شناسه خبر: 12943 منتشر شده در مورخ: 1396/11/18 ساعت: 08:38 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 18 بهمن 1396

روزنامه چهارشنبه 18 بهمن 1396

تحویل ۱۰۸۷ واحد مسکونی به خانوارهای دارای دو معلول - ترامپ از برجام ناخرسند است - دریافت هزینه های میلیونی به بهانه برگزاری جشن در مهدها - آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزا - مهمانپذیر بهزیستی سهم ما نشد - حاتمیکیا: خودم را سرباز نظام و کشور میدانم - برگزاری اردوی تیم ملی جودوی نابینایان - پایان 12 سال بی خبری از خانواده

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 18 بهمن 1396

20 جمادی الاول 1439

7 فوریه 2018

سال بیست و دوم شماره 5786

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

تحویل ۱۰۸۷ واحد مسکونی به خانوارهای دارای دو معلول 2

ترامپ از برجام ناخرسند است 5

دریافت هزینه های میلیونی به بهانه برگزاری جشن در مهدها 7

آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزا 9

حاتمیکیا: خودم را سرباز نظام و کشور میدانم 15

برگزاری اردوی تیم ملی جودوی نابینایان

پایان 12 سال بی خبری از خانواده

 

..........ویژه

* تحویل ۱۰۸۷ واحد مسکونی به خانوارهای دارای دو معلول: حمیدرضا عظیمیان, مدیر عامل سازمان زمین و مسکن در نشست خبری درباره تخصیص زمین به جانبازان اظهار داشت: بر اساس قانون, جانبازان مشمول دریافت زمین از سوی بنیاد شهید به سازمان ملی زمین و مسکن معرفی شده که در ۹ ماهه ابتدایی امسال برای ۱۸۳۷ جانباز در کل کشور ۱۵ هکتار زمین واگذار شده است. همچنین سازمان ملی زمین و مسکن هزینه های آماده سازی این اراضی شامل تسطیح زمین، طراحی معابر، جدول بندی و میخ کوبی پلاکها را نیز بر عهده خواهد داشت. وی درباره مسکن اجتماعی گفت: تفاهمنامه ای با سازمان بهزیستی و بنیاد مستضعفان برای ساخت مسکن خانوارهای دو معلول داریم که بر اساس اعلام بهزیستی, ۷ هزار و ۳۲۰ خانوار دو معلوله مشمول این طرح میشوند. سازمان ملی زمین و مسکن نیز زمین ساخت واحدهای مسکونی و همچنین بخشی از مسکن مهر فاقد متقاضی را پس از اصلاح ساختار واحدها برای زندگی معلولان تأمین خواهد کرد. بنیاد مستضعفان نیز به ازای هر خانوار ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومان تخصیص خواهد داد و تا کنون ۲ هزار و ۶۸۴ واحد مسکونی تخصیص یافته و ۱۰۸۷ واحد تحویل شده است.

* مناسب سازی پلهای عابر پیاده، انهار و ایستگاه های اتوبوس منطقه ۱۲: غلامحسین سلمانی, معاون حمل و نقل و ترافیک این منطقه با اشاره به این که ۱۲ ایستگاه اتوبوس تازه ساز در محدوده تهرانسر, واقع در ناحیه یک این منطقه جهت استفاده معلولین و جانبازان مناسب سازی شده است، گفت: در همین راستا ۷۲ مورد مسیر عبوری در سطح منطقه ۲۱ به ترتیب با نصب ۴۸ عدد پله عبوری ویژه تردد جانبازان، معلولین و سالمندان برای پلهای عابر پیاده و ۲۴ مورد نصب پل عبوری بر روی انهار جهت همسطح سازی معابر به منظور سهولت در تردد این قشر از شهروندان در غرب پایتخت اجرایی شده است. وی در همین خصوص افزود: همسطح سازی و رفع اختلاف سطح معابر، رفع زوائد فیزیکی معابر (پله و اختلاف سطح)، احداث و ترمیم مسیر تردد نابینایان با کف پوشهای شیاردار، مناسب سازی مسیرهای دسترسی به پلهای عابر پیاده (مکانیزه و ساده)، همسطح سازی دریچه های انهار روبسته و دریچه های سایر ادارات خدماتی، مناسب سازی مسیرهای دسترسی به ایستگاه های حمل و نقل عمومی و معابر منتهی به بوستانها و میادین میوه و تره بار و مساجد، نصب پل همسطح بر روی انهار در محلهای لازم بین سواره رو و پیاده رو, از جمله دیگر اقدامات صورت گرفته در سطح منطقه ۲۱ است. در حال حاضر بخشی از جمعیت کشور را گروه های کم توان جسمی تشکیل داده که درصد عمده ای از سفرهای پیاده شهری را به خود اختصاص میدهند و به همین منظور مناسب سازی معابر عمومی شهری مطابق با نیاز این قشر از جامعه جزء برنامه های مهم تدوین شده و مورد توجه در نگاه مدیریت جدید پایتخت است؛ در همین راستا این اقدام مهم به صورت ویژه در دستور کار حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه ۲۱ قرار گرفته است.

.........سیاسی

* ترامپ از برجام ناخرسند است. محمدجواد ظریف, وزیر امور خارجه با تأکید بر این که ترامپ از برجام بسیار ناخرسند است و تلاش دارد روشهایی پیدا کند که برجام را نابود کند، گفت: به همین خاطر رئیس جمهوری آمریکا وارد حوزه هایی میشود که خارج از برجام است.

* رضا نصری, حقوقدان بین المللی روز سه شنبه درباره سؤال مجری صدا و سیما که از ظریف, وزیر امور خارجه میپرسد: آیا نمیشد برجام بهتر از این نوشته شود تا از بهانه گیریهای آمریکاییها جلوگیری شود؟ پاسخ داد: دوستانی که این پرسش را مطرح میکنند باید به این نکته مهم توجه داشته باشند که دولت ترامپ برای بهانه تراشیهایش علیه ایران تا بحال نتوانسته حتی به یک بند از برجام استناد کند.

وی افزود: به همین خاطر، آقای ترامپ در سخنرانی معروفش در ماه اکتبر مجبور شد به جای استناد به متن برجام به موضوعاتی از قبیل اشغال سفارت آمریکا در چهل سال قبل، متوسل شود تا ایران را تحت فشار قرار دهد.

* سید علی خمینی, نوه امام خمینی در جمع اساتید و دانشجویان امام صادق (ع) گفت: اگر خیال کنیم مسئولین باید تشریفات داشته باشند, از عقب افتادگی ماست.

* ناهید تاج الدین, نماینده مردم اصفهان و از اعضای فراکسیون امید که پوشش چادری دارد، در واکنش به ماجرای دختران خیابان انقلاب در توییتر نوشت: دختران خیابان انقلاب، همان دخترانی هستند که سالهاست برای سهمیه قبولی کنکور، برای اشتغال، برای مشارکت سیاسی، برای تصدی پستهای مدیریتی، برای حضور در ورزشگاه ها، برای اجرای موسیقی زنده و... پشت دروازه های تبعیض جنسیتی مانده اند.

* انواری, عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، اقتصاد ایران را بازار مرغوبی برای اروپا دانست و گفت: کشورهای غربی با هم رقابت میکنند تا سرشان بی کلاه نماند، اما منافع اقتصادی اروپا اقتضا میکند که رابطه با ایران را توسعه دهد.

 

........اجتماعی

* دریافت هزینه های میلیونی به بهانه برگزاری جشن در مهدها: احمد خاکی، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران گفت: برگزاری مراسم جشن پایان سال در مهدهای کودک با توافق خانواده ها انجام میشود؛ ضمن این که دریافت هزینه های میلیونی به بهانه برگزاری جشن در مهدهای کودک تخلف است و با متخلفان برخورد میشود. خاکی بیان کرد: در صورتی که خانواده ها در خصوص دریافت چنین هزینه هایی شکایت دارند, میتوانند آن را با بازرسی سازمان در میان بگذارند و سازمان نیز در اسرع وقت به آنها رسیدگی میکند. وی گفت: طی سال جاری میزان تخلف در مهدهای کودک نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

* استخدام در سازمان تأمین اجتماعی: حسین حسینی آذرنوشان، مدیر کل امور اداری سازمان تأمین اجتماعی همزمان با دهه مبارک فجر از استخدام پیمانی نیروی انسانی مورد نیاز در مدیریتهای درمان استانهای مرکزی و یزد در بهمن ماه سال جاری خبر داد و گفت: داوطلبان استخدام میتوانند در صورت احراز شرایط, حسب مفاد آگهی استخدامی که متعاقباً از طریق سایت رسمی سازمان تأمین اجتماعی به نشانی www.tamin.ir و روزنامه های کثیر الانتشار اعلام خواهد شد، نسبت به ثبت نام از روز دوشنبه مورخ 1٦/١١/96 لغایت پنجشنبه مورخ 19/١١/96 اقدام و مدارک مربوطه را صرفاً به صورت حضوری در بازه زمانی مذکور به نشانی مندرج در آگهی ارائه کنند.

* کودکان در چه سنی میتوانند زبان دوم را بیاموزند: سلیمانی، دکترای تخصصی روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی با اشاره به زمانی که کودکان میتوانند زبان دوم بیاموزند، گفت: یادگیری زبان مستلزم انواع گوناگونی از معلومات و محاسبات است که با ساختارهای مغزی متفاوتی حمایت میشود. زبان گفتاری کودک تا حدود 5 سالگی کامل میشود. بنا بر این یادگیری زبان دوم در مواردی که زبان مادری کودک کامل نشده، جایز نیست.

........بهداشت و سلامت

* آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزا: قائم مقام وزیر بهداشت درباره وضعیت شیوع آنفلوآنزای فصلی گفت: امسال آنفلوآنزای پرندگان که منجر به ابتلای مرغهای تخمگذار شد مورد حاد و غیر عادی نداشت. گرچه امسال نوعی از آنفلوآنزا شایع شد که با گذشته متفاوت بود. ما همچنان توصیه میکنیم که افرادی که بیشتر در معرض خطرند مانند سالمندان، کودکان، مبتلایان به بیماریهای صعب العلاج، افراد دارای نقص ایمنی و... واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. دکتر حریرچی درباره بودجه پزشک خانواده افزود: اجرای برنامه پزشک خانواده منجر به بهره مندی بیشتر مردم از خدمات میشود و گسترش آن به بودجه بیشتری نیاز دارد. هرچند در بلند مدت به کاهش هزینه ها نیز منجر میشود، اما در حال حاضر در این حوزه نیازمند سرمایه گذاری و نهادینه سازی هستیم. البته ما متوجه محدودیتهای بودجه ای کشور هستیم، اما درباره پزشک خانواده امسال ۱۰۰۰ میلیارد تومان برایش در نظر گرفته شده و انتظار داریم که مانند قبل میزان آن افزایش یافته و به ۲۰۲۷ میلیارد تومان برسد تا بتوانیم مناطق بیشتری را تحت پوشش قرار دهیم. بیش از ۱۷ هزار نفر پزشک متخصص که ۴۳.۶ درصد از متخصصین را شامل میشوند، هیچ فعالیت خصوصی ندارند و بار اصلی خدمت رسانی با تعرفه های دولتی بر دوش آنهاست. بنا بر این مصوباتی از قبیل عدم افزایش دریافتی پزشکان و افزایش مالیات این پزشکان که منجر به کاهش درآمدشان میشود یا فریز کردن تعرفه های پزشکی میتواند منجر به بروز مشکلات قابل توجهی در ارائه خدمت به مردم شود. باید استثنائاتی برای پزشکانی که فقط در بخشهای دولتی و عمومی فعالیت میکنند، قائل شویم. حریرچی افزود: کشور ما پایینترین مالیات و قیمت را در حوزه دخانیات دارد. در حالی که سالانه ۲۰ الی ۳۰ هزار میلیارد تومان خسارت مستقیم به دلیل مصرف سیگار به سلامت مردم وارد میشود و روزانه ۲۰ میلیارد تومان در بیمارستانها برای عوارض ناشی از آن, هزینه میکنیم.

........فرهنگ و هنر

* حاتمیکیا: خودم را سرباز نظام و کشور میدانم: نشست پرسش و پاسخ فیلم «به وقت شام» ساخته ابراهیم حاتمیکیا بعد از نمایش فیلم در سینمای رسانه ها برگزار شد. در این نشست حاتمیکیا اعلام کرد که این فیلم را یک سرباز ساخته و او خود را سرباز نظام و کشور میداند. او همچنین در این نشست گفت که برای به تصویر کشیدن مدافعان حرم، ملاحظاتی داشته و نمیتوانسته تمام آنچه را از مدافعان حرم دیده و لمس کرده بود نمایش دهد. او همچنین تأکید کرد که بر روی حرفی که در فیلم توقیفی «گزارش یک جشن» زده بود هست و تغییر نکرده است. با آغاز نشست خبری فیلم «به وقت شام» محمود گبرلو, مجری نشست در حضور ابراهیم حاتمیکیا و سایر عوامل این فیلم، به اشتباه نام فیلم را «بفرمایید شام» عنوان کرد که باعث شد حاضران به اشتباه لفظی این مجری با خنده واکنش نشان دهند. اما ابراهیم حاتمیکیا، در ابتدای صحبتهای خود در مورد ساخت فیلم «به وقت شام» گفت: ««فکر میکنم سال 65 بود، 31 سال پیش که اولین فیلم خودم «هویت» را ساختم. درست با عملیات کربلای 5 مصادف بود و من باید کنار فیلم میماندم. دوستانم رفتند منطقه و به من خیلی سخت گذشت. پس از فیلمبرداری رفتم منطقه که فهمیدم برخی از دوستانم در عملیات شهید شدند. این را به این جهت میگویم که فیلم «به وقت شام» را یک سرباز ساخته، من خودم را سرباز این نظام و کشور میدانم و همچنان دلم میتپد برای بچه هایی که جهاد میکنند. سوالاتی که خواهد شد فنی است, ولی من را یک سرباز بدانید که همانند عملیات دوست داشتم با آن بچه ها باشم و اسمم را هم در تیتراژ اولین فیلمم نزدم؛ دوست داشتم مانند آنها گمنام میماندم که نشد و 31 سال است که ماندیم.»

* گلواژه: عشق، موانع به ظاهر محال را ذوب میکند و از سر راه بر میدارد. محبت، غیر ممکن را ممکن میسازد. کاترین پاندر

......ورزشی

* برگزاری اردوی تیم ملی جودوی نابینایان: مرحله چهارم اردوی آمادگی تیم ملی جودوی نابینایان برای حضور در بازیهای پاراآسیایی جاکارتا از ۱۴ بهمن در تهران آغاز شده است. این اردو با حضور هفت نفر از ۱۴ تا ۲۷ بهمن تحت نظر محمدرضا یوسفزاده، سرمربی تیم ملی در مجموعه ورزشی آزادی تهران در حال برگزاری است.

محمدرضا خیر اللهزاده و احسان موسینژاد از مازندران، میثم بنیطبا از آذربایجان شرقی، رضا غلامی از خراسان رضوی، فرید عساکره و امید نوری جعفری از خوزستان و علی عباسنژاد از لرستان دعوت شدگان به این مرحله از اردو هستند. فرهاد معابی به عنوان مربی، ایوب رستمی به عنوان مربی بدنساز و کاوه عزیزی به عنوان سرپرست، تیم ملی را همراهی میکنند.

* صمیمی, رئیس فدراسیون جانبازان و معلولان شد: مجمع انتخاباتی فدراسیون جانبازان و معلولان با حضور محمدرضا داورزنی، رئیس مجمع، شاهرخ شهنازی، دبیر کمیته المپیک و رؤسای هیأتها، نمایندگان باشگاه ها و ورزشکاران برگزار شد. در این مجمع ۹ نفر نامزد ریاست فدراسیون بودند که محمدرضا باباگلیان، داود حیدری، کرم ا... علیمرادی، غلامحسین غنی، جهانگیر فدایی و محمد میرزایی جابری انصراف دادند و رأیگیری میان عباس باغستانی، ایرج رحمانی و حمیدعلی صمیمی انجام شد. در پایان، حمیدعلی صمیمی با کسب ۲۴ رأی از مجموع ۴۳ رأی مأخوذه، برای 4 سال آینده به عنوان رئیس فدراسیون جانبازان و معلولان انتخاب شد. ایرج رحمانی ۱۸ رأی و عباس باغستانی یک رأی کسب کردند.

* قهرمانی ایران و بلژیک در کاپ آسیایی پارا اسکی: در بخش تیمی و در مجموع مسابقات کاپ آسیایی پارا اسکی اسنوبورد که در پیست بین المللی دیزین برگزار شد، تیم ایران و بلژیک به طور مشترک قهرمان شدند. یونان و اوکراین هم در رده های دوم و سوم قرار گرفتند. در مسابقات کاپ آسیایی پارا اسکی آلپاین نیز تیم البرز قهرمان شد.

 

.......حوادث

* پایان 12 سال بی خبری از خانواده: پسر جوان مشگینشهری که 12 سال قبل در جریان سفر خانوادگی به پایتخت گم شده بود، پس از سالها دوری به آغوش خانواده اش بازگشت. سالار سلمانی که از اهالی روستای احمدآباد مشکینشهر استان اردبیل بود، آبان سال 84 در حالی که همراه خانواده اش برای میهمانی به تهران آمده بود، در خیابان گم شد و با وجود تلاش خانواده اش هیچ ردی از او به دست نیامد. دایی سالار در این باره گفت: پسر خواهرم در هشت سالگی و زمانی که کلاس دوم ابتدایی بود برای خرید نان از خانه اقواممان در تهران خارج شد و دیگر بازنگشت. پس از ناپدید شدن او همه جا به جستجو پرداختیم. حتی مأموران پلیس آگاهی نیز نتوانستند ردی از او به دست بیاورند. به‌کلی نا امید شده بودیم که خبر پیدا شدن او را به ما دادند. سالار که حالا جوانی 20 ساله شده درباره سالهای سرگردانیش گفت: آن روز تا شب در خیابانها چرخیدم و بعد سوار ماشینی شدم و از کرج سر درآوردم. بعد هم پیش جوانی در یک کارگاه مشغول شدم و تا چند روز پیش هم همانجا بودم. در همه این سالها دنبال خانواده ام میگشتم, اما هیچ رد و نشانی از آنها نداشتم تا این که یک مأمور که فامیل دوستم بود، کمکم کرد و خانواده ام را پیدا کردم. یکشنبه به روستا رسیدم و بعد از سالها با استقبال گرم خانواده و همولایتیهایم به خانه بازگشتم.

* قتل کودک آزار در زندان: «پترسون» 21 ساله که به جرم سرقت بازداشت شده و دوران محکومیت را میگذراند، سال 2015 یکی از همسلولیهایش را در جریان مشاجره شدید کشته بود. او در حال گذراندن دوران محکومیت قتل اول در زندان ایالت تگزاس بود که پی برد همسلولی جدیدش یک کودک آزار به نام «ویلیامز» است. به‌همین خاطر با اطلاع از جرایم هولناک این شیطان صفت، در فرصتی مناسب او را نیز کشت. قاتل پس از دومین قتل گفت: «ویلیامز را به این دلیل کشتم که به کودکان زیادی آزار رسانده و متجاوز جنسی بود. حالا هم از کشتن این هیولا خوشحالم.»

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *