شناسه خبر: 12691 منتشر شده در مورخ: 1396/9/18 ساعت: 11:49 گروه: اجتماعی  
برگزاری دوره آموزشی سامانه خدمات بانکی نابینایان در انجمن نابینایان بیرجند

برگزاری دوره آموزشی سامانه خدمات بانکی نابینایان در انجمن نابینایان بیرجند

انجمن نابینایان بشارت بیرجند، به مناسبت روز جهانی معلولین، دوره آموزشی سامانه خدمات بانکی نابینایان در شعب را برگزار کرد.

به گزارش ایران سپید این دوره با حضور آقای فرازی، کارشناس توانبخشی اداره بهزیستی شهرستان بیرجند، سه نفر از اعضای هیأت مدیره انجمن نابینایان بشارت و 13 نفر از نابینایان این شهر در محل کتابخانه دیجیتال کودکان امید سامسونگ برگزار شد.

در ابتدای این نشست، خانم محمدزاده، نماینده شرکت دانش بنیان پکتوس به ارائه شرح کاملی در خصوص مشکلات نابینایان در امورات بانکی پرداخت. سپس ایشان هدف از راه اندازی سامانه بانکی ویژه نابینایان، شیوه کار با برجسته نگار در سامانه بانکی و بهره مندی از آسان سازی انجام امورات بانکی را برای اعضای حاضر در این نشست تشریح کرد. در ادامه، هر یک از نابینایان به صورت انفرادی مورد آموزش قرار گرفتند که دوره مذکور، مورد رضایت و توجه آنها قرار گرفت. البته نابینایان به دسترس پذیر شدن عابر بانک ها نیز تأکید کردند.

در پایان، فرازی، کارشناس توانبخشی از راه اندازی این سامانه ابراز خرسندی کرد و بر مناسب سازی ورودی بانک ها و نحوه دسترسی نابینایان به گیشه مختص خودشان تأکید کرد. وی افزود: امیدواریم در بیرجند، سایر بانکها شعب خود را برای نابینایان دسترس پذیر کرده و در زمینه راه اندازی این سامانه گام برداشته تا از مشکلات نابینایان کاسته شود. فرازی در پایان بیان داشت: امیدواریم روز به روز شاهد برداشته شدن موانع بیشتری از سر راه جامعه هدف این سازمان باشیم و بهزیستی نیز در این راه همکاری های لازم را به عمل خواهد آورد.

سامانه خدمات بانکی نابینایان در شعب، شامل دستگاه برجسته نگار و نرم‌افزار گویای فرم‌های بانکی است. در ابتدا، نرم‌افزار فرم‌های بانکی روی رایانه باجه نصب شده و اطلاعات مندرج در فرم‌های بانکی، به صورت صوتی برای افراد نابینا خوانده می‌شود. یکی دیگر از ابزار‌های مورد نیاز در این سامانه، دستگاه برجسته نگار است که می‌بایست به رایانه شعبه متصل شود. دستگاه برجسته نگار، دارای صفحه کلید و نمایشگر بریل بوده و تکمیل فرم‌های بانکی با استفاده از صفحه کلید ویژه نابینایان و توسط آنها انجام می‌شود. کلیه اطلاعات موجود در فرم‌های بانکی، از طریق نمایشگر بریل دستگاه برجسته نگار به صورت خط بریل برای نابینایان قابل خواندن است. به وسیله این سامانه، مشتریان نابینا قادر خواهند بود بدون نیاز به حضور همراه، فرم‌های درخواست انواع عملیات بانکی، مانند: افتتاح حساب، دریافت وجه، واریز وجه، خدمات کارت و … ، با استفاده از ورودی و خروجیهای صوتی و بریل تکمیل کنند. فرم‌های تکمیل شده توسط چاپگر باجه بانک پرینت و برای انجام عملیات در اختیار مسئول باجه قرار می‌گیرد.

سامانه خدمات بانکی نابینایان که تا به حال در 60 شعبه در 13 بانک کشور راه اندازی شده، اخیراً موفق به کسب جایزه ملی فناوری اطلاعات برتر (فاب طلایی) شد.

گفتنی است: هم اکنون شعبه مرکزی بانک ملی در بیرجند، مجهز به این سامانه برای ارائه خدمات بانکی به نابینایان است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *