شناسه خبر: 13077 منتشر شده در مورخ: 1396/12/20 ساعت: 08:57 گروه: اجتماعی  
تخلف، صحنه‌سازی یا بر انگیختن احساسات؟

تخلف، صحنه‌سازی یا بر انگیختن احساسات؟

جمعه گذشته تصاویری از پیرزنی معلول همراه با دو فرزندش که مبتلا به سندروم داون هستند در فضای مجازی منتشر شد که احساسات بسیاری از مخاطبان را برانگیخت.

به گزارش ایران سپید به نقل از روزنامه قانون جمعه گذشته تصاویری از پیرزنی معلول همراه با دو فرزندش که مبتلا به سندروم داون هستند در فضای مجازی منتشر شد که احساسات بسیاری از مخاطبان را برانگیخت. مادر و فرزندانش روی تلی از آوار که پیش از این خانه‌اشان بوده نشسته‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که این خانه به طور غیرمجاز برای این خانواده در حال ساخت بوده و شهرداری به‌طور قانونی دست به این کار زده‌است ولی از سوی دیگر دلیل هجمه‌ای که به شهرداری وارد شده، تخریب خانه این خانواده معلول است.

با انتشار تصاویر این خانواده در فضای مجازی شهرداری به این اخبار عکس‌العمل نشان داد. مسئولان شهرداری بیان می‌کنند به پیمانکار چنیدن بار تذکر و اخطار داده‌اند ولی وی به آن‌ها توجهی نکرده‌است و مجبور شده‌اند این خانه را که در مسیر قرار گرفته‌بود، تخریب کنند. شهرداری مدعی است ساعتی بعد از تخریب، پیمانکار مادر و دو فرزندش را از خانه استیجاری‌شان به خانه ساخته‌نشده‌شان آورده و روی آوارها نشانده و با تهیه عکس و فیلم و انتشار آن‌ها قصد برانگیختن احساسات مردم را داشته است.

پیگیری وضعیت خانواده معلول به دستور وزیر

مصطفی حبیبی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان غربی با اشاره به تصاویر منتشر شده از تخریب خانه زن سالخورده‌ای با دو فرزند سندروم داون توسط شهرداری ارومیه در فضای مجازی، از ورود مدعی العموم به این موضوع خبر داد.

به گفته وی طبق اعلام اولیه شهرداری ارومیه، ساختمان مذکور به صورت غیرمجاز ساخته شده بوده که تخریب شده و موضوع در دست پیگیری است و اخبار بعدی به زودی اعلام خواهد شد.

در این ارتباط رییس بهزیستی شهرستان ارومیه در رابطه با وضعیت خانواده سه معلول ارومیه‌ای که زمین در حال ساخت آن‌ها از سوی شهرداری تخریب شده است، توضیحاتی ارائه کرد.

سعید فریور، رییس بهزیستی ارومیه بیان کرده است به دلیل تخریب خانه این خانواده در کمترین زمان ممکن به وضعیت آن‌ها رسیدگی خواهد شد و پیش از این ۶۰ میلیون تومان به عنوان کمک بلاعوض به این خانواده داده شده بود و این خانواده با این پول یک واحد آپارتمان خریداری کرده بودند اما بعد از مدتی این خانه را به فروش رسانده‌اند.

به گفته او این خانواده پس از فروش آپارتمان، زمینی را خریداری کرده و قصد داشتند در این زمین ساخت و سازی انجام دهند که روز جمعه ماموران شهرداری مانع از این ساخت و ساز غیر مجاز شدند. روز جمعه زمانی که نیرو‌های شهرداری در حال تخریب بنا بودند، این معلولان در محل حضور یافته و این تصاویر پس از آن منتشر شد.

در ادامه رییس بهزیستی ارومیه بیان کرده سه معلولی که در تصاویر حضور دارند در خانه زندگی نمی‌کرده‌اند و محل زندگی این آن‌ها در منطقه ساخت و ساز شده نبوده و آن‌ها در خانه پسر بزرگ خانواده که معلولیت خفیف ذهنی دارد، زندگی می‌کرده‌اند.

با انتشار تصاویر این اقدام عجیب شهرداری ارومیه در فضای مجازی به دستور علی ربیعی، وزیر کار و رفاه رسیدگی به وضعیت این خانواده در دستور کار مسئولان بهزیستی آذربایجان‌غربی قرار گرفت. فریور در ادامه گفته است که پسر بزرگ خانواده سه روز قبل خانه‌ای را اجاره کرده بود که مادر، خواهر و برادر معلول وی نیز همراه با او زندگی می‌کرده‌اند. پس از مطلع شدن از وضعیت آن‌ها، پول پیش اجاره این خانه به همراه یک سال اجاره آن را پرداخت کردیم تا مشکلات این خانواده در قدم اول کاهش پیدا کند.

بنابر گزارش خبرنگار ما از ارومیه صبح روز گذشته مددکاران سازمان بهزیستی در محل زندگی این معلولان حضور پیدا کرده‌اند تا وسایل مورد نیاز زندگی نیز برای این خانواده تهیه و در اختیار آن‌ها قرار گیرد.

شهرداری می‌گوید تخریب این خانه قانونی است

پس از انتشار این تصاویر، جوابیه‌ای از سوی سازمان مدیریت پیشگیری و رفع تخلفات شهرداری ارومیه ارائه شد که در آن آمده بود: «به اطلاع می رساند تخریب منزل در حال ساختی در منطقه ایثار به صورت قانونی بوده و در جهت مقابله با ساخت و ساز غیرمجاز انجام گرفته است».

به دنبال این اقدام، شهردار ارومیه در پیامی تلگرامی نسبت به این تخریب واکنش نشان داده و از پیگیری موضوع خبر داد. بر اساس مستندات موجود مرتبط با خرید و فروش این زمین، مالک زمین، این خانواده سه ۳ معلول بوده و منزل در دست ساخت نیز برای سکونت این خانواده در نظر گرفته شده بود که البته به صورت غیرقانونی و خارج از محدوده مشخص شده ساخته می شد.

حضرت‌پور، شهردار ارومیه با تاکید بر قانونی بودن اقدامات ماموران شهرداری بیان کرده‌است که ساختمان مورد تخریب در مسیر خیابان قرار دارد و فقط حدود 60 متر از زمین باقی می‌ماند که بر اساس ضوابط شهرداری نمی‌توان برای آن مجوز ساخت و ساز داد.

وی با اشاره به اینکه اعطای مجوز ساخت‌وساز برای معلولان رایگان است، افزود: روز جمعه با سازندگان این ساختمان ملاقاتی داشتیم و از آن‌ها دعوت کردیم که ساعت 9 صبح در شهرداری منطقه سه دیداری داشته‌باشیم اما آنان مدعی شدند که پروسه اخذ مجوز ‌طولانی است و اصرار داشتند کارشان بدون مجوز انجام شود.شهردار ارومیه با بیان اینکه تصویر برداری از معلولان پس از تخریب منزل توسط پیمانکار خلافکار انجام شده ادامه داد: پیمانکار در نقشه ای دور از اخلاق با آوردن معلولان از منزل دیگری که در آن سکونت داشتند به این ساختمان نیمه ساز و اقدام به تصویر برداری از حالات مختلف آن معلولان اقدام به مظلوم نمایی در کانال‌های تلگرامی و تحریک احساسات شهروندان کرده است.

وی ضمن عذر خواهی از این خانواده که از اقدام ماموران سازمان پیشگیری متضرر شده اند، تاکید کرد: هرچند کار ماموران در چارچوب انجام وظایف‌شان بود اما می توانستند با سعه صدر اقدام و خانواده محترم را برای اخذ مجوز به شهرداری مربوطه هدایت کنند.

واقعیت چیست؟

اما واقعیت ماجرا چه بود؟ به گفته «بهمن محمد خانی» پسر بزرگ خانواده، این ساختمان از یک سال قبل در حال ساخت بود و شهرداری بدون اخطار قبلی آن را تخریب کرده است. وی با بیان اینکه در زمان تخریب خانواده اش در آنجا حضور نداشتند، گفت:« ما در محله کشتارگاه زندگی می‌کنیم و با فروش خانه‌ای که داشتیم می‌خواستیم در اینجا ساختمانی بسازیم. همه اهالی محل از این ماجرا خبر داشتند و افراد خیر نیز به ما در ساخت این خانه کمک می‌کردند. در این مدت شهرداری هیچ اخطاری به ما نداده بود و روز جمعه در تماسی که اهالی و پیمانکار با ما گرفتند اعلام کردند که شهرداری می‌خواهد ساختمان را تخریب کند. بلافاصله همراه برادر و خواهر و مادر معلولم به آنجا رفتیم ولی قبل از اینکه ما برسیم آنجا تخریب شده بود. برای نشان دادن اعتراض به این امر در آنجا ماندیم. ماموران شهرداری نباید خانه‌ای را که قرار بود سرپناه سه معلول باشد به این شکل تخریب کند. تا به امروز بهزیستی با پرداخت 60 میلیون تومان برای خرید خانه و وسایل زندگی به ما کمک کرده است و در این چند سال در خانه ای که با این پول خریداری کرده بودیم زندگی می کردیم و با فروش آن خانه قرار بود در اینجا خانه جدید بسازیم.

فرار از جواب دادن به نیاز تامین مسکن معلولان

بگویید خانواده معلول در کدام قصر سکونت داشتند؟!

مستانه صادقی

تنها دیدن تصاویر کافی است تا دل آدم را مچاله کند. مادر معلول به همراه دو فرزند سندروم‌داونش روی خرابه خانه نشسته‌اند. این، خبری بود که به سرعت در فضای مجازی منتشر شد و موجی از احساسات کاربران را برانگیخت. گفته می‌شد دلیل تخریب خانه، ساخت غیرمجاز آن بود. صحنه، آدم را یاد سریال پایتخت می‌انداخت و آن سکانس تلخ تخریب خانه که البته غیرمجاز بود و ساکنانش از سلامت بدنی برخوردار بودند و باز هم البته که سریال بود و غیر واقعی. اما این، اتفاقی است که در واقعیت رخ می‌دهد. منازل غیرمجاز ساخته می‌شوند و کسانی در آن‌ها ساکن. بی‌شک سکونت در این خانه ها از سر دلخوشی نیست گرچه غیرقانونی و غیرمجاز است. حالا بحث خانواده‌ای است که به دلیل معلولیت، به‌طور حتم با مشکلات زیادی برای تامین مسکن مواجهند. چه کسی است که نداند و درک نکند معلولان برای تامین نیاز مسکن، با چه مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند، وگرنه چه نیازی هست که زحمت جابه‌جایی از محل سکونت فعلی خود را به خانه غیرمجاز بدهند؟! این سوالی است که باید پرسید. صرف اینکه شهرداری بگوید موقع تخریب کسی در خانه نبوده و خانواده در مکان دیگری زندگی می‌کرده، دردی از حال خانواده دوا نمی‌کند. فقط ممکن است تب و تاب واکنش‌ها را در فضای مجازی فرو بنشاند. مسئولان محترم بهزیستی استان که در واکنش به این جریان همان حرف شهرداری ارومیه را زدید و فرمودید خانواده در هنگام تخریب در خانه حضور نداشتند و در این خانه ساکن نبودند، برای تامین مسکن معلولان چه کرده‌اید؟! آیا اگر این خانواده با همین وضعیت به شما مراجعه می‌کردند و خواستار تامین مسکن‌شان می شدند، چه جوابی می‌دادید و چه امکاناتی برای‌شان فراهم می‌کردید؟! آیا صرف گفتن اینکه خانواده در این خانه ساکن نبودند کافی است تا بار مسئولیت را از شانه شما خالی کند؟!

این خانه خراب، سقفی بود که قرار بود بالای سر خانواده باشد؛ خانواده‌ای با مادر معلول و دو فرزند سندرم‌داون که بدون شک توان این را ندارند هر سال در شهر راه بیفتند و دنبال خانه بگردند. برای آن‌ها این خانه فقط سرپناهی است و چه می دانند مجاز و غیرمجاز بودنش را. شما می‌دانید و شما خیلی چیزهای دیگر را می‌دانید اما وقتی کار به اینجا می‌رسد، فقط به بازتاب‌های فضای مجازی واکنش نشان می‌دهید و اصل ماجرا را که همان تامین مسکن معلولان است،نادیده می‌گیرید. لطف کنید و فیلمی از محل زندگی فعلی خانواده معلول منتشر کنید تا ما هم قانع شویم خانواده از سر دلخوشی خانه راحت‌شان را رها کرده و می‌خواستند در خانه غیرمجاز سکونت کنند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *