شناسه خبر: 13107 منتشر شده در مورخ: 1396/12/24 ساعت: 08:21 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 24 اسفند 1396

روزنامه پنجشنبه 24 اسفند 1396

انتخاب سه چهره برتر نابینایان در سه سال اخیر - قبل از طرح ادعاها، استعلام کنید - کاهش مصدومان چهارشنبه سوری - رد پای پیمان مراکش در سنگاپور - اعلام رکوردهای جدید شنای نابینایان - نتوانستیم ثابت کنیم دختر 17 ساله مان به عقد جوان 20 ساله درآمده - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 24 اسفند 1396

26 جمادی الثانی 1439

15 مارس 2018

سال بیست و دوم شماره 5815

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

انتخاب سه چهره برتر نابینایان در سه سال اخیر 2

قبل از طرح ادعاها، استعلام کنید 6

کاهش مصدومان چهارشنبه سوری 8

رد پای پیمان مراکش در سنگاپور 10

اعلام رکوردهای جدید شنای نابینایان 13

نتوانستیم ثابت کنیم دختر 17 ساله مان به عقد جوان 20 ساله درآمده 15

چاردیواری

 

 

.........ویژه

* انتخاب سه چهره برتر نابینایان در سه سال اخیر: برنامه شش نقطه که برنامه ای ویژه نابینایان است و شنبه شبها ساعت 10 از رادیو تهران پخش میشود، اقدام به برگزاری یک نظر سنجی و انتخاب سه چهره برتر نابینایان در سه سال اخیر کرده است. اشکان آذرماسوله، سردبیر این برنامه رادیویی در گفتگو با ایران سپید گفت: ابتدا قرار بود برترین چهره نابینا در سال جاری و مهمترین رویداد جامعه نابینایان در سال ۹۶ را به نظر سنجی بگذاریم.

اما طی مشورتی که با کارشناسان نابینا انجام دادیم، به این نتیجه رسیدیم که به علت وجود نابینایان موفق در سالهای اخیر، سه چهره برتر نابینایان در سه سال گذشته را انتخاب کنیم. تمام نفراتی که توسط تیم برنامه ساز ۶ نقطه انتخاب شدند، هر دو ملاک اصلی که ما برای انتخاب نفرات برتر وضع کرده ایم را دارا هستند. ملاک اول، ایجاد انگیزه و روحیه امید و نشاط در بین همنوعان نابینا برای تلاش بیشتر و ملاک دوم، اثرگذاری در خارج از جامعه نابینایان و عموم مردم. آذرماسوله ادامه داد: در ابتدا، لیست کاملی از میان نابینایانی که این دو شاخصه با رعایت قید زمان را داشتند، تهیه کردیم و در نهایت به یک لیست 12 نفره رسیدیم. برای برگزاری این نظر سنجی، وبسایت محله نابینایان، ظرفیت لازم به لحاظ فنی برای رأیگیری از نابینایان را فراهم کرده است. زمان شرکت در این نظر سنجی، تا لحظه تحویل سال ۹۷ است و در ساعت ۱۹ و ۴۵ دقیقه روز سه شنبه ۲۹ اسفند ۹۶، به پایان میرسد. اسامی نامزدهای کسب عنوان چهره برتر نابینایان در سه سال اخیر، به شرح زیر است: حوزه ورزشی: هاجر صفرزاده دونده نابینا، به جهت کسب 2 مدال طلا در مسابقات جهانی پارا دو و میدانی جوانان در سوییس و کسب 3 مدال طلا در مسابقات پارا آسیایی جوانان در امارات. حوزه ورزشی: الهه قلیفلاح اسکیباز نابینا، به جهت درخشش در رشته پارا اسکی صحرانوردی، اولین دختر نابینای ایران اعزامی به مسابقات پارا المپیک زمستانی و پرچمداری کاروان ایران در این رقابتها. حوزه ورزشی: بهزاد زادعلی اصغر فوتبالیست نابینا، به جهت درخشش در پارا المپیک ۲۰۱۶ ریو و کسب لقب مسی نابینایان توسط رسانه های خارجی، کسب مقام نائب قهرمانی پارا المپیک ریو به همراه تیم ملی فوتبال ۵ نفره، اولین و تنها لژیونر فوتبال نابینایان ایران شاغل در لیگ ترکیه. حوزه اجتماعی: علی صابری حقوقدان نابینا، به جهت فعالیت گسترده در عرصه اجتماعی و عضویت در شورای شهر تهران. حوزه اجتماعی: سهیل معینی فعال اجتماعی نابینا، به جهت فعالیتهای وسیع در عرصه اجتماعی، حضور در جلسات هیأت دولت و مجلس در ارتباط با معلولان, ایفای نقش تأثیرگذار در تدوین و تصویب اصلاحیه لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی، مدیر شبکه تشکلهای نابینایان کشور و مدیر مسئول روزنامه ایران سپید. حوزه اجتماعی: نرگس نیکخواه قمصری جامعه شناس نابینا، به جهت برگزاری سه دوره موفق همایش جامعه بینا، شهروند نابینا و همچنین نوشتن کتاب من یا چشمهایم، برگزیده اولین جشنواره کتاب نابینایی و کمبینایی. حوزه شعر و ادب: موسی عصمتی شاعر نابینا، به جهت انتشار کتاب مجموعه شعری با عنوان بیچشمداشت, برگزیده اولین جشنواره کتاب نابینایی و کم بینایی. حوزه شعر و ادب: حلیمه جعفرپور شاعر نابینا، به جهت انتشار کتاب مجموعه شعری تحت عنوان دختر باران. حوزه فرهنگی-هنری: غلامحسین اشرفی خواننده نابینا، به جهت انتشار آلبوم موسیقایی ترانه من. حوزه فرهنگی-هنری: عرشیا عشقی ترانه سرای نابینا، به جهت درخشش در زمینه ترانه سرایی و استقبال خوانندگان مطرح کشور از آثار وی. حوزه فرهنگی-هنری: هاتف اسلامی شرار خواننده نابینا، به جهت انتشار آلبوم موسیقایی چه میشد. حوزه فرهنگی-هنری: محمد محقق کارگردان نابینا، به جهت فعالیتهای گسترده در عرصه کارگردانی تئاتر و به روی صحنه بردن چندین تئاتر موفق. شما میتوانید با رفتن به وبسایت www.gooshkon.ir حد اکثر به سه نفر رأی دهید.

 

........سیاسی

* قبل از طرح ادعاها، استعلام کنید. محمود واعظی, رئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اظهارات روز سه شنبه  آیت ا... جنتی در مجلس خبرگان رهبری گفت: دولت به رفع دغدغه های دلسوزانه بزرگان کشور اهتمام داشته و دارد. وی افزود: انتظار دولت و توقع مردم این است که صحت و سقم اطلاعات و نامه هایی که از مسیرها و با انگیزه های مختلف به دست بزرگان میرسد، قبل از طرح در تریبونهای عمومی از مسئولان دولت استعلام شود که اگر قرار است ادعایی در خصوص رئیس محترم جمهوری و دولت از تریبونهای مهم ملی مطرح شود، پاسخ و توضیحات دولت هم بیان شود تا اطلاعات مخدوش و اثبات نشده موجب بی اعتمادی مسئولان و دستگاه ها به یکدیگر و لطمه به سرمایه اجتماعی نظام اسلامی نشود.

* حجت الاسلام عباسعلی سلیمانی, عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در جلسه روز چهارشنبه این مجلس تشکیل هیئت اندیشه ورز به ریاست آیت ا... احمد جنتی به تصویب اعضا رسید.

* محمدجواد ظریف, وزیر خارجه گفت: اگر روزی عربستان با هر گونه تجاوز خارجی مواجه شود، ایران نخستین کشوری است که برای کمک به این کشور وارد عمل میشود.

* سید عباس عراقچی, معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: روال محاکمه تعرض کنندگان به سفارت ایران در لندن در جریان است و مجازات عاملین این -قضیه از طرف وزارت خارجه در حال پیگیری است.

* طاهریان, سفیر جمهوری اسلامی ایران در سئول با تشریح روابط تهران و سئول گفت: روابط اقتصادی و دیپلماسی ایران و کره یک ارتباط برد برد است و در مرحله فعلی هم نیازمند آن است این روابط از بعد تجاری فراتر رفته و در حوزه اقتصاد عمق بیشتری پیدا کند.

* دونالد ترامپ, رکس تیلرسون, وزیر امور خارجه آمریکا را برکنار و مایک پمئپو, رئیس سازمان جاسوسی سیا را جانشین وی کرد.

......بهداشت و سلامت

* کاهش مصدومان چهارشنبه سوری: سرپرست سازمان اورژانس کشور گفت: در طول 24 ساعت گذشته در کل کشور، 2082 نفر دچار مصدومیت شدند که این آمار نسبت به سال گذشته 30 درصد کاهش یافته که نشان میدهد مردم، به توصیه ها توجه کرده اند.

* استرس در کودکان موجب پرخوری میشود: کودکانی که دچار استرس هستند, حتی در زمان سیری هم میل به غذا خوردن دارند. استرس در دوران اولیه زندگی شامل فضای آشفته خانه و تجربه اتفاقات منفی و تلخ در این سنین است. کودکانی که در فقر زندگی میکنند به دلیل قرار گرفتن در معرض خشونت، کمبود دسترسی به مواد غذایی و نگرانی از در اختیار داشتن منابع محدود, به شدت آسیب پذیرند. قرار گرفتن در معرض استرس با افزایش میل به خوردن در زمان سیری و پرخوری روانی مرتبط است.

* الکترونیک شدن خدمات سلامت: معاون برنامه ریزی راهبردی وزارت بهداشت با بیان این که الکترونیکی کردن خدمات و استفاده از فناوری اطلاعات، به کیفیت، جامعیت و کاهش هزینه ها کمک میکند، گفت: اقداماتی که در حوزه الکترونیکی کردن خدمات سلامت از چهار سال قبل آغاز شده، در سال ۹۷ به ثمر میرسد. دکتر حقدوست گفت: عزم دولت و وزارت بهداشت بر مدیریت منابع است، داشتن اطلاعات به روز، به هنگام، جامع و کامل که بتواند محلهای هزینه ها را شناسایی کرده و کنترل کند، به عنوان یک ضرورت به دو وزارتخانه بهداشت و ارتباطات ابلاغ شد. در این خصوص وزارت ارتباطات میتواند دسترسی ما را به دیتا بانکهای سایر معاونتها و وزارتخانه هایی که داده های مرتبط با حوزه سلامت دارند، فراهم کند و در تأمین نیروهای تخصصی انسانی نیز کمک کند. وی افزود: ارتباطات در حوزه دسترسیها، بیمه تکمیلی، تأمین نیروی انسانی متخصص، دیتا بانکها و مشاغل جدیدی که میتواند در حوزه سلامت در ارتباط با IT ایجاد شود، قول همکاری داده و قرار است تیم مشترکی از دو وزارتخانه نقشه راه تهیه کنند.

......از شش نقطه جهان

* رد پای پیمان مراکش در سنگاپور: دسترسی به منابع مطالعاتی مشکل حدوداً 285 میلیون نفری است که در دنیا نابینا یا کم بینا هستند. در خصوص کتابها، طبق آمار به طور میانگین فقط 7 درصد کتابهایی که در دنیا منتشر میشود برای نابینایان هم قابل استفاده است. اما به کمک معاهده بین المللی مراکش این مشکل میتواند قابل حل باشد. دولت سنگاپور از ۲۰۱۴ به این سو توانسته با به کار بستن مفاد این پیمان دسترسی نابینایان را به منابع مطالعاتی فراهم کند. سنگاپور تقریباً 3 هزار نابینا و کمبینا دارد. قوانین کنونی سنگاپور فقط به مراکز خاص نظیر انجمن معلولین بینایی یا خانه نور سنگاپور اجازه تبدیل کتابها را میدهد. فرانسیس تای، مدیر عامل انجمن معلولین بینایی سنگاپور در این خصوص میگوید: معمولاً ناشران برخورد خوبی با ما دارند. کتابهایشان را برای تبدیل در اختیار ما قرار میدهند, اما این سؤال هم برایشان مطرح است که با قوانین کپیرایت چه باید کرد؟ برای آنها درک این مسأله که ما قرار نیست این کتابها را در جهت کسب درآمد استفاده کنیم و فقط نابینایان مجاز به استفاده آنها هستند قدری دشوار است. تبدیل کتابها به فرمتهای صوتی شاید کار دشواری نباشد. اما همه کتابها را هم نمیتوان به شکل صوتی مطالعه کرد. آدلین کو, دانشآموز دوره راهنمایی است. آن چه این موسیقیدان نوجوان نیاز دارد کتابهایی در زمینه تئوری موسیقی است. آدلین میگوید: معلم پیانو من برای به دست آوردن کتابهای بریل در زمینه موسیقی با بسیاری از کشورهای خارجی مکاتبه کرد, اما نتیجه ای به دست نیاورد. پیدا کردن نت کار بسیار سختی است. من از سایر دوستانم که در همین مدرسه درس میخواندند یا از مسؤولین کتابخانه های سنگاپور هم در این خصوص سؤال کردم, اما چیزی بیشتر از آن چه خودم میدانستم دستگیرم نشد. آدلین مطمئن است که کتابهای تئوری موسیقی وجود دارد, اما نمیداند از کجا باید آنها را پیدا کند. به مدد معاهده مراکش, فرمتهای جدیدی علاوه بر بریل و درشتخط و گویا در اختیار نابینایان قرار خواهد گرفت. آنها خواهند توانست از نسخه های الکترونیک کتابها بهره ببرند. علاوه بر این، تمام فرمتهایی هم که در آینده اختراع خواهند شد بدون درد سر در اختیار نابینایان قرار خواهند گرفت. وقتی نابینایان به فرمتهای الکترونیک دسترسی داشته باشند میتوانند آنها را با بهره گیری از نرم افزارها و سخت افزارهای کمکی، در هر قالبی اعم از صوتی، بریل یا سایر اشکال مورد نیازشان مطالعه کنند. معاهده مراکش همچنین به مراکز نابینایی این امکان را میدهد که بدون توجه به قوانین کپیرایت در کشورهای مختلف، تولیدات خود را با مراکز مشابه در کشورهای دیگر به اشتراک بگذارند. حالا دیگر امضاهای پای این معاهده به ۲۰ تا رسیده و مفادش در همه دنیا لازم الاجرا است و با وجود کارشکنی بیشتر کشورها, این امید وجود دارد که این پیمان در سالهای آتی راهگشای نابینایان در دسترسی به منابع مطالعاتی باشد.

 

.......ورزشی

* اعلام رکوردهای جدید شنای نابینایان: حمید شریفیان، سرمربی تیم ملی شنای نابینایان گفت: از آنجا که سیاست کمیته ملی پارا المپیک برای اعزام ورزشکاران به بازیهای پارا آسیایی جاکارتا کیفیت محور و متمرکز بر کسب مدال است، رکوردهای انتخابی تیم ملی را اعلام کردیم تا کسانی که شانس بالایی برای کسب مدال دارند و در رقابتهای انتخابی تیم ملی میتوانند به این رکوردها دست یابند، به اردوی تیم ملی دعوت شوند. رکوردها را از این جهت برای دومین بار اعلام کردیم که رکوردهای برخی مواد به دلیل نتایج به دست آمده در مسابقات سال ۲۰۱7، تغییر کرده است. رکوردهای جدید بالاتر از قبل است و کار شناگران را سختتر میکند، لذا باید تلاش بیشتری برای دستیابی به رکوردهای جدید داشته باشند. وی بیان داشت: تا کنون ۱۵ شناگر مستعد را شناسایی کردیم که احتمال دستیابی به رکوردهای اعلام شده را دارند. از طرفی، هر هیأت استانی که شناگر مستعدی را میشناسد، میتواند معرفی کند تا به رکوردگیری تیم ملی دعوت شوند. شریفیان در پایان اظهار داشت: شناگران تیم ملی، بعد از رکوردگیری به اردوهای متمرکز دعوت میشوند و در مسابقات بین المللی آلمان شرکت خواهند کرد. این رقابتها اهمیت بسزایی دارد، چون کلاسبندی شناگران تثبیت میشود و میتوانند رکورد ورودی بازیهای پارا آسیایی جاکارتا را کسب کنند.

* رکورد فروش بلیت در پارا المپیک زمستانی شکست: بازیهای پارا المپیک زمستانی پیونگچانگ در کره جنوبی در جریان است. طبق اعلام سایت کمیته بین المللی پارا المپیک، تعداد فروش بلیتهای این بازیها، به ۳۲۰۵۳۱ قطعه رسیده است. فروش بلیتها تا عصر دوشنبه از مرز ۳۱۶۲۰۰ قطعه که اختصاص به بازیهای پارا المپیک زمستانی 2014 سوچی داشت، گذشت. این تعداد بلیت، دو برابر تعداد بلیتی است که در بازیهای پارا المپیک زمستانی ۲۰۰۶ تورینو (۱۶۲۹۷۴ بلیت) به فروش رفت. این نشان از رشد جهانی توجه به ورزشهای پارا المپیکی دارد.

.......حوادث

* نتوانستیم ثابت کنیم دختر 17 ساله مان به عقد جوان 20 ساله درآمده: مرد 52 ساله بازنشسته ماجرای خودکشی دختر 17 ساله اش را در کلانتری سپاد مشهد شرح داد. وی گفت: دختر کوچکم همدم تنهایی و گرفتاریهایم بود و من هم به خاطر علاقه شدیدی که به او داشتم همه امکانات را برایش فراهم میکردم؛ چون او کمی از نظر ذکاوت با دیگر همسن و سالانش فرق داشت و نمرات درسیش پایین بود. به همین دلیل وقتی همسایه ام او را برای پسرش خواستگاری کرد, من هم بلافاصله موافقت کردم. آنها سالها همسایه ما بودند و من و دخترم را به طور کامل میشناختند. به همین دلیل خیلی زود مقدمات خواستگاری برگزار شد. قرار بود برای این که دختر و پسر با یکدیگر محرم باشند تا برای آزمایشهای قبل از ازدواج اقدام کنند, صیغه عقد در یکی از مراکز مذهبی و زیارتی بین آنها جاری شود و بعد از چند روز برای ثبت محضری اقدام کنند. خلاصه طبق توافق دو خانواده و اعتماد ما به همسایه قدیمی، صیغه عقد موقت جاری شد, اما خانواده داماد از ثبت محضری خودداری کرد. حدود پنج ماه از این ماجرا میگذشت, ولی داماد 20 ساله هر روز برای ثبت رسمی ازدواج امروز و فردا میکرد. ما هم که هیچ مدرکی برای اثبات زوجیت نداشتیم مجبور به سکوت بودیم تا این که آن پسر که با مادرش زندگی میکرد رفت و آمدش را با ما قطع کرد و مادرش مدعی شد صیغه شفاهی عقد به مدت شش ماه بوده و پسرم دیگر قصد تمدید آن را ندارد, در حالی که ما صیغه عقد دائم جاری کرده بودیم. در نهایت، کار به شکایت و دادگاه کشید, ولی ما هیچ مدرکی برای اثبات این ازدواج نداشتیم, به همین دلیل از شکایتمان نتیجه ای نگرفتیم. از سوی دیگر دخترم که بسیار عاطفی بود به آن جوان علاقه شدیدی داشت و من حتی برای داماد و مادرش منزلی تهیه کرده بودم و از نظر مالی نیز آنها را حمایت میکردم. با وجود این, دخترم از بی وفایی همسرش دچار شکست عشقی و عاطفی شده بود. در واقع مادر آن پسر که از سالهای گذشته ما را میشناخت با آبروی دخترم بازی کرد؛ یعنی در طول این سالها متوجه چیزی نشد و حالا بعد از پنج ماه فهمید که دختر ما به درد پسرش نمیخورد و این گونه با زندگی دختر نازنینم بازی کرد. تلاشهای من برای جلوگیری از متلاشی شدن زندگی آنها به نتیجه نرسید و دخترم نیز که به خاطر این ماجرا دچار افسردگی شده بود در یک اقدام ناگهانی و با خوردن قرص به زندگیش پایان داد و من و مادرش را برای همیشه داغدار کرد.

* مرگ یک زن ۵۰ ساله با شنیدن صدای انفجار: مدیر روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان گفت: زنی در زنجان به علت ترس از صدای مهیب انفجار مواد محترقه جان خود را از دست داد. این زن حدوداً ۵۰ ساله ناراحتی قلبی داشت و با شنیدن صدای انفجار مواد محترقه، دچار سکته قلبی شده و بلافاصله توسط همراهان به منظور نجات جان، به بیمارستان ولیعصر (عج) شهر زنجان منتقل میشود.

 

.......چاردیواری

* «به تو میرسم یقین تا به سینه ام قلب عاشقی هست، در این دشت بی کسی تا نشانه ای از شقایقی هست. ندانم، کجا چگونه, اما روزی عاشقانه گل عشق ما ز نو روی شاخه ها میزند جوانه.» با ابیات آغازین آخرین گپ و گفت ایران سپیدیها در سال جاری به پیشواز بهار 97 رفتیم؛ مانند عبارت پایانی همه چهار دیواریها آمدن بهار تجلی امید به تحول و نوزایی و دیگر گونه شدن است؛ نه تنها امید داریم, بلکه مسئولیم در سال آینده تا جایی که بتوانیم در جهت بهبود زندگی شخصی خود و به ویژه زندگی جمعی افراد آسیبمند بینایی تلاش کنیم, به ویژه آن که در سال جدید دستآورد بزرگی همچون قانون حمایت از حقوق افراد معلول را داریم. دوست داشتم زودتر خبر توزیع تقویم سال جدید را میدادم که به علت دیر آماده شدن تقویمها, خبر توزیع آنها به همین امروزی افتاد که تقویم نیز به همراه روزنامه توزیع شده و قاعدتاً اکنون در دستانتان است. با تشکر از مرکز رودکی, میپردازم به پاسخ تماسها و پیامکهایتان. خانم ربابه گمنام مقدم با قدردانی مطالب روزنامه, سال جدید را تبریک گفته اند, همین طور خانم خسروی که به ویژه هوادار ستون وادی شعر هستند. آقای عبدا ا.. کشاورز احمدی خواهان تغییر نام وادی شعر به باغ شعر شدند و تک بیتی را به شرح زیر سروده و ارسال کردند: «گر بهشت میخواهی, خدمت ضعیفان کن، تا میتوانی خدمت ایشان کن.» آقای ناصر ذاکری از همدان پرسیده اند آیا میتوان سن درخواست بازنشستگی پیش از موعد آقایان را به سن خانمهای متقاضی, یعنی 45 سال تقلیل داد که پاسخ منفی است. آقای مرادی از رامهرمز ضمن قدردانی از تغییرات روزنامه, سال جدید را تبریک گفتند. خانم ارشدی از شیراز ضمن گله مندی از اظهارات معاون توانبخشی سازمان بهزیستی مبنی بر وجود یک میلیون پشت نوبتی دریافت خدمات از این سازمان, از این که از مراجعات مکررشان به بهزیستی شیراز گرهی از مشکلاتشان که قطع یارانه بوده است, حل نشده، گله مندند. آقای صالحی از تهران خواهان افزایش گزارشهای پزشکی, به ویژه در مورد بیماریهای پوست و اگزما شدند. آقای باقرقلی  پرسیده اند آیا توقف اعطای پلاک خودروی معلولان به معلولان موقت است یا دائمی، این امر از سوی بهزیستی و به نقل از ناجا اعلام شده است, اما قطعاً از سوی شبکه تشکلهای نابینایان «چاووش» در سال آینده پیگیری خواهد شد. آقای علیرضا بابایی از تبریز سال جدید را تبریک گفتند. خانم شریعتی از استان گلستان از نکات آموزش خانه داری در کشکول و مطلب بهار را صدا بزن قدردانی کردند و آن آموزشها را به کار بسته اند. آقای عظیمی در مورد اجرایی شدن لایحه حمایت از حقوق معلولان در سال 97 پرسیدند که قطعاً بخشهایی از آن به جریانهای کشور وارد میشود. در پایان این شماره و سال, گفتنی است روزنامه در سال جدید تغییرات مفصلی را شاهد خواهد بود و برنامه ریزی این تغییرات آغاز شده است. کمک بزرگی به روزنامه خودتان است که پیشنهادهای روشنی در این زمینه ارائه دهید. تا دیدارمان در بهار 97, بیش از پیش امیدوار باشید.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *