شناسه خبر: 13191 منتشر شده در مورخ: 1397/1/30 ساعت: 07:51 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه پنجشنبه 30 فروردین 1397

روزنامه پنجشنبه 30 فروردین 1397

جزئیات مجوزهای طرح ترافیک جانبازان، معلولان و بیماران خاص - ارتشی قوی لازمه پیروزی - افزایش دریافتی مستمری بگیران - قیمتگذاری دارو در اختیار بازار نیست - بوی خوش موفقیت در مشام کارآفرین نابینا! - برگزاری مجمع سالیانه فدراسیون نابینایان - چاردیواری

روزنامه «ایران سپید»

پنجشنبه 30 فروردین 1397

2 شعبان 1439

19 آوریل 2018

سال بیست و دوم شماره 5832

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

ولادت باسعادت شفیع المذنبین، حامی دین، امام حسین ابن علی (ع) مبارک.

.........عناوین این شماره.......

جزئیات مجوزهای طرح ترافیک جانبازان، معلولان و بیماران خاص 2

ارتشی قوی لازمه پیروزی 7

افزایش دریافتی مستمری بگیران 9

قیمتگذاری دارو در اختیار بازار نیست 11

بوی خوش موفقیت در مشام کارآفرین نابینا! 13

برگزاری مجمع سالیانه فدراسیون نابینایان

چاردیواری 18

 

.........ویژه

* جزئیات مجوزهای طرح ترافیک جانبازان، معلولان و بیماران خاص: در اطلاعیه سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران آمده است: «پیرو اطلاعیه های قبلی در این سازمان درباره جزئیات اجرایی طرح ترافیک در سال ۱۳۹۷ در اطلاعیه پنجم، جزئیات مربوط به مجوزهای اقشار خاص همچون جانبازان، معلولان و بیماران خاص که برای انجام فعالیتها، وظایف شغلی و امور درمانی نیاز به ورود به محدوده طرح ترافیک دارند، به اطلاع عموم میرسد: بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران، در سال ۱۳۹۷ برای جانبازان گرامی نسبت به گذشته شرایط ویژه ای در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب که خودروهای با پلاک ویلچر برای اولین بار به صورت قانونی از پرداخت عوارض طرح ترافیک کاملاً معاف شدند و این موضوع در مستندات قانونی طرح ترافیک جدید نیز درج شده است. مالکان این دسته از خودروها نیاز به ثبت اطلاعات خود در سامانه طرح ترافیک ندارند. به علاوه، خودروهای پلاک شخصی جانبازان ۲۵ درصد به بالا هم در قالب سهمیه ای که همانند سنوات گذشته در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار گرفته است، از پرداخت عوارض طرح ترافیک معاف شدند. اطلاعات این دسته از خودروها باید ابتدا همانند همه افراد در سامانه my.tehran.ir ثبت شده باشد و سپس به تعدادی از این خودروها به میزان سهمیه های مقرر، همانند سالهای گذشته از سوی نمایندگان بنیاد شهید و امور ایثارگران سهمیه مربوطه واگذار خواهد شد. جانبازان و ایثارگرانی که متقاضی بهره مندی از سهمیه ورود به طرح ترافیک هستند، پس از ثبت نام در سایت مزبور باید مدارک خود را به دفاتر بنیاد ارائه دهند و نیازی به مراجعه به دفاتر الکترونیک شهر ندارند. در خصوص بیماران خاص و افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی نیز همانند گذشته سهمیه هایی در نظر گرفته شده است که به تعدادی از خودروهای این اقشار محترم تخصیص مییابد. مجوزهای طرح ترافیک این دو گروه نیز به مانند سالهای قبل به واسطه نهادهای دولتی و غیر دولتی مرتبط با حوزه معلولان و بیماران خاص، بین متقاضیان توزیع میشود. متقاضیان این سهمیه ها باید پس از آن که مانند دیگر شهروندان، اطلاعات شخصی و مشخصات خودرو را وارد سامانه کردند، به نهادهای مذکور مراجعه کنند و نیازی به حضور و ارائه مدرک در دفاتر خدمات الکترونیک شهر ندارند. لازم به تأکید است که برخلاف دیگر مجوزهای سالانه، برای سهمیه طرح ترافیک معلولان و بیماران خاص نیاز به شارژ ابتدایی یک میلیون تومانی نیست. همچنین یادآور میشود که ثبت نام اولیه این اقشار محترم به معنای بهره مندی از سهمیه طرح ترافیک نیست و قطعی شدن آن، منوط به اختصاص سهمیه بر اساس تعداد در نظر گرفته شده از سوی نماینده نهادهای متصدی امر خواهد بود. بدیهی است سایر عزیزانی که به واسطه محدودیتهای فوق امکان دریافت سهمیه را پیدا نمیکنند، میتوانند همانند سایر شهروندان به صورت روزانه از طرح ترافیک استفاده کنند.»

* آغاز رایزنیها برای کاهش هزینه طرح ترافیک معلولان: بر اساس مصوبه چهل و هشتمین جلسه رسمی دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران که ششم اسفند ماه سال گذشته به تصویب رسیده است، در ماده سوم اصلاحی این امکان برای خودروهای معلولان با پلاک «ژ» در نظر گرفته شده است که آنها آزادانه به محدوده طرح ترافیک وارد شوند و نه تنها هزینه ای پرداخت نکنند, بلکه نیازی به ثبت نام در سامانه شهرداری هم نداشته باشند. این در حالیست که مابقی معلولان با پلاک عادی برای دریافت مجوز طرح ترافیک باید از طریق برخی انجمنهای مرتبط که تعدادی سهمیه برایشان در نظر گرفته شده، در سایت شهرداری ثبت نام شوند که البته برخلاف سالهای گذشته (و طبق ماده سوم اصلاحی مصوبه چهل و هشتمین جلسه دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران در اواخر سال ۹۶) هزینه مجوزشان برای سال جاری، با ضریب یک دهم, حدود یک میلیون تومان میشود که همین موضوع باعث اعتراض آنها و درخواستشان برای کاهش این رقم شده است. رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان این که آن چه مسلم است این است که شهرداری پذیرفته مانند سنوات قبل برای معلولان امتیازاتی قائل شود، گفت: ما در حال رایزنی هستیم تا این امتیاز  را مانند سالهای گذشته برقرار کنیم. خود شهرداری و شورای شهر در بحث حمایت از حقوق معلولان پیش قدم هستند. فکر میکنم این مشکل با انجام مذاکره با آنها برطرف خواهد شد. وی با بیان این که افراد معلول عمدتاً توان پرداخت هزینه ای نزدیک به یک میلیون تومان برای ورود به طرح ترافیک را ندارند، افزود: باید شرایطی فراهم شود تا آنها از پرداخت این هزینه معاف شوند. با توجه به این که ۲۳ فروردین ماه شورای نگهبان، قانون حمایت از حقوق معلولان را نیز تأیید کرده است، این قانون هم باید برای این افراد مزیتها و مشوقهایی قائل شود؛ اما اگر معلولان مجبور به پرداخت این هزینه شوند، ما باید به نمایندگی از معلولان بر مناسب سازی و فراهم کردن این امکانات مطالبه گری کنیم.

......سیاسی

* ارتشی قوی لازمه پیروزی.  رئیس جمهوری طی سخنانی در مراسم رژه روز ارتش گفت: اگر در ۴۰ سال گذشته ملت ما پیروز بوده، در سایه ارتشی قوی و سپاهی مقتدر و بسیجی آماده و نیروی انتظامی آماده به کار بوده است.

* دکتر روحانی در تماس تلفنی "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهور ترکیه با وی، توسعه و تعمیق بیش از پیش روابط دو کشور در همه حوزه های مورد علاقه را خواست دو ملت برشمرد و تأکید کرد که تسریع در اجرای توافقات، به این روابط رو به توسعه، شتاب خواهد داد.

* حجت الاسلام محسن رهامی, فعال سیاسی اصلاحطلب درباره تأثیر استعفای شهردار تهران بر جریان اصلاحات، اظهار کرد: اکنون در جامعه این تلقی وجود دارد که جریان اصلاحات نمیتواند از آرای مردم صیانت کرده و منسجم عمل کند، چنین تجربه ای هم در شورای اول شهر تهران وجود داشت. بنا بر این اصلاحطلبان باید برای این مسائل فکری کنند و پاسخ جدی نسبت به عملکرد خود برای انتخاباتهای بعدی داشته باشند.

* ظریف, وزیر امور خارجه گفت: اگر آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد, واکنشی از سوی ایران و جامعه بین المللی خواهد دید که این واکنش اصلاً برای آنها خوشآیند نخواهد بود.

* حجت الاسلام نوروزی, سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس با تأکید بر این که «باید قوه قضائیه از طریق اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات مرتضوی را پیدا کنند» گفت که عدم دسترسی به مرتضوی قابل قبول نیست؛ آن‌هم در شرایطی که او نمیتواند فرار کند.

* روزنامه 'القدس العربی' در تحلیلی بر اجلاس اتحادیه عرب، نوشت که حمایت از امت عربی در برابر خطرات، یکی از اصول اولیه تأسیس این اتحادیه بود، اما اکنون خود دولت سعودی و متحدانش عملاً باعث ایجاد تهدیدات جدی و نا امنی در منطقه شده ند.

.....اجتماعی

* افزایش دریافتی مستمری بگیران: نوربخش، مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی گفت: حقوق مستمری بگیران حد اقل بگیر سازمان تأمین اجتماعی تا سقف ١٩ و نیم درصد افزایش یافت.

* روشهای مسدودسازی کارتهای عابر: پلیس فتا پایتخت با هشدار به شهروندان برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از کارتهای بانکی خصوصاً در مواقعی که بانکها تعطیل هستند، روشهای مسدود سازی کارتهای بانکی را به شرح زیر اعلام کرد: مسدودسازی کارت از طریق تماس با تلفن گویای بانک مربوطه، مسدودسازی کارت از طریق اینترنت بانک، مسدودسازی کارت از طریق همراه بانک، مسدودسازی کارت از طریق خدمات بدون کارت دستگاه های ATM؛ بدین صورت که با مراجعه به نزدیکترین دستگاه خودپرداز در محل خود، دکمه ثبت و سپس گزینه مسدود کردن کارت را انتخاب کنید.

* افزایش نرخ کرایه های تاکسی و اتوبوس: محمد علیخانی، رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: لایحه نرخ کرایه های تاکسی و اتوبوس در کمیسیون حمل و نقل مورد بررسی قرار گرفت و با افزایش متوسط ۱۲.۵ درصد موافقت شد. وی تأکید کرد: در زمانهای بارندگی تا سقف ۲۰ درصد امکان افزایش نرخها وجود دارد.

* ثبت نام کارت بلیت مدتدار مترو از اول اردیبهشت: محسن محمدیان، مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری متروی تهران از ثبت نام متقاضیان کارت بلیت مبلغ دار مدت دار از روز شنبه هفته آینده خبر داد و گفت: این افراد برای ثبت نام باید به سایت eticket.tehran.ir مراجعه کنند. قیمت هر سفر در کارتهای مبلغدار براساس مسافت طی شده اخذ میشود که تا 66 درصد تخفیف بر حسب کیلومتر از استفاده مسافرین لحاظ میشود. علاوه بر بلیت مبلغدار، بلیت مدتدار هم به مسافران ارائه میشود که 25 درصد بیشتر از کارتهای مبلغ دار عادی دارای تخفیف است.

......بهداشت و سلامت

* قیمتگذاری دارو در اختیار بازار نیست: سخنگوی سازمان غذا و دارو با تأکید بر این که قیمت گذاری در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در اختیار بازار و تحت تأثیر نوسانات ارزی نیست، گفت: سازمان غذا و دارو از طریق کمیسیون قیمت گذاری نسبت به تعیین قیمت دارو اقدام کرده و کلیه موارد قیمت گذاری در حیطه اختیارات این سازمان است. دکتر کیانوش جهانپور افزود: در صورتی که مردم با مواردی مبنی بر نایاب بودن یا کمبود دارو مواجه شدند یا اگر حس کردند داروخانه ای داروی مورد نظرشان را در اختیارشان قرار نمیدهد، با سامانه تلفنی ۱۹۰ که در سراسر کشور پاسخگوست، تماس بگیرند. همکاران ما ابتدا افراد را راهنمایی میکنند که دارویشان را از کجا تهیه کنند و در مرحله دوم هم اگر گزارشی مبنی بر تخلف وجود داشت، قطعاً پیگیری شده و با متخلف برخورد میشود.

* تداخلات غذایی را جدی بگیرید: یک عضو هیئت علمی دانشگاه در مورد غذاهایی که نباید به همراه یکدیگر مصرف شوند، گفت: تداخل ناشی از مصرف مواد غذایی به دلیل دارا بودن طبعهای گرم و سرد باعث بروز مشکلاتی در هضم میشود و عملکرد سیستم گوارش را مختل میکند. دکتر کاظمینی گفت: مثلاً  مصرف لبنیات با گوشت مرغ یا ماهی، تخم مرغ و ماهی، سرکه و حلیم، لبنیات و ترشیجات، پنیر و ماست چکیده، پنیر و بادام، سرکه و عدس یا حتی سرکه و ماش، سرکه و ماست، ماست و ترب، شیر برنج و آرد گندم، انار و حلیم و خوردن سرکه پس از مصرف برنج، نباید با هم مصرف شوند. وی همچنین مصرف توأمان خربزه و عسل، خربزه و مویز یا خربزه و انبه، کله پاچه گوسفند و انگور را نیز نهی کرد و  ادامه داد: اصولاً باید از مصرف غذاهای دارای طبع گرم و سرد با یکدیگر و خوردن غذاهای نفخآور نیز پرهیز کرد. این متخصص افزود: آشامیدن آب سرد بعد از غذاهای گرم، استحمام، میوه های سرد مانند خربزه و هندوانه، ورزش و حرکات سنگین و وقتی که معده خالی است، مضر است.

......از شش نقطه جهان

* بوی خوش موفقیت در مشام کارآفرین نابینا! مشاهده کارهایی که بعضی نابینایان انجام میدهند و توانمندیهای خاص برخی از آنها این قول معروف را به ذهن انسان متبادر میکند که: وقتی یکی از حواس پنجگانه از کار می افتد, سایر حواس با قدرت بیشتری سعی در پر کردن جای خالی آن حس دارند. یکی از نمونه های جالب این مورد را میتوان با نگاهی به زندگی Gerry Leary مشاهده کرد. جِری اهل ایالت کلورادو آمریکا است و یکی از کارخانه های معروف فرآوری قهوه را در این ایالت مدیریت میکند. او تمام موفقیت خود را در گرو نوع تربیت خانوادگیش میداند و در این خصوص میگوید: در خانواده ای به دنیا آمدم که در آن هر کس مسؤولیتی را به عهده داشت. وقتی آن قدر بزرگ شدم که بتوانم مسؤولیتی را به عهده بگیرم, خانواده ام مرا هم در این مسؤولیتها شریک کردند. آنها معتقد بودند ما چون در یک خانه زندگی میکنیم پس باید بخشی از بار کارهای خانه را به دوش بکشیم و این که یک نفر نابینا باشد هرگز نمیتواند توجیهی برای مشارکت نکردنش در کارها به حساب بیاید. جری می افزاید: لطف دیگری که خانواده در حق من داشتند این بود که سعی کردند برای من این امکان را فراهم آورند که بتوانم علائقم را پیگیری کنم. جری از تعمیر اتومبیل به عنوان نخستین علاقه دوران کودکیش یاد میکند و میگوید: پدرم یک تعمیرکار زبردست اتومبیل بود. من هم علاقه فراوانی به این حرفه داشتم. از او خواستم این شغل را به من هم بیاموزد. تعمیر خودرو را یاد گرفتم و در دوران دبیرستان در مدرسه اتومبیلهای همکلاسیهایم را تعمیر میکردم و با درآمدش توانستم بعد از مدرسه یک تعمیرگاه اتومبیل تأسیس کنم. جری 20 سال به عنوان تعمیرکار خودرو فعالیت میکرد تا این که در سال 2004 افق تازه ای در زندگیش پدیدار شد. جری روزی متوجه شد که میتواند به خوبی دانه های قهوه را بو بدهد. او به این کار علاقمند شد و برای فراگیری دقیقتر این کار در یک سمینار آموزشی بو دادن قهوه شرکت کرد. او از قوای شنوایی و بویاییش برای بو دادن دانه های قهوه استفاده میکرد. بعد از کسب تجربیات فراوان فهمید که دماسنجها و ساعتهای گویا هم میتوانند در این زمینه کمک فراوانی به او کنند. بعد از کسب مهارتهای لازم در زمینه بو دادن و آماده سازی قهوه, جری تصمیم گرفت به دنبال شغلی در یکی از کارخانه های تولید قهوه بگردد. اما هیچ یک از کارخانه ها حاضر به استخدام یک کارگر نابینا نبودند. او در این خصوص میگوید: وقتی دیدم شغلی پیدا نمیکنم, با خودم فکر کردم میتوان به جای یافتن یک شغل, آن را ایجاد کرد. بنا بر این, در سال 2004 اتاقی اجاره کردم و کارگاه کوچکی را به نام «دانه های نادیده» تأسیس کردم و در آنجا فرآیند بو دادن قهوه را آغاز کردم. حالا کارگاه جری به کارخانه بزرگی تبدیل شده و بیشتر ساکنان کلورادو دوست دارند صبحشان را با یک فنجان قهوه از قهوه های «دانه های نادیده» شروع کنند.

.......ورزشی

* برگزاری مجمع سالیانه فدراسیون نابینایان: مجمع عمومی و سالیانه سال 96 فدراسیون نابینایان به ریاست دکتر فریبا محمدیان معاونت امور بانوان وزارت ورزش و جوانان، محمدرضا مظلومی رئیس فدراسیون نابینایان، محمد اسبقیان مدیر کل دفتر امور مشترک فدراسیونها، مهدی مستجاب الدعوه مسئول امور مجامع وزارت ورزش و جوانان، علی اصغر هادیزاده دبیر مجمع و سایر اعضا در آکادمی ملی المپیک برگزار شد. محمدرضا مظلومی, رئیس فدراسیون در این مجمع، عملکرد سال 96 فدراسیون در رویدادهای مهم آسیایی، بین المللی، مسابقات قهرمانی کشور و باشگاهی را تشریح کرد. در ادامه، گزارشهای مالی توسط نماینده حسابرسی فدراسیون، ارائه گزارش بازرس و گزارشهای مالی تا پایان سال 1395 و 1396 فدراسیون تشریح شد. محمدیان، معاون بانوان وزیر ورزش و جوانان در مجمع سالیانه فدراسیون نابینایان گفت: فدراسیون نابینایان، مجموعه موفقی در کسب درآمد و جذب حامیان مالی است و به دنبال راهکارهایی برای اصلاح نقاط ضعف گذشته و کسب حامیان جدید است تا رشته های ورزشی تحت نظر این نهاد، از ظرفیتهای موجود کشور استفاده بهتری ببرد. در طول مجمع، تعدادی از هیأتها سؤالاتی را مطرح کردند که محمدرضا مظلومی ریاست فدراسیون به آنها پاسخ داد. در پایان، تقویم ورزشی سال 97 فدراسیون هم به تصویب اعضای مجمع رسید.

* پیشنهاد هنگفت بارسلونا برای ستاره ناراضی یونایتد: بارسلونا قصد دارد در تابستان امسال، برای جذب آنتونی مارسیال، مهاجم فرانسوی منچستریونایتد اقدام کند. نشریه دیلی میل مدعی شد، بارسلونا به جذب مارسیال علاقمند بوده و قصد دارد با مبلغ 70 میلیون یورو برای انتقال او اقدام کند. البته مارسیال تنها گزینه بارسلونا نیست و آنتوان گریزمان از اتلتیکومادرید و رایان سنسون، که در فصل جاری موفق به زدن 14 گل شده نیز در لیست خرید بارسا قرار دارند.

.........چاردیواری

* سلام یاران. پیشاپیش ولادت خجسته سه چهره تابناک شیعه امام حسین (ع)، حضرت ابو الفضل عباس و امام زین العابدین را در روزهای پیش رو تبریک میگویم. دوست داشتم پس از تبریک این مناسبتها همچنان کام مان را شیرین نگاه میداشتم, اما متأسفانه از واقعیت گریزی نیست. در روزهای اخیر خبری تلخ در فضای جامعه نابینایان کشور طنین انداز شد و آن, درگذشت ناگهانی محمدرضا لکا، نوازنده و آهنگساز مطرح نابینا و مشاور آموزشگاه شهید محبی بود که پس از مدتی مبارزه با عواقب بیماری سرطان در نخستین ساعات بامداد روز دوشنبه پنجه هایش آرامش ابدی داشت. در این خصوص گزارشهایی را در روزنامه و سایت منتشر میکنیم. به نوبه خود کوچ زود هنگام این هنرمند نابینا را به جامعه نابینایان، همکارانش و به ویژه هنردوستان نابینا و خانواده محترمش تسلیت میگویم. به راستی که چه زود دیر میشود. روحش شاد و به امید گرامیداشت سرمایه های فرهنگی جامعه نابینایان در زمان حیاتشان. گفتگوی این هفته را با تماس آقای محمد بهمنی آغاز میکنیم که با قدردانی از مطالب روزنامه، استفاده از احادیث و کلام قرآن در گلواژه ها بر ضرورت آموزش رفتارهای اجتماعی صحیح به نابینایان در روزنامه تأکید کردند و به عبارتی جنبه آموزشی روزنامه را مقدم بر جنبه اطلاع رسانیش دانستند. آقای محمود حضوری از شاهرود با تشکر از ستون چوب الف خواهان درج محل و چگونگی تهیه کتب معرفی شده در این ستون شده اند که این نکته را حتماً به نویسنده ستون, سرکار خانم ولدخان یادآور خواهیم شد. آقای هانی عباسی پرسشهایی را مطرح کردند و خواهان پاسخ آن شدند که وجوه مختلف دارند؛ از جمله جنبه های حقوقی و اجتماعی. مثلاً این که اگر انجمنی از یکی از اعضای خود برای ارائه خدمتی مثلاً کمک مالی مدارکی اخذ کرد, اما در عمل به آن وعده عمل نکرد, اعضای آن انجمن میتوانند این امر را از نظر حقوقی پیگیری کنند؟ پیش از پاسخی مختصر به این پرسش اعلام میکنم از جمله تغییرات در روزنامه، راه اندازی ستونهایی برای پاسخ به پرسشهای شما از جمله در زمینه های حقوقی است که از طریق گفتگو با حقوقدانان انجام میپذیرد؛ لذا میتوانید پرسشهای حقوقی خود را با روزنامه در میان بگذارید. البته زمان این راه اندازی که در فصل بهار خواهد بود قبلاً اطلاع رسانی خواهد شد. اما در پاسخ به آقای عباسی, اگر فرد نوعی مورد مثال شما شواهدی دال بر سوء استفاده آن انجمن از مدارک شخصی اعضای خود را داشته باشد, البته شواهد و نه صرفاً حدس و گمان یا بدبینی میتواند مورد را از نظر حقوقی پیگری کند. اما ممکن است سازمان بهزیستی یا فلان انجمن مدارکی را دریافت کنند, اما بودجه لازم ایجاد نشود. در این صورت جرم یا سوء استفاده صورت نگرفته است که قابل پیگیری باشد. در مورد رفتار بد مددکاران در درجه اول میتوان به مسئول واحد مددکاری شکوه برد و پس از آن میتوان از طریق بازرسی سازمان بهزیستی موضوع را پیگیری کرد. به امید روزهای بهتر و امیدوار بودن در هر شرایط.

 

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *