شناسه خبر: 12522 منتشر شده در مورخ: 1396/7/29 ساعت: 09:03 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  

روزنامه شنبه 29 مهر 1396

رودکی خصوصی نیست - درسهایی از مراسم روز جهانی نابینایان - قصه هایی از جنس شادی و بالندگی - ده موقعیت که «چشم من باش» میتواند راهگشا باشد - جدول خمسه/ حقایق جالب در مورد سیستم گوارش بدن/ چیزهای عجیبی که درباره آثار معروف نمیدانستید

روزنامه «ایران سپید»

شنبه 29 مهر 1396

1 صفر 1439

21 اکتبر 2017

سال بیست و یکم شماره 5697

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

درسهایی از مراسم روز جهانی نابینایان 6

قصه هایی از جنس شادی و بالندگی 8

ده موقعیت که «چشم من باش» میتواند راهگشا باشد 11

جدول خمسه/ حقایق جالب در مورد سیستم گوارش بدن/ چیزهای عجیبی که درباره آثار معروف نمیدانستید 14

 

........سخن هفته

* درسهایی از مراسم روز جهانی نابینایان: هفته گذشته شاهد برگزاری مراسم گوناگونی به مناسبت روز جهانی نابینایان بودیم. صرف نظر از آن که همیشه تأکید کردیم در این مراسم باید از برگزاری جشنهای متعارف و کلیشه ای فاصله گرفته و تبدیل به فرصتهای برای طرح مشکلات جامعه نابینایان با مسئولان، آگاه سازی آنان و مطالبه گری از آنان شود، مشاهده رفتار برخی تشکلها یا افراد نابینا در این مراسم منشأ گرفتن درسهایی است که ضروری است آن را با شما در میان نهیم؛ 1- برخی مسئولان انجمنها یا تشکلها به جای طرح مسائل عمومی جامعه نابینایان در مراسم روز جهانی نابینایان با مسئولان، به طرح درخواستهای تشکلهای خود میپردازند و نه طرح مسائل عمومی نابینایان که این خود تأثیری منفی بر ذهن مسئولان دارد و نه تنها فرصت سازی نیست، با فرصت طلبی گروهی عملاً به فرصت سوزی تبدیل میشود. 2- در این مراسم همه افراد شرکت کننده میل به سخن گفتن دارند که نه فرصت آن هست و نه ضرورتی برای آن. قاعدتاً افرادی که آگاهتر نسبت به مسائل نابینایان هستند یا به دلیل مسئولیت یا تحصیلات خود، شرایط بهتری برای طرح مسائل دارند باید به نمایندگی از سایر نابینایان سخن بگویند تا تکرار مسائل از سوی همه سخنرانان، آن هم به شکلی غیر نافذ. 3- برخی افراد به طرح مسائل شخصی خود میپردازند، بی آن که توجه کنند عنوان مراسم طرح مشکلات عمومی نابینایان است. مسئولان تشکلها از انجام این گونه رفتارها باید ممانعت کنند. 4- طرح مسائل به شکل غیر اصولی مانند فریاد زدن، استفاده از ادبیات غیر مؤدبانه و اظهار نظرهای فاقد دلیل و اسناد قابل قبول که شأن نابینایان را نزد مسئولان کاهش میدهد. 5- ادعای انجام کارهایی غیر واقعبینانه. برخی افراد تعهد میدهند با گرفتن فلان اعتبار، دست به کارهای خارق العاده بزنند که عملاً امکان تحقق آن را ندارند. این هم موجب کاهش اعتبار نابینایان میشود. شکل و محتوای درست حضور اجتماعی مهمتر از نفس حضور است.

.......چوب الف

* قصه هایی از جنس شادی و بالندگی: شاید معرفی کتابهایی که سالها از انتشار آنها میگذرد, بارها و بارها ترجمه و چاپ شده اند و حتی بر اساس داستان آنها فیلم و انیمیشن ساخته شده است, دیگر چندان وجهی نداشته باشد. این جور کتابها را همه میشناسند و بسیاری با دیدن فیلمهایی که بر اساس داستان آنها ساخته شده, شخصیتها و کلیت ماجراهای داستان را هم میدانند. اما از سوی دیگر این کتابها گاه چنان جذاب و خواندنی و چنان کم نظیر و تأثیرگذار هستند که به این سادگیها نمیشود از خیرشان گذشت. رمان زیبای «بابا لنگدراز» را نویسنده صاحبنام امریکایی، جین وبستر نوشت و در ایران بارها ترجمه، چاپ و حتی گویا شد. ژاپنیها سریال انیمیشن بر اساس داستان این کتاب ساختند که در ایران هم دوبله شد. همین موضوع سبب شده بسیاری از اهل کتاب به این خاطر که سریال بابا لنگدراز را در برنامه کودک دیده اند، دیگر به سراغ رمان نروند. و این یکی از مهمترین انگیزه های معرفی این کتاب زیبا و رمان دیگری که در ادامه آن نوشته شد, در ستون حاضر بود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ژاپنیها در مسیر پیشرفت شگفت انگیزشان, از این کتاب به عنوان کتاب درسی نوآموزان استفاده کردند. دانشآموزان روزانه تنها دو صفحه از این کتاب را در کلاس میخوانند تا بیاموزند چگونه میتوان هدفگذاری و پیشرفت کرد. چگونه دختری بدون هیچ گونه امکانات طبیعی و اجتماعی به شادی و خوشبختی دست مییابد. چنان که میدانید، رمان بابا لنگدراز داستان زندگی دختری یتیم است که در پرورشگاه زندگی میکرده و توسط یکی از خیرین ناشناس به دبیرستان فرستاده میشود تا ادامه تحصیل بدهد. رمان در واقع نامه های دختر به پدرخوانده یا همان قیمش را در بر میگیرد. پدرخوانده ای که دختر هرگز او را ندیده و نمیشناسد. اما موظف شده در ازای دریافت کمک هزینه تحصیلی, به طور مرتب برای قیمش نامه بنویسد و مراحل پیشرفت درسش را برای او شرح دهد. رمان «دشمن عزیز» دقیقاً از نقطه پایان بابا لنگدراز آغاذ میشود و در جذابیت و طنازی دست کمی از آن ندارد. این رمان هم در قالب نامه نوشته شده و چنان شیرین و لطیف و طناز است که به واقع میتواند حال خواننده را حسابی خوب کند و او را سر ذوق بیاورد. اگر از فشارها و سختیهای زندگی به تنگ آمده اید, اگر احساس اندوه و افسردگی میکنید و اگر به آرامش و تفریح ذهنی نیاز دارید و در عین حال میخواهید متنی به لحاظ ادبی ارزشمند و خلاق بخوانید, خواندن این دو اثر شگفت انگیز را جداً به شما پیشنهاد میکنیم. ماجراهای هر دو این داستانها در نوانخانه یا همان پرورشگاه میگذرد. بنا بر این خوانندگان چند روزی را در فضایی زندگی خواهند کرد که عموماً به شکل مستقیم تجربه نکرده اند. خوشبختانه نسخه گویای هر دو کتاب در مؤسسه رودکی تهیه شده و در دسترس است. ضمناً یک نسخه گویا از رمان بابا لنگدراز هم توسط صدا پیشگان صاحبنام کشورمان خوانده شده که در کتابفروشیها میتوانید سراغ بگیرید.

 

........فناوریهای امیدبخش

* ده موقعیت که «چشم من باش» میتواند راهگشا باشد: هفته گذشته در همین ستون خبری منتشر کردیم، مبنی بر این که نسخه اندرویدی از اپلیکیشن چشم من باش «be my eyes» هم منتشر شده و از این پس کاربران ایرانی هم میتوانند از آن استفاده کنند. حال برای ایجاد آشنایی بیشتر کاربران نابینا با قابلیتهای این برنامه، بنا داریم به ده موقعیت که میتوان در آنها از این برنامه استفاده کرد، اشاره کنیم:

وقتی چیزی روی زمین افتاده و نمیتوانید آن را پیدا کنید میتوانید از طرف مقابل بخواهید شما را راهنمایی کند.

میتوانید از فرد داوطلب بخواهید که یک عکس، نقاشی یا هر اثر هنری را برای شما توضیح دهد. به طور مثال میتوانید از او بخواهید تا رنگبندی یک تابلو را برایتان تشریح کند یا مود کلی یک اثر هنری را تشریح کند.

هماهنگ کردن رنگها هم موقعیت دیگری است که به کمک این برنامه امکانپذیر خواهد بود. در وقت انتخاب لباس برای میهمانی یا جلسه کاری، میتوانید از نظر طرف مقابل کمک بگیرید تا شما را در انتخاب رنگ لباس راهنمایی کند.

میتوانید برای تشخیص انواع بطریها در خانه از این اپلیکیشن استفاده کنید. تشخیص شامپو از نرم کننده یا شیشه شور از شوینده سطوح به کمک این اپلیکیشن ممکن خواهد بود.

خواندن صفحه نمایش رایانه یا تلویزیون هم از دیگر شرایطی است که ما زیاد به آن احتیاج پیدا میکنیم و میتوانیم روی این برنامه حساب کنیم.

سوپرمارکتها و فروشگاه ها هم از جمله دیگر موقعیتهایی هستند که میتوان از این برنامه استفاده کرد. به عنوان نمونه میتوانید از طرف مقابل بپرسید بیسکوئیتی که برداشته اید از چه کارخانه ای است و چه ویژگیهایی دارد.

میتوانید با استفاده از این برنامه، تاریخ انقضای غذاهای فاسد شدنی را تشخیص دهید.

آشنایی با جاهای جدید هم با این اپلیکیشن ممکن میشود. مثلاً در اتاقی که با آن آشنایی ندارید، میتوانید از فرد داوطلب بخواهید محیط را برایتان توصیف کند یا جای قرار گیری پریز برق را نشانتان بدهد.

میتوانید از فرد داوطلب بخواهید مواد غذایی را برایتان شناسایی کند. مثلاً به شما بگوید که آن چه در مقابل دوربین گوشی است، لوبیای قرمز است یا چشم بلبلی.

تشخیص زمان ورود قطار یا اتوبوس به ایستگاه های مجهز به تابلوی اطلاع رسانی هم موقعیت دیگری است که میتوان روی برنامه حساب کرد. میتوانید از طرف مقابل بخواهید تا روی تابلو را برایتان بخواند و به شما بگوید در چه ایستگاهی قرار گرفته اید یا قطار چند دقیقه دیگر به ایستگاه خواهد رسید.

همانطور که پیشتر گفته شد، این برنامه در دنیا بسیار شناخته شده است، اما هنوز هموطنان ما از وجود آن اطلاعی ندارند و بنا بر این، برای این که بتوانیم از کمک داوطلبان فارسیزبان هم استفاده کنیم، باید در معرفی این اپلیکیشن در شبکه های اجتماعی و جمعهای خانوادگی و دوستانه، تلاش کنیم.

* گلواژه: به فکر خود باشیم، خود را اصلاح کنیم. اگر به خود نرسیدیم و خود را اصلاح نکردیم، نمیتوانیم دیگران را اصلاح کنیم. محمدتقی بهجت

........کشکول

* این جدول دارای 17 گروه سؤال است. هر گروه دو سؤال با پاسخهای پنج حرفی دارد که با پاسخ به دو سؤال متوجه خواهید شد یک حرف در هر سؤال یکسان است. رمز جدول را همین حروف یکسان در هر گروه تشکیل میدهد. سؤالات: گروه 1 (میوه ای که در قرآن ذکر شده است به نام تین-امر خارق العاده ای از سوی پیامبران که دیگران از انجام مانند آن عاجز باشند) گروه 2 (خلاق-باکتری میله ای شکل) گروه 3 (سیر نیست-فوروارد در یک تیم فوتبال) گروه 4 (اختراع کننده-لقب رستم در شاهنامه) گروه 5 (دکان-مهد دلیران) گروه 6 (خبرچین- نقل مطلبی از زبانی به زبان دیگر) گروه 7 (ناراحت و اندوهگین-مقابل رفت) گروه 8 (ادیان-گذر کردن و بخشیدن) گروه 9 (فروتنی و کرنش-غذای ظهر) گروه 10 (بیماریها-شعبده باز) گروه 11 (ناشناس و گمنام-برابر و مساوی) گروه 12 (تاوان و جریمه-شکمو) گروه 13 (استخوان نرم و سست مثل استخوان بینی و گوش-مخالف) گروه 14 (مهمانی-برآمدگی پشت شتر) گروه 15 (تعلیم دادن-مرکز شهرستان شمیرانات) گروه 16 (ماه روزه گرفتن-فصل خزان) گروه 17 (از کشورهای همسایه-مرکز استان خوزستان). شما تا چهارشنبه هفته جاری فرصت دارید رمز جدول را با شماره پیامک 3000465040 به ما اعلام کنید. رمز جدول هفته گذشته: باد آورده را باد میبرد. آقای شمس ا... بزرگیمهر از تهران برنده این هفته جدول است.

* حرفهای تکان دهنده: شما رهبر ارکستر سمفونیک افکار و احساسات خویشید. نباید گامهای خود را با صدای طبل و شیپور دیگران هماهنگ کنید. گوش به نوای درون خود بسپارید. نواهایی که از درونتان بر میخیزد را هدایت کنید. الهی قمشه ای – آن چه میدانید، عمل کنید؛ و در آن چه نمیدانید، احتیاط کنید تا روشن شوید و اگر روشن شدید، بدانید که بعضی معلومات را زیر پا گذاشته اید. محمدتقی بهجت -  

به نزدیک خردمندان چهار چیز بر پادشاهان عیب است: ترسیدن در میدان جنگ، گریز از بخشندگی، خوار داشتن رأی خردمندان، شتابزدگی و نا آرامی و بیقراری در کارها.  بزرگمهر

* حقایق جالب در مورد سیستم گوارش بدن: حدود ۷ ثانیه طول میکشد که غذا از مری پایین برود. - طول روده کوچک 7/۶ متر است، در حالی که روده بزرگ تنها ۸/۱ متر است. - معده شما از اسید هیدرولیک برای تجزیه غذا استفاده میکند و یک مخاط برای حفاظت خودش از آن تولید میکند. - معده یک فرد بالغ میتواند حدود ۵/۱ لیتر مواد را نگه دارد. - برخلاف باور عمومی، روده کوچک جاییست که بیشتر غذا هضم میشود، نه معده. - قار و قور کردن معده «بوربوریگمی» نام دارد و در واقع روده های پر از هوای گرم شماست. - غدد بزاقی در روز یک تا دو لیتر بزاق تولید میکنند. – روده و مغز یک ارتباط ویژه دارند. احساسات مانند خشم، نگرانی، ناراحتی و... میتوانند هضم غذا را تغییر دهند. - روده انسان اکوسیستم پیچیده ای از حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ باکتری است. - کل دستگاه گوارش هنگام تولد استریل است و توسط عوامل محیطی هنگام و بعد از تولد آلوده میشود. - آنزیمهای معده به تجزیه غذاها به صورت پروتئین، کربوهیدرات و چربی کمک میکنند. - زخمهای گوارشی توسط استرس یا رژیم غذایی ایجاد نمیشوند، بلکه یک باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری باعث آن میشود. - کولون یا پس روده دارای چهار بخش اصلی است که مسئول از بین بردن غذا بعد از جذب مواد مغذی آن است. - مری غذا را با استفاده از ماهیچه ها در فرآیندی به نام پریستالسیس به سمت معده حرکت میدهد.

* چیزهای عجیبی که درباره این آثار معروف نمیدانستید: آپارتمان بالاترین طبقه برج ایفل: گوستاو ایفل، مردی که این بنای تاریخی معروف را طراحی کرده است، در بالاترین طبقه این برج آپارتمانی برای خودش ساخته است. گوستاو از آن جا برای استراحت و پذیرایی از میهمانانش استفاده میکرد. یکی از میهمانانش در این آپارتمان توماس ادیسون بود که گفتگویی طولانی با هم داشتند. این آپارتمان دارای یک آشپزخانه، حمام، اتاق خواب، اتاق نشیمن و چشم اندازی بینظیر است. امروز از آن به عنوان موزه استفاده میشود که با مجسمه های ایفل و ادیسون تکمیل شده است. - زنجیر شکسته در پای مجسمه آزادی: مجسمه آزادی توسط فرانسویها به یادبود صدمین سالروز انقلاب آمریکا به آمریکا هدیه داده شده است. این مجسمه سمبل آزادی، دموکراسی و لغو بردگی است. به همین دلیل در پای این مجسمه زنجیر شکسته شده به چشم میخورد. - شکل اصلی مجسمه ابو الهول (اسفینکس): ابوالهول قدیمیترین مجسمه دنیاست. بقایای این مجسمه در موزه های مصر و بریتانیا دیده میشود. برخی از متخصصان معتقدند که این مجسمه در واقع سر شیر یا سگ بوده است و بعدها سر انسان روی آن تراشیده شده. به همین دلیل بین قسمتهای مختلف بدن آن و سرش تفاوتهای چشمگیری هست. - چه کسی برج پیزا را ساخته است؟ این برج مشهور رمز و رازهای زیادی دارد. همه درباره شیب آن میدانند، اما کمتر کسی میداند که چه کسی آن را برای کلیسای کاتولیک پیزا ساخته است. مورخان معتقدند توسط فردی به نام بونانو پیزانو ساخته شده است، اما برخی هم معتقدند که این برج توسط معماری کارآزموده به نام دیوتیسالوی ساخته شده که تعمیدگاه کنار این برج را به همان سبک ساخته است. - نام برج معروف بریتانیا: پل گلدن گیت، یکی از زیباترین بناهای برجسته دنیاست. زمان زیادی طول کشید تا نیروی دریایی آمریکا با ساخت آن موافقت کند. نیروی دریایی بعد از موافقت با ساخت آن، درخواست کرد که رنگ آن سیاه و زرد باشد تا در مه قابل دیدن باشد. در نهایت معمار این پل ایروینگ مورو، آنها را متقاعد کرد تا از رنگ نارنجی تیره استفاده کند. پل گلدن گیت با این رنگ نه تنها در تمام شرایط آب و هوایی قابل رؤیت بود، بلکه چشم اندازی بسیار زیبا و بی نظیر داشت.

* جملات رایج فارسی در انگلیسی: Weakest dogs bark the loudest، میمون هرچه زشتتره اداهاش بیشتره - I was embarrassed to death، از خجالت مُردم - you’re born to do this, واسه این کار ساخته شدی - lets go dutch, هر کس سهم خودش را بدهد - Short and sweet، مختصر و مفید - You mean a world to me, تو برای من یک دنیا ارزش داری - Follow your nose، راه را بگیر و راست برو - Push someone around, حق کسی را خوردن - That can’t be bad! ای بدک نیست

* پاسخ سؤالات جدول هفته گذشته: سؤالات: 1 (عندلیب-باختر) 2 (بهانما-اقلیم) 3 (پیشامد-دیدار) 4 (استهزا-انتها) 5 (رتاتیو-ولگرد) 6 (انتشار-راویز) 7 (دردمند-دلهره) 8 (آشیانه-هواکش) 9 (افتخار-روسری) 10 (دورنما-ادیان) 11 (انتخاب-بیزار) 12 (پابرجا-اشتها) 13 (گله مند-دباغی) 14 (صله رحم-مسافر) 15 (متوالی-یک جور) 16 (انقلاب-بیلان) 17 (خاکستر-روبان) 18 (نا امید-دوغآب).

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *