شناسه خبر: 12263 منتشر شده در مورخ: 1396/5/25 ساعت: 14:02 گروه: دانش و فن آوری  
موزه و گالری انگلیسی امکان بازدید نابینایان را فراهم میکنند

موزه و گالری انگلیسی امکان بازدید نابینایان را فراهم میکنند

یکی از آرزوهای همیشگی نابینایانی که علاقه به حوزه های مختلف هنر دارند این بوده که بتوانند آثار هنریِ بصری را درک کنند و اصولاً بیشترین امکانی که در این باره در دسترس بوده، حضور فردی به عنوان همراه و توضیحاتی بوده که آن فرد در باره آثار هنری در اختیار بازدید کننده نابینا قرار میداده است. تکنولوژی اما کار را ساده تر کرده و نیاز به حضور یک همراه را مرتفع کرده است.

به گزارش ایران سپید گالری «Penlee House» در انگلستان، برای اولین بار به کمک یکی از انجمنهای خیریه ویژه نابینایان، امکان استفاده آسیب دیدگان بینایی از یکی از نمایشگاههایش را فراهم کرده است. این گالری، این امکان را به وسیله تجهیز تابلوهایش به راهنمای صوتی فراهم کرده است. این توضیحات صوتی، بر روی ابزاری به نام pen friend ضبط شده اند. pen friend، وسیله ای کوچک، به اندازه یک حافظه قابل حمل است که توضیحات صوتی بر روی آن ضبط میشوند و فرد نابینا، با نزدیک کردن نوک دستگاه به یک برچسب خاص میتواند توضیحات را بشنود. در این نمایشگاه، یک دستگاه pen friend در اختیار هر بازدید کننده نابینا قرار داده میشود و این بازدید کننده میتواند ضمن گردش در نمایشگاه، دستگاه را در مقابل برچسب هر تابلو قرار دهند تا توضیحات مربوط با آن تابلو برایشان خوانده شود.

برچسبها به رنگ نارنجی روشن طراحی شده اند تا کاربران کمبینا هم بتوانند به راحتی آنها را پیدا کنند. افرادی هم به عنوان راهنما در نمایشگاه حضور دارند که به نابینایان کمک میکنند بتوانند برچسب مربوط به هر تابلو را پیدا کنند.

«Pam Beattie,»، از اعضای انجمن خیریه در باره تجربه اش از بازدید از این نمایشگاه میگوید: «این روش بسیار جالب و در عین حال ساده است. ما به راحتی میتوانیم از دستگاه استفاده کنیم.» ایده انجام چنین کاری هم در واقع از طرف Pam مطرح شده است. او در این خصوص میگوید: «من مدتها بود که در خانه از pen friend استفاده میکردم. به ذهنم رسید که این وسیله چقدر میتواند در یک نمایشگاه نقاشی به افزایش کیفیت بازدید نابینایان کمک کند و این ایده را با انجمن مطرح کردم.» حالا او و سایر نابینایان دور هم جمع شده اند و در باره تجربه شان از بازدید از گالری با هم گفتگو میکنند و ایده هایی در باره چگونگی بهبود این تکنولوژی مطرح میکنند. Pam میگوید: «این روش برای من که از نظر بینایی مرکزی ضعف دارم و نمیتوانم به صورت متمرکز به یک پدیده نگاه کنم، کمک میکند. من میتوانم بخشهایی از تابلو را ببینم و توضیحات صوتی هم کمک میکند تا اطلاعاتی در باره بخشهایی که ندیده ام به دست آورم. آنچه را که دیده و شنیده ام با هم ترکیب میکنم تا بتوانم تصور درستی از تابلوهای نقاشی برای خودم بسازم.» این تکنولوژی بسیار ساده و ارزان است و همه گالریها میتوانند به راحتی آن را برای نمایشگاههایشان به کار ببندند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *