شناسه خبر: 12535 منتشر شده در مورخ: 1396/7/30 ساعت: 10:19 گروه: بهداشت و سلامت  
دلایل مرگ و میر نوزادان در بدو تولد

دلایل مرگ و میر نوزادان در بدو تولد

به گفته معاون وزیر بهداشت اولین علت مرگ نوزادان در ایران کم وزنی شدید و دومین علتنارس بودن نوزادان است.

به گزارش ایران سپید به نقل از سلامت آنلاین، دکتر علیرضا رئیسی افزود: میزان مرگ نوزادان در بدو تولد به طور مستمر در سال های اخیر رو به کاهش بوده است و در چهار سال گذشته نیز از ۱۱.۵ در صد هزار تولد زنده به ۹.۵ در هزار تولد زنده کاهش یافته است که پیشرفت قابل ملاحظه ای برای یک دوره چهارساله است.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد که کم وزنی شدید مهمترین علت مرگ نوزادان در بدو تولد است،منظور از کم وزنی شدید، تولد نوزاد با وزن کمتر از ۱۵۰۰ گرم است و واقعا زنده نگهداشتن این نوزادان کار بسیار دشواری است.

معاون وزیر بهداشت گفت: آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که حدود ۴۰ درصد علت مرگ نوزادان در بدو تولد کم وزنی شدید است.

رئیسی افزود: دومین علت مرگ نوزادان در ایران تولد زودهنگام است. حدود ۳۰ درصد مرگ نوزادان در ایران به علت تولد زودهنگام رخ می دهد و سومین علت مرگ نوزادی در ایران نیز مشکلات و نواقص ژنتیکی و سرشتی است که بین ۱۵ تا ۲۰ درصد موارد مرگ نوزادی را باعث می شود.

وی گفت: سالانه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار بارداری در کشور رخ می دهد که با توجه به اینکه تعدادی از بارداری ها دوقلوزایی است می توان تعداد بارداری را در عدد ۱.۲ ضرب کرد تا تعداد متولدان هر سال به دست آید بنابراین هر سال حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تولد در کشور رخ می دهد که متأسفانه تعدادی از آنان به علت کم وزنی شدید، تولد زودهنگام یا مشکلات ژنتیکی زنده نمی مانند.(ایرنا)

    

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *