شناسه خبر: 12594 منتشر شده در مورخ: 1396/8/13 ساعت: 11:57 گروه: بهداشت و سلامت  
کاهش برخی تعرفه های پزشکی تکلیف شورایعالی بیمه

کاهش برخی تعرفه های پزشکی تکلیف شورایعالی بیمه

معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: کاهش تعرفه‌های برخی گروه‌های پزشکی، درخواست شورای‌عالی بیمه بود و وزارت بهداشت مکلف به کاهش هزینه‌های برخی رشته‌های پزشکی شد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا: معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه بنابراین نه‌تنها کسی از وزارت بهداشت چنین درخواستی را مطرح نکرده بود، بلکه به وزارت بهداشت تکلیف شد تا قیمت خدمات برخی رشته‌ها را کاهش دهد، گفت: البته در آن زمان دو پیشنهاد مطرح شد؛ اول اینکه قیمت K را کاهش دهیم و دوم اینکه عدد K را جابجا کنیم. بعد از بررسی‌های متعدد نهایتا شورای‌عالی بیمه به این جمع‌بندی رسید که عدد K  را کاهش دهد.

دکتر جان‌بابایی با بیان اینکه در حال حاضر هم دَری بسته نشده است و اگر در جایی اجحافی شده باشد، قابل بررسی است، افزود: بحث شورای‌عالی بیمه سیال است و ما هر سال تعرفه خدمات را تعریف می‌کنیم. بنابراین موارد مورد اعتراض هم می‌تواند در ورژن جدید بررسی شود و اگر دیدیم به گروهی  اجحاف شده است، در صورتیکه شورای‌عالی بیمه اجازه دهد، قیمت را بازمی‌گردانیم.

تعرفه‌گذاری بر مبنای کتاب کالیفرنیا؛ آری یا خیر؟

وی در ادامه با اشاره به برخی اظهارنظرها مبنی بر بازگشت به کتاب کالیفرنیا در تعرفه‌گذاری خدمات پزشکی نیز گفت: باید توجه کرد که از سال ۲۰۰۴ تاکنون هیچگاه کتاب کالیفرنیا در کشور اجرا نشده است و اگر قرار باشد کتاب کالیفرنیا اجرا شود، دریافتی پزشکان کاهش می‌یابد.

جان‌بابایی افزود: با مستندات اعلام می‌کنم در کشورهایی که تعرفه‌گذاری‌ها بر اساس کتاب کالیفرنیا انجام می‌شود، دریافت پزشک در بخش دولتی و خصوصی یا نزدیک به هم بوده یا به میزان ۱.۵ برابر و زیر دو برابر باهم اختلاف دارند. حتی در آمریکا هم این موضوع صدق می‌کند. بنابراین در صورت اجرای کتاب کالیفرنیا دریافت پزشک در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی نزدیک به هم و یا حتی برابر می‌شود.

معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه در کتاب کالیفرنیا بیشترین سهم به سرمایه‌گذار و کسی که بیمارستان خصوصی می‌سازد، تعلق می‌گیرد، گفت: بنابراین اینطور نیست که اگر کتاب کالیفرنیا را اجرا کنیم، سهم پزشک بیشتر ‌شود. بلکه سهم پزشک کاهش یافته و سهم سرمایه‌گذار بالاتر می‌رود و معنی آن این است که در دنیا سهم سرمایه‌گذار را برای تشویق سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت افزایش داده‌اند.

در تعرفه‌گذاری تابع تصمیم شورای‌عالی بیمه‌ایم، اما...

جان‌بابایی تاکید کرد: اگر دوستان می‌گویند بیایید و کتاب کالیفرنیا را اجرا کنیم، حرفی نیست. ما تابع نظر شورای‌عالی بیمه هستیم و هر طور که شورای‌عالی بیمه تصمیم بگیرد، عمل می‌کنیم. من صراحتا به عنوان معاون درمان آمادگی دارم که پای این کار بایستم و با آن همراهی کنم، اما تبعات آن را کسانی باید ببینند که پیشنهادش را می‌دهند. زیرا این پیشنهاد به معنی این است که تعرفه پزشک باید بین تعرفه بخش خصوصی و دولتی نزدیک به هم باشند. البته این اتفاق هم چیز بدی نیست و باعث می‌شود که پزشکان از بخش دولتی به بخش خصوصی نروند.

وی تصریح کرد: در عین حال صراحتا می‌گویم که اگر کتاب کالیفرنیا اجرا شود، پیش‌بینی که دوستان می‌کنند اتفاق نمی‌افتد و دریافتی پزشک نه‌تنها بالا نمی‌رود، بلکه سهم پزشک کمتر هم می‌شود.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *