شناسه خبر: 12640 منتشر شده در مورخ: 1396/8/30 ساعت: 11:29 گروه: فرهنگی  
امیر جاهد، سراینده امان از این دل

امیر جاهد، سراینده امان از این دل

محمدعلی امیرجاهد زاده ۱۲۷۵ در تهران شاعر و تصنیفساز بود. اشعارش بیشتر مضامین میهنی، اجتماعی، عشقی، سیاسی و فلسفی داشت. وی بیش از یکصد سرود و تصنیف ساخته است و دو جلد کتاب دارد که جلد اول آن دیوان امیرجاهد در سال ۱۳۳۳ با نت آهنگهایش به چاپ رسیده است و جلد دوم آن نیز در مرداد ۱۳۴۹ چاپ و انتشار یافت.

به گزارش ایران سپید او که نخستین فرزند خانواده بود، تحصیلات ابتدایی را در مکتبخانه شمس در گذر شیخ صفیالدین و مدرسه علمیه در خیابان شنی گذراند و برای تکمیل تحصیلات به دار الفنون رفت و در همین حال تا آغاز جنگ جهانی اول در روزنامه رسمی و جراید آن زمان به کار خبرنگاری و خدمات مطبوعاتی اشتغال داشت. وی در سال ۱۳۰۵ به انتشار سالنامه پارس پرداخت که انتشار آن ۲۸ سال ادامه یافت. امیرجاهد در سفری که به غرب ایران داشت توسط نیروهای قزاق روسیه دستگیر و پس از مدتی آزاد شد. در سال ۱۲۹۹ به استخدام مجلس شورای ملی درآمد و دبیر انجمن اشاعه و اعتلای موسیقی شد و مدتی هم مسئولیت هنرستان شبانه موسیقی را برعهده داشت.

در سال ۱۳۰۸ تصنیفهای او با صدای قمر الملوک وزیری و تار ارسلان درگاهی و مرتضی نیداوود بر روی صفحات ۷۸ دور ضبط شد. این آثار شامل تصنیفهایی در دشتی (کشور دل)، شور (جان من)، سه گاه (امان از این دل)، ماهور (به گردش فروردین)، به یاد درویشخان افشاری (در بهار امید) (در ملک ایران)، ماهور چهارگاه (هزاردستان به چمن)، ابوعطا (امان ز هجر رخ یار)، بیات ترک (بهار است و هنگام گشت) و شور (نرگس مست) است. بعدها این تصانیف از سوی بسیاری از آهنگسازان و خوانندگان نامی بارها و بارها بازخوانی شد که از اهمیت و قدرت ترانه سرایی و ملودی پردازی این شاعر و ترانه سرا خبر میدهد.

امیرجاهد در سال ۱۳۵۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. اشعارش بیشتر مضامین میهنی، اجتماعی، عاطفی، سیاسی و فلسفی داشت و او را باید از جمله وطنیه سراهای شاخص در کنار عارف و شیدا به شمار آورد. وی بیش از یکصد سرود و تصنیف ساخته است.

این نواپرداز و ترانهسرا و تصنیفساز نامی دوره مشروطه و تاریخ معاصر همچنین بسیاری از تصانیفی را که خود سروده بود با صدای خود خواند که هنوز انتشار عمومی نیافته اما این مجموعه در آرشیوهای خصوصی برخی از اهالی موسیقی موجود است. فیلمی هم با عنوان هزاردستان امیرجاهد به کارگردانی منوچهر مشیری به صورت مستند ساخته شد که در آن به گوشه هایی از زندگی و آثار او در گفتگو با بزرگان موسیقی پرداخته شده است.

تصنیف «امان از این دل که داد»، از شناخته شده ترین تصانیفی است که امیر جاهد کلام و موسیقی آن را ساخته است. این تصنیف نخستین بار با صدای قمر الملوک وزیری اجرا شده اما پس از آن اجرا خوانندگان زیادی آن را اجرای دوباره کرده اند. یکی از آخرین اجراهای این تصنیف توسط علی رستمیان و در آلبوم «مویه و سه گاه» ضبط شده که میتوانید این اجرا را از روی سایت دانلود و گوش کنید.

Ali_Rostamian
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *