شناسه خبر: 12834 منتشر شده در مورخ: 1396/10/25 ساعت: 09:00 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 25 دی 1396

روزنامه دوشنبه 25 دی 1396

معلولان به حاشیه رانده شده در جامعه امروز - این چه نوع حرف زدنی است؟ - ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان تأمین‌اجتماعی با کد ملی - حادثه خبر نمیدهد - ترشح اسید زیاد و خالی بودن معده، ایجاد زخم میکند - جشنواره موسیقی فجر به خانه های مردم نیامد - اعلام حریفان گلبال مردان در مسابقات جهانی

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 25 دی 1396

27 ربیع الثانی 1439

15 ژانویه 2018

سال بیست و دوم شماره 5767

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

معلولان به حاشیه رانده شده در جامعه امروز 2

این چه نوع حرف زدنی است؟ 5

ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان تأمین‌اجتماعی با کد ملی 7

حادثه خبر نمیدهد 8

ترشح اسید زیاد و خالی بودن معده، ایجاد زخم میکند 11

جشنواره موسیقی فجر به خانه های مردم نیامد

اعلام حریفان گلبال مردان در مسابقات جهانی 16

حوادث

اطلاعرسانی

 

......ویژه

* معلولان به حاشیه رانده شده در جامعه امروز: اسدی، معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران گفت: قانون حمایت از معلولان، قانونی برای رفع تبعیض بین معلولان است و هر یک از مردان و زنان معلول به یک اندازه از اجرای آن سود میبرند. وی اظهار کرد: باید به قانون حمایت از معلولان که هنوز به تصویب شورای نگهبان نرسیده است, با دید منصفانه ای نگاه کنیم. وی افزود: قانون حمایت از معلولان, جهش خوبی برای حمایت از این افراد و به ویژه معلولان شدید است و پس از به تصویب رسیدن آن, در واقع در بزرگی به روی معلولان گشوده میشود. معاون امور توانبخشی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: این که برخی فعالان حوزه توانبخشی و حامیان معلولان، نسبت به عدم پوشش دهی دریافت حقوق قانون فوق در حمایت از معلولان با درجه خفیف و متوسط انتقاد میکنند، کمی بی انصافی است. - حقوق بگیر شدن 300 هزار معلول شدید، پس از تصویب قانون حمایت از معلولان:

اسدی تصریح کرد: پس از تصویب قانون حمایت از معلولان، از مجموع یک میلیون و 300 هزار مددجوی تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور، 300 هزار نفر از آنان که دچار معلولیت شدید هستند حقوق بگیر میشوند و نمیتوان این موارد را نادیده گرفت. وی یادآور شد: تدوین لوایح و مواد قانون حمایت از معلولان توسط کارشناسان سازمانهای دولتی و غیر دولتی فعال در حوزه معلولان و توانبخشی آنها صورت گرفته است و همه انجمنهای فعال در این حوزه در تدوین این قانون حضور داشتند و شاهد صفر تا 100 چانه زنیها برای تسریع در تصویب این قانون بودند. اسدی اظهار کرد: اگر چانه زنی برخی دوستان در خصوص جزئیات قانون حمایت از معلولان نتیجه نداده است، نباید دلیلی بر نادیده گرفته شدن جهش بسیار بزرگ این قانون شود؛ البته نمیگوییم که این قانون مترقی است، اما در واقع قانون فعلی در صورتی که به تصویب مجلس برسد، جهش یافته و اثربخش خواهد بود. وی اضافه کرد: قانون جامع حمایت از معلولان، قانونی برای رفع تبعیض بین معلولان است؛ هر یک از مردان و زنان معلول به یک اندازه از اجرای آن سود میبرند. این رفع تبعیض، بر اساس کنوانسیون حقوق معلولان است. معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: تأکید بر افزایش توجه به معلولان به حاشیه رانده شده، از جمله مواردی است که در قانون حمایت از معلولان بر آن به صورت ویژه پرداخته شده است؛ این توجه شامل زنان و کودکان معلول میشود. اسدی تأکید کرد: در قانون حمایت از معلولان طرح های توانمندی ویژه ای برای معلولان به حاشیه رانده شده در نظر گرفته شده است که اجرای همه آنها منوط به تأمین بودجه و اعتبار مورد نیاز از سوی دولت است که در صورت تحقق, گام بزرگی در توانمند سازی و خود اتکایی این افراد به شمار میرود.

.....سیاسی

* این چه نوع حرف زدنی است؟ رئیس جمهور در نهمین جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به اظهارات اخیر امام جمعه موقت تهران گفت: حال اگر گفته میشود که فردی از سمتی تحریک شده یا دستوراتی داشته یا این که جاسوس بوده، بگذارید در یک دادگاه ثالث به این موضوع رسیدگی شود؛ این چه نوع حرف زدنی است که هر کس که در خیابان حرف میزند یا خس و خاشاک است یا گاو و گوساله یا آشغال؟ چرا با توهین بی ادبانه با جامعه خود برخورد میکنید؟ مردم حرف دارند و برای همین به خیابان آمده اند؛ برخی حرفشان به حق است و برخی نیز از شرایط سوء استفاده کردند؛ در همه جای دنیا نیز این گونه است و اگر فردا در لندن و نیویورک تظاهرات شود, عده ای پیدا میشوند که شیشه ها را میشکنند و چند مغازه را غارت میکنند. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: نباید همه را به یک چوب برانیم، بلکه باید به ویژه در تریبونهای مقدس, دقیق حرف بزنیم؛ چرا که ملت ما, ملت بزرگی هستند.

* علی لاریجانی, رئیس مجلس در واکنش به اقدام اخیر آمریکا در تحریم برخی شخصیتهای حقیقی و حقوقی کشور تأکید کرد: مجلس به هیچ وجه تغییر در ساختار توافق هسته ای را نمیپذیرد و سخنی که رئیس جمهوری آمریکا از تغییرات بیان کرده با تخریب کل برجام برابری میکند.

* ۲۰۲ نماینده مجلس در نامه ای خطاب به رؤسای سه قوه خواستار بکارگیری توان قوا برای حراست از نظام و ارزشهای آن، مقابله با توطئه های دشمنان و سازمان دهی امور و اصلاح ساختار و ایجاد شرایط مناسب برای رفع مشکلات معیشتی مردم, به ویژه اشتغال شدند.

* داریوش قنبری, عضو حزب مردمسالاری با تأکید بر این که ریشه مشکلات فعلی کشور فاصله مسئولان با نسل جوان است، گفت: متأسفانه بسیاری از مسئولان ما از مردم و خواسته های جوانان فاصله گرفته اند و درک درستی از آنها ندارند.

 

 

.......اجتماعی

* ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان تأمین‌اجتماعی با کد ملی: در مراکز درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی، تولید نسخه الکترونیکی انجام میشود و پرونده الکترونیکی در حال پیاده شدن است. بیمه شدگان هنگام مراجعه به مراکز درمانی ملکی این سازمان نیازی به ارائه دفترچه درمانی ندارند و با ارائه کد ملی خدمات مورد نیاز را دریافت میکنند. نسخه الکترونیکی در تمامی مراکز بستری و سرپایی تأمین اجتماعی تولید میشود و بعد از مراجعه بیمار به مراکز درمانی تأمین اجتماعی و تأیید استحقاق درمان بقیه مراحل به صورت الکترونیکی انجام میشود. در سازمان تأمین اجتماعی از سال جاری حرکت جدیدی برای توسعه برنامه نسخه الکترونیکی به مراکز درمانی طرف قرارداد آغاز شده و مراکز درمانی طرف قرارداد در استانهای یزد، اصفهان، گیلان و مازندران به سامانه نسخه الکترونیکی متصل شده اند.

....... گوش به زنگ

«حادثه خبر نمیدهد».... جمله ای که بارها از رادیو و تلویزیون میشنویم, اما حتی برای یک لحظه, به ابعاد معنادار آن نه تنها توجه نمیکنیم, بلکه به سادگی از آن میگذریم و به سراغ دغدغه ها و روزمرگیها میرویم؛ غافل از این که اگر «خدای نکرده» حادثه «بی خبر» بر خانه و کاشانه مان هجوم آورد, جان و مال و تمام دغدغه های روزمره زندگی شهری –و

حتی روستایی- مان را در کام خود در میکشد و برای همیشه تلخکامی را بر جای میگذارد.

به دنبال زلزله ویرانگر کرمانشاه در اواخر آبان ماه امسال, چند مرتبه نقاط دیگر کشور مثل کرمان لرزید, نفیر این خشم زمین به استان البرز و تهران هم رسید و پایتخت نشینان را به تلاطم انداخت؛ آن سان که هر لحظه و ساعت, مردم تهران با شنیدن خبر کوچکترین لرزه زمین, وحشتزده در انتظار وقوع زلزله مهیبی که کارشناسان هشدار آن را داده اند, می نشینند. اما راهکار مقابله با این بلیه طبیعی, ترس, هراس, گریه و ناله نیست؛ چرا که این رفتارها فقط مشکلات را زیاد میکنند.

«حادثه خبر نمیدهد», اما میشود گوش به زنگ خطر حادثه بود, نه به آن معنا که هر لحظه ذهن و روح را در هول و هراس نگه داشت, به جای این درگیریهای عمدتاً «افراطی» در باب وقوع حوادث غیر مترقبه مخرب و ادامه زندگی در هراس و وحشت, بهترین راه آموزشهای لازم در زمینه «مدیریت بحران» و تمرینات مداوم آنهاست؛ تمریناتی که میزان آگاهی تک تک شهروندان را در زمینه مدیریت بحران حین وقوع, بالا میبرد؛ چنان که با بهره گیری از آن آموخته ها, جان خود و خانواده شان را از وقوع خطرات بعدی حادثه ایمن نگه دارند.

شهروندان معلول هم باید در این رستاخیز اقدام به آموختن و تمرین مدیریت بحران سهیم شوند, اما چطور و در چه ابعادی؟ پاسخ به این پرسش, فلسفه میلاد ستون تازه ایست تا در پرتو آگاهیهایی که مطالب این ستون میدهد, به دانشی کاربردی در زمینه مقابله و مدیریت بحران تلخ و خانمان بر اندازی مثل زلزله دست یافت. مطالب این ستون که آن را با عنوان «گوش به زنگ» از این پس می شناسیم, حاوی نکات لازم و مهمیست که طی گفتگو با کارشناسان ذیربط تدوین شده است. برای انتقال ساده و روانتر مطالب, پاسخهای کارشناسان به صورت یک متن مستقل و در قالبی غیر از مصاحبه مطبوعاتی منتشر میشود. شاید انتشار این مطالب که قالبی شبه جزوه به خود گرفته, نسبت به قالب مصاحبه اثر گذارتر شود.

بیان این نکته در شماره آغازین «گوش به زنگ» ضروریست؛ کارشناسانی که با آنها مصاحبه انجام شده, از کادر سازمان جمعیت هلال احمر هستند که با نظر افراد ذیصلاح در آن سازمان تأیید و انتخاب شده اند. بنا بر این, آن چه «گوش به زنگ» منتشر میکند, نکاتیست اصولی, بر اساس معیارها و استانداردهای بین المللی.

* گلواژه: رسول اکرم (ص) میفرماید: ایمان دو نیم است؛ نیمی در شکیبایی و نیمی در سپاسگزاری.

 

.....آموزشی

* ترشح اسید زیاد و خالی بودن معده، ایجاد زخم میکند. احساس درد در بیماران زخم معده و رفلاکس، متفاوت است؛ ولی رعایت عادات غذایی آنان شبیه به هم است. ریفلاکس معده حالتی است که افراد معمولاً بعد از مصرف غذا یا زمانی که معده شان خالی است, حس میکنند. اسید معده به جریان می افتد و این احساس از مجاری گوارشی و مری تا دهان، کاملاً حس میشود. این احساس، برای سیستم گوارشی، بسیار تحریک کننده و آزار دهنده است. در وهله اول داروهای مصرفی متعدد که بسیار رایجند مثل آسپرین، ویتامین سی، قرص آهن، قرصهای ضد التهابی غیر استیروییدی میتوانند حالت ریفلاکس ایجاد کنند. بنا بر این باید با آب فراوان خورده شوند. گاهی افزایش اسید معده میتواند عاملی باشد که احساس ریفلاکس یا سوزش در معده ایجاد کند. معمولاً ریفلاکس با ضعف معده همراه است و ٨٠ درصد افرادی که آسم و آلرژی دارند, دچار ریفلاکس میشوند. ترشح زیاد اسید و خالی بودن معده، موجب زخم میشود و مجموعه این عوامل شرایط ریفلاکس را ایجاد میکند. ریفلاکس معده با سبک زندگی افراد بسیار مرتبط است. معمولاً افراد سیگاری و افرادی که از غذاهای پرچرب و فست فودها استفاده میکنند بیشتر به ریفلاکس معده مبتلا میشوند. کسانی که حجم معده را پر میکنند و بعد از غذا میخوابند یا افرادی که کم تحرکند و کسانی که ترکیبات مختلفی از غذاها را بدون در نظر گرفتن تأثیر آنها بر بدن، به سیستم گوارشی آسیب میزنند، بیشترین ریفلاکس را گزارش میکنند. استرس و اضطراب هم میتواند باعث ریفلاکس شود، چون این افراد به پرخوری هیجانی دچارند و هله هوله میخورند، بنا بر این، حجم معده تحمل این همه اسید را ندارد و موجب ریفلاکس معده میشود. تا سه ساعت بعد از مصرف غذا نباید خوابید تا ریفلاکس رخ ندهد. ناراحتیهایی که فرد در سیستم گوارش خود حس میکند, مجموعه ای از حساسیتهای خاص است و کلی نیست. افراد باید روی تک تک مواد غذایی که مصرف میکنند تمرکز کنند تا آگاه شوند چه زمانی دچار ریفلاکس میشوند. مصرف شیر گاو، گندم، حبوبات و تخم مرغ ممکن است ایجاد ریفلاکس کند. همچنین مصرف میوه و سبزیجات خام، به ویژه گوجه فرنگی، در بعضی افراد، تحریک پذیری معده را بیشتر میکند و موجب ریفلاکس بیشتر میشود. وجود باکتریی در معده به نام هیلیکوباکتری بیگلری، عامل ایجاد نفخ و ورم معده است. وجود این باکتری، بسیار شایع است و میتواند ریفلاکس را بیشتر کند. در این مواقع، فرد مبتلا با پرهیز غذایی درمان نمیشود و حتماً باید دارو مصرف کند تا باکتری از بین برود. نکته بعدی پرو بایوتیکها هستند. این باکتری مفید از بدن حذف شده و افرادی که باکتریهای مفید روده شان کم است معمولاً گوارش سالمی ندارند و باید از این محصولات مثل کفیر یا لبنیات حاوی پرو بیوتیک استفاده یا دارو مصرف کنند. تأثیر نوشابه های سودا و چای و قهوه در همه افراد یکسان نیست. هر فرد باید به تأثیر این نوشیدنیها در بدن خود آگاهی داشته باشد؛ سپس مصرف کند. ادویه جات و مواد نگهدارنده میتواند شرایط را برای افرادی که گوارش سالم ندارند بدتر کند. به خصوص موادی که در کنسروها و سوسیس و کالباس استفاده میشوند ممکن است فرد را دچار سوزش معده و استفراغ کند. فرد مبتلا نباید غذای حجیم بخورد. افراد باید از پرخوری پرهیز کنند. دفعات غذای فرد باید در حجم کم باشد. تقسیمبندی غذا کار سختی است, ولی افرادی که به این بیماری دچارند باید این موضوع را جدی بگیرند. افراد مبتلا به ریفلاکس معده باید از خوردن چند وعده غذا در طی روز، غذاهای چرب، فست فودها، مصرف بیش از حد مایعات در حین غذا خوردن و استفاده از لباسهای بسیار تنگ، پرهیز کنند. احساس درد در بیماران زخم معده و ریفلاکس متفاوت است, ولی رعایت غذاییشان شبیه به هم است. افراد در پارامترهای خونیشان التهاب دارند. التهاب، شرایط دردناکی ایجاد میکند. این افراد باید روی رفع التهاب تمرکز کرده و امگا ٣ و زردچوبه و دارچین مصرف کنند.

 

..........فرهنگ و هنر

* جشنواره موسیقی فجر به خانه های مردم نیامد/ علیرضا سعیدی در مهر نوشت: «قبل از آغاز برگزاری این دوره از جشنواره, ماجرای پوشش «آنلاین» و «آفلاین» کنسرتهای جشنواره را مطرح کردیم که سامانه کنسرت آنلاین کشور (حام) در این دوره از جشنواره بنا به دلایل نامعلومی حضور ندارد، اما درست یک روز مانده به آغاز جشنواره بود که چند مؤسسه فعال برنامه های زنده اینترنتی با ارسال یک دعوتنامه رسمی به رسانه ها از پوشش آنلاین برنامه های به صحنه رفته در جشنواره موسیقی فجر با عنوان «جشنواره موسیقی فجر برای اولین بار به خانه های مردم میآید» خبر دادند و اهالی رسانه را دعوت کردند تا روز سه شنبه ۱۹ دی ماه به منظور اعلام جزئیات این طرح در یک نشست خبری حضور پیدا کنند. ساعتی از ارسال این دعوتنامه نگذشته بود که مسئولان از لغو برنامه خبر داده و بدون توضیح دیگری عنوان کردند که این پروژه بنا به دلایلی لغو شده است.»

......ورزشی

* اعلام حریفان گلبال مردان در مسابقات جهانی: تیم ملی گلبال مردان ایران حریفان خود در رقابتهای قهرمانی جهان که در سوئد برگزار میشود را شناخت. این رقابتها در دو گروه هشت تیمی برگزار میشود که چهار تیم نخست هر گروه، به مرحله یک چهارم نهایی صعود میکنند. تیم ملی ایران در گروه B این مسابقات، با تیمهای برزیل (مدافع عنوان قهرمانی)، آمریکا (نایب قهرمان پارالمپیک ۲۰۱۶ ریو)، کانادا، آلمان، مصر، جمهوری چک و ژاپن همگروه شده است. در گروه A نیز تیمهای لیتوانی (قهرمان اروپا و پارالمپیک)، الجزایر، چین (قهرمان آسیا)، بلژیک، آرژانتین، سوئد، استرالیا و ترکیه حضور دارند. بازیهای قهرمانی جهان گلبال از سوم تا هشتم ژوئن سال ۲۰۱۸ (۱۳ تا ۱۸ خرداد سال ۱۳۹۷) در مالمو سوئد برگزار خواهد شد. از ایران تنها تیم ملی گلبال مردان موفق به صعود به مسابقات جهانی شده است.

* همدان میزبان مسابقات دو صحرانوردی نابینایان شد: سمیه سهیلی، رئیس هیأت ورزش نابینایان همدان گفت: رقابتهای قهرمانی کشور دوی صحرانوردی، 26 و 27 بهمن و با حضور 80 دونده از 32 استان در بخش آقایان برگزار میشود. وی افزود: همدان همواره یکی از استانهای برتر در دو صحرانوردی بوده و امیدواریم امسال بتوانیم عنوان قهرمانی را به دست آوریم. سهیلی خواستار حمایت مالی از دوندگان نابینا و کمبینای همدان شد و افزود: همدان در دوی نابینایان، همیشه صاحب مدالهای جهانی و آسیایی بوده است. در رقابتهای بین المللی بخش جوانان نیز استان همدان در دو و میدانی و گلبال، در مجموع پنج مدال کسب کرده است. سهیلی در خصوص میزبانی رقابتهای دو صحرانوردی گفت: رقابتهای دوی صحرانوردی قهرمانی کشور به منظور حضور در مسابقات بین المللی برگزار میشود ،و از این رو، حائز اهمیت است. استانها میبایست با جدیت در این رقابتها حضور یابند تا بتوانند پتانسیل خود را مورد سنجش قرار دهند.

 

....حوادث

* انگشتان کارگردر چرخ گوشت قطع و کارفرما زندانی شد: روحانیمنش، مدیر عامل ستاد دیه استان همدان گفت: چهار انگشت یک پسر جوان هنگام فعالیت در یک واحد تهیه غذا در چرخ گوشت قطع شد و کارفرما به علت ناتوانی در تأمین دیه ناشی از حوادث، راهی زندان شد. وی افزود: چندی پیش یک جوان 29 ساله اقدام به راه اندازی یک واحد تهیه غذا در مناطق حاشیه شهر کرد. وی اظهار کرد: این مرد متأهل که به تازگی رونقی در کسب و کارش ایجاد شده بود، جوان دیگری را نیز در محل مشغول به کار کرد.

وی یادآوری کرد: شاگرد مغازه هنگام فعالیت و استفاده از چرخ گوشت دچار آسیب شده و چهار انگشت او در داخل چرخ گوشت قطع و کف دست او نیز زخمی شد. روحانیمنش اظهار کرد: با شکایت شاگرد مغازه، پرونده قضایی تشکیل و طبق رأی مرجع قضایی کارفرما به پرداخت حدود 670 میلیون ریال دیه محکوم میشود.

روحانیمنش اظهار کرد: حدود 100 میلیون ریال از مبلغ دیه تأمین شده و در چند قسط به شاکی پرداخت شد.

وی افزود: صاحب مغازه توانایی پرداخت دیه را نداشت؛ به همین جهت از هفدهم دی ماه امسال راهی زندان شده است.

* قتل زن 25 ساله پولدار در مهمانی شبانه: شنبه ۲۳ دی ماه مردم بندر کیاشهر ۶ روز بعد از «مفقود» شدن زن جوانی به نام «فاطمه» شاهد پیدا شدن او بودند. البته فاطمه دیگر روحی در بدن نداشت و پیکر بیجانش بر روی دستان مردم به خاک سپرده شد. سرهنگ فلاح کریمی, رئیس پلیس آگاهی استان گیلان گفت: بر اساس اطلاعات به دست آمده, زنی ۳۴ ساله که خود دارای همسر و دو فرزند است, با مقتول طرح دوستی میریزد و مدتی بعد مردی جوان را هم به این حلقه اضافه میکند. پسری ۳۰ ساله و مجرد که احتمالاً با مشاهده اتومبیل پرادو, نقشه شوم اخاذی را از خانواده فاطمه کشیده بود, اما در نقشه شوم خود به بنبست رسیدند و زن جوان را با شلیک گلوله به سرش به قتل رساندند.

......اطلاع رسانی

* قابل توجه عزیزان نابینا و کم بینای استانهای تهران و البرز! شرکت "کارینا خودرو" (فکر نو طلاییه) با شماره ثبت 519337  در چهار بخش زیر آماده ارائه خدمت به نابینایان عزیز و خانواده های محترمشان است. 1- ارائه سرویس ایاب و ذهاب با 10 درصد زیر قیمت اسنپ. 2- تأمین سرویس ادارات و تشکلها ویژه نابینایان. 3- به کارگیری راننده سرویس برای افراد بینای عضو خانواده ایشان. 4- پذیرش سرمایه گذاری و اجاره اتومبیل با پرداخت سود علی الحساب مبلغ 5/1 میلیون تومان در ماه. متقاضیان جهت اطلاع بیشتر میتوانند در ساعات 15 الی 18 با بازاریاب این شرکت, آقای علیرضا محمدبیگینیا با شماره 09334575499 تماس حاصل فرمایند. (با توجه به شخصی بودن آگهی, تمام مسئولیتهای این آگهی بر عهده آگهی دهنده است و ایران سپید هیچ گونه مسئولیتی در قبال آگهی ندارد.)

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *