شناسه خبر: 11190 منتشر شده در مورخ: 1396/2/10 ساعت: 12:10 گروه: اجتماعی  
دانش آموزان را استثنایی خطاب نکنید

دانش آموزان را استثنایی خطاب نکنید

وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی از راه‌های پذیرش دانش‌آموزان استثنایی این است که استثناء نشوند تا زمینه پذیرش آنها در جامعه فراهم شود.

به گزارش ایران سپید  فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزبر آموزش و پرورش در دیدار با کارکنان سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور، اظهار داشت: دانش‌آموزان استثنایی در اولویت قرار دارند و ما نسبت به آنها وظیفه داریم هرچه در توان داریم، برای این عزیزان انجام دهیم و خدماتی که به آنها ارائه می‌دهیم باید از پشتوانه علمی برخوردار باشد؛ چراکه نوع خدمات به این عزیزان سخت، پیچیده و تخصصی است.

وی با بیان اینکه باید یک تغییر بینش فرهنگی در خانواده‌های دانش‌آموزان با نیازهای ویژه ایجاد کنیم، گفت: برخی خانواده‌ها فکر می‌کنند که این دانش‌آموزان پس از تحصیل نمی‌توانند در جامعه حضور پیدا کنند و با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند همچنین برخی خانواده‌ها تمایل ندارند اینگونه دانش‌آموزان در مناسبات خانوادگی و فامیلی حضور داشته باشند و از طرفی جامعه نیز نگاه صحیحی نسبت به این‌گونه افراد ندارد.

احمدی دانش آشتیانی خاطر نشان کرد: وظیفه آموزش و پرورش است که با انجام اقدامات فرهنگی، خانواده و جامعه را نسبت به این موضوع آگاه سازد و آموزش لازم به خانواده و جامعه بدهد تا بتوانیم از ظرفیت این افراد در جامعه بهره ببریم.

وی تأکید کرد: با کمک متخصصین باید یک برنامه جامعی برای این تغییر نگرش ارائه کنیم تا این‌گونه افراد با شرایط خاص بتوانند وارد جامعه و بازار کار شوند و توانمندی‌های آنها به منصه ظهور و بروز برسد.

وزیر آموزش و پرورش افزود: یکی از راه‌های پذیرش این افراد، آن است که استثناء نشوند تا زمینه پذیرش آنها در جامعه فراهم شود.

وی گفت: اگر این دانش‌آموزان در کنار دانش‌آموزان عادی باشند، روند عادی سازی و همزیستی مسالمت آمیز آنها ایجاد می‌شود.

احمدی دانش آشتیانی با اشاره به امر عادی سازی گفت: یکی از مؤلفه‌هایی که می‌تواند به تسهیل این امر کمک کند، فاصله گرفتن از حالت مکانیکی و ایجاد محیط های شاد و با نشاط در مدارس استثنایی است که برای دسترسی به آن حتی ممکن است در قوانین و مقررات اصلاح و تغییری صورت بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش متذکر شد: باید در استان‌ها و مناطق، از مشارکت فکری اولیای این دانش‌آموزان بهره گرفت و لازم نیست همه اقدامات برای اینگونه دانش‌آموزان انحصاری توسط دولت صورت بگیرد و بخش خصوصی نیز طبق استانداردهای سازمان آموزش و پرورش استثنایی می‌تواند خدماتی را به دانش‌آموزان و اولیای آنها ارائه کند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *