شناسه خبر: 11428 منتشر شده در مورخ: 1396/4/14 ساعت: 14:27 گروه: اجتماعی  
چاپ دفترچه کنکور به خط بریل برای داوطلبان نابینا

چاپ دفترچه کنکور به خط بریل برای داوطلبان نابینا

حسین توکلی در خصوص برگزاری کنکور بریا معلولان اظهار داشت: در آزمون سراسری سال 96 برای داوطلبان نابینای مطلق، سووالات دروس عمومی شامل زبان و ادبیات فارسی، زبان و عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی به خط بریل تهیه شده بود.

به گزارش ایران سپید همزمان با پایان ماراتن کنکور سال 96 دکتر توکلی در خصوص کنکور برای افراد دارای معلولیت  گفت: امسال سووالات دروس تخصصی گروه شامل ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق، روانشناسی، اصول عقاید و زبان انگلیسی تخصصی   داوطلبان نابینا و کم بینا  به خط بریل چاپ شده بود.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش افزود:البته  با توجه به آمار داوطلبان کم بینا دفترچه های آزمون این گروه از داوطلبان با خط درشت تهیه شده بود.
توکلی یادآور شد: مدت امتحان نیز برای داوطلبان نابینا، کم بینا، ناشنوا و کم شنوا و معلولیت های خاص به این صورت بود که زمان لازم برای پاسخگویی به سووالات ریاضیات، فیزیک، فیزیک مکانیک و شیمی 1.5 برابر هر یک از آزمون ها است.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش ادامه داد: زمان لازم برای پاسخگویی برای سایر سووالات اختصاصی و عمومی غیر از موارد گفته شده نیز، 1.3 برابر هر یک از آزمون ها بود.
وی اظهار داشت: برای آن دسته از معلولین که با توجه به نوع معلولیت قادر به نوشتن نبودند منشی تعیین شده بود اما وقت اضافی به این دسته از داوطلبان داده ننشد و آزمون برای آنها در زمان مقرر برگزار  شد.
توکلی تاکید کرد: همچنین برای کسانی که نابینای مطلق هستند اما با خط بریل آشنایی ندارند نیز منشی تعیین شده است.

** امکان ثبت سهمیه 5 درصد ایثارگران در کنکور 96
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش گفت: داوطلبان کنکور 96 واجد شرایط اعمال سهمیه 5 درصد ایثارگران تا ساعت 24 چهارشنبه 14 تیرماه فرصت داشتند همزمان با دریافت کارت، علاقه مندی خود را برای این سهمیه ثبت کنند.
توکلی اظهار داشت: ثبت علاقه مندی برای اعمال سهمیه 5 درصد ایثارگران موضوع ماده 90 قانون برنامه ششم توسعه در آزمون سراسری سال 96 تا ساعت 24 (چهارشنبه 14 تیر ماه) امکان پذیر است.
وی گفت: پیرو اطلاعیه 7 خرداد ماه 96 سازمان سنجش، در راستای اجرای ماده 90 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور مبنی بر ایجاد و اعمال سهمیه 5 درصد برای جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد، همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه این امکان برای افراد واجد شرایط در آزمون سراسری سال 96 فراهم شد.
توکلی یادآور شد: به منظور مساعدت با داوطلبانی که تا 21 خرداد 96 موفق به اعلام علاقه مندی برای استفاده از این سهمیه نشده اند، داوطلبان واجد شرایط در صورت تمایل برای استفاده از این سهمیه می‌توانند تا ساعت 24 روز چهارشنبه 14 تیر 966 به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به اعلام علاقه مندی و تکمیل فرم مربوط اقدام کنند.
مشاور عالی سازمان سنجش آموزش خاطرنشان کرد: اعمال سهمیه برای این دسته از داوطلبان پس از بررسی و تائید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد پذیرفت.
آزمون عمومی و اختصاصی داوطلبان گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی در صبح پنجشنبه 15 تیر، داوطلبان گروه آزمایشی هنر در بعدازظهر پنجشنبه 15 تیر، داوطلبان گروه آزمایشی علوم تجربی در صبح جمعه 16 تیر و داوطلبان گروه آزمایشی زبانهای خارجی در بعدازظهر جمعه 16 تیر در 372 شهرستان و بخش مختلف کشور برگزار شد.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *