شناسه خبر: 12978 منتشر شده در مورخ: 1396/11/30 ساعت: 08:07 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه دوشنبه 30 بهمن 1396

روزنامه دوشنبه 30 بهمن 1396

انتخاب نمایندگان ایران در مسابقات قرآن نابینایان - پیمان شکنی کنید, پشیمان خواهید شد - دلایل گرانی موبایل از زبان وزیر ارتباطات - تب بالای ناشی از درد دندان خطرناک است - ایمن سازی در بحران مهم است - اعلام اسامی نفرات دعوت شده به تیم ملی گلبال - اعدامی در سردخانه زنده شد

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 30 بهمن 1396

2 جمادی الثانی 1439

19 فوریه 2018

سال بیست و دوم شماره 5795

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

سالروز شهادت جانگداز حضرت صدیقه طاهره، زهرای مرضیه (س) را به خوانندگان ایران سپید تسلیت میگوییم.

.........عناوین این شماره.......

انتخاب نمایندگان ایران در مسابقات قرآن نابینایان

پیمان شکنی کنید, پشیمان خواهید شد

دلایل گرانی موبایل از زبان وزیر ارتباطات

تب بالای ناشی از درد دندان خطرناک است

ایمن سازی در بحران مهم است

اعلام اسامی نفرات دعوت شده به تیم ملی گلبال

اعدامی در سردخانه زنده شد

.......یادداشت 

برای تو سهل است که بعد از گذشت 14 قرن, همچنان باران بخششت را بر سر این شیعه گناهکار بباری. برای تو سهل است که همچنان دست پر مهرت را بر سر آنانی بکشی که تو را سرچشمه مهر میدانند؛ نه آنان, بلکه هر عارف و صاحب معرفت بر این وقوف کامل دارد که تو, نه تنها منبع لایزال مهری, بلکه ذات و نهاد معطر یاسی. اما این گونه مپندار که برای ما درک –حتی ذره ذره و قطره قطره- اقیانوس معرفت تو سهل باشد؛ چه, ما همان پیروان دین پدر بزرگوارت, هنوز تشنه کوثرت هستیم, جسم و روحمان یارای نوشیدن چشمه چشمه کوثرت را ندارد و همچنان جرعه جرعه باید از معرفتت بنوشیم. نه این ایام که به نام تو موسوم است (فاطمیه), حتی تمام ایام سالها برای درک تو کافی نیست؛ چه, تو گنجینه اسراری که سزاوار ستم فرومایگان نبوده و نیستی. «سینه ای کز معرفت گنجینه اسرار بود, کی سزاوار فشار آن در و دیوار بود؟.»

.........ویژه

* انتخاب نمایندگان ایران در مسابقات قرآن نابینایان: حسین سیف اللهی، دبیر اجرایی سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن ویژه نابینایان جهان اسلام با اشاره به برپایی مسابقات بین المللی قرآن ویژه نابینایان گفت: در حال حاضر همانند سنوات گذشته، شورای سیاست گذاری سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در سازمان بهزیستی تشکیل، جلسات آن برگزار و کمیته های مربوطه نیز کار خود را آغاز کردند. وی با بیان این که دوم اسفند ماه آزمون انتخابی نماینده های جمهوری اسلامی ایران در بخش نابینایان برگزار میشود، اظهار داشت: حدود 20 استان نمایندگان خود را اعلام کردند و بعد از برگزاری آزمون انتخابی، در نهایت دو نفر به عنوان نمایندگان ایران در مسابقات بین المللی نابینایان معرفی میشوند. دبیر اجرایی سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن نابینایان عنوان داشت: با توجه به امکاناتی که در دست داریم، سقفی را برای خود در نظر گرفتیم و تلاشمان بر این است که تعداد میهمانان ما همانند سنوات گذشته باشد یا حتی جذب مخاطب بیشتری هم داشته باشیم و این موضوع به طی شدن فرآیند دعوت از کشورها بستگی دارد. وی با اشاره به این که فرآیند دعوت از کشورهای مختلف برای حضور در سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن ویژه نابینایان جهان اسلام هنوز ادامه دارد، اظهار داشت: در دعوت از نمایندگان کشورهای مختلف،‌ رایزنهای فرهنگی ایران به 160 کشور جهان دعوتنامه ارسال کردند که سال گذشته 23 کشور با ارسال نمایندگانی به این مسابقات، آمادگی خود را اعلام کرده بودند، تلاش ما بر این است که آمار شرکت کنندگان خارجی افزایش یافته و همچنین کیفیت برگزاری این دوره از مسابقات نیز بهبود یابد. سیف اللهی تصریح کرد: برای دعوت از نفرات، ارزیابی اولیه ای انجام میشود؛ کشورهایی همچون عراق، افغانستان، پاکستان، یمن، سوریه، ترکیه، نیجر، نیجریه، ساحل عاج، قرقیزستان و اندونزی معمولاً نمایندگانی دارند و باید منتظر بود و دید کدام یک از کشورها برای شرکت در این مسابقات آمادگی خود را اعلام میکنند. وی خاطرنشان کرد: عملاً تفکیکی در سطح برگزاری مسابقات بین المللی نابینایان و مسابقات بین المللی قرآن کریم نداریم و سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن ویژه نابینایان جهان اسلام همزمان با سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم در اردیبهشت ماه سال 97 برگزار خواهد شد.

* صدور کارت معلولیت برای یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول: نحوینژاد، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی از صدور کارت بین المللی معلولیت برای یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول تا پایان سال ۹۷ خبر داد و گفت: یک میلیون و 300 هزار معلول در کشور وجود دارد که از این تعداد 35 درصد زنان و 65 درصد مردان هستند. وی افزود: پرونده 60 درصد معلولان در کمیسیونهای پزشکی مورد بررسی قرار گرفته و برای 45 درصد این افراد، کارت جدید صادر شده است.

 

.........سیاسی

* پیمان شکنی کنید, پشیمان خواهید شد. دکتر روحانی, رئیس جمهوری در جمع محققان و اندیشمندان مؤسسه ORF هندوستان با بیان این که آمریکا نه با ایران و برجام, بلکه با پیمان شکنی و افکار عمومی جهان طرف است، چانه زنی بعد از امضای پیمان را کاری مضحک دانست و اظهار داشت: آمریکا نباید دنیای سیاست را با دنیای تجارت اشتباه بگیرد و اگر در برجام پیمان بشکند، دولت و ملت آمریکا پشیمان خواهند شد.

* علی مطهری, نائب رئیس مجلس گفت: تا کنون اقداماتی در مورد حصر انجام شده، ملاقاتهایی صورت گرفته, ولی باید منتظر باشیم؛ البته در مورد آقای موسوی ملاقات اقوام راحتتر انجام شد و کارهایی صورت گرفت, ولی در مورد آقای کروبی گشایش بیشتری انجام شد. هنوز مسئولانی که این موضوع به آنها مربوط است اظهار نظری نداشتند, اما افراد غیر مسئول حرفهایی برخلاف این تصمیم زدند؛ اما چون مسئولان حرف روشنی نزده اند ما روی قولهایی که داده اند حساب میکنیم تا ببینیم آیا این اتفاق تا پایان سال رخ میدهد یا نه؟ در غیر این صورت اعتراضاتمان را شروع میکنیم!

* اکرمی, عضو جامعه روحانیت مبارز تهران گفت: ۲۰ هزار نفر از جمعیت ۱۰ میلیونی تهران، نماز جمعه میروند.

* محسن هاشمی, رئیس شورای اسلامی شهر تهران از رسانه ها و جناح های سیاسی درخواست کرد که با توجه به شرایط خاص مدیریت شهری, از شایعه سازی و تضعیف این نهاد پرهیز کنند.

* ولایتی, مشاور امور بین الملل مقام معظم رهبری بعد از دیدار با نایب رئیس پارلمان عراق تأکید کرد که روابط راهبردی دو کشور برای آینده منطقه خاور میانه تعیین کننده است.

* رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت که بسته های گردشگری ارزان قیمت برای گردشگران خارجی تعریف شده است که برای نخستین بار در نوروز 97 با هدف افزایش جذب گردشگر به کشور اجرایی میشود.

 

 

.........اقتصادی  

* دلایل گرانی موبایل از زبان وزیر ارتباطات: محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: برای مبارزه با قاچاق تلفن همراه یک شبکه زنجیره ای لازم است که وزارت ارتباطات بخشی از این زنجیره است و با اجرای رجیستری، در تلاشیم تا جلوی ورود گوشیهای قاچاق را بگیریم.

وزارت ارتباطات هیچ منفعت مالی از رجیستری نمیبرد و همه هزینه های دریافتی از واردات گوشی، به خزانه واریز میشود. جهرمی ادامه داد: تعدادی از گوشیهایی که قبل از رجیستری وارد کشور میشدند, دست دوم بودند و در داخل به عنوان دستگاه نو به مشتری فروخته میشدند. وی افزود: مخالفان طرح رجیستری، نظم بازار را برهم زدند و باعث افزایش قیمتها شدند. افزایش نرخ ارز در ایران و بالا رفتن تعرفه واردات در کشور امارات نیز از دلایل افزایش قیمت گوشی است. اگر قیمت ارز پایین بیاید طبعاً قیمت گوشی هم باید پایین بیاید.

 

 

......آموزشی

* تب بالای ناشی از درد دندان خطرناک است: مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک برای درمان آبسه دندانی تنها علائم بیماری را برطرف میکند و عفونت همچنان باقی میماند. آبسه به معنی تجمع چرک و عفونت در بافتهای بدن است و در هر جای بدن از جمله در حفره دهان ممکن است تشکیل شود. آبسه به علت پوسیدگی دندان اتفاق می افتد. از این رو، اگر پوسیدگی دندان درمان نشود، عفونت ناشی از آن گسترش پیدا میکند و به مقر دندان میرسد و از آنجا وارد استخوان میشود یا حتی ممکن است عفونت وارد نسوج اطراف دندان شود. اگر دندان سالم و پوسیدگی در کار نباشد، مشکلات و بیماریهای لثه ای موجب آبسه دندان میشود. البته عفونتهای لثه ای درمان نشده نیز باعث ایجاد آبسه لثه ای میشوند؛ اما تشخیص آبسه گاهی ساده و گاهی مشکل است. وقتی دندان پوسیدگی ندارد, آبسه به علت عفونت لثه به وجود میآید؛ ولی اگر دندان پوسیدگی داشته باشد, پوسیدگی میتواند علت ایجاد آبسه شود. البته یک علت کمتر شایع هم وجود دارد که آن ایجاد آبسه بر اثر ضربه یا غذایی که میخوریم است. جسم خارجی که وارد بافتهای اطراف دندان و مخاط میشود نیز میتواند باعث عفونت و آبسه دندان شود. افرادی که به هر علتی سیستم ایمنی ضعیفتری دارند مثل خانمهای باردار، افراد سالمند و افرادی که بیماریهای زمینه ای مثل دیابت دارند، نسبت به افراد دیگر بیشتر در معرض ابتلا به عفونتهای دندانی و آبسه هستند. درد، تورم، لقی دندان، بوی بد دهان، اشکال در عملکرد دهان و دندان و مشکل غذا خوردن, از جمله علائم آبسه دندان است که اگر به مشکل غذا خوردن رسیدگی نشود و ادامه پیدا کند تب بالا و بی حالی بروز میکند که این دو نشانه، خطرناک هستند و فرد مبتلا باید هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کند. از این رو، حد اقل دو بار مسواک زدن به مدت حد اقل دو دقیقه با خمیر دندانهای حاوی فلوراید، کاهش مصرف هر ماده قندی که قند و شکر دارد و مراجعه منظم به دندانپزشک نیز توصیه میشود. مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکها باعث ایجاد مقاومت نسبت به آنتی بیوتیکها میشود. در چنین شرایطی علائم برطرف میشود، اما عفونت برطرف نمیشود؛ چون علت هنوز باقی است. آنتی بیوتیک فقط باید با تشخیص پزشک مصرف شود. در هنگام درد فرد میتواند یک مسکن مصرف کند تا درد شدید را تسکین دهد. دهان را با آب و نمک رقیق شستشو دهد و بعد به دندانپزشک یا مرکز شبانه روزی مراجعه کند. شستشو با آب و نمک به این صورت است که در یک لیوان آب جوشیده سرد شده، یک دوم چای خوری نمک بریزد و از آن استفاده کند. افرادی که همواره مسواک میزنند شاید استفاده از آب نمک رقیق شده، آن هم گاه به گاه برایشان مفید باشد. در آبسه مزمن، حفره آبسه تشکیل شده و از آن عفونت و چرک خارج میشود، بیمار که مراجعه میکند تورم دارد؛ اما درد ندارد, چون چرک در حال خارج شدن است. آبسه های خیلی بزرگ نیاز به تخلیه دارند.

 

......گوش به زنگ

* ایمن سازی در بحران مهم است. گوش به زنگ را با هدف آگاه ساختن همدیگر از تکنیکها و روشهای استاندارد مدیریت بحران, در پرتو صحبتهای کارشناسان آغاز کردیم. طی این چند شماره, مرجان مشکلگشا, کارشناس و مربی مدیریت بحران (زلزله, سیل  و تندباد) از سازمان جمعیت هلال احمر, کلیاتی در بحث ارزیابی آمادگی خانواده ها در برابر بحرانها را با طرح 15 سؤال که بر اساس استانداردهای جهانی مطرح هستند, بیان کرد. از این شماره به بعد, مطالبی که از زبان ایشان نقل و منتشر میشود, پیرامون انجام اقداماتیست که طی سه مرحله پیش از وقوع بحران –در اینجا زلزله-, هنگام وقوع و پس از وقوع بحران باید از سوی شهروندان صورت بگیرد: «در بحث ایمن سازی محیط خانه, اصلی کلی داریم که قبلاً در توضیح سؤالات 15 گانه اشاره ای به آن کردم. منظورم پیچ کردن تابلوها, آینه و هر وسیله ای که بر روی دیوار نصب میشود, با استفاده از بست یا هر وسیله تثبیت کننده لوازم و وسایل خانه است. این موضوع باید حتماً در اولویت قرار بگیرد, چون تبعاتی مثل خسارات جانی در حین وقوع بحرانی مثل زلزله را تشدید میکند. اگر تابلو یا آینه با سهل انگاری فقط به وسیله میخ روی دیوار نصب شود, هنگام وقوع زلزله سقوط میکند و اگر کسی از اعضای خانواده پای آن دیوار باشد, این شیء با سرعت روی سر یا صورت او سقوط میکند. اصل دیگر درباره پنجره هاست که هنگام زلزله میشکنند و این اتفاق خطرناک است. برای جلوگیری از خسارات ناشی از شکستن پنجره ها حین زمین لرزه, دو راه پیشنهاد میشود؛ پوشاندن پنجره ها با پرده های ضخیم یا استفاده از محافظ شیشه؛ مثلاً شیشه ماتکنها. استفاده از این دو راه حل باعث میشود هنگام زمین لرزه, شیشه ها خرد و ریز نشوند و به گونه ای بشکنند که انگار به چیزی متصلند. خیلی از شهروندان, صاحب خانه یا ویلایی با متراژ 300 یا 400 متر نیستند؛ اغلب در خانه های آپارتمانی با متراژهای بین 50 تا نهایتاً 90 یا 100 زندگی میکنند. حالا در نظر بگیرید زمان وقوع زلزله, یا دراور روی سر اعضا سقوط میکند یا شیشه روی سر هر یک از اعضا شکسته و خرد میشود. به همین علت است که توصیه میشود از پرده های ضخیم استفاده شود یا در نقاطی از خانه که ممکن است حین زلزله اشیا و خرده اشیا روی سر و صورت کسی بریزد, از شیشه ماتکنها استفاده شود. من این نکته را در دانشگاه تهران هم مطرح کردم؛ گفتم من خوابگاه شما را ارزیابی کردم و تشخیصم این است که حتماً باید شیشه ماتکن استفاده شود, اما نگران این هستم که 4 روز بعد اعتراض کنید فضای خوابگاه دلگیر است, ما نمیتوانیم مناظر اطراف را ببینیم. یک نکته هم در اصول کلی خیلی مهم است و بر آن هم مثل دو اصل قبلی به شدت تأکید میشود: از دیوارهای خارجی فاصله بگیرید. مثلاً تخت خواب نباید نزدیک دیوار خارجی باشد. با یک نگاه گذرا به تصاویر گرفته شده از زلزله سرپل زحاب, مشاهده میکنید دیوارهای خارجی خانه ها فرو ریخته, اما دیوارهای داخلی کاملاً سر پا هستند. خب اگر تخت خواب کنار دیوار خارجی باشد, هنگام وقوع زلزله کسی که خوابیده به بیرون پرتاب میشود. یک نکته هم درباره اشیایی که بر دیوار نصب میشوند مهم است: به هیچ وجه بالای سر خود و فرزندانتان چیزی مثل تابلوی عکس ازدواج نصب نکنید؛ چون هنگام زمین لرزه همان تابلو روی سر خود یا فرزندتان سقوط میکند و خدای نکرده دچار ضربه مغزی میشوید؛ مخصوصاً این که بهترین قاب را برای آن تابلو انتخاب کرده اید تا سالهای زیاد دوام داشته باشد. تصور کنید تابلویی با چنین ویژگی قاب و چهارچوبی که دارد, باید خیلی محکم باشد؛ خب طبیعیست وقتی این قاب محکم بر سر کسی که پای آن خوابیده سقوط کند, چه ضربه وحشتناکی وارد میکند.! دلیل این که چند بار بر انجام این موارد تأکید میکنم, فقط هشدار صرف نیست, بلکه تأکید بر بالا رفتن میزان اهمیت خانواده ها بر این امور و در نظر گرفتنشان به عنوان قوانین و مقررات اصلی زندگی در کنار سایر مواردیست که در طول زندگی بر آنها تأکید میکنند.» ادامه دارد

......ورزشی

* اعلام اسامی نفرات دعوت شده به تیم ملی گلبال: اولین مرحله اردوی آمادگی تیم ملی گلبال آقایان جهت شرکت در رقابتهای جهانی سوئد، از روز گذشته 29 بهمن، در تهران آغاز شده و تا ششم اسفند ماه ادامه خواهد داشت. در این مرحله از اردو، 12 ورزشکار به اردوی تیم ملی دعوت شده اند که تمرینات خود را زیر نظر مهدی نباتی به عنوان سرمربی و محمدکرم کولیوند به عنوان مربی انجام میدهند. دعوت شدگان به این مرحله از اردو را مصطفی شهبازی، میلاد سوری، مصطفی نصیری، محمد سرنجی، محسن جلیلوند، محمد منصوری، رضا توکلی، حسن جعفری، مجید فلاح، جواد شیردل، مهدی عباسی و خلیل شهریارنسب تشکیل میدهند. یکی از نقاط قابل توجه در این لیست، بازگشت حسن جعفری به تیم ملی پس از دوری دو ساله است که به علت اختلاف با سرمربی وقت، از تیم ملی کنار گذاشته شد. * لزوم بازنگری در قوانین استخدامی برای ورزشکاران معلول: علی اصغر هادیزاده، نایب رئیس فدراسیون نابینایان گفت: قوانین استخدامی کشور نگاه درستی به معلولان ندارد و میبایست این قوانین اصلاح شوند. وی افزود: در تدوین این قوانین، یا اشتباهی صورت گرفته یا قانون گذار ارزیابی دقیقی از شرایط ورزشکاران معلول نداشته است. در جلسات متعددی که با سازمان امور استخدامی کشور داشتیم، این خلأها مطرح شده و لازم است ساز و کار استخدام به نفع معلولان تغییر کند. هادیزاده بیان داشت: برای مثال، در قوانین استخدامی، فرصتهایی برای فرزندان قهرمانان پیشبینی شده، حال آن که ورزشکاران معلول ما در وضعیت فعلی خود دچار مشکل هستند. اکثر آنها شغلی ندارند و ازدواج نکرده اند، چه برسد به این که بخواهند فرزندی داشته باشند. از سوی دیگر، در قوانین استخدامی، قهرمانی در مسابقات پارالمپیک مطرح شده، در حالی که تعداد قهرمانان پارالمپیک محدود است و باید برای این قشر، قهرمانی در مسابقات پاراآسیایی نیز در نظر گرفته شود.

 

........حوادث

* اعدامی در سردخانه زنده شد: عصر یک روز پاییزی بود و داشت وسایلش را جمع و جور میکرد که شیفت را تحویل بدهد و به خانه برود, اما از روی وسواس تصمیم گرفت یک بار دیگر همه چیز را بررسی کند. کِشوها را یک به یک بیرون میکشید و آخرین وضعیت را بررسی میکرد. به ردیف آخر رسیده بود که متوجه شد یکی از جسدها گرم است و کاوری که جسد داخل آن بود تکان میخورد. ابتدا فکر کرد که از روی خستگی توهم میزند, اما بیشتر که دقت کرد, دید جسد فردی که همان روز اعدام و به سردخانه منتقل شده بود، تکان میخورد. شوکه شد؛ ذهنش را جمع و جور کرد و سریع از سردخانه بیرون رفت و اورژانس را خبر کرد و گفت: «مُرده زنده شد». علیرضا ممقانی، زندانی 35 ساله سال 89 به اتهام حمل و نگهداری حدود یک کیلوگرم شیشه دستگیر شد و 3 سال بعد صبح 25 مهر 92 در زندان بجنورد، به همراه یک محکوم دیگر اعدام شد و پس از تأیید فوت توسط پزشک متخصص پزشکی قانونی، اجساد آنها تحویل سردخانه شد. خانواده علیرضا خود را آماده کرده بودند که روز بعد با تحویل جسد، مراسم خاکسپاری را برگزار کنند؛ اما ساعاتی قبل از مراسم، خبری آنها را که از مرگ علیرضا با خبر بودند شوکه کرد؛ علیرضا زنده است. در حالی که برخی معتقد به این بودند چون حکم صادره سلب حیات است و او باید دوباره اعدام شود، اما رئیس قوه‌قضاییه چند روز بعد از این اتفاق گفت: به‌لحاظ عاطفی یکی از راه های برخورد با فرد اعدامی که مرگ را به چشم دیده و شدائدی را تحمل کرده است, عفو است و چنین فردی که دارای وضعیتی خاص است میتواند مورد لطف و عفو نظام اسلامی قرار گیرد و اینجانب به‌لحاظ عاطفی قطعاً این کار را خواهم کرد. با تبدیل حکم علیرضا به حبس ابد, خیال او و خانواده اش راحت شد. آذر ماه سال 96 در اجرای قانون الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر، مجازات او از حبس ابد به 20 سال حبس و 8.5 میلیون تومان جریمه تبدیل شد. بعد از این همه مدت اکنون خبرنگاران با این اعدامی برگشته از مرگ گفتگو کردند, اما به علت قطع اکسیژن در مغز این فرد دچار مشکلاتی همچون فراموشی شده است و قدری از خاطراتش را فراموش کرده است: بعد از 4 سال بازگشت از اعدام به زندگی، چه درخواستی داری؟ «هیچ خواسته ای ندارم. فقط میخوام آزاد بشم.» میگن فقط عروسیت رو به خاطر داری! «بله!» همسرت میاد ملاقات؟ «نه!» چه کار میکنی تو زندان؟ «هیچی!» بیرون زندان؟ «میرم کاشی کاری, بنایی, کشاورزی.» الآن کاشی کاری بلدی؟ یادت نرفته؟ «نه! یادم هست. بلدم.» دوست داری بچه هایت را ببینی؟ «دوست دارم.» پسرت چند سالشه؟ «20 سال. تو این سالها ندیدمش. نمیدونم چه کار میکنه.» پدر و مادرت زنده هستن؟ «نمیدونم. خبر ندارم. تماس نگرفتم باهاشون.» روز اجرای حکم اعدامت رو یادت هست؟ «هیچ چیزی یادم نمیاد.» چرا از کنار بنایی، رفتی سراغ مواد؟ «مشکلی مالی داشتم، مستأجر بودم. 3 تا بچه داشتم.»

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *