شناسه خبر: 12906 منتشر شده در مورخ: 1396/11/8 ساعت: 11:40 گروه: اجتماعی  
طرح رابط برای ناشنوایان گسترش می یابد

طرح رابط برای ناشنوایان گسترش می یابد

معاون دفتر توانبخشی روزانه و توانپزشکی سازمان بهزیستی کشور گفت: طرح رابط برای ناشنوایان در سراسر کشور گسترش می یابد تا ناشنوایان بتوانند برای انجام امور اداری و غیراداری خود در دستگاه های مختلف از رابط ناشنوا استفاده کنند.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا، رضا غلامی سلطان مرادی افزود: ناشنوایان معمولا در برقراری ارتباط در مجامع اداری و غیراداری مشکل دارند بطورمثال ناشنوا هنگام مراجعه به دستگاه هایی مانند قوه قضائیه ، مخابرات، وزارت نیرو، آموزش عالی و به ویژه بیمارستان ها با مشکلاتی روبرو می شوند چراکه مردم با زبان اشاره آشنا نیستند. 

وی اضافه کرد: بنابراین سازمان بهزیستی خراسان رضوی با همکاری یک موسسه تلاش کرد تا با استفاده از رابطان ناشنوای آنلاین ، مشکلات ناشنوایان در مراجعه به نهادها و ادارات را برطرف کند تا رابطان با یک تماس ناشنوا به محل مربوطه برود و به ناشنوا کمک کند. هزینه های این رابطان ناشنوا از سوی بهزیستی پرداخت می شود. 
مسئول کارگروه ناشنوایان سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: ما نیز از این طرح الگوبرداری کردیم و از ادارات بهزیستی استان ها خواستیم تا این الگو را در استان ها خود اجرا کنند. اما اجرای این طرح به اعتبار نیاز دارد و برخی از ادارات استانی بهزیستی از اعتبارات توانمندسازی برای اجرای این طرح استفاده کردند. 
غلامی سلطان مرادی اظهار داشت: امسال مقرر شده تا اعتبارات مورد نیاز رابطان ناشنوا برای موارد اضطراری در ادارات و بیمارستان ها و دستگاه های دیگر، برآورد شود که فعلا برای هر استان 50 تا یکصد میلیون تومان ، برآورد اعتبار شده اشت. 
وی اظهار امیدواری کرد تا اجرای این طرح در سال آینده، نهادینه شود و اقدامات لازم برای اجرای این طرح آغاز شده است. 
وی تصریح کرد: حتی در شهرهای دور نیز امکانات به گونه ای است که می توانیم رابط ناشنوا برای ناشنوایان تامین کنیم اما هنوز این طرح کامل نشده و نیاز به اعتبار دارد. 
«رابط ناشنوا شخصی است که می تواند زبان اشاره ویژه ناشنوایان را برای افراد شنوا ترجمه کرده و منظور ناشنوا را به روشنی بیان کند و گفته های افراد شنوا را نیز برای افراد ناشنوا با زبان اشاره نمایش دهد.» 
 زبان اشاره ، سیستم قراردادی خاص منظم و پیشرفته زبانی است که برای انتقال معنا به جای الگوهای صوتی یا نوشتاری در زبان از الگوهای علایم دیداری (ترکیب همزمان شکل، جهت و حرکت دستان، بازوها یا بدن و حالات صورت برای بیان سلیس افکار گوینده) در یک کلمه اشاره استفاده می‌کند. 
 هم اکنون 170 هزار ناشنوای شدید یا مطلق تحت حمایت بهزیستی قرار دارند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *