شناسه خبر: 13233 منتشر شده در مورخ: 1397/2/4 ساعت: 08:46 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 4 اردیبهشت 1397

روزنامه سه شنبه 4 اردیبهشت 1397

پرداخت مابه التفاوت افزایش مستمری مددجویان بهزیستی از ماه آینده - قم واتیکان نیست - برگزاری مسابقات قرآنی برای بانوان نابینا - چگونه دلار اصل را تشخیص دهیم - برنامه آمایش سرزمینی سرطان - مروری بر اتفاقات موسیقی در سال ۹۶ «بخش سوم» - آغاز اردوی تیم ملی فوتبال نابینایان - پسر 3 ساله قربانی کینه توزی خاله

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 4 اردیبهشت 1397

7 شعبان 1439

24 آوریل 2018

سال بیست و دوم شماره 5836

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

پرداخت مابه التفاوت افزایش مستمری مددجویان بهزیستی از ماه آینده 2

قم واتیکان نیست 4

برگزاری مسابقات قرآنی برای بانوان نابینا 6

چگونه دلار اصل را تشخیص دهیم 8

برنامه آمایش سرزمینی سرطان 12

مروری بر اتفاقات موسیقی در سال ۹۶ «بخش سوم» 14

آغاز اردوی تیم ملی فوتبال نابینایان 17

پسر 3 ساله قربانی کینه توزی خاله

اطلاعرسانی

 

......ویژه

* پرداخت مابه التفاوت افزایش مستمری مددجویان بهزیستی از ماه آینده: رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به برنامه ریزی دولت برای افزایش مستمری مددجویان نهادهای حمایتی گفت: با توجه به ابلاغ بخشنامه ها, مابه التفاوت افزایش مستمری مددجویان از ماه آینده پرداخت خواهد شد. انوشیروان محسنی بندپی ضمن تأکید بر اجرای برنامه های سازمان بهزیستی در سال جاری اظهار کرد: بخشی از این برنامه ها به دنبال برنامه های سال گذشته و بخشی برنامه های جدید است. وی با اشاره به حمایت سازمان بهزیستی از افراد پشت نوبت بیان کرد: در همین زمینه و با توجه به برنامه دولت, قرار است عواید حذف یارانه 3 دهک بالای جامعه، به افراد پشت نوبتی نهادهای حمایتی از جمله بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) پرداخت شود. رئیس سازمان بهزیستی کشور افزود: با تدبیر و برنامه ریزی دولت دوازدهم مستمری مددجویان نهادهای حمایتی از سال گذشته افزایش چشمگیری پیدا کرد و امسال نیز حدود 14 درصد مستمری این افراد افزایش مییابد. وی گفت: در همین راستا و با توجه به تأمین اعتبارات، مابه التفاوت افزایش مستمری مددجویان نهادهای حمایتی از ماه آینده به حساب آنها واریز خواهد شد. محسنی با اشاره به تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان در شورای نگهبان بیان کرد: این قانون با همکاری سازمانها و NGO های فعال در حوزه معلولان تهیه شده است و قاعدتاً بخش قابل توجهی از مشکلات معلولان با این قانون رفع خواهد شد. وی اضافه کرد: پوشش بیمه ای خدمات توانبخشی، پرداخت مستمری به میزان حد اقل دستمزد کارگران، تأمین وسایل کمک‌ توانبخشی، حمایت از افراد معلول در دانشگاه ها و... از مواردی است که در قانون حمایت از معلولان تأکید شده است. بندپی در پایان ضمن تأکید مجدد بر ارائه خدمات به موقع به جامعه هدف بهزیستی گفت: در همین راستا برنامه هایی برای گروه های مختلف پیشبینی شده است.

 

......سیاسی

* قم واتیکان نیست. اگرچه بسیاری از روحانیون و سیاسیون پیشنهاد تبدیل قم به واتیکان را جدی نگرفته اند, اما واکنشها به این ایده جامعه المرتضی ادامه دارد. «قم واتیکان نیست». این را آیت الله مکارم شیرازی گفت و اشاره اش به طرح ایده ای است که چند روز قبل, از سوی احمد زاده وش, مدیر جامعه المرتضی مطرح شد. قم نیوز هم به استناد ایده زاده وش مسأله را به نظرسنجی گذاشته و نوشته بود که نتیجه این نظرسنجی به اطلاع مقامات خواهد رسید. زاده وش پیشنهاد کرده بود که حساب قم از باقی شهرها جدا و این شهر با اختصاص چند پالایشگاه یا پتروشیمی به عنوان کشوری جدید در میانه ایران اداره شود.

* حسام الدین آشنا, مشاور رئیس جمهوری با اشاره به اولین نشست مشترک سه قوه، عزم مشترک، همدلی و همراهی را شاخصه مهم حاضران در این نشست توصیف کرد.

* کره جنوبی تبلیغات خصمانه علیه پیونگ‌یانگ در مرزهای مشترک با کره شمالی را روز (دوشنبه) و پیش از نخستین نشست بین رهبران دو کره متوقف کرد. این نخستین بار در دو سال گذشته است که سئول تبلیغات خصمانه علیه همسایه خود را متوقف میکند.

* ظریف در گفتگو با نیویورکر گفت: اگر ترامپ از توافق خارج شود، ایران سه انتخاب دارد؛ اول این که میتواند توافق را کنار بگذارد، از پایبندی دست بکشد و غنی سازی اورانیوم خود را از سر بگیرد یا حتی آن را افزایش دهد، گزینه دوم ایران این است که از ساز و کار موجود در توافق استفاده کند که به هر یک از طرفها اجازه میدهد که تا یک شکایت رسمی در کمیسیونی که برای رسیدگی به نقض توافق ایجاد شده است، مطرح کند. انتخاب سوم ایران این است که این کشور میتواند تصمیم به خروج از معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای بگیرد، اما تهران هنوز تصمیمی درباره این که باید کدام یک از گزینه ها را انتخاب کند, نگرفته است.

 

 

.....اجتماعی

* برگزاری مسابقات قرآنی برای بانوان نابینا: سیدمحمدی، سرپرست امور فرهنگی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: مسابقات قرآن کریم بانوان در حوزه نابینایان کشورهای اسلامی از سال آینده در ایران برگزار میشود. وی گفت: این مسابقات را برای بانوان نابینای جهان اسلام در سطح محدودتری نسبت به آقایان برگزار خواهیم کرد و سپس در دوره های بعدی آن را گسترش میدهیم.

* سازمان حج و زیارت اعلام کرد: زائران حج تمتع ٩٧ توجه داشته باشند که آخرین مهلت مراجعه به پزشکان جهت انجام معاینات دهم اردیبهشت ٩٧ است و این تاریخ قابل تمدید نخواهد بود. بنا بر این لازم است زائران حج تمتع 97 هرچه سریعتر برای انجام معاینات به پزشک مراجعه کنند.

* بیمه شدگان بیکار در صورتی که مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی و دارای حد اقل شش ماه سابقه پرداخت حق بیمه باشند و جزو تبعه کشورهای خارجی یا در زمره صاحبان مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری نباشند و مستمری بگیر بازنشسته یا از کار افتاده کلی نباشند، استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری را دارند. بیمه شده بیکار، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حد اکثر ظرف مدت ٣٠ روز از تاریخ بیکاری، موضوع را به واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی ذیربط اطلاع دهد.

* قائم مقام نمایشگاه کتاب از ثبت نام 89 هزار و 862 دانشجو و طلبه برای دریافت بن کارت نمایشگاه کتاب خبر داد و گفت: تا به امروز 89 هزار و 862 نفر از طلاب و دانشجویان برای دریافت بن کارت ثبت نام داشتند. وی گفت: 23 هزار و 486 نفر گزینه کارت ملی هوشمند را انتخاب کرده، 2 هزار و 792 نفر گزینه فناوری NFC را برگزیدند و 63 هزار و 584 نفر تقاضای کارت فیزیکی نمایشگاه را داشتند. نمایشگاه  کتاب تهران با شعار «نه به کتاب نخواندن» از تاریخ 12 تا 22 اردیبهشت ماه در مصلای امام خمینی (ره) برگزار خواهد شد.

.....اقتصادی

* چگونه دلار اصل را تشخیص دهیم: در مورد تشخیص اصل بودن اسکناس دلار بر اساس آن چه در سایت بانک مرکزی آمریکا (فدرال رزرو) در رابطه با فیوچرهای امنیتی دلار اعلام شده، باید گفت اول "جنس" کاغذ است که سه چهارم اسکناسهای آمریکایی از کتان و یک چهارم از پارچه تشکیل میشوند و دارای خطوط قرمز، آبی بوده و فیبرمانند هستند. دومین مورد به "مهر وزارت خزانه داری آمریکا" برمیگردد که به شکل سبز رنگ و در سمت راست اسکناس زده میشود. فاکتور سوم "سطح برجسته" دلار است که به راحتی از طریق لمس کردن قابل حس خواهد بود. "مهر بانک مرکزی آمریکا" مورد چهارم است که به رنگ مشکی و در سمت چپ دلار قرار دارد. "پرتره", دیگر مشخصه دلار امریکایی است که حاوی اشخاص مشهور آمریکاست و روی اسکناس نقش بسته است. همچنین "شماره سریال" ششمین فاکتور امنیتی این اسکناسهاست که حاوی ۱۱ کاراکتر متشکل از اعداد و حروف است که در صورت گرفتن اسکناس در برابر نور به شکل متفاوتی از حالت عادی نشان داده میشود. هفتمین فاکتور امنیتی اسکناس دلار, "نوار امنیتی سه بعدی" است که بر روی آن قرار دارد و به رنگ آبی یا بنفش در اسکناسهای ۱۰۰ دلاری به طور خاص دیده میشود.

* خرید بیت کوین ممنوع: بانک مرکزی در بخشنامه ای اعلام کرد، به کارگیری ابزار بیت کوین (Bit Coin) و سایر ارزهای مجازی در همه مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است. بر این اساس و از آنجا که انواع ارزهای مجازی از این قابلیت برخوردارند که به ابزاری برای پولشویی و تأمین مالی تروریسم و به طور کلی، جا بجایی منابع پولی مجرمان بدل شوند، حوزه نظارت بانک مرکزی برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی، موضوع ممنوعیت به کارگیری ارزهای مجازی را به بانکها ابلاغ کرده است.

........بهداشت و سلامت

* برنامه آمایش سرزمینی سرطان: دکتر جانبابایی، معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص برنامه آمایش سرزمینی سرطان گفت: در طرح تحول سلامت با ایجاد شبکه جامع تشخیص زودرس و درمان سرطان در سه سطح, توجه ویژه ای به بیماران سرطانی انجام شده است. سطح اول شامل خدمات تشخیصی، غربالگری و خدمات درمانی سرپایی است که ۱۳۱ مرکز غربالگری و ۵۲ مرکز شیمی درمانی سرپایی این خدمات را ارائه میکنند. سطح دوم شامل خدمات تخصصی چون خدمات تشخیصی، درمانی، بستری و سرپایی است که در ۳۷ مرکز تخصصی کشور انجام میشود. سطح سوم نیز شامل خدمات پیشرفته فوق تخصصی تشخیصی-درمانی سرطان شامل جراحیهای فوق تخصصی سرطان و سلول درمانی است که در ۱۴ قطب کشوری پیشبینی شده است.

* شایعترین علت بروز سرطان: رئیس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری با اشاره به این که در جدیدترین تحقیقات شایعترین علت سرطان، استرسهای مزمن بیان شده است، گفت: استرس موجب افزایش سکته های قلبی، مغزی و فشار خون میشود. سلامت امری نیست که متولی آن تنها وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی باشد, بلکه با تمام ارگانهای دولتی و غیر دولتی مرتبط است.

* پزشکان معتقدند مصرف ویتامین‌D و کلسیم به تنهایی نمیتواند مانع از شکستگی استخوان در سالمندان شود و حتی احتمال بروز سنگ کلیه را بالا میبرد. زمین خوردن دلیل اصلی مرگ و میر ناشی از صدمه دیدن در میان افراد بالای ۶۵ سال آمریکایی است و سالمندان برای آن که بر اثر این قبیل حوادث دچار مشکلات متعاقب آن نشوند باید ورزش کنند. این ورزشها میتواند شامل شرکت کردن در کلاسهای گروهی، انفرادی و فیزیوتراپی باشد. انجام حرکات ورزشیِ بیشتر همچنین میتواند از طریق کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی، سکته مغزی، دیابت نوع ۲، زوال عقلی و سرطان، وضعیت سلامت را بهبود دهد.

.......آهنگ و درنگ

* مروری بر اتفاقات موسیقی در سال ۹۶ «بخش سوم»: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته این گمان را تقویت میکرد که با تغییر در بدنه دولت، تغییراتی هم در کادر اداری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اتفاق بیفتد. با وجود رأی دوباره مردم به روحانی، این دفتر دستخوش تغییراتی شد که در این شماره به بخشی از این تغییرات اشاره ای خواهیم داشت. همانطور که پیشبینی میشد، اتفاقات بوروکراتیک دفتر موسیقی را میتوان در رفت و آمدهای مکرری سراغ گرفت که در این دفتر اتفاق افتاد. مهمترین اتفاقِ حوزه موسیقی در سال ۹۶ در روزهای پایانی سال با رفتن فرزاد طالبی از دفتر موسیقی و آمدن علی ترابی به جای او رخ داد. علی ترابی پیش از این عناوینی همچون مدیر اجرایی دهمین دوره جشنواره ملی موسیقی جوان و مشاور امور مطالعات و برنامه ریزی معاونت هنری را به عهده داشت. بعد از رفتن علی مرادخانی از معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آمدن سید محمدمجتبی حسینی به جای او که آذر ۹۶ انجام شد، احتمال تغییر در چینش مدیران دفتر امور هنرهای تجسمی، دفتر امور موسیقی، اداره کل امور هنرهای نمایشی، مرکز آموزش و توسعه فعالیتهای هنری و کارگروه مد و لباس، به عنوان زیرمجموعه های این معاونت بسیار شد. اولین تغییر در روابط عمومی این معاونت رخ داد و در میانه بهمن ۹۶ با حکم سید محمدمجتبی حسینی، مجید فروغی جایگزین مهدی وجدانی شد و دومین و مهمترین تغییر مربوط به دفتر موسیقی بود. فرزاد طالبی که در تیر ۹۴ نخست سرپرست این دفتر شد و در فروردین ۹۵ به عنوان مدیر این دفتر حکم گرفت، ۲۷ اسفند ۹۶ جایش را به علی ترابی داد و با حکم محمد سلطانیفر، معاون امور مطبوعاتی، بهعنوان مشاور امور پایگاه های خبری منصوب شد.

علی ترابی پیشتر مابین استعفای محمدعلی خبری از مدیریت دفتر موسیقی تا تعیین محمد میرزمانی به عنوان مدیر این دفتر, یعنی از فروردین ۸۹ تا خرداد ۹۰ سرپرست این بخش از معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. او در آذر ۹۰ بعد از تودیع بابک رضایی، مدیر عامل انجمن موسیقی شد و تیر ۹۵ جایش را به بهرام جمالی داد.

نکته مهم دیگر در مورد علی ترابی به عقیده مانی جعفرزاده، موسیقیدان، آهنگساز و منتقد این است که او از سه دوره گذشته جشنواره موسیقی فجر تبری جسته است. جعفرزاده در این مورد میگوید: «یعنی از زمانی که جشنواره گرفتار حواشی شد و آن قدر این سه دوره برای شخصِ من غیر قابل هضم است که دوری جستن او در نظرم میتواند نشان دهنده سلامتش باشد!»

از دیگر اتفاقاتی که در طول سال ۹۶ اهالی موسیقی و علاقمندان این هنر را دلنگران کرده، ابتلای خسرو آواز ایران به بیماری صعبی است که با انتشار پیام نوروزی سال ۹۵ از سوی استاد شجریان به اطلاع عموم رسید. در شماره بعد به بررسی این رخداد به طور خاص خواهیم پرداخت. «ادامه دارد»

........ورزشی

* آغاز اردوی تیم ملی فوتبال نابینایان: فوتبالیستهای نابینای کشورمان که برای حضور در مسابقات جهانی اسپانیا آماده میشوند، ششمین مرحله اردوی آماده سازی خود را از چهارم اردیبهشت در تهران آغاز میکنند. تیم فوتبال پنج نفره ایران در رقابتهای کسب سهمیه مسابقات آسیایی در مالزی، توانست با قرار گرفتن در جایگاه دوم جواز حضور در جام جهانی اسپانیا را به دست آورد. امیر پور رضوی، بهزاد زادعلی اصغر، صادق رحیمی، محمدرضا مهنینسب، حسین رجبپور، احمدرضا شاه حسینی، حجت ا... مزارعی، سامان اجرتدست، کامبیز محکم، رسول باصری، مرتضی رمضانی، میثم شجاعیان و مهرداد عباسی، بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی هستند که تا دوازدهم اردیبهشت، تمرینات خود را پیگیری میکنند. جواد فلفلی, سرمربی تیم ملی فوتبال پنج نفره گفت: برای حضور در مسابقات جهانی اسپانیا، هشت مرحله اردو پیشبینی شده و 28 اردیبهشت، در تورنمنت بین المللی بلژیک حضور خواهیم یافت که پیشبینی میشود چند بازی دوستانه بین 5 کشور ایران، کاستاریکا، مکزیک، بلژیک و ژاپن انجام شود و سپس راهی رقابتهای جهانی اسپانیا خواهیم شد. وی ادامه داد: در مسابقات جهانی مادرید، 16 تیم برزیل، آرژانتین، کاستاریکا، مکزیک، مالی، مراکش، ایران، چین، کره جنوبی، تایلند، اسپانیا، انگلستان، فرانسه، روسیه و ترکیه برای اولین بار، در چهار گروه با هم رقابت میکنند. مراسم قرعه کشی این مسابقات، 12 اردیبهشت ساعت 13:30 به وقت مادرید از دو سایت www.madrid.mundialfutbolciegos.com و www.fedc.es/deportes/ پخش خواهد شد. مسابقات فوتبال پنج نفره جهانی، 14 تا 29 خرداد در ورزشگاه پاسترانا مادرید برگزار خواهد شد. تیم ملی فوتبال نابینایان کشورمان اولین بار است که پس از پارالمپیک 2016 ریو که عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرد، راهی یک تورنمنت بین المللی بزرگ میشود.

......حوادث

* پسر 3 ساله قربانی کینه توزی خاله: ساعت 3 بعد از ظهر 28 فروردین مرد میانسالی در تماس با مأموران کلانتری 205 صحن مطهر از ناپدید شدن نوه سه ساله اش در بهشت زهرا خبر داد. وی به مأموران گفت: به همراه دخترم میترا و نوه سه ساله ام دانیال, به قطعه 220 بهشت زهرا که محل دفن همسرم است آمدیم. سر مزار همسرم بودم که نوه ام به همراه خاله اش به سرویس بهداشتی رفتند, اما دقایقی بعد دخترم سراسیمه آمد و گفت نوه ام گم شده است. شروع به جستجو برای یافتن نوه ام کردیم و وقتی از یافتن او مأیوس شدیم, با پلیس تماس گرفتیم. گشتزنی در بهشت زهرا از سوی مأموران کلانتری ادامه داشت تا این که جسد خونین پسر سه ساله داخل سرویس بهداشتی آقایان پیدا شد. با کشف جسد کودک و با توجه به این که پسرک به‌قتل رسیده بود، موضوع بلافاصله به کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت اعلام شد. در نخستین تحقیقات پدر مقتول به پلیس گفت: خانه بودیم که خواهر همسرم تماس گرفت و گم شدن دانیال را خبر داد. فوراً به همراه یکی از دوستانم به بهشت زهرا آمدیم. دقایقی بعد خبر کشته شدن دانیال را به ما دادند. میترا با بچه های ما مشکل داشت و هر وقت میخواستیم به خانه آنها برویم, با آمدن دانیال مخالفت میکرد. با توجه به این که دانیال آخرین بار با خاله اش دیده شده بود و از سویی میترا با خانواده خواهرش مشکل داشت، به او ظنین شدند. از آنجا که دختر 32 ساله پس از این حادثه به خانه شان برگشته بود، با هماهنگیهای صورت گرفته با بازپرس پرونده، کارآگاهان میترا را در خانه پدریش دستگیر کردند. میترا برای تحقیقات به اداره دهم پلیس آگاهی پایتخت منتقل شد، او ابتدا منکر جنایت بود, اما زمانی که با مدارک پلیسی مواجه شد در نهایت سکوت سه روزه اش را شکست و به قتل خواهرزاده اش اعتراف کرد. میترا که لیسانس مامایی دارد و به همراه پدرش زندگی میکند، در تحقیقات گفت: زندگی برایم یکنواخت و شکنجه آور و خسته کننده شده بود و از سویی با خواهرم نیز مدتها بود اختلاف داشتم، او هر وقت به خانه مان میآمد از من ایراد میگرفت. خواهرم مدام مرا شماتت میکرد که چرا بچه ها را کتک میزنم یا این که چرا اتاقم کثیف است. برای همین از او کینه به دل داشتم و از یک هفته قبل از این ماجرا تصمیم گرفتم که دانیال را به قتل برسانم. ساعت 12 ظهر چهارشنبه پدرم به خانه خواهرم رفت و دانیال را با خودش به خانه ما آورد. او ادامه داد: زمانی که فهمیدم دانیال با ما به بهشت زهرا میآید با خودم گفتم بهترین فرصت برای اجرای نقشه ام است. به‌همین دلیل چاقویی را داخل کاپشن مخفی کردم. بعد از آن هم سه نفری به سر مزار مادرم رفتیم. حدود ساعت 2 بعد از ظهر بود که به بهشت زهرا رسیدیم و بعد از چند دقیقه با دانیال به سمت سرویس بهداشتی رفتیم. برای این که کسی به من شک نکند، دانیال را به سرویس بهداشتی آقایان بردم و او را در آنجا به قتل رساندم. بعد از جنایت هم نزد پدرم برگشتم و به دروغ گفتم او گم شده است. بعد هم سوار تاکسی شده و در بین راه چاقو را در خیابان انداختم.

......اطلاع رسانی

* انجمن علمی-فرهنگی دانشجویان و دانشآموختگان نابینای ایران برگزار مینماید: چهارمین کارگاه آموزشی یوگا خنده (خنده درمانی) روز پنجشنبه 6/2/97 ساعت 10:30 الی 12:30 در محل انجمن واقع در سیدخندان، خیابان خواجه عبد ا... انصاری، خیابان چگینی (بیستم)، کوچه جوانه، پلاک 3 برگزار میگردد. لذا جهت حضور در کارگاه, ثبت نام الزامی است. تلفن تماس: 22880088

* به اطلاع کلیه نابینایان و کمبینایان استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی میرساند: بخش نابینایان کتابخانه حاج ملا هادی سبزواری آماده ارائه خدماتی نظیر ارسال کتاب گویا و بریل و... به تمامی مناطق این استانها در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با شماره تلفنهای 09158726180- 05144457420 تماس حاصل فرمایید.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *