شناسه خبر: 12173 منتشر شده در مورخ: 1396/5/11 ساعت: 11:52 گروه: حوادث  
غذای مرگ در آسایشگاه معلولان!

غذای مرگ در آسایشگاه معلولان!

دو معلول آسایشگاهی در شبستر به علت مسمومیت جان باختند. این حادثه به دنبال بروز علایم مسمومیت در بین تعدادی از مددجویان این مرکز تازه‌‌تأسیس رخ داد. در این حادثه، یک نوجوان ١٦ساله و یک جوان ٢٩ساله به دلیل شدت علایم مسمومیت و تشنج، جانشان را از دست دادند.

به گزارش ایران سپید دو معلول آسایشگاهی در شبستر به علت مسمومیت جان باختند. این حادثه به دنبال بروز علایم مسومیت در بین تعدادی از مددجویان این مرکز تازه‌‌تأسیس رخ داد. در این حادثه، یک نوجوان ١٦ساله و یک جوان ٢٩ساله به دلیل شدت علایم مسمومیت و تشنج، جانشان را از دست دادند.

 
به گزارش شهروند، ٨ مصدوم دیگر این حادثه هم در بیمارستان سینای تبریز بستری شدند. علت اصلی این مسمومیت هنوز مشخص نیست. با این وجود مسئولان بهداشتی و درمانی آذربایجان شرقی مسمومیت غذایی را علت بروز این حادثه در این مرکز شبانه‌روزی نگهداری اعلام کرده‌اند.
 
ماجرا یکشنبه بعدازظهر با مراجعه سه‌نفر از مددجویان آسایشگاه خیریه «فاطمه قشقایی کافی الملک» شبستر با علایم مسمومیت به بیمارستان این شهرستان آغاز شد. این سه‌نفر پس از دریافت خدمات‌درمانی به صورت سرپایی از بیمارستان شبستر ترخیص و به آسایشگاه بازگشتند، اما صبح دوشنبه تعداد دیگری از مددجویان این مرکز به علایمی مشابه دچار شده که بلافاصله توسط اورژانس و عوامل این آسایشگاه به بیمارستان انتقال یافتند. در این میان، دونفر از مصدومان همان روز به علت شدت مسمومیت فوت کردند.
 
با توجه به حساسیت موضوع، هشت مددجوی دیگر برای انجام خدمات‌درمانی به بیمارستان سینای تبریز منتقل شدند. با گذشت دو روز از این حادثه، هنوز منشأ این مسمومیت مشخص نشده است. با این وجود شایعاتی در خصوص شیوع یک بیماری مسری در این مرکز مطرح شده است، شایعاتی که مسئولان بهداشت و درمان استان آذربایجانی قویا آن را رد کرده‌اند.
 
اعلام منشأ مسمومیت تا ٧٢ ساعت آینده
برای تشخیص علت این حادثه، باید تا اعلام نظر قطعی پزشکی قانونی صبر کرد. نمونه برداری‌های لازم از قربانی این حادثه انجام شده و نتیجه قطعی علت مرگ این دو معلول و مسمومیت سایر مددجویان این مرکز تا ٧٢ساعت آینده اعلام می‌شود.
 
این‌ها را محسن ارشد مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی می‌گوید.
 
او با اشاره به جان‌باختن دو مددجوی این مرکز، درباره جزییات این حادثه می‌گوید: «این دو معلول همراه با ٨نفر دیگر با علایم مسمومیت در روز دوشنبه به بیمارستانی در شبستر منتقل می‌شوند، اما این دونفر با توجه به سابقه تشنج غیرکنترلی تلاش‌های پزشکی برای احیای آنها نتیجه نمی‌دهد و متاسفانه فوت می‌کنند. با توجه به مساعدبودن حال ٨ مصدوم دیگر این حادثه، تشنج می‌تواند از دلایل اصلی فوت این دو معلول باشد.
 
البته روز یکشنبه هم سه‌نفر دیگر از مددجویان این مرکز با علایم مسمومیت به بیمارستان منتقل شده‌اند که مشکل حادی نداشتند و پس از دریافت خدمات‌درمانی سرپایی از بیمارستان مرخص شدند.»
 
او ادامه می دهد: «شایعات در خصوص شیوع بیماری مسری در این مرکز صحت ندارد و فقط به دلیل کنترل و ادامه روند درمانی تا مشخص‌شدن علت این مسمومیت معلولان این مرکز در قرنطیه هستند. به همین دلیل از خانواده‌های معلولان این مرکز خواستیم که فرزندانشان در قرنطینه باشند تا نتیجه نهایی علت مسمومیت مشخص شود.»
 
به گفته مدیرکل بهزیستی استان آذربایجان‌شرقی کمیته‌ای در این سازمان با حضور مدیرکل استان، معاون امور توانبخشی، عوامل حراست، بازرسی و دو کارشناس ارشد توانبخشی به منظور بررسی این حادثه تشکیل شده است: «علاوه بر تشکیل این کمیته، پیگیری یک تیم قضائی هم بررسی موضوع را در دستور کار قرار داده و نتیجه این بررسی‌ها به زودی اعلام خواهد شد.»
 
او همچنین درباره پیشینه آسایشگاه خیریه «فاطمه قشقایی کافی‌الملک» شبستر توضیح داد: «این مرکز با کمک خیرین حدود یک‌سال‌ونیم پیش به بهره‌برداری رسید. در این مرکز شبانه‌روزی معلولان ذهنی و جسمی مرد بالای ١٤سال نگهداری می‌شوند و تاکنون هیچ سابقه یا گزارشی مبنی بر تخلف یا رعایت‌نکردن مسائل بهداشتی و ایمنی از این مرکز وجود نداشته است.»
 
مسمومیت غذایی قطعی است
درهمین حال، محمدتقی صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با رد هرگونه  شائبه‌ای در خصوص شیوع بیماری مسری و ارتباط آن با مرگ دو معلول آسایشگاه معلولان «فاطمه قشقایی» قشقایی شبستر؛ علت این حادثه را مسمومیت غذایی اعلام کرد و در این‌باره توضیح داد: «نظر قطعی دانشگاه علوم پزشکی درباره علت مرگ دو مددجوی آسایشگاه شبستر مسمومیت غذایی است اما برای اظهارنظر درباره این که منشأ مسمومیت چه بوده، باید منتظر نتایج نهایی آزمایش‌ها باشیم. فعلا مشخص نیست که عامل مسمومیت مثلا در غذای روزانه بوده یا در میوه یا غذاهای مانده از روزهای قبل وجود داشته اما با بروز این مشکل، تمام غذاها، میوه‌جات، خوراکی‌ها و سبزیجات آسایشگاه دور ریخته شده تا گرفتاری تازه‌ای ایجاد نشود. وقتی فقط چند نفر درگیر یک بیماری می‌شوند، گمانه‌زنی‌‌هایی مبنی بر فراگیری بیماری‌هایی واگیردار حدس درستی نیست. اگر فرضا عامل این مسمومیت، قابل انتقال به افراد دیگر هم بوده، محدود به ساکنان همان آسایشگاه است و نباید شهروندان شبستری و دیگر مناطق استان نگرانی داشته باشند.»
 
او درباره علت مرگ دونفر از معلولان این آسایشگاه هم گفت:«دو فوت‌شده این حادثه افرادی با مشکلات جسمانی بوده‌اند. احتمال می‌دهیم وجود بیماریِ زمینه‌ای باعث شده، مسمومیت آنها را از پای درآورد.»
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و رئیس مرکز بهداشت استان آذربایجان‌شرقی با اشاره به قطعیت مسمومیت غذایی به عنوان علت مرگ دو معلول ذهنی مرکز قشقایی گفت: «بررسی‌های ما نشان می‌دهد غیر از مسمومیت غذایی، هیچ عامل دیگری نمی‌تواند عامل مرگ دو مددجوی آسایشگاه شبستر باشد. نتایج آزمایش‌های انجام‌شده مشکوک نیست و همین امر باعث می‌شود با قطعیت و با اطمینان خاطر بگوییم که مشکلی از حیث بیماری‌های واگیر نداریم.»
 
پلیس وارد نمی‌شود
درهمین حال، علی اسماعیل‌پور معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه قتلی در کار نبوده و ارجاعی از سوی سیستم قضائی نشده است، از واردنشدن پلیس به این حادثه خبر داد و در این‌باره گفت: «مطابق اعلام مسئولان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی، عامل مرگ معلولان آسایشگاه شبستر مسمومیت غذایی بوده و تاکنون شواهدی که بر تعمدی‌بودن مسمومیت احتمالی مواد غذایی دلالت کند، گزارش نشده و لذا پلیس وارد حادثه نمی‌شود و اساسا ورود پلیس به این حادثه موضوعیت ندارد.»
 
او ادامه داد: «ورود پلیس آگاهی در مواقعی است که جنایتی رخ داده باشد و این درحالیست که تاکنون دادستان مرکز شهرستان به عنوان مدعی‌العموم، مراتب را به فرماندهی انتظامی شبستر ابلاغ  نکرده است.
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *