شناسه خبر: 12967 منتشر شده در مورخ: 1396/11/25 ساعت: 13:04 گروه: دانش و فن آوری  
معرفی جایگزینی مناسب برای کتابهای صوتی

معرفی جایگزینی مناسب برای کتابهای صوتی

ایام امتحانات دانشگاهی سپری شده و حالا در روزهای پر درد سر و استرس انتخاب واحد و آغاز نیمسال دوم تحصیلی دانشجویان به سر میبریم.

به گزارش ایران سپید برای دانشجویان نابینا این روزهای خاص علاوه بر استرسهای معمول، یک نگرانی خاص را هم به دنبال خود دارد و آن هم چیزی نیست مگر معضل معرفی کتابهای تازه به عنوان منابع درسی از سوی استادان و ماجرای مربوط به جستجو و دوندگی برای یافتن نسخه صوتی هر کدام از این کتابها.

خیلی وقتها ضرب المثل «آب در کوزه» در مورد بسیاری از ما نابینایان حسابی مصداق پیدا میکند. نمونه اش همین ماجرای معضل دسترسی ما به کتابها و سایر منابع مکتوب. یک پرس و جوی ساده در میان نابینایان آشنا با رایانه به ما نشان میدهد که بسیاری از اهل فن با ابزار Google OCR آشنا هستند و کاملاً هم در جریان پشتیبانی بالنسبه قابل قبول این ابزار از زبان فارسی قرار دارند. اما واقعاً تعداد آنهایی که از این امکان برای تأمین منابع مطالعاتیشان استفاده میکنند، به طرز تعجب بر انگیزی اندک است. تصور میشود ابزاری که این چنین میتواند معضل قدیمی همه نابینایان را حل کند، محبوبیت بیشتری میان این قشر به دست آورد اما عده زیادی از دانشجویان یا سایر نابینایان اهل مطالعه حتی این امکان را به عنوان یک امکان دم دستی و موقت هم به حساب نمیآورند.

Google OCR به ما امکان میدهد عکسی از نوشته چاپی تهیه کنیم و با بارگذاری عکس در حساب google از طریق Google Drive، از این ابزار بخواهیم تا عکس را به نوشته الکترونیکی قابل ویرایش تبدیل کند. البته بعد از اضافه شدن پشتیبانی از زبان فارسی، نابینایان خلاق ایرانی راههای میانبری هم برای این کار پیدا کرده اند که با جستجویی ساده در اینترنت میتوانید این راهها را هم امتحان کنید. به این ترتیب، در مواقع ضروری دیگر نیازی به ماندن در صف طولانی ضبط کتاب مؤسسات و مراکز مختلف یا صرف هزینه های آنچنانی برای این کار نخواهید داشت و فقط کافی است یک دستگاه اسکنر میان قیمت خانگی و یک خط اینترنت پایدار و قابل اعتماد تهیه کنید تا بتوانید ظرف مدت کمتر از نیم روز، به پرونده الکترونیکی کتابهایتان دست یابید و آنها را به کمک Microsoft word یا هر ویرایشگر متن دیگر، مطالعه کنید. این ماجرا در مورد متون چاپ شده به فارسی به روشی که شرحش در بالا رفت انجام میشود و در باره کتابهای انگلیسی و برخی دیگر از زبانها هم میتوانیم از امکانات خارق العاده نرم افزار kurzweil برای تبدیل و مطالعه کتاب استفاده کنیم. اگر به دنبال انجام پروژه های طولانی و مفصل اسکن کتاب هستید حتماً در انتخاب اسکنر دقت کنید و به سراغ اسکنرهایی بروید که برای این کار طراحی شده اند. «plustek» از جمله برندهای معتبری است که انواع قابل قبولی از Book Scanner ها را تولید و عرضه کرده است که با نام تجاری «OpticBook» در بازار شناخته میشود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *