شناسه خبر: 11417 منتشر شده در مورخ: 1396/4/13 ساعت: 08:28 گروه: فرهنگی  
ساده اما کاربردی/ آشنایی با اصطلاحات موسیقی + صوت

ساده اما کاربردی/ آشنایی با اصطلاحات موسیقی + صوت

در سلسله مطالبی که زیر این عنوان از نظر خوانندگان می گذرد سعی کرده ایم به سراغ اصطلاحاتی برویم که علاقمندان هنر موسیقی ممکن است هر روز از آنها استفاده کنند اما عموم شنوندگان از معانی و تعاریف دقیق آنها بی اطلاعند.

به گزارش ایران سپید البته فعلاً اصطلاحات را از منظز موسیقی کلاسیک وا میکاویم؛ چرا که به جرأت میتوان گفت اساس تئوریک موسیقیهایی که امروزه در اختیار مخاطبان قرار میگیرد، از پاپ گرفته تا راک و کانتری و سایر سبکها، از مفاهیمی تغذیه میکند که این گنجینه بزرگ، در هنر-صنعتِ موسیقی تزریق کرده است. در این شماره و بحثی را آغاز خواهیم کرد در باب ارکستر. هر کسی با شنیدن این واژه تصویری از چند ساز کا با هم در حال نوازندگی باشند را تصور میکند. اما ارکستر از نظر موسیقی کلاسیک چگونه تعریف میشود؟

ارکستر یا سازگان به مجموعه ای از نوازندگان و سازهایی که باهم به اجرای قطعات موسیقی میپردازند، اطلاق میشود.

هر ارکستر بهطور معمول براساس قرارگرفتن نوع و تعداد سازها در آن نامگذاری میشود. برای نمونه، ارکستر سمفونیک، که بهعنوان بزرگترین نوع ارکستر شناخته میشود، بدان معناست که در آن از تمام گروههای سازی استفاده شده و تقریباً تمامی سازهای موسیقی کلاسیک غربی در آن وجود دارد. ارکسترهای کوچکتر، که بخشی از سازهای موسیقی کلاسیک در آن قرار دارد، با نامهای دیگر از جمله ارکستر مجلسی نامیده میشوند. ارکستر مجلسی به ارکستری گفته میشود که در آن از سازهای زهیِ آرشه ای، سازهای بادی چوبی و سازهای کوبه ای و سازهای کلیدی همچون پیانو میتواند استفاده شود.

در برخی از موارد، بعضی از عنوانها برای ارکسترها استفاده میشود، که این نامها اشاره ای به نوع سازهای به کار رفته یا نقش سازها در این ارکسترها ندارد و این نامگذاریها تنها برای تشخیصدادن ارکسترهای مختلف در یک منطقه یا شهر استفاده میشود. برای نمونه، ارکستر فیلارمونیک معمولاً از سوی انجمن دوستداران موسیقی در هر شهر (انجمن فیلارمونیک) پشتیبانی مالی میشود و در این ارکسترها معمولاً از نوازندگان خبره و چیرهدست هر شهر استفاده میگردد. البته ساختار ارکستر فیلارمونیک، ازنظر سازی، به صورت ارکستر سمفونیک یا ارکستر بزرگ است، مانند ارکستر فیلارمونیک برلین و ارکستر فیلارمونیک لندن. پس، در واقع لفظ «فیلارمونیک»، وقتی برای معرفی یک ارکستر استفاده میشود، هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد سازها یا نحوه سازبندی در آن ارکستر به ما نمیدهد. تنها اطلاعی که از این لفظ به ما داده میشود این است که منابع مالی جهت اداره این ارکستر از سوی علاقمندان موسیقی پرداخت میشود. در ارکستر به معنای کلاسیک کلمه و، رهبر بالاترین جایگاه را در اختیار دارد و نقشی تعیین کننده در نحوه اجرای قطعات ایفا میکند. در شماره های بعد به انواع دسته بندی سازها در ارکستر و نقش رهبر در اداره ارکسترها بیشتر خواهیم پرداخت. قطعه کوتاه «والس بختیاری» اثر مرتضی خان حنانه برای شنیدن در وبسایت روزنامه در اختیارتان است.

والس بختیاری
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *