شناسه خبر: 12588 منتشر شده در مورخ: 1396/8/11 ساعت: 10:23 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 11 آبان 1396

روزنامه پنجشنبه 11 آبان 1396

ضرورت استفاده از فناوری و ارتباطات در بهزیستی - دنیای اسلام در قبال فلسطین مسئول است- با هر گونه افزایش قیمت بلیت برخورد جدی میشود - جذب ۱۳۰۰ کارشناس تغذیه در مراکز خدمات سلامت - هیجان، هدیه نابینای استرالیایی به همنوعانش - فوتبال نابینایان نیاز به اسپانسر دارد - درخواست قطع دست جوان شرور

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 11 آبان 1396

13 صفر 1439

2 نوامبر 2017

سال بیست و یکم شماره 5708

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

ضرورت استفاده از فناوری و ارتباطات در بهزیستی 2

دنیای اسلام در قبال فلسطین مسئول است 4

با هر گونه افزایش قیمت بلیت برخورد جدی میشود 6

جذب ۱۳۰۰ کارشناس تغذیه در مراکز خدمات سلامت 7

هیجان، هدیه نابینای استرالیایی به همنوعانش 9

فوتبال نابینایان نیاز به اسپانسر دارد 12

درخواست قطع دست جوان شرور

چاردیواری 18

 

 

.......ویژه

* ضرورت استفاده از فناوری و ارتباطات در بهزیستی: انوشیروان محسنی بندپی در همایش علمی-کاربردی رؤسای ادارات فناوری اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری بهزیستی سراسر کشور با اشاره به اهمیت فناوری اطلاعات، ارتباطات در حوزه بهزیستی اظهار داشت: چنانچه کشوری از این فناوری بهره مند نشود، آن کشور دچار عقب ماندگی و کاهش راندمان کاری خواهد شد. وی افزود: گسترش این تکنولوژی در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفت و منجر به افزایش شفاف سازی، دسترسی، پاسخگویی و رضایتمندی و همچنین فراگیر شدن فناوری شد. رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به قانون برنامه ششم گفت: در این قانون وظایفی بر ما محول شده است که استفاده بهینه از فناوری و ارتباطات را برای ما به خوبی تبیین کرده است که با تأسی از این قانون میتوان به نتایج مطلوبی در حوزه بهزیستی و سلامت مردم دست پیدا کرد. وی با اعلام این که سالانه حدود 25 تا 30 هزار کودک معلول در کشور متولد میشود، افزود: بر اساس آمار، 1۶ درصد آمار تصادفات جاده ای است، اما 10 برابر آن آمار معلولیت ناشی از حوادث جاده است، بنا بر این در دست بودن اطلاعات میتواند زمینه تصمیم سازی را برای ما به خوبی فراهم کند. محسنی بندپی به حمایت دولت بر غربالگری ژنتیک ازدواج اشاره کرد و گفت: مقرر شد از این پس غربالگری ژنتیک ازدواج به دفاتر ثبت ازدواج تحویل داده شود. در ادامه این مراسم، از سامانه استعلام مددجو رونمایی  و مجوز سامانه سرشماری سازمان بهزیستی کشور در قالب پروژه دولت همراه به سازمان هواپیمایی صادر شد. گفتنی است سامانه دولت همراه ارائه مجوز به شرکت هواپیمایی در جهت صدور بلیط نیمبها به مددجویان بهزیستی راه اندازی شده است. سامانه استعلام مددجو (ussd) به منظور ارائه خدمات الکترونیکی به جامعه هدف بهزیستی راه اندازی شده است که مددجویان بهزیستی میتوانند با شماره گیری *4* 123# یا *44*1234# از خدمات بهزیستی بهره مند شوند.

.......سیاسی

* دنیای اسلام در قبال فلسطین مسئول است. مقام معظم رهبری به مناسبت برگزاری کنگره اتحادیه جهانی علمای مقاومت بیانیه ای منتشر کردند. ایشان در این پیام با بیان این که وعده الهی، نصرت قطعی است، فرمودند: مسئولیت فلسطین بر دوش همه دنیای اسلام است.

* روز چهارشنبه تهران میزبان «ولادیمیر پوتین» و «الهام علی اف» رؤسای جمهوری روسیه و جمهوری آذربایجان شد که در دومین اجلاس سه جانبه میان تهران، مسکو و باکو در  کشورمان حضور یافتند.

* سید عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: اجازه نخواهیم داد توافقی که بین المللی و مورد توافق شورای امنیت سازمان ملل است و منافع و دستاوردهای زیادی برای ملت ایران به دنبال داشته، با سیاستهای خصومتآمیز آمریکا خدشه دار شود.

* کواکبیان، دبیر کل حزب مردمسالاری گفت: آمدن اصولگراها به سمت روحانی را غنیمت بشماریم.

* ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 40 درصد در دوره اخیر (دولت یازدهم و چند ماه اخیر دولت دوازدهم) به تعداد تشکلهای کشور اضافه شده است؛ تعداد تشکلها از 7 هزار و 948 تشکل در سال 91 به 12 هزار و 774 تشکل رسیده است.

* سردار سرلشکر باقری، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح تأکید کرد: تمام قوانین و مقررات کنگره و مجامع آمریکا برای اعمال تحریمها هیچ تأثیری بر قدرت موشکی و اراده ملت ایران نخواهد گذاشت.

* هدر نوئرت، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با تأیید این که ایران درخواست ترامپ برای گفتگو با دکتر روحانی را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد رد کرده است، از توضیح بیشتر در این زمینه خودداری کرد.

* ریباکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه به سفر پوتین به تهران برای حضور در نشست سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان اشاره کرد و گفت: در سفر پوتین به تهران توافقهای مهم و جدیدی به دست میآید.

........اجتماعی

* با هر گونه افزایش قیمت بلیت برخورد جدی میشود: نفیسی، دبیر کمیته حمل و نقل ستاد اربعین: امسال هیچ افزایش قیمتی نداشتیم و اگر کسی خارج از قیمت مشخص شده پولی دریافت کند، حتماً برخورد میشود. 12 هزار ناوگان عمومی با 60 هزار سفر، زائران را جا بجا خواهد کرد و در مناطق مرزی محلهایی برای پارک خودروهای مردمی که با خودروی شخصی سفر میکنند نیز فراهم شده است. قیمت بلیت اتوبوسها شناور است و در عین حال باید به گونه ای عمل کرد که رانندگان متضرر نشوند.

* ارائه ۲۱۴۰ مورد خدمت حقوقی رایگان به مددجویان: محسن ولیئی، مدیر کل کمیته امداد استان تهران گفت: تهیه، تنظیم و بررسی ۳۵۹ مورد اظهارنامه، دادنامه، شکوائیه و لوایح و دفاعیه جهت ارائه به مراجع قضایی و انجام ۱۶۰۲ مورد مشاوره حقوقی به مددجویان تحت حمایت، از جمله اقدامات بخش حقوقی این نهاد طی شش ماهه نخست سال ۹۶ بوده است.

........بهداشت و سلامت

* جذب ۱۳۰۰ کارشناس تغذیه در مراکز خدمات جامع سلامت:  مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان این که قبل از طرح تحول سلامت در سیستم بهداشتی کارشناس تغذیه وجود نداشت، گفت: در حال حاضر ۱۳۰۰ کارشناس تغذیه در مراکز خدمات جامع سلامت جذب شده است. دکتر عبد اللهی گفت: مشکلات تغذیه ای نظیر مصرف بیش از حد قند، نمک و چربیها و از سویی کاهش مصرف سبزی و میوه و مواد غذایی که حاوی فیبر هستند، باعث شده که مشکل اضافه وزن و چاقی در تمام گروه های سنی و حتی در کودکان زیر پنج سال شیوع فراوانی داشته باشد. برنامه وزارت بهداشت در این زمینه این است که مردم به پایگاه های سلامت مراجعه کنند و از لحاظ الگوی غذایی مورد ارزیابی قرار گیرند تا افرادی که الگوی غذاییشان اشکال دارد یا افرادی که اضافه وزن دارند و چاق هستند، غربالگری شوند و توسط  پزشک، خدمات آموزش و مشاوره تغذیه را دریافت کنند.

* اولتیماتوم به تولید کنندگان فرآورده های آرایشی تقلبی: مدیر کل دفتر امور حقوقی سازمان غذا و دارو در توصیه ای به تولید کنندگان تقلبی فرآورده های آرایشی و بهداشتی گفت: اگر تخطی از ضوابط، موجب بیماری مصرف کننده یا آسیبی شود که معالجه آن حتی کمتر از یک ماه باشد، مجازات مرتکب شونده آن شش ماه تا دو سال حبس تأدیبی خواهد بود.

* تبلیغات گمراه کننده ژلهای سفید کننده دندان: یک متخصص رادیولوژی فک و صورت، تبلیغات ژلهای سفید کننده دندان را گمراه کننده دانست و گفت: این قبیل ژلها میتوانند آسیبزا نیز باشند و در مواردی باعث حساس کردن دندانها و وارد کردن آسیبهای طولانی مدت به دندان شوند. دکتر صادقی افزود: تنها استفاده از محصولات با نشان و مورد تأیید معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت بلامانع است. استفاده بیش از حد از این پودرها و ژلهای سفید کننده به مرور، زمینه ترک خوردگی و شکستگی دندان را فراهم خواهد کرد.

........از شش نقطه جهان

* هیجان، هدیه نابینای استرالیایی به همنوعانش: یک نفر که در سنین جوانی و میانسالی نابینا میشود، در بیشتر مواقع شیوه زندگی کردن خود را به کل عوض میکند. سعی میکند از علایقی که در دوران بینا بودنش داشته و حالا دیگر به دلیل ضعف بینایی نمیتواند به آنها بپردازد چشم بپوشد و آن علایق را با علایق دست یافتنی و متناسب با شرایط تازه زندگی خود جایگزین کند. نبود تفریحات و ورزشهای هیجان انگیز، یکی از مواردی است که بالاخص افراد دیر نابینا از آن شکایت میکنند. آنها کسانی هستند که به انحاء مختلف هیجان را در زندگی خود تجربه کرده اند، اما حالا به دلیل مواجه شدن با شرایط جدید، مجبورند این هیجانها را با سرگرمیهایی نظیر مطالعه یا پرسه زدن در اینترنت و رفتن به کلاسهای مختلف جایگزین کنند. اما این الگو در خصوص همه صدق نمیکند. هستند کسانی که علیرغم نابینا شدنشان، با رعایت تمام اصول ایمنی، همچنان مشغول تجربه هیجانهای تازه اند. «Ben Felten» یکی از همین نمونه های خاص به حساب میآید. به دنیا که آمد، از بینایی کامل برخوردار بود، اما ابتلایش به آر پی باعث شد در بیست و چند سالگی تقریباً به طور کامل نابینا شود. از کودکی به دوچرخه و موتوسیکلت علاقه داشت و برای اولین بار در هفت سالگی موفق شد یک موتور کوچک را خود به تنهایی براند. 13 ساله بود که برایش موتور خریدند. او با علاقه ای که به این وسیله داشت، بیشتر سالهای نوجوانی خود را در تعمیرگاه های موتوسیکلت و با آچار و پیچ و روغن سرگرم بود و برای خودش یک پا تعمیرکار حرفه ای شده بود. یک تصادف در دوران نوجوانی بِن را واداشت به پزشک مراجعه کند و در همین مراجعه بود که پزشکان در معایناتشان تشخیص دادند این نوجوان پر شر و شور به آر پی مبتلاست. در کودکی رؤیای پیوستن به نیروی دریایی، یا مهندس مکانیک شدن را در سر میپروراند، اما با این تشخیص، تمام اینها نقش بر آب شد. بن در این سالها عصبی و غیر قابل تحمل شده بود. نمیتوانست با این اتفاق کنار بیاید. اطرافیانش را عاصی کرده بود. اما در ابتدای جوانی به این نتیجه رسید که باید با وجود این مشکل زندگی را پیش ببرد. دانشگاه که تمام شد، قید شغل دائم را زد و برای کمک به همنوعان خود، یک باشگاه ورزشی تأسیس کرد و خود نیز به عنوان مشاور ورزشی معلولین همه وقتش را وقف آن کرد. بن که خود مقامهای جهانی مختلفی را در رشته هایی همچون قایقرانی و کریکت به خود اختصاص داده، با تمام وجود تلاش میکند سایر معلولین را به سمت ورزش سوق دهد. به طوری که امروزه بیشتر ورزشکاران معلول استرالیایی و قهرمانان پارالمپیک، موفقیتهایشان را مدیون او میدانند. بن که این روزها برای ثبت رکورد بالاترین سرعت موتور سواری یک نابینا در کتاب رکوردهای گینس تلاش میکند، بر این اعتقاد است که همه انسانها، اعم از معلول و غیر معلول باید برای رسیدن به رؤیاهایشان تلاش کنند.

* گلواژه: امید و آرزو آخرین چیزی است که دست از گریبان بشر برمیدارد. ژان ژاک روسو

 

.......ورزشی

* فوتبال نابینایان نیاز به اسپانسر دارد: سخن از احمدرضا شاهحسینی، عضو تیم ملی فوتبال نابینایان ایران است که در مسابقات پارالمپیک ریو به همراه دیگر دوستانش برای نخستین بار مدال نقره بازیهای پارالمپیک فوتبال نابینایان را به ارمغان آورد. وی اصالتاً از اهالی شهرستان سپیدان استان فارس و ساکن شیراز است.

در کارنامه شاهحسینی، دو عنوان قهرمانی و دو عنوان نایب قهرمانی در آسیا، نایب قهرمانی در پارالمپیک، پنج بار آقای گلی و چهار قهرمانی در مسابقات قهرمانی کشور، آقای گلی در قاره آسیا و کسب عنوان فنیترین فوتبالیست نابینای آسیا دیده میشود. در ادامه، مصاحبه با این فوتبالیست موفق نابینا را بخوانید: - از موفقیت در ریو بگویید و چه عاملی را سبب این موفقیت میدانید؟

فوتبال نابینایان در ایران، کمتر از ده سال سابقه دارد و رقابتهای ریو، دومین تجربه شرکت در مسابقات پارالمپیک برای ما بود. این در حالی است که برزیل 6 دوره قهرمان مسابقات پارالمپیک است. قرار گرفتن ایران در مقابل برزیل موفقیت چشمگیری برای فوتبال نابینایان ایران و حتی آسیا محسوب میشود. اگر حمایتها از فوتبال نابینایان بیشتر شود، این تیم میتواند عنوان قهرمانی در پارالمپیک توکیو 2020 را نیز به دست آورد و با مدال طلا به ایران بازگردد. تیم ملی فوتبال نابینایان ایران از سال 86 تا کنون، در 11 مسابقه بین المللی شرکت کرده که در 9 مسابقه موفق به کسب مدال شده است. این نشان میدهد که این رشته، ظرفیت زیادی دارد که باید مورد حمایت قرار گیرد. - مسابقات باشگاهی فوتبال پنج نفره در ایران را چطور ارزیابی میکنید؟ به طور کلی، دو مسابقه در داخل کشور برای فوتبال نابینایان برگزار میشود. یکی مسابقات قهرمانی کشور است که به طور مداوم از سال 87 توسط فدراسیون نابینایان برگزار میشود. استان فارس تا کنون 4 بار موفق به کسب مقام قهرمانی در کشور شده است.

مسابقات لیگ نیز توسط باشگاه ها برگزار میشود که تا کنون سه دوره برگزار شده است. به دلیل مشکلات مالی باشگاه ها و عدم حمایت مالی از این مسابقات، به صورت ضعیف و با حضور 4 یا 5 تیم برگزار میشود. متأسفانه ورزش نابینایان و معلولان در جذب اسپانسر موفق نبوده و بسیاری از افرادی که در رشته های دیگر سرمایه گذاری میکنند، حاضر به حمایت مالی از معلولان نیستند. در این سالها، تنها باشگاه فولاد خوزستان از ورزشکاران فوتبال نابینایان حمایت کرده است. - این مشکل در دیگر رشته های پارالمپیک هم وجود دارد، به نظر شما علت عدم استقبال اسپانسرها از تیمهای ورزشی معلولان چیست؟ شاید نگاه بسیاری این باشد که ورزش معلولان ظرفیت لازم برای سرمایه گذاری را ندارد یا این که تبلیغات مناسبی از این تیمها صورت نمیگیرد. به همین دلیل، ترجیح میدهند در دیگر رشته ها سرمایه گذاری کنند. اما با نتیجه ای که در ریو کسب شد و بازخورد خوبی که داشت، من امیدوارم اسپانسرها در این رشته ها نیز ورود پیدا کنند.

 

........حوادث

* درخواست قطع دست جوان شرور: جوانی که در جریان میانجیگری در درگیری دو نفر از دوستانش ۴ انگشت دستش توسط یکی از آنها قطع شده است، در جلسه محاکمه به قضات دادگاه گفت: باید دست متهم هم مثل من قطع شود تا او بداند من در این مدت چه کشیده ام. روز 30 تیر ماه سال 95 درگیری بین چند پسر جوان در حوالی پارک نونهالان در منطقه قلهک به خون کشیده شد. ماجرا از این قرار بود که یکی از آنها برای پس گرفتن گردنبندش جلوی خانه دیگری رفته بود، اما آنها با یکدیگر درگیر شدند. در این نزاع یکی از آنها چاقوی بزرگی از داخل لباسش بیرون کشید تا با آن ضربه ای به طرف مقابل بزند، اما وقتی چاقو را پایین آورد، به انگشتان دست دوست مشترکشان که در آنجا بود، برخورد کرد و باعث قطع شدن 4 انگشت او شد. پسر جوان که دستش دچار خونریزی زیادی شده بود، به بیمارستان منتقل شد و پزشکان بعد از انجام چند عمل جراحی توانستند 4 انگشت قطع شده را پیوند بزنند، اما عصبهای دست او از کار افتاده بود و از آن پس، او عملا نمیتواند از یک دستش استفاده کند. به همین دلیل چند روز بعد با شکایت او عامل این حادثه بازداشت شد. متهم در اعترافات اولیه اتهامش را پذیرفت و گفت قصدی برای این کار نداشته است. او گفت: من با یکی دیگر از دوستان درگیر شدم، اما شاکی ناگهان دستش را جلو آورد و چاقو به او برخورد کرد. در جلسه محاکمه بعد از قرائت کیفرخواست شاکی در جایگاه ایستاد و گفت: تقاضای من قصاص دست متهم است. یک سال و نیم است که دستم از کار افتاده و عذاب میکشم. نمیتوانم سر کار بروم و در این مدت یک مرتبه هم نشد که خانواده او برای دلجویی سراغم بیایند. باید دست او هم مثل دست من قطع شود تا بداند در این مدت چه کشیده ام. وی درباره روز حادثه گفت: ما باهم دوست بودیم. آن روز سوار بر موتورسیکلتم میخواستم به خانه بروم که در کوچه یکدیگر را دیدیم. او گفت پدرام گردنبندش را برداشته و نمیدهد و گفت میخواهد سراغش برود و هر طور که شده آن را پس بگیرد. من خواستم مانعش شوم، اما او به سمت خانه پدرام رفت. شاکی ادامه داد: وقتی پدرام جلوی در آمد، متهم با او درگیر شد و چاقوی بزرگی از داخل لباسش بیرون کشید. من فکرش را هم نمیکردم او از چاقو استفاده کند. دستم را جلو بردم اما او ناگهان با چاقو به دستم ضربه زد و 4 انگشتم را قطع کرد. من روی زمین افتاده بودم و او من را رها کرد و دنبال پدرام میدوید تا او را هم بزند. در ادامه این جلسه متهم که  21 سال دارد و تا کلاس دوم راهنمایی درس خوانده است، گفت: پدرام گردنبندم را دزدیده بود و حاضر نبود آن را پس دهد. من هم جلوی خانه شان رفتم تا به زور گردنبندم را پس بگیرم، اما وقتی با او درگیر شدم شاکی دستش را جلو آورد و چاقوی من به انگشتان او برخورد کرد. من قصدی برای این کار نداشتم. من اصلاً هیچ خصومتی با شاکی نداشتم و ناخواسته چاقو به دست او برخورد کرد. در پایان این جلسه قضات دادگاه برای تصمیم گیری در این خصوص وارد شور شدند.

.......چاردیواری

* با عرض سلام و پوزش از تأخیر یک هفته ای در انجام گفتگوی هفتگیمان، دفتر این شماره را باز میکنم. در هفته پیش رو مناسبتهای مختلفی را داریم. با گرامیداشت روز 13 آبان، روز مبارزه با استکبار، پیشاپیش اربعین حسینی را به تمام داغداران کاروان شهدای کربلا تسلیت میگوییم. اما نظرها و تماسهای شما؛ آقای رحمتی از کرج با تأخیر، ضمن تشکر از مطالب ویژه نامه روز عصای سفید، این مناسبت را به تحریریه روزنامه تبریک گفتند و در پاسخ به یکی از خوانندگان که خواهان حذف گزارش از روزنامه شده بود، خواهان اطلاع رسانی جامع در روزنامه و تداوم انتشار گزارش در ایران سپید شدند. آقای فرزین ستوده با تشکر از مطالب ویژه نامه 23 مهر، خواهان انتشار ویژه نامه ای به مناسبت سالروز انتشار ایران سپید و بیان داستان چگونگی انتشار این روزنامه شدند که به امید خدا انجام خواهیم داد. آقای فارسی از تهران خواهان افزایش صفحات روزنامه شدند. آقای محمود حضوری از شاهرود نیز در بخشی از سخنانشان با انتقاد از خرج میلیاردها تومان بودجه دولت برای فوتبال پرسیدند: مثلاً حل مشکل چاپ ایران سپید و افزایش کمیت و توسعه آن مهمتر است یا فوتبال که اینچنین بودجه میگیرد. آقای حضوری در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از رفتاری که با یکی از معلولان هنگام سوار شدن در هواپیما صورت گرفته، گفتند: «برعکس باید رفتار کارکنان شرکتهای هواپیمایی با افراد معلول بسیار بهتر از افراد عادی باشد و خدمات ویژه به آنان بدهند.» با تأیید این نظر در پاسخ به پرسش آقای حضوری در مورد چرایی عدم تخصیص بلیت نیمبهای هواپیما باید بگوییم فقط شرکتهایی که از بودجه دولتی بهره میگیرند مکلف به رعایت این ضرورت هستند؛ لذا فقط شرکت ایران ایر این خدمت را ارائه میدهد. در اصل دولت نمیتواند برای شرکتهای خصوصی تکلیف تعیین کند، مگر جبران هزینه های آن را پیشبینی کند. امیدوارم در جریان تصویب لایحه حقوق افراد معلول این نقایص با هماهنگی مجلس و دولت حل شود. آقای ایران نژاد از مشهد نیز از اختلال در دریافت روزنامه شکایت کردند که حق با ایشان است، اما شرط رفع اختلال، آگاهی ما و بخش توزیع از وجود اختلال است. لذا وظیفه دوستان خواننده است که به محض بروز اختلال، البته اختلال مداوم مورد را اطلاع دهند. خانم تافته خواهان مطالب هواشناسی شدند. راستش دوست عزیز! اخبار هواشناسی اخباری به لحظه است، لذا نمیتواند جایی در روزنامه داشته باشد. در مورد ستون شعر نیز قطعاً در نخستین هفته پس از ماه صفر شاهد انتشار آن خواهید بود. آقای بدرپور خواهان آموزش مهارتهای زندگی در مدارس به نابینایان شدند. این نظر کاملاً درست است و در گفتگوهایمان با مسئولان آموزش و پرورش استثنایی این ضرورت را پذیرفته اند. پاسخ آقای علی فرخنیا از دزفول به هفته آینده مکول میشود. میماند خداحافظی با شما و آرزوی امیدواریتان در هر لحظه.

 

 


  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *