شناسه خبر: 12578 منتشر شده در مورخ: 1396/8/8 ساعت: 11:03 گروه: اجتماعی  
ارجاع طرح اشد مجازات برای خشونت علیه کودکان، معلولان و سالمندان به کمیسیون قضایی مجلس

ارجاع طرح اشد مجازات برای خشونت علیه کودکان، معلولان و سالمندان به کمیسیون قضایی مجلس

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از ارجاع طرح اشد مجازات برای مرتکبین جرائم خشن علیه کودکان، معلولان و سالمندان به کمیسیون حقوقی قضایی مجلس خبر داد.

به گزارش ایران سپید رضا شیران خراسانی افزود: اخیراً شاهد وقوع برخی جنایات علیه اطفال، سالمندان و معلولان جسمی و ذهنی هستیم و این درحالی است که چنین افرادی از قدرت دفاعی کمتری برخوردار هستند. 

وی گفت: از آنجایی که تناسب جرم و مجازات یک اصل محسوب می شود لازم است که به بزه دیدگان و قربانیان چنین جرائمی توجه جدی شود. بعنوان مثال وقتی مجرمی به قصد سرقت وارد منزل یک زن سالمند می شود، همین صحنه ممکن است منجر به مرگ صاحبخانه شود که قطعاً باید با چنین مجرمی با اشد مجازات برخورد شود. 
این نماینده مجلس ادامه داد: درحال حاضر طرح اجرای اشد مجازات برای مرتکبین جرائم خشن علیه کودکان، معلولان و سالمندان آماده و به کمیسیون حقوقی قضایی مجلس ارجاع شده است. 
وی با بیان اینکه در قانون مجازات اسلامی برای جرائم مختلف موضوع حدود، قصاص، دیه و تعزیرات تعیین شده است، گفت: از مهمترین نکات این طرح تعیین اشد مجازات برای مرتکبین چنین جرائمی در حوزه اجرای حدود است. یعنی رضایت شاکی نیز نقشی در اجرای مجازات تعیین شده ندارد. 
شیران خراسانی ادامه داد: براساس این طرح مجرمی که مرتکب چنین جرائمی شود در حکم مفسد فی الارض قلمداد خواهد شد و جرم وی قابل گذشت نیست. 
وی در ادامه افزود: در صورت تصویب چنین طرحی چنانچه در پرونده ای مقتول دختر باشد و قاتل مرد، بحث پرداخت تفاضل دیه از طرف خانواده شاکی منتفی است. 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس ابراز امیدواری کرد: با تصویب و اجرای این طرح شاهد کاهش پرونده خشونت علیه کودکان، سالمندان و معلولان باشیم.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *