شناسه خبر: 12329 منتشر شده در مورخ: 1396/6/9 ساعت: 08:29 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 9 شهریور 1396

روزنامه پنجشنبه 9 شهریور 1396

حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات توانبخشی معلولان - روابط ما با آژانس را مقررات تعیین میکند - حمایت از حقوق شهروندی معلولان یکی از مهمترین برنامه های سازمان بهزیستی - طرح تحول سلامت نهادینه میشود "بخش دوم" - ساعت بردلی از کجا آمده - آغاز اردوی تیم ملی شطرنج نابینایان - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 9 شهریور 1396

9 ذی الحجه 1438

31 آگوست 2017

سال بیست و یکم شماره 5657

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

عید سعید «قربان»، جشن «تقرب» عاشقان حق مبارک

.........عناوین این شماره.......

شعر 2

حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات توانبخشی معلولان 3

روابط ما با آژانس را مقررات تعیین میکند

حمایت از حقوق شهروندی معلولان یکی از مهمترین برنامه های سازمان بهزیستی

طرح تحول سلامت نهادینه میشود "بخش دوم"

ساعت بردلی از کجا آمده 13

آغاز اردوی تیم ملی شطرنج نابینایان

چاردیواری 18

 

 

.......شعر

* عید قربان عید طاعت و بندگی در پیشگاه یزدان پاک: بندگی کن تا که سلطانت کنند، تن رها کن تا همه جانت کنند؛ خوی حیوانی سزاوار تو نیست، ترک این خو کن که انسانت کنند؛ چون نداری درد، درمان هم مخواه، درد پیدا کن که درمانت کنند؛ ای که میخواهی سلیمانت کنند، از چَهِ شهوت، قدم بیرون گذار؛ تا عزیز مصر و کنعانت کنند، بگذر از فرزند و مال و جان خویش؛  تا خلیل الله دورانت کنند.

* عید قربان با نماز و عبادتش، با ذکر و دعایش، با قربانیش، بسترى براى جارى ساختن مفهوم عبودیت و بندگى است. قرابت زمانی و مکانی نیست چرا که بین خالق و مخلوق هیچگونه خویشاوندی وجود ندارد بلکه منظور آن است که از راه طاعت و انجام کارهای شایسته میتواند مشمول الطاف الهی قرار گرفته و به رحمت او نزدیک شود. عید قربان جلوه گاه تعبد و تسلیم ابراهیم حنیف و فصل قرب یافتن مسلمانان به خداوند، در سایه عبودیت  مبارکباد.

 

.......ویژه

* حمایت از تولیدکنندگان داخلی تجهیزات توانبخشی معلولان: معاون امور توانبخشی بهزیستی گفت: حمایت از تولید کنندگان داخلی لوازم و تجهیزات توانبخشی معلولان در دستور کار بهزیستی قرار دارد که طی بخشنامه به ادارات استانهای مختلف ارسال شده است. حسین نحوینژاد در افتتاح  سومین نمایشگاه تخصصی خدمات توانبخشی معلولان، جانبازان، صنایع و تجهیزات وابسته گفت: راه اندازی این گونه نمایشگاه ها برای بهبود کیفیت و ارتقای زندگی معلولان نقش مهمی دارد به گونه ای که توانسته ایم بسیاری از محصولات و لوازم کمک توانبخشی معلولان را در داخل تولید کنیم که این موضوع در نمایشگاه کامل نمود پیدا کرده است. وی گفت: ارتقای زندگی افراد دارای معلولیت یکی از اهداف ماست که در این راستا اقدامات و برنامه ریزیهای زیادی مانند برگزاری این نمایشگاه را در دستور کار قرار داده ایم. در نمایشگاه تجهیزات توانبخشی امسال، بیش از 77 غرفه به ارائه و معرفی تجهیزات خود در عرصه توانبخشی میپردازند و این تجهیزات با رشد 15 درصدی همراه است. معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه یکی از ویژگیهای این نمایشگاه تنوع در ارائه محصولات است، گفت: نکته مهمی که در نمایشگاه امسال مدنظر قرار گرفته وارد کردن بحث مناسبسازی و لوازم مورد نیاز آن است که شرکتهای زیادی در این خصوص ما را همراهی کردند. نحوینژاد تأکید کرد: مناسبسازی یکی از نیازهای اساسی معلولان برای زندگی و حضور در اجتماع است که امیدواریم بتوانیم با ارتقا لوازم کمک توانبخشی و به روز شدن آنها در این زمینه سهم اندکی داشته باشیم. وی افزود: در حال حاضر تولید کنندگان داخلی در زمینه تولیدات سمعک اگر بتوانند نیازمندیهای توانبخشی این حوزه را تولید و تأمین کنند، از حمایتهای ویژه سازمان بهزیستی برخوردار میشوند. معاون امور توانبخشی بهزیستی همچنین  از تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان در کمیسیون تخصصی مجلس خبر داد و گفت: در جلسه روز دوشنبه کلیات لایحه حمایت از حقوق معلولان مورد تصویب کمیسیون تخصصی قرار گرفت و تنها برخی از نکات آن قرار شد توسط سازمان بهزیستی اصلاح و مجدداً در کمیسیون بررسی شود. در این جلسه آخرین بندها و مفاد لایحه حمایت از حقوق معلولان مورد بررسی قرار گرفت. نحوینژاد گفت: پیش بینی میشود هفته آینده آخرین جلسه کمیسیون تخصصی در خصوص لایحه حمایت از حقوق معلولان برگزار و تصمیم نهایی گرفته شود و لایحه اشاره شده برای تصویب به صحن مجلس ارائه شود. وی گفت: لایحه اشاره شده با ۲۵ ماده از سوی دولت به مجلس ارسال و در حال حاضر با نظر کارشناسان و نمایندگان مجلس مواد آن از ۲۵ به ۳۱ افزایش یافته است که البته افزایش مواد ارتباطی با اعتبارات ندارد و قاعدتاً شورای نگهبان ایرادی از آن نخواهد گرفت.

* گلواژه: ما به شیوه ای کاملاً نو از تفکر احتیاج داریم اگر میخواهیم بقای نسل بشر ادامه پیدا کند. آلبرت انیشتین

.......سیاسی

* روابط ما با آژانس را مقررات تعیین میکند.  حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی سه شنبه شب در نخستین گفت وگوی زنده تلویزیونی بعد از تشکیل دولت دوازدهم، به تلاشهای دولت در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت: مردم ما سالها با مذاکرات هسته ای مواجه بودند و هر چند ماه درافکار عمومی این موضوع مطرح بود که مذاکرات چه میشود. وی افزود:  روابط ما با آژانس بین المللی انرژی اتمی را مقررات تعیین میکند، نه آمریکا و بعید میدانم که آژانس زیر بار زور آمریکا برود. رئیس جمهوری تأکید کرد: ما هیچ وقت آغاز گر نقض برجام نخواهیم بود و در برابر تخلفات دیگران نیز در این موضوع دست روی دست نخواهیم گذاشت.

* وزیر اطلاعات با اشاره به پیشرفت‌ کشور در حوزه‌های امنیت گفت: در عرصه امنیتی به ۱۲۰ تیم ضربه وارد کردیم و سر سوزنی بر سر پیشرفت و امنیت کشور با دشمن مصالحه نخواهیم کرد.

* حجت الاسلام مهدی شیخ  عضو فراکسیون امید مجلس  با تأکید بر ضرورت انجام اصلاحات بنیادین در شهرداری تهران، افزود: در عین حال، پیش از ورود در اصلاحات ساختاری و سازمانی، لازم است در تصور مردم، مسئولان نظام و مدیران شهرداری، تعریف و مفهوم این نهاد مورد بازبینی قرار گیرد. به گفته وی، هیچ اصلاحی بدون تغییر رویکرد و تغییر تصور از وظیفه و کار شهرداری، کارا و مفید نخواهد بود بلکه تنها به اتلاف منابع و سرمایه های مادی و معنوی خواهد انجامید.

* نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بازدید از سایتها و اماکن هسته ای از سوی کمیسیون مورد تأکید و تأیید قرار گرفت که برنامه زمانبندی آن متعاقباً اعلام خواهد شد.

* مکرون رئیس جمهوری فرانسه در جمع سفرای این کشور با تبیین اولویتهای سیاست خارجی و ضمن حمایت از توافق هسته ای ایران گفت: پاریس از توافق هسته‌ای با ایران حمایت میکند، چرا که هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

.......گزارش ویژه

* افتتاح سومین دوره همایش جامعه بینا شهروند نابینا در کاشان: در حاشیه آیین افتتاحیه سومین همایش سراسری جامعه بینا شهروند نابینا افروز صفاریفر مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان بهزیستی کل کشور در گفتگو با ایران سپید حمایت از حقوق شهروندی نابینایان و کمبینایان را از برنامه های مهم سازمان بهزیستی دانست و اظهار داشت: با توجه به میزان بالای اهمیت بحث حمایت از حقوق شهروندی نابینایان و کمبینایان سازمان بهزیستی حمایتهای خود از این موضوع را با در نظر گرفتن قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و با موضوعاتی همچون مناسبسازی محیط زندگی و معابر عمومی ویژه معلولان تدوین کرده است اما این مهم به طور کامل محقق نمیشود مگر با تعامل NGO  های معلولان با سازمان بهزیستی چرا که تشکلهای معلولان صدای رساتر از یک ارگان دولتی دارند. صفاریفر در ادامه برگزاری همایش جامعه بینا شهروند نابینا را در ارتقاء سطح آگاهی جامعه نسبت به حقوق شهروندی نابینایان موثر دانست و عنوان کرد: بی شک برگزاری چنین همایشهای تاثیر شگرفی در آگاهسازی جامعه نسبت به نابینایان و سایر معلولیتها دارد. اما انتظار این بود که برای پر بار تر شدن همایش اطلاعرسانیهای گسترده تری انجام میشد. وی در پایان به برنامه های آینده دفتر توانمندسازی معلولان سازمان بهزیستی اشاره کرد و اظهار داشت:  تدوین نهایی طرح توانمندسازی معلولان تامین تجهیزات ای دی ال ویژه معلولان و همچنین در نظر گرفتن نیازهای نابینایان، ناشنوایان و معلولان ذهنی در شیوه نامه جدید دفتر که از اواخر سال گذشته تدوین شده، از برنامه های اخیر دفتر توانمندسازی است. به گزارش ایران سپید سومین همایش جامعه بینا شهروند نابینا به همت جامعه نابینایان کاشان و با همکاری دانشگاه کاشان صبح چهارشنبه با حضور فرهیختگان نابینا طی مراسمی کار خود را آغاز کرد.  نرگس نیکخواه دبیر علمی این همایش در ابتدای برنامه از تشکیل دبیر خانه دائمی همایش خبر داد و اظهار داشت: یکی از معضلات مهم در برگزاری همایشها خلأ نگاه پژوهشی و علمی است که امیدواریم با تشکیل دبیر خانه دائمی همایش این خلأ بر طرف شود. وی ادامه داد: برای نیل به این آرزو اقدام به اخذ مجوز علمی پژوهشی در زمینه مطالعات با موضوع  نابینایان و کمبینایان کرده ایم که با طی شدن مراحل نهایی آن به زودی اقدام به انتشارش خواهیم کرد. وی در بخش دیگری از صحبتهایش به مقالات ارسالی از سوی شرکت کنندگان اشاره کرد و اظهار داشت: بعد از اعلام فراخوان  47 چکیده مقاله دریافت کردیم و در مرحله بعد 39 اصل مقاله به دبیر خانه ارسال شد. که از این تعداد 8 مقاله در همایش بررسی میشود و مجموع 25 مقاله پذیرفته شده به صورت الکترونیک منتشر خواهد شد.  همایش مذکور طی روزهای هشتم و نهم شهریور ماه جاری در شهر کاشان در حال برگزاری است.

......بهداشت و سلامت

* طرح تحول سلامت نهادینه میشود "بخش دوم": سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری هفته دولت درباره وضعیت سلامت روان مردم ایران گفت: سلامت تنها به معنای نداشتن بیماری نیست. بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت؛ سلامت به احساس رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی اطلاق میشود. اگر از لحاظ روحی از چیزی ناراحت باشید مثلاً با یک سرماخوردگی متوسط؛ شدت بیماری بیشتری نشان میدهید. اینکه مرتب از اختلاس و خشونت گفته شود موجب احساس نارضایتی در مردم میشود. در مورد فرهنگ کار، در کشوری مثل ژاپن؛ حتی تمیز کردن مدارس با خود دانشآموزان است اما در ایران فرهنگ کار نیاز به اصلاح دارد. مرتب گفته میشود ما کشور ثروتمندی هستیم و مردم و باهوشی داریم همه این موارد روی هم جمع میشود احساس میکنیم درآمدمان کافی نیست و احساس رضایت از زندگی خدشه دار میشود این در حالیست که در دنیا؛ سطح ثروت عامل خوشحالی محسوب نمیشود. به این علت مشکلات روان "افسردگی و اضطرابهای خفیف " در ایران گاه به یک سوم مردم تعمیم داده میشود. البته  میزان بیماریهای مزمن روانی در ایران مشابه کشورهای دیگر است یکی از اولویتهای شش گانه ما در آینده؛ رصد و مطالبه گری اصلاح مؤلفه های اجتماعی است تا بتوانیم از آسیب رسیدن به سلامت روان مردم پیشگیری کنیم. اینکه مرتب از تورم، اختلاس یا موارد خشونت صحبت شود بر روی مردم تأثیرات روانی مخربی دارد. نمیگویم این موارد اصلاً گفته نشود اما باید میزان آن مشخص شود. الان در رسانه ما مصادیق خشونت مکرر و با هیجان بالایی اعلام میشوند که فکر و ذهن مردم را درگیر میکنند و تأثیرات مخربی بر روی روان دارند. ما در طرح تحول سلامت و در تیمهای بهداشتی؛ روانشناس و کارشناس تغذیه را هم افزوده ایم. و سعی میکنیم با پرسشنامه هایی که داریم تا حدی غربالگری وضعیت سلامت را انجام دهیم. "کباری"

 

.......از شش نقطه جهان

* ساعت بردلی از کجا آمده: این که آدمی در برخی مواقع دلش بخواهد بعضی وسایلش را از میان کالاهای به اصطلاح لاکچری انتخاب کند، حقی طبیعی برای او است و بینا و نابینا هم ندارد. در میان محصولاتی که ویژه نابینایان تولید میشوند هم هستند کالاهایی که جزو گزینه های لوکس طبقه بندی میشوند. آنهایی که اهل پیگیری ابزارهای تولید شده ویژه نابینایان باشند، حتماً تا به حال نام «ساعتهای برَدلی» را شنیده اند. ساعتهایی با قیمتهای بسیار بالا اما ظاهری زیبا. بد نیست ببینیم قصه طراحی و تولید این ساعت ۳۰۰ ۴۰۰ دلاری چیست؟ درست در سپتامبر سال ۲۰۱۱ که هییونگسو کیم کار طراحی برای ساخت یک زمانشمار جدید برای نابینایان را آغاز کرد، در گوشه دیگری از جهان، زندگی بردلی اسنایدر ستوان ارتش آمریکا برای همیشه تغییر کرد. او که جزء واحدهای خنثی کردن مین بود، در ماموریتی در خاک افغانستان روی یک وسیله انفجاری پا گذاشت و بر اثر انفجار به شدت زخمی شد و بینایی خود را از دست داد. اما او در اوت سال ۲۰۱۲ با شرکت در بازیهای پارالمپیک لندن توانست در رشته شنا دو مدال طلا بگیرد. برای او انجام کارهای روزمره زندگی در آغاز یک چالش بزرگ بود. بردلی اسنایدر میگوید:"من در افغانستان مجروح شدم و وقتی که حدود ۶۰ ساعت بعد به هوش آمدم در یک بیمارستان در آمریکا بستری بودم. این ۶۰ ساعت از حافظه من حذف شده بود." او که بینایی خود را از دست داده بود به سرعت متوجه شد که بی اطلاعی از وقت تا چه حد مهم است. او میافزاید:" واقعاً نمیتوانید تصور کنید که اطلاع از وقت در تشخیص موقعیت و حالت روحی شما تا چه حد نقش مهمی ایفا میکند. ابتدا من همیشه حواسم پرت بود و احساس سردرگمی میکردم و به خصوص به خاطر سابقه نظامی دانستن وقت برای من خیلی مهم بود." هییونگسو با بردلی اسنایدر تماس گرفت. آنها از طریق یک دوست مشترک با هم آشنا شدند. بردلی اسنایدر میگوید:"او مشغول طراحی یک ساعت برای افراد نابینا بود و من شدم فرد نابینایی که او برای تحقیقات خود لازم داشت. من مدتی یک ساعت گویا داشتم که با فشار دادن یک دکمه زمان را برای شما میگوید، درست مثل اعلام ساعت در رادیو. ولی اگر من در یک محل پر سر و صدا مثل مترو بودم، شنیدن صدای آن غیر ممکن بود." ساعت لاکچری با همکاری این دو طراحی شد و هییونگسو برای این زمانشمار نام بردلی را برگزید و ژوئیه ۲۰۱۴ آن را در وب سایت "کیک استارتر" معرفی کرد. بیش از ۳۶۰۰ نفر از ۶۵ کشور مختلف از این پروژه حمایت کرده و در مجموع مبلغی حدود ۶۰۰ هزار دلار به آن کمک مالی کردند.

بردلی میگوید:"این ساعت پلی خواهد ساخت بین افراد معمولی و افراد معلول چون همه از آن استفاده خواهند کرد." هییونگسو کیم میگوید:"تصورات رایج و کلیشه ای این است که افراد نابینا به زیبایی و مد توجهی ندارند. من هم قبلاً همین تصور را داشتم ولی متوجه شدم که نادرست است."

.......ورزشی

* آغاز اردوی تیم ملی شطرنج نابینایان: اصفهان میزبان سومین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی شطرنج نابینایان و کمبینایان در رده سنی جوانان شد. سومین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی جوانان شطرنج جهت حضور در مسابقات پاراآسیایی امارات، از دهم شهریور آغاز شده و به مدت یک هفته ادامه خواهد داشت. امید کریمی، امیر ربی، علی سلطانی، دانیال جعفریان، محمدرضا علیزاده، فاطمه رحیمی، مریم رحیمزاده و پریچهر کنگازیان ملیپوشان دعوت شده به این مرحله از اردو هستند. آرش روغنی به عنوان سرمربی و مهدی نباتی به عنوان سرپرست، تیم را هدایت و همراهی میکنند.

* شرط عجیب مسی برای تمدید قرارداد با بارسلونا: لیونل مسی، فوق ستاره آرژانتینی بارسا قصد دارد از عدم تمدید قرارداد خود برای امضای قرارداد با دیماریا استفاده کند. دو ماه پیش خبر تمدید قرارداد لیونل مسی و باشگاه بارسلونا منتشر شد، اما هنوز این انتقال به طور رسمی امضا نشده و همین موضوع شایعات را در مورد آینده افزایش داده است. طبق ادعای اسپورت، لیونل مسی انتظار دارد بارسا قرارداد خود با دیماریا را طی هفته جاری امضا کند و علیرغم تمرکز کاتالانها به خرید کوتینیو، مسی میخواهد انتقال دیماریا زودتر نهایی شود. در روزهای اخیر، مدیران و سران باشگاه پاریسن ژرمن تأکید داشته اند که تمایلی به فروش دیماریا به بارسلونا ندارند. اما شایعاتی منتشر شده که علیرغم تکذیب پاریسن ژرمن، توافقات میان دیماریا و بارسلونا به طور کامل انجام شده است. بارتومئو، ریاست باشگاه بارسلونا نیز میداند که لیونل مسی از عملکرد هیأت مدیره این تیم در بازار نقل و انتقالات تابستانی راضی نیست و به همین دلیل میخواهد به سرعت مقدمات جذب دیماریا را فراهم کند. به نظر میرسد لیونل مسی منتظر است دیماریا ابتدا قرارداد خود را با تیم جدیدش رسمی کرده و بعد از آن قرارداد خود را با بلوگرانا تمدید کند.

.......چاردیواری

* با سلام به عزیزان خواننده و تبریک عید قربان و نیز تهنیت پیشاپیش ولادت ائمه اطهار امام موسی کاظم و امام علی النقی علیهاسلام در هفته آینده به پاسخ تماسها و پیامکهای شما عزیزان میپردازم: نخست پرسشهای کوتاه خانم یادمند برای ارسال مرسولات بریل زیر هفت کیلوگرم نباید هزینه پرداخت کنیم ستون شعر همانطور که هفته پیش اعلام کردم تا اواسط شهریور باز خواهد شد در مورد ستون شعر اگر منظور معرفی شعرای نابینا باشد حتماً این کار انجام خواهد شد. جناب آقای نودهی از درخواست بانکها برای داشتن مهر و اثر انگشت از سوی نابینایان شکایت کردند دوست عزیز افراد نابینا با عنوان تأیید اسناد حقوقی خود باید یا دارای توانایی امضای اسناد یا دارای کلیشه – امضا به عنوان طرح امضای خود یا مهر باشند و در نهایت اثر انگشت به علت حساسیت در برخی امور از جمله ثبت اسناد رسمی در دفترخانه ها اخذ اثر انگشت فرد ضروری است لذا نمیدانم شکایت شما از چیست چون بالاخره باید به گونه ای مشخص اسناد مالی و حقوقی خود را امضا کنید.آقای بزرگیمهر از تهران خواهان پذیرش آخرین حکم اداری فرد معلول در آستانه بازنشستگی به عنوان مبنای حقوق بارنشستگی افراد معلول شده اند و درج این امتیاز در لایحه حقوق معلولان به طور کلی بگویم که به علت فشار بر صندوقهای بازنشستگی این صندوقها با هر گونه تحمیل تعهدات مالی بدون تضمین جبران از سوی دولت مخالفت میکنند. آقای حمیدرضا قربانی از ستون چوب الف قدردانی کرده اند و ان را موجب تشویق خود برای کتاب خواندن دانسته اند که خبر بسیار خوبی است و امیدواریم در مورد سایر عزیزان نیز چنین انگیزه ای ایجاد شده باشد. نویسنده این ستون خانم پرستو ولدخان هستند که کارشناس ارشد جامعه شناسیست و مسئولیت بخش نابینایان کتابخانه حسینه ارشاد را بر عهده دارد. آقای بدرپور از بندرعباس نیز ضمن تمجید از این ستون خواهان درج فهرست کتب رودکی در ان شده اند ایشان باید بدانند مرکز رودکی متأسفانه یک سال و نیم است که دارای تولید کتب گویا نیست لذا مانند سابق تولیداتی قابل معرفی ندارد.  خانم برآبادی با اشاره به متن یادداشت سخن هفته روز شنبه نقش افراد نابینا را در تحقق استقلال خود بسیار مهم دانسته اند ایشان با ذکر داستان زندگی خود از جمله اقامت در شهری غیر از محل تولد برای تحصیل علیرغم مخالفت خانواده اراده خود را موجب استقلالشان دانسته اند و به طور خلاصه تأکید کرده است گذشته از نقش خانواده در امکانپذیری استقلال فرزندان نابینای خود، انگیزه خود افراد نابینا را برای کسب استقلال مهم و کلیدی دانسته است که قطعاً امر درستی است نه خانواده و نه خود فرد نابینا هیچ یک نقش مطلقی ندارند هر دو اثرگذارند و در بسیاری از موارد حمایت خانواده موجب استقلال عضو نابینایش شده است و کم نیستند نابینایانی که علیرغم مساعد نبودن فضای خانواده خود تصمیم به استقلال گرفته اند میماند خداحافظی توصیه به امیدواری در هر شرایط.  

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *