئول ستون: iransepid@icpi.ir

 

صئ........اطلاعرسانی

* به اطلاع کلیه نابینایان و کمبینایان شهر و استان تهران میرساند: بر اساس اهداف کانون معلولان شهرداری تهران، طی انعقاد تفاهمنامه میان کانونهای معلولان مناطق 3 و 8 و با بخش خصوصی لوازم خودرو، از این پس لاستیک تمام خودروهای موجود برای افراد معلول به صورت اقساط و با قیمت مناسب ارائه میگردد. از علاقه مندانی که مایلند از این فرصت استفاده کنند دعوت میشود با شماره تلفن 46866980 تماس حاصل فرمایند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *