شناسه خبر: 11402 منتشر شده در مورخ: 1396/4/10 ساعت: 08:36 گروه: اجتماعی  
معلولان بیشترین مشکل را با ورودی معابر دارند

معلولان بیشترین مشکل را با ورودی معابر دارند

رئیس سازمان بهزیستی کشور می گوید: براساس اطلاعات به دست آمده از سامانه اطلاع رسانی مناسب سازی، عمده ترین مشکل معلولان، مربوط به رمپ های ورودی معابر است

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا «انوشیروان محسنی بندپی» روز سه شنبه افزود: بسیاری از مشکلات حوزه مناسب سازی معلولان به پول و اعتبار نیاز ندارد بلکه با یک نگاه مدیریتی و با هزینه کمی می توان اغلب آنها را برطرف کرد تا شرایط حضور در اجتماع برای افراد دارای معلولیت، آسان تر شود.

وی، آشنایی دست اندرکاران حوزه مناسب سازی با مشکلات معلولان را در بهتر شدن شرایط محیطی برای افراد دارای معلولیت بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: برای آشنایی مسئولان حوزه مناسب سازی با این مشکلات، طرحی در استان البرز به صورت آزمایشی اجرا شده که در آن ، افراد سالم با بستن چشم یا نشستن در ویلچر با شرایطی که معلولان با آن مواجه هستند، آشنا شدند تا ببینند این شرایط تا چه حد سخت است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه لازم است اقدام های موثرتری در زمینه رفاه معلولان انجام شود، از دستگاه های دست اندرکار حوزه مناسب سازی خواست همکاری و هم افزایی بیشتری با هم داشته باشند تا از کارهای جزیره ای و پراکنده، جلوگیری شود.

محسنی بندپی عنوان کرد: اقدام های دستگاه های مختلف در حوزه معلولان باید در راستای اقداماتی باشد که قانون و آیین نامه های مربوطه، مشخص کرده باشد و اگر چک لیستی در این زمینه تهیه شود، لازم است آن چک لیست در کمیته فنی و تحقیقاتی مصوب و سپس اجرا شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: بطور مثال اگر قرار است حمل و نقل عمومی برای معلولان ایجاد شود باید ابتدا مشخص شود که این سامانه قرار است چه جامعه و چه تعداد جمعیت هدفی را تحت پوشش قرار دهد.

محسنی بندپی تاکید کرد: اقدام ها نباید بصورت موردی و پراکنده باشد. اقدامات مربوط به معلولان حتما باید در راستای قانون و آیین نامه باشد تا بتواند پوشش فراگیرتری برای جامعه هدف فراهم کند.

سامانه پیامکی معبر با شماره 3000012322 چند ماه پیش راه اندازی شد و پیام‌های ارسالی هموطنان در حوزه مناسب سازی توسط کارشناسان بررسی می‌شود و پس از پیگیری از 39 دستگاه‌ عضو ستاد مناسب سازی از جمله وزارت کشور، وزارت مسکن و راه و شهرسازی، نتیجه منعکس و اطلاع‌رسانی خواهد شد.

هم اکنون یک میلیون و 300 هزار نفر معلول تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند اما بسیاری از افراد دیگر از جمله بیماران با معلولیت موقت، زنان باردار و سالمندان نیز به معابر مناسب سازی شده، نیاز دارند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *