شناسه خبر: 12601 منتشر شده در مورخ: 1396/8/15 ساعت: 08:16 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 15 آبان 1396

روزنامه دوشنبه 15 آبان 1396

طرح آزمایشی مناسب سازی معابر ویژه معلولان و کم توانان جسمی - عدم وابستگی مهمترین سرمایه ارتش - غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال تا پایان آذر - بهترین نوشیدنیهای سم زدا برای کاهش وزن - خراسان رضوی، فاتح قهرمانی کشور شنای نابینایان شد - روایت دختر 10 ساله از قتل خونین مادر و خواهر

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 15 آبان 1396

17 صفر 1439

6 نوامبر 2017

سال بیست و یکم شماره 5711

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

طرح آزمایشی مناسب سازی معابر ویژه معلولان و کم توانان جسمی 2

عدم وابستگی مهمترین سرمایه ارتش 6

غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال تا پایان آذر 8

بهترین نوشیدنیهای سم زدا برای کاهش وزن 10

خراسان رضوی، فاتح قهرمانی کشور شنای نابینایان شد 13

روایت دختر 10 ساله از قتل خونین مادر و خواهر

اطلاعرسانی

 

 

 

.......ویژه

* طرح آزمایشی مناسب سازی معابر ویژه معلولان و کم توانان جسمی: شهردار منطقه ۷ از اجرای طرح آزمایشی مناسب سازی معابر ویژه معلولان و کم توانان جسمی در قالب امضای تفاهم نامه با سازمان بهزیستی کشور به منظور ارائه خدمات هرچه مطلوبتر به شهروندان خبر داد. سمیه حاجوی با اعلام این مطلب افزود: در راستای آئین نامه اجرایی ماده ۲ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، تفاهم نامه ای میان سازمان بهزیستی کشور به نمایندگی ابراهیم کاظمی مؤمنسرایی با سمت رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور و شهرداری منطقه منعقد شد. وی تصریح کرد: در اختیار قرار دادن ضوابط و استانداردهای مناسب سازی، ارسال شکایات و مشکلات مطروحه توسط شهروندان از طریق سامانه معبر، همکاری در خصوص اجرای طرح های مشترک پژوهشی در حوزه مناسب سازی در چهارچوب قوانین و مقررات، ارائه مشاوره های لازم، بررسی و تأیید الگوهای مناسب سازی موفق در منطقه و نظارت بر حسن اجرای پودمان آموزش مناسب سازی ویژه پیمانکاران شهرداری، از جمله تعهدات این تفاهم نامه است. سمیه حاجوی با اشاره به رویکرد مدیریت شهری تهران نسبت به برقراری امنیت شهری و طراحی مناسب آن برای استفاده بهینه شهروندان، افزود: امروزه با توجه به گسترش جمعیت شهری، شاهد چالشهایی هستیم که میبایست برای رفع آن ضمن همکاری با سازمانهای مردم نهاد، کلیه نیازهای افراد در تمام رده های سنی را مد نظر قرار دهیم. وی گفت: سالمندان، جانبازان و کم توانان جسمی و حرکتی از قشرهای آسیب پذیر هستند که در تلاش هستیم با توجه به این که مناسب سازی شهر برای تمامی اقشار یکی از برنامه های شهرداری تهران است، در پروژه های منطقه، به راحتی و امنیت این قشر بیشتر توجه کرده و انگیزه افزایش اعتماد به نفس در آنها را فراهم کنیم. شهردار منطقه ۷ همچنین از مناسب سازی بوستان شهید نیاکی و باغ موزه قصر به منظور ایجاد مسیرهایی در سواره رو و پیاده رو برای افراد کم توان جسمی و حرکتی و سالمندان خبر داد و یادآور شد: متأسفانه امروزه به دلیل عدم فرهنگ سازی مناسب در جامعه نسبت به موضوعات شهری و اجتماعی، شاهد استفاده نادرست یا نا بجا از امکانات ویژه جانبازان و کم توانان جسمی و حرکتی هستیم که در منطقه هفت سعی کردیم با تقویت بحث آموزش و مشارکتهای اجتماعی، فرهنگ رعایت حقوق شهروندی و اهمیت و جایگاه مبلمان و امکانات شهری میان ساکنین منطقه را ترویج دهیم.

* تا دو سال آینده تمام خانوارهای دو معلول صاحب خانه میشوند: مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: بر اساس تفاهم نامه پنجگانه، قرار است تا دو سال آینده ۱۱ هزار خانوار دارای دو معلول و بیشتر، صاحب خانه شوند. حمیدرضا سهرابی اظهار کرد: طی تفاهمی که بین پنج دستگاه بنیاد مسکن، بنیاد مستضعفان، سازمان بهزیستی، وزارت راه و شهرسازی و خیرین مسکن ساز وابسته به بنیاد مسکن شکل گرفته، قرار است بیش از ۱۱ هزار مسکن برای خانوارهای دو معلول و بیشتر ساخته شود که از این تعداد ۳۶۱۶ واحد روستایی و مابقی شهری است. وی افزود: برای متقاضیان شهری ۳۰ میلیون تومان بلاعوض پرداخت میشود و سازمان بهزیستی زمین را به صورت رایگان تأمین میکند. مابقی دستگاه ها هم کمک بلاعوض و تسهیلات را تأمین خواهند کرد. وی با بیان این که به خانواده های دارای دو معلول روستایی نیز ۱۸ میلیون تومان بلاعوض پرداخت میشود، گفت: تسهیلات مسکن روستایی نیز که در اختیار بنیاد مسکن است، به این خانواده ها پرداخت میشود. همچنین در نقاطی که زمین رایگان در روستاها در اختیار بنیاد مسکن است، به این خانواده ها اختصاص مییابد و مردم خودشان خانه ها را میسازند. از مجموع ۳۶۱۶ واحد روستایی که شروع به کار کرده اند، حدود ۱۱۰۰ واحد به بهره برداری رسیده و ۱۶۰۰ واحد در مرحله نازک کاری قرار دارد.

 

 

.......سیاسی

* عدم وابستگی مهمترین سرمایه ارتش. دکتر حسن روحانی در دیدار فرماندهان ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: نیروهای مسلح باید فراجناحی باشند، چرا که بزرگترین سرمایه ارتش، عدم وابستگی به جریانهای سیاسی است.

* شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: ملت ایران رکورد دار ذلیل سازی توطئه های آمریکایی هستند.

* امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای سوری خود، ضمن تبریک آزاد سازی شهر دیر الزور تأکید کرد: همچون گذشته مصمم هستیم در مراحل پس از جنگ نیز در کنار برادران سوری باشیم.

* «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان با بیان این که هیچ کس اطلاعی از استعفای «سعد الحریری» نداشت، تأکید کرد که لبنان بحرانهای زیادی را پشت سر گذاشته و با وحدت این بحران را هم پشت سر خواهد گذاشت.

* روزنامه لبنانی «الجمهوریه» دو روز قبل از استعفای ناگهانی سعد الحریری از مقام نخست وزیری، با اشاره به تحولات اخیر در منطقه و لبنان، به ویژه اقدامات علیه حزب ا... مانند تحریمهای آمریکا، نوشت: مقامات سعودی به ویژه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در دیدار هفته گذشته با «سعد الحریری» نخست وزیر لبنان تأکید کردند که رویارویی قریب الوقوع ریاض با حزب ا... لبنان در حال شکلگیری است.

* مردم کره جنوبی در مخالفت با سفر ترامپ به این کشور، با در دست داشتن نوشته هایی علیه جنگ، مقابل سفارت ایالات متحده در سئول تظاهرات کردند.

* ایرج مسجدی، سفیر کشورمان در عراق گفت: همان طور که در جنگ با تروریست و داعش به عراق کمک کردیم، در سازندگی و بازسازی این کشور هم نهایت همکاری را خواهیم داشت.

* سفیر جمهوری آذربایجان در تهران گفت: دولت این کشور همواره از برنامه جامع اقدام مشترک دفاع کرده، چرا که برجام باید حفظ شود.

.......اجتماعی

* غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال تا پایان آذر: مینو رفیعی، معاون پیشگیری از معلولیتهای مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از فعال شدن بیش از 40 هزار پایگاه بهزیستی برای غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال تا پایان آذر ماه خبر داد و گفت: شایعترین علت نابینایی و کم بینایی تک چشمی افراد زیر ۲۰ سال تنبلی چشم است. سه علت عمده شایع برای کم بینایی کودکان وجود دارد که شامل  آب مروارید، آب سیاه و تنبلی چشم است. اگرچه آب مروارید و آب سیاه مادرزادی هستند، اما  تنبلی چشم در صورتی که به موقع تشخیص داده و درمان  شود، کاملاً قابل پیشگیری است. رفیعی با بیان این که انجام غربالگری در مناطق محروم و روستایی به شکل رایگان انجام میشود، تصریح کرد: هزینه انجام این معاینات در سایر مناطق ۲۰۰۰ تومان است.

* میدری: درباره حذف یارانه ها تابع تصمیم دولتیم: معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون میگوید: «به دلیل شدت اعتراضها به طرح حذف یارانه ها، این طرح در وزارت کار متوقف شده و ادامه برنامه حذف منوط به تصمیم هیئت دولت است.» وی ادامه داد: «سالانه حدود یک میلیون و 300 هزار نفر تولد داریم، با احتساب فوتیها، سالی حدود یک میلیون نفر به طور خودکار به جمعیت یارانه بگیران اضافه میشود. یعنی در این چهار سال به همان میزان که حذف کردیم، به همان میزان پیوسته اند و به همان میزان هم بودجه اضافه شده است.»

* مدارس، دانشآموزان پروانه ای را نمیپذیرند: حمیدرضا هاشمی، مسئول خانه بیماران پروانه ای (EB) از وزیر آموزش و پرورش درخواست وقت ملاقات دارد؛ او میگوید: مدارس کشور برای پذیرفتن دانشآموزان مبتلا به این بیماری همکاری نمیکنند و ای.بی را بیماری قابل سرایت میدانند؛ در حالی که ای.بی واگیر ندارد. هاشمی به شناسایی ۵۴۰ بیمار مبتلا به ای.بی در کشور اشاره کرد.

 

........آموزشی

* بهترین نوشیدنیهای سم زدا برای کاهش وزن: خیلی عالی میشد اگر یک راه حل جادویی برای کاهش وزن وجود داشت، این طور نیست؟ البته هیچ راه حل جادویی وجود ندارد، اما راه حلهای دیگری وجود دارد که میتوانید با کمک آنها بدنتان را سم زدایی کنید تا سم هایی را که عامل عوارضی چون مشکلات گوارشی، نفخ، یبوست و... هستند از بدنتان خارج کنید. یکی از این راه ها، نوشیدنیهای سم زدا هستند که میتوانید در خانه آنها را تهیه کرده و از فواید بیشمارشان نیز بهره مند شوید. - یک چای سم زدا برای صبح: اگر به دنبال یک نوشیدنی مناسب برای پاک سازی بدنتان و کاهش وزن هستید، بهتر است دمنوش سرکه سیب را امتحان کنید. چیزهایی که به آن نیاز دارید شامل یک فنجان آب گرم، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب، ۲ قاشق غذاخوری آبلیمو، یک قاشق غذاخوری عسل، یک قاشق غذاخوری دارچین و ذره ای فلفل قرمز است. تمام مواد را با هم ترکیب کرده و بنوشید. - سیر و عسل: فکر میکنید یک نوشیدنی سم زدا نمیتواند خوشمزه باشد؟ اشتباه میکنید! ترکیب عسل و زنجبیل نه تنها طعم فوق العاده ای دارد، بلکه برای پاک سازی بدن هم عالی است. ۲ فنجان آب، آبِ نصف یک عدد لیموترش، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری سرکه سیب بکر، ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری عسل خام و یک حبه متوسط سیر که خرد شده. تمام مواد را در شیشه ای دهانگشاد ریخته و خوب تکان دهید و در طول روز این معجون را بنوشید. - اسموتی سبز با دانه چیا: اگر نوشیدنیهای سم زدا را دوست ندارید، اسموتی سم زدا را امتحان کنید. این اسموتی، ترکیبات خوشمزه ای دارد که به طور طبیعی بدنتان را پاک سازی میکند. یک فنجان اسفناج، یک فنجان شیر بادام شیرین نشده، یک فنجان تکه های منجمد آناناس، یک عدد موز و یک قاشق غذاخوری دانه چیا. تمام مواد را در مخلوط کن ترکیب کنید تا اسموتی درست شود. اگر ترکیب به دست آمده خیلی غلیظ شد، شیر بادام بیشتری به آن اضافه کنید. - خیار و لیمو: این نوشیدنی سم زدا هم طعم بسیار خوشایندی دارد. دو کیلوگرم خیار را پوست بگیرید (اگر از نوع ارگانیک است لازم نیست پوست خیار را جدا کنید) و خرد کنید، ۲ فنجان آبلیموی تازه گرفته شده، ۸ فنجان آب، دو سوم فنجان عسل خام و ۱۲ تکه یخ. خیارهای خرد شده را همراه با یک تا دو فنجان آب در مخلوط کن بریزید و بعد از میکس کردن، از صافی رد کنید و آب خیار را در یک پارچ بریزید، تکه های یخ را به آن اضافه کنید و سپس یک و یک دوم فنجان آب را به جوش بیاورید و بعد عسل را به آن اضافه کرده و حل کنید. این ترکیب را همراه با آبلیمو روی آب خیار و تکه های یخ بریزید، بنوشید و لذت ببرید. - یک نوشیدنی سبز: چیزهایی که به آن نیاز دارید ۳ عدد هویج، ۳ عدد برگ کلم برگ، ۲ عدد ساقه کرفس، ۲ عدد چغندر، یک عدد شلغم، نصف یک دسته اسفناج خرد شده، نصف یک دسته جعفری، نصف یک عدد پیاز و دو حبه سیر. تمام مواد را در مخلوط کن ریخته و همراه با آب میکس کنید.

 

.......ورزشی

* خراسان رضوی، فاتح قهرمانی کشور شنای نابینایان شد: مسابقات قهرمانی کشور شنای نابینایان، با حضور 80 ورزشکار از ۱۱ استان برگزار شد که در هفت ماده انفرادی و دو ماده تیمی رقابت کردند. حمید شریفیان، سرمربی تیم ملی شنا گفت: در پایان بخش انفرادی، 8 رکورد ملی در رده سنی بزرگسالان توسط محمدحسین کریمی، محمد دلیر، حسن بهادر و میلاد معظمی و دو رکورد ملی در رده سنی جوانان توسط علیرضا امیری و امیررضا اسد اللهزاده جا به جا شد. وی ادامه داد: در بخش تیمی، خراسان رضوی با کسب ۴۲۰ امتیاز، با اقتدار، قهرمان این دوره از مسابقات شد. استان یزد با ۲۱۰ امتیاز دوم و جایگاه سوم به تیم فارس با ۱۷۰ امتیاز رسید. تیمهای تهران، اصفهان و مازندران، به ترتیب چهارم تا ششم شدند. شریفیان بیان داشت: سطح کیفی این دوره از مسابقات به نسبت دوره های پیشین بهتر بود و از نکات جالب توجه، میتوان به حضور چشمگیر شناگران جوان اشاره کرد. رکوردهای کریمی و دلیر فراتر از حد نصابهای مشخص شده بود. محمدحسین کریمی، با جا به جا کردن پنج رکورد ملی در مواد ۵۰ و ۱۰۰ متر آزاد، ۱۰۰ متر کرال پشت، ۱۰۰ متر قورباغه و ۲۰۰ متر مختلط انفرادی، ستاره مسابقات شناخته شد. محمد دلیر نیز در دو ماده ۵۰ متر آزاد و ۲۰۰ متر مختلط انفرادی، رکورد شکنی کرد. وی با اشاره به آغاز اردوهای آمادگی تیم شنای جوانان برای حضور در بازیهای پاراآسیایی جوانان امارات اظهار داشت: مسابقات قهرمانی کشور، آخرین رقابت انتخابی برای مشخص شدن ترکیب تیم شنای جوانان جهت حضور در مسابقات پاراآسیایی امارات بود که در جلسه کمیته فنی، ترکیب تیم مشخص میشود. عملکرد تیم شنای جوانان در مسابقات قهرمانی کشور خوب بود و هر 8 شناگری که به اردو دعوت شده اند، خوب بودند. شریفیان گفت: امیر رضا اسد اللهزاده در ۱۰۰ متر کرال پشت کلاس S۱۲ و علیرضا امیری در ۱۰۰ متر آزاد کلاس S۱۱ فراتر از انتظار بودند. اردوی تیم جوانان با حضور علیرضا امیری و مسعود محمودی از مازندران، امیر رضا اسد اللهزاده، ابراهیم عمرانی و امیرحسین سعادتی مقدم از خراسان رضوی، ابو الفضل قاسمی از یزد و رادین جعفری و امیرمحمد صدیفی از قزوین از شنبه 13 آبان آغاز شد. سرمربیگری این تیم بر عهده این جانب بوده و محمد اسماعیل فرحبخش نیز به عنوان مربی در کنار تیم است. این اردو به مدت 10 روز در مجموعه ورزشی شهید هرندی برگزار میشود. شریفیان در خصوص اردوهای تیم ملی شنای بزرگسالان جهت حضور در بازیهای پاراآسیایی جاکارتا نیز اظهار داشت: برای حضور در بازیهای پاراآسیایی 2018 اندونزی، محمدحسین کریمی و محمد دلیر شناسایی شده اند، اما باید منتظر تصمیم کمیته فنی کمیته ملی پارالمپیک برای برگزاری اردوهای تیم ملی باشیم. قرار است هر ورزشکاری که از مرز رکوردهای تعیین شده عبور کند، در همان لحظه رکورد گیری را در حضور ناظران انجام دهند تا تحت پوشش قرار گیرند.

......حوادث

* روایت دختر 10 ساله از قتل خونین مادر و خواهر: دختر 10 ساله که نیمه شب شاهد قتل دلخراش مادر 35 ساله و خواهر چهار ساله اش بود، با حضور در دادسرای جنایی جزئیات شب سیاه را تشریح کرد. دخترک که با گذشت 43 روز از جنایت هنوز دستها و بدنش بشدت زخمی است، عمویش را عامل جنایت معرفی کرد. آذین 10 ساله که ساعت 4 بامداد سه شنبه 28 شهریور امسال شاهد قتل مادر و خواهرش به دست عمویش بود، از شعبه ششم دادسرای امور جنایی تهران به تشریح جزئیات شب قتل پرداخت. در ادامه پدربزرگ و مادربزرگ «آذین» نیز از متهم به خاطر قتل دخترشان شکایت کرده و خواهان قصاصش شدند.

کابوسهای شبانه دخترک نجات یافته، در گفتگو با خبرنگار جنایی «ایران» به بیان جزئیات شب جنایت پرداخت. - آن شب چه اتفاقی افتاد؟ خواب بودم که متوجه سر و صدای مادرم شدم. چشمهایم را که باز کردم مردی را دیدم که صورتش را پوشانده بود. هیکلش هم از بابام بزرگتر بود. او مادرم را با چاقو میزد. در تاریکی شب فقط چشمهایش مشخص بود. خیلی سریع چراغ را روشن کردم و از پشت به او حمله کردم تا مادرم را رها کند. اما او با چاقو مرا هم زد. اما یک دفعه گره دستمال روی صورتش را باز کردم که عمویم را دیدم. همان موقع موهای خواهرم را گرفت و با چاقو گلوی او را هم برید. بعد از آن بی هوش شدم و دیگر چیزی نفهمیدم. - چقدر بعد به هوش آمدی؟ نمیدانم، ولی میدانم زمان زیادی طول کشید. مادر و خواهرم پشتشان به من بود و آنها را نمیدیدم. فقط چون خیلی تشنه ام بود با سیخ کبابی که آنجا بود چند بار به مادرم زدم و گفتم آب میخواهم، اما او جواب نمیداد. با این حال خودم را به سختی به پشت در اتاق رساندم و خواستم در را باز کنم، اما موفق نشدم. - بعد چه اتفاقی افتاد؟ نمیدانم چقدر طول کشید که متوجه شدم کسی قصد دارد وارد خانه شود. فکر کردم عمویم است و با همان حالتی که خون از من میرفت خواستم مقاومت کنم. اما صدایی به من گفت برای کمک آمده است. خودم را به سختی کنار کشیدم و آنها وارد شدند. تعداد زیادی پلیس بودند. به یکی از آنها گفتم آب میخواهم. یکی از پلیسها با حالتی که بغض داشت گفت تا به حال چنین صحنه ای را ندیده. همان موقع بود که به زبان کردی گفتم عمو این کار را کرد و یکی از مأموران که کردی میدانست متوجه حرفم شد. - کی فهمیدی که مادر و خواهرت کشته شده اند؟ من شاهد قتل خواهرم بودم و دیدم ضربه را عمویم زد. اما چون موقعی که نیمه هوش داخل خانه بودم خواهرم را میدیدم که روی زمین آشپزخانه نشسته بود. باورم نمیشد که او مرده است. موقعی که بستری بودم مدام سراغ آنها را میگرفتم که همان اوایل به من گفتند خواهرم کشته شده و مرگ مادرم را هم بعد از چهلمش فهمیدم. - چرا این اتفاق افتاد؟ حدود سه ماه قبل از کشته شدن مادر و خواهرم، عمویم به همراه خانمی به خانه ما آمد. او از مادرم خواست تا به یکی از طبقات خانه مان بروند، اما مادرم اعتراض کرد و گفت تو متأهل هستی. آن روز عمویم با حالت قهر از خانه ما رفت. بعد از آن مادرم به آن خانم زنگ زد و گفت چرا با عمویم ارتباط برقرار کرده و موضوع را به زن عمویم هم گفت. عمویم هم فردای آن روز به مقابل خانه ما آمد و مادرم را تهدید کرد و گفت آبرویت را میبرم. - از عمویت شکایت داری؟ بله، او موقعی که داشت به مادرم با چاقو ضربه میزد گفت میخواهم بچه هایت را جلوی چشمانت بکشم. چرا این کار را کردی؟ - هیچ وقت خواب شب حادثه را دیده ای؟ اوایل خیلی، خیلی میترسم. چند روز قبل خانه داییم بودم که برق رفت و ناخودآگاه شروع کردم به جیغ زدن. اما از همه اینها که بگذرم، با دلتنگیهایم چه کنم. دلم برای مامانم و خواهرم خیلی تنگ شده. بیشتر از یک ماه در بیمارستان بودم. الان هم که مرخص شده ام به خاطر دستهایم نمیتوانم مدرسه بروم. بعد از این حادثه با پدر و مادربزرگم در کردستان زندگی میکنیم و داییهایم با من درسهایم را تمرین میکنند. ولی نمیدانم چرا عمویم ما را بدبخت کرد و...

 

 

.......اطلاع رسانی

* شعبه های بانک ملی که مجهز به سامانه خدمات الکترونیک بانکی ویژه نابینایان و کم بینایان شده اند، به شرح زیر است: تهران شعبه عارف، کد 208. یزد شعبه میدان همافر، کد 2558. قم شعبه قم، کد 2701. بیرجند شعبه بیرجند، کد 9011. شیراز شعبه چهار راه مشیر، کد 7209. خراسان رضوی شعبه کوهسنگی مشهد، کد 8549. آذربایجان غربی شعبه ارومیه، کد 5101. آذربایجان شرقی شعبه تبریز، کد 4501. سنندج شعبه میدان آزادی، کد 5520.

* مؤسسه فرهنگی-قرآنی روشندلان اولین دوره مسابقات قرآنی بصائر را بین نوجوانان نابینا و کم بینای استانهای اصفهان، فارس، یزد و چهارمحال و بختیاری برگزار مینماید. کسب اطلاعات تکمیلی و ثبت نام از طریق: تلفنهای:     03134457376 و 09133136266 www.braillequran.net

* فروش ساعت و عصای ویژه نابینایان. حسین ایرانی

تلفن: 09125964977

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *