شناسه خبر: 11807 منتشر شده در مورخ: 1396/4/28 ساعت: 09:52 گروه: سیاسی  
فقر تنها دست آورد جنگهای داخلی در مناطق آسیای غربی

فقر تنها دست آورد جنگهای داخلی در مناطق آسیای غربی

وزیرامور خارجه کشورمان گفت: درگیری های داخلی و جنگ های تمام عیار در منطقه آسیای غربی میلیون ها انسان را به کام فقر مطلق کشانده است.

به گزارش ایران سپید 'محمدجواد ظریف' وزیر خارجه ایران در نشست عالی رتبه سران که در شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل و پیرامون توسعه پایدار و راه دستیابی به اهداف آن برگزار شد طی سخنانی مواضع و برنامه های ایران در این راستا را تشریح کرد.

ظریف در ابتدای سخنان خود با بیان اینکه پرداختن به مساله فقر به عنوان یکی از آثار و همزمان، یکی از علل ناامنی، ضرورتی اجتناب ناپذیر است، گفت: فقر همچنان بزرگ ترین چالش دوران حاضر، تهدیدی واقعی در پیشرفت بشریت و مانعی عظیم در مقابل توسعه پایدار جوامع محسوب می شود.
وزیر خارجه ایران گفت که از بدو پیروزی انقلاب اسلامی، یک چارچوب مستحکم حقوقی و تقنینی در کشور بنا نهاده شدتا زیربنایی محکم برای طراحی، اجرا و پیگیری راهبردهای توسعه ملی و سیاست گذاری به ویژه برای ریشه کنی فقر فراهم آورد.
وی اضافه کرد که کشورمان در پرتو این سیاست ها و برنامه ها و به رغم چالش های بیرونی، از جنگ تحمیلی عراق گرفته تا تحریم های آمریکا، دستاوردهای قابل ملاحظه ای بدست آورده است.
‎وی افزود: ارایه داوطلبانه گزارش ملی، فرصتی مغتنم برای تبادل نمونه های موفق، تجربیات و دستاوردها در زمینه پایه ریزی اقتصاد مقاومتی همراه با فقرزدایی، عدالت اجتماعی، امنیت غذایی، گسترش خدمات پایه شامل خدمات درمانی، آموزش و بهداشت برای همه، توانمندسازی زنان و دختران، ابداع و فناوری و حفاظت از محیط زیست، منابع طبیعی و گونه های زیستی،یک نمونه قابل توجه تلاش ایران برای احیای موفقیت آمیز دریاچه ارومیه در شمال غرب کشور بوده است.
دکتر ظریف با اشاره به این که تجربیات ما مانند سایر کشورها، حاکی از اهمیت و ضرورت وجود یک محیط مساعد خارجی است ، اضافه کرد که در اختیار قراردادن ابزار اجرا در این راه عاملی حیاتی است و از کشورهای توسعه یافته انتظار می رود که به تعهدات خود در زمینه تامین منابع مالی، انتقال فناوری و ظرفیت سازی این فرآیند عمل کنند. 
وی با تاکید بر این که سازمان ملل متحد در تقویت همکاری و مشارکت در سطوح منطقه ای و بین المللی نقشی پیشرو دارد ، گفت:منطقه آسیای غربی کماکان گرفتار جنگ های تمام عیار و درگیری های داخلی است که میلیون ها انسان را به کام فقر مطلق می کشاند و لذا پرداختن به مساله فقر به عنوان یکی از آثار و همزمان، یکی از علل ناامنی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.
ظریف تصریح کردکه اشغال خارجی، جنگ، درگیری و سیاست های مداخله جویانه قدرت های خارجی، ساکنان منطقه را نه تنها از ثروت و منابع طبیعی شان بلکه از نعمت کرامت و آزادی محروم ساخته است و ادامه داد که تروریست های افراطی با سوء استفاده از ناامیدی مفرط کنونی و با ایدئولوژی تکفیری خود و حمایت کنشگران منطقه ای و جهانی، منطقه ما و لاجرم جهان را با جنایات غیرقابل وصف آلوده اند. 
وزیر خارجه ایران ادامه داد که وضعیت در سوریه، عراق، افغانستان، لیبی و یمن از تلخ ترین نمونه های فاجعه آمیز برای حیات بشری است که استمرار یافته و بر روی هم انباشته می شود. 
وی گفت: وقت آن رسیده است که با خود بیاندیشیم در چنین شرایط اسفباری، چگونه می توانیم به اهداف مشترک 'بدون نادیده گرفتن حتی یک نفر' دست یابیم؟
ظریف در خاتمه با ذکر این که چالش های مشترک درخصوص توسعه، درعین حال با فرصت هایی برای همکاری توام است آمادگی ایران را برای تعامل با شرکایی که به همکاری برای مقابله با چالش های فوری و مشترک از جمله فقرزدایی و حفاظت از محیط زیست تمایل دارند، اعلام کرد.
وی یکی از دستآوردهای مهم و باارزش دولت دکتر روحانی رییس جمهوری ایران را برپایه تعامل سازنده،حل و فصل یک بحران غیرضروری در سطح جهان، از طریق دستیابی به توافق تاریخی هسته ای ذکر و اضافه کرد که این موفقیت برجسته دیپلماسی و چندجانبه گرایی، افق های جدیدی را برای گفت وگو، تفاهم، احترام متقابل و همکاری در سایر زمینه ها و سطوح، از جمله در سطح منطقه ای گشوده است.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *