شناسه خبر: 13293 منتشر شده در مورخ: 1397/2/16 ساعت: 08:06 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 16 اردیبهشت 1397

روزنامه یکشنبه 16 اردیبهشت 1397

تمهیدات دولت برای توزیع سبد کالا به مددجویان بهزیستی - قانون حمایت از حقوق معلولان - با خروج آمریکا از برجام هیچ اتفاقی نمی افتد - شیوع آسم در کودکان و نوجوانان - شعر از نوع طنز اجتماعی - باران اشک در رثای خالق باران عشق - نتایج مسابقات قهرمانی کشور گلبال و شطرنج نابینایان - سرنوشت تلخ دختر معلول در خانه پدر - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه 16 اردیبهشت 1397

19 شعبان 1439

6 می 2018

سال بیست و دوم شماره 5845

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

تمهیدات دولت برای توزیع سبد کالا به مددجویان بهزیستی 2

قانون حمایت از حقوق معلولان 4

با خروج آمریکا از برجام هیچ اتفاقی نمی افتد 8

شیوع آسم در کودکان و نوجوانان 9

شعر از نوع طنز اجتماعی 11

باران اشک در رثای خالق باران عشق 15

نتایج مسابقات قهرمانی کشور گلبال و شطرنج نابینایان

سرنوشت تلخ دختر معلول در خانه پدر

اطلاعرسانی

 

 

........ویژه

* تمهیدات دولت برای توزیع سبد کالا به مددجویان بهزیستی: رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: طی سالهای گذشته توزیع سبد کالا به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و همچنین خانواده‌های نیازمند در دستور کار دولت بوده و امسال نیز دولت در این زمینه تمهیداتی پیشبینی کرده است. انوشیروان محسنی بندپی با اشاره به اینکه اسامی مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و سازمان بهزیستی در اختیار معاونت رفاهی وزارت تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی قرار دارد، اظهار کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته از سوی این معاونت هر ساله سبد کالا ( بسته امنیت غذایی) در چند نوبت در اختیار این افراد قرار میگیرد. وی تصریح کرد: توزیع بسته‌‌های غذایی با محوریت معاونت رفاهی وزارت تعاون؛ کار و رفاه اجتماعی انجام میشود و طی پیگیریهای صورت گرفته توزیع بسته‌های غذایی در دستور کاری وزارت رفاه قرار دارد. محسنی بندپی با اشاره به حمایتهای وزارت رفاه از افراد نیازمند بیان کرد: این حمایتها در چند سطح انجام میپذیرد که از آن جمله میتوان به پوشش بیمه‌های اجتماعی از زنان سرپرست خانوار، توزیع یک وعده غذای گرم به کودکان در روستامهدها، ارائه وام اشتغال به خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی و ...  اشاره کرد. رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: سال گذشته وزارت رفاه در دو نوبت به خانواده‌های تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد و همچنین خانواده‌های نیازمند شناسایی شده سبد کالا داد که امسال نیز برنامه ریزی در این خصوص صورت گرفته است. سال گذشته به 11 میلیون نفر از اعم از مددجویان تحت پوشش بهزیستی و امداد و خانواده‌های نیازمند سبد کالا داده شد و پیش بینی میشود امسال نیز این روند ادامه داشته باشد. وی افزود: خوشبختانه حمایتهای دولت از جامعه هدف بهزیستی و امداد به مراتب بهتر از دولتهای گذشته است و این در حالی است که سرانجام لایحه جامع حمایت از حقوق معلولان تصویب و توسط رئیس جمهور ابلاغ شده است.

......قانون حمایت از حقوق معلولان

* ‌ماده 4 ـ شهرداریها مکلفند صدور پروانه احداث و بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمانها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمعهای مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط و استانداردهای مصوب  شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترسپذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط کنند. ماده 5 ـ وزارت‌خانه‌های راه و شهرسازی و کشور و شهرداریها مکلفند حسب مورد نسبت به مناسبسازی و دسترس‌پذیری کلیه پایانه‏ها، ایستگاه‏ها، تأسیسات سامانه‏ها و ناوگان حمل و نقل درون‏شهری و برون‏شهری دسترسپذیری سامانه‌های حمل و نقل عمومی برای دسترسی منطبق با قوانین داخلی و استانداردهای بین‌المللی افراد دارای معلولیت اقدام و امکان بهره‌مندی این افراد از ناوگان حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی را فراهم نمایند و کارکنان خود را جهت همیاری عملی و صحیح با مسافرین دارای معلولیت، آموزش دهند.

تبصره 1- شهرداریها مکلفند جهت امکان تردد افراد دارای معلولیتهای شدید، سامانه‌های حمل و نقل ویژه افراد دارای معلولیت را با تجهیز ناوگان خودروهای مناسبسازی شده ایجاد نمایند. دولت مکلف است در تشکیل این سامانه‏ها به شهرداریهای فاقد اعتبارات لازم، کمک نماید. تبصره 2- استفاده افراد دارای معلولیتهای شدید از سامانه‏های حمل و نقل ریلی و اتوبوسرانی درون‌شهری دولتی و عمومی رایگان و استفاده این افراد از سامانه‏های برون‏شهری ریلی، هوایی و دریایی دولتی و عمومی غیردولتی نیم‌بهاء است. وزارت مکلف است جهت اجرای این تبصره نسبت به پیش‏بینی اعتبارات لازم در لوایح بودجه سالانه اقدام نماید. تبصره 3- متخلفین از رعایت این ماده حسب مورد به مجازاتهای مندرج در تبصره ماده 4 همین قانون محکوم میشوند. فصل سوم - خدمات بهداشتی، درمانی و توانبخشی: ماده 6 ـ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه‌ای تأمین نماید که علاوه بر تأمین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.

ماده 7 ـ سازمان مکلف است با هدف حمایت از نگهداری و مراقبت افراد دارای معلولیت شدید و خیلی شدید نیازمند و افراد دچار معلولیتهای چندگانه نیازمند در خانواده پس از ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‏ای به خانواده‏ها نسبت به پرداخت حق پرستاری یا مددکاری به سرپرست، همسر یا قیم این افراد اقدام نماید و یا خدمات مراقبتی و نگهداری از افراد دارای معلولیت را از طریق مراکز وابسته به خود یا حمایت از مراکز بخش غیردولتی (خصوصی، تعاونی، خیریه و تشکل‌های مردم نهاد) ارائه نماید. تبصره 1- میزان کمک هزینه بابت پرداخت حق پرستاری یا مددکاری موضوع این ماده، متناسب با نوع و شدت معلولیت فرد دارای معلولیت، تعداد این افراد در هر خانواده و براساس هزینه‏های متعارف نگهداری و مراقبت از افراد دارای معلولیت و متناسب با تورم سالانه و میزان کمک هزینه پرداختی به مراکز غیر دولتی هر ساله با در نظر گرفتن نرخ تمام شده خدمات و نرخ تورم سالانه توسط سازمان و با همکاری انجمن عالی مراکز غیردولتی توانبخشی، وزارت و سازمان برنامه و بودجه کشور تعیین و به تصویب هیأت وزیران میرسد. نرخ تمام شده میبایست بعنوان کمک هزینه به مراکز غیر دولتی مرتبط پرداخت گردد. تبصره 2- خدمات و کمک هزینه موضوع این ماده به سالمندان نیازمند نیز تسری می‏یابد. فصل چهارم ـ امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی. ماده 8- استفاده افراد دارای معلولیت از مراکز، تأسیسات و خدمات ورزشی دستگاه‌های دولتی و شهرداری‏های کشور، رایگان است.

* گلواژه: خدا به سر منزل سعادت و سلامت میخواند و هر که را میخواهد به راه مستقیم هدایت میکند. قرآن سوره یونس آیه ۲۵

........سیاسی

* با خروج آمریکا از برجام هیچ اتفاقی نمی افتد. الهام امینزاده معاون حقوقی رییس جمهوری در دولت یازدهم گفت: با خروج آمریکا از برجام نه تنها هیچ اتفاقی برای ایران نمی افتد بلکه تکلیف خود را بهتر میدانیم.

* سید رضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: جمهوری اسلامی ایران در صورت خروج آمریکا از برجام، تولید سانتریفیوژها را برای ادامه فعالیت صلح آمیز هسته ای افزایش میدهد.

* کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: جلسه مشترک کارشناسان این شورا با نمایندگان مجلس برای نهایی کردن لایحه جامع انتخابات این هفته برگزار میشود. وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فیلتر تلگرام که بیان کرد یکی از حقوقدانان شورای نگهبان اعلام کرده فیلترینگ تلگرام نمیتواند توسط دادستان انجام شود و باید در مجلس تصویب شود، گفت: شورای نگهبان در این زمینه پیشنهاد خاصی ندارد.

.......بهداشت و سلامت

* شیوع آسم در کودکان و نوجوانان: رئیس اداره آسم و آلرژی وزارت بهداشت گفت: شیب ابتلا به آسم در کشور رو به افزایش است و میزان آن در برخی استانها مانند خوزستان دو برابر آمار کشوری است. دکتر مهدی نجمی با اشاره به افزایش شیوع آسم در جمعیت جوانان و نوجوانان کشور اظهار کرد: افزایش آلودگی هوا و میزان آلرژیهای محیطی که جزو عوامل اصلی ابتلا به بیماری آسم هستند، باعث شیوع این بیماری میشود.آخرین بررسیها نشان میدهد شیوع آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان ۱۱ درصد و در جمعیت بالغان، ۹ درصد است

* گردشگری سلامت در ایران: رئیس انجمن گردشگری سلامت گفت: ایران میتواند سالیانه هفت میلیارد دلار در حوزه گردشگری سلامت درآمد داشته باشد، اما در حال حاضر یک هفتم این درآمد و حتی کمتر از آن را به دست می‌آورد. دکتر جهانگیری افزود: ۱۶۶ بیمارستان در ایران توانسته‌اند مجوزهای آی پی دی را دریافت کنند و در راستای این استانداردها بخش خدمات بیماران بین‌الملل را راه‌اندازی  کرده‌اند. تعداد بیمارستانهای درجه یک در کشور بیش از این رقم است، اما  کمتر از ۴۰۰ بیمارستان داوطلب ارائه خدمت در این زمینه شده اند.

* در ایران داروی چینی نداریم: سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به شایعاتی در مورد داروی چینی در ایران، گفت: در ایران داروی چینی نداریم، قصدی هم برای صدور مجوز ورود به داروی چینی وجود ندارد. دکتر جهانپور افزود: این موضوع شاید لزوما ارتباطی به کیفیت داروی تولیدی این کشور هم نداشته باشد؛ چرا که حداقل جمعیت یک و نیم میلیاردی این کشور و حتی برخی مقاصد آن، این داروها را مصرف میکنند. وی افزود: بزرگترین مقصد داروهای چینی هم ایالات متحده، استرالیا، آلمان هستند، لیکن این مورد در ایران ضرورتی نداشته و قصدی هم برای واردات دارویی از این کشور در سازمان غذا و دارو وجود ندارد.

........وادی شعر

* شعر از نوع طنز اجتماعی:

"طنز اجتماعی" در ادبیات طنز به نوع خاصی از آثار منظوم یا منثور ادبی گفته میشود که اشتباهات یا جنبه‌های نامطلوب رفتار بشری، فسادهای اجتماعی و سیاسی یا حتی تفکرات فلسفی را به شیوه‌ای خنده دار به چالش میکشد. در تعریف طنز آمده‌است: "اثری ادبی که با استفاده از بذله، وارونه سازی، خشم و نقیضه، ضعفها و تعلیمات اجتماعی جوامع بشری را به نقد می‌کشد". دکتر جانسون طنز را این گونه معنی میکند: "شعری که در آن شرارت و حماقت سانسور شده باشد". طنز یکی از شاخه‌های ادبیات انتقادی و اجتماعی است که در ادبیات کهن فارسی، به عنوان نوع ادبی‌مستقل شناخته نشده و مرزهای مشخصی با دیگر مضمونهای انتقادی و خنده‌آمیز چون"هجو"، "هزل" و "مطایبه" نداشته است. هر چند که طنز در تاریخ بیهقی و دیگر دیگر آثار قدیم زبان فارسی به کار رفته است. طنز اجتماعی در حقیقت اعتراضی است بر مشکلات، نا به‌سامانیهایی که در ‌یک جامعه وجود دارد و گویی جامعه و مسئولان امر نمیخواهند ‌این اعتراضها را مستقیم و بیپرده بشنوند. از‌ این رو وجدان بیدار و ضمیر آگاه، هنرمندان شاعران و نویسندگان با بزرگنمایی و نمایانتر جلوه‌دادن جهات زشت و منفی و عیبها و نقصهای پدیده‌ها و روابط حاکم در حیات اجتماعی‌، در صدد تذکّر‌، اصلاح و رفع ‌آنها بر می‌آیند. اوج طنز را در آثار شاعران و نویسندگان دوره‌ مشروطیت میتوان دید.

انواع آثار ادبی که طنزنویس میتواند به کار ببرد فوق‌العاده زیاد و متنوع است، رُمان، نمایشنامه، شعر و... اما شیوه‌ها یا تکنیکهایی که در آن به کار میرود محدود است مثل:کوچک کردن، بزرگ کردن، تقلید مضحک از یک اثر ادبی شناخته شده، ایجاد موقعیتی در داستان یا نمایش که به خودی خود طنزآمیز است، به کار بردن عین کلمات کسی که مورد طنز قرار می‌گیرد و ایجاد چهارچوبی مضحک برای آن. در ‌این نوشتار ما ضمن دادن تعریف و تحلیل طنز و شاخه‌های آن، به نمونه هایی از طنز اجتماعی از دیروز تا به امروز اشاره خواهیم کرد. ابوالقاسم حالت شاعر، مترجم و طنزپرداز ایرانی  در وصف صاحبان مقام چنین سروده: ترک دون بازی و بامبول مگر آسان است؟ در گذشتن ز سر پول مگر آسان است؟ دست برداشتن از منصب والا و مقام؛ آخر ای آدم معقول، مگر آسان است؟ این چنین پا مکن ای دوست، به کفش حضرات؛ حمله امروز به هر غول مگر آسان است؟ مرد بی‌زور، چه با این همه خر زور کند؟ جنگ با رستم و هرکول مگر آسان است؟ گر از آنان شنوی پرت و پلا، عیب مکن؛ یک سخنرانی معقول مگر آسان است؟ میدهی پند که از رشوه‌خوری دست کشیم؛ ترک این عادت مقبول مگر آسان است؟ میکنی توصیه تا توصیه بازی نکنیم؛ ترک این شیوه معقول مگر آسان است؟ صاحب عقل و خرد بودن و بازی کردن؛

رل دیوانه چو بهلول مگر آسان است؟ در مقامی که درستی و صداقت نخرند؛ کار بی‌حقه و بامبول مگر آسان است؟ و در ادامه بخوانید چند قطعه شعر طنز تلخ و عمیق از زنده یاد حسین پناهی: ازآجیل سفره عید

چند پسته لال مانده است. آنها که لب گشودند؛ خورده شدند؛ آنها که لال مانده اند ؛ میشکنند؛ دندانساز راست میگفت: پسته لال؛ سکوت دندان شکن است! بهزیستی نوشته بود: شیر مادر، مهر مادر ، جانشین ندارد شیر مادر نخورده، مهر مادر پرداخت شد؛ پدر یک گاو خرید؛ و من بزرگ شدم؛ اما هیچ کس حقیقت مرا نشناخت؛ جز معلم عزیز ریاضی ام؛ که همیشه میگفت: گوساله ، بتمرگ!

* رخش، گاری کشی میکند؛ رستم، کنار پیاده رو سیگار میفروشد؛ سهراب ، ته جوب به خود پیچید؛ گردآفرید، از خانه زده بیرون؛ مردان خیابانی برای تهمینه بوق میزنند؛ ابوالقاسم برای شبکه سه، سریال جنگی میسازد؛ وای… موریانه ها به آخر شاهنامه رسیده اند!!

* صفر را بستند؛ تا ما به بیرون زنگ نزنیم؛ از شما چه پنهان؛ ما از درون زنگ زدیم!

* با اجازه محیط زیست؛ دریا، دریا دکل میکاریم. ماهیها به جهنم! کندوها پر از قیر شده‌اند. زنبورهای کارگر به عسلویه رفته‌اند. تا پشت بام ملکه را آسفالت کنند. چه سعادتی! داریوش به پارس مینازید. ما به پارس جنوبی!

 

........فرهنگ و هنر

* باران اشک در رثای خالق باران عشق. شعر تلخ رفتنت را نمیتوانم از بر کنم؛ این ذات رفتن است که هیچ گاه برای دلداران و یاران خواندنی نباشد. شعر رفتن تو چنین تلخی دارد, چنان زهرآگین که هیچ کامی را توان چشیدنش نیست. قطعاً شیخ اجل این واقعیت را درک کرده و گفته: «هر کو شراب فرقت, روزی چشیده باشد, داند که سخت باشد, قطع امیدواران.» هنوز غیر قابل هضم است رفتن کسی که بهترین لحظه های عاشقانه نسلها با آثار او پیوند خورده؛ از باران پایکوبیهای شادی بگیر تا اشکهای عاشقانه بارانی. کسی که آثارش را از زندگی مردم الهام گرفته بود و به همین علت ابعاد زندگی اجتماع مثل غم و شادی در آثارش موج میزند. آسمان روزهای نیمه بهار, سوگ هجرت ناصر چشمآذر را با باران اشکهای غمگنانه میبارد. یاد دو سال پیش به خیر که روز میلادش را در دفتر ایران سپید با حضور خودش شادی کردیم و چه تلخ است که این روزها مرثیه رفتنش را بخوانیم.

........ورزشی

* نتایج مسابقات قهرمانی کشور گلبال و شطرنج نابینایان: مسابقات قهرمانی کشور گلبال و شطرنج نابینایان در بخش آقایان روز سه شنبه 11 اردیبهشت در بابلسر به پایان رسید. در پایان رقابتهای قهرمانی کشور گلبال مردان که در سه دسته برگزار شد، تیمهای برتر معرفی شدند. در مسابقات دسته اول که با حضور هشت تیم برگزار شد، همدان اول شد، کرمان دوم و اردبیل در جایگاه سوم قرار گرفت. در بازیهای دسته دوم که با حضور 7 تیم برگزار شد، خوزستان به عنوان نخست دست یافت، توابع تهران دوم شد و مازندران در جایگاه سوم ایستاد. در رقابتهای دسته سوم نیز که 13 تیم به مصاف هم رفتند، آذربایجان غربی عنوان قهرمانی را از آن خود کرد، فارس دوم و کردستان سوم شد.

* قورچیبیگی قهرمان رقابتهای کشوری شطرنج نابینایان شد: با پایان یافتن رقابتهای قهرمانی کشور شطرنج نابینایان در بخش آقایان، 9 نفر به اردوی تیم ملی دعوت شدند. مسابقات شطرنج قهرمانی کشور نیز با حضور 74 شطرنجباز از 28 استان کشور در بابلسر برگزار شد که نتایج دور هفتم این رقابتها به شرح زیر است: قورچیبیگی 1 نادریان 0. کریمی 1 باقری 0. مصلح 0.5 رومیفرد 0.5. قلیزاده ۱ پناهی 0. جعفری 1 تحویلی 0. مشیرآبادی ۱ واله ای 0. پس از برگزاری مسابقات که در هفت دور برگزار شد، علیرضا قورچیبیگی از استان قزوین با 6.5 امتیاز قهرمان این دوره از رقابتها شد. کریمی از اصفهان با ۶ امتیاز، مصلح از خوزستان با ۵.۵ امتیاز، جعفری از گیلان با ۵.۵ امتیاز، قلیزاده از اردبیل با ۵.5 امتیاز و رومیفرد از اصفهان با ۵.۵ امتیاز عناوین دوم تا ششم را از آن خود کردند. اما در کلاس ب1: وجیه ا...جعفری از گیلان، مهدی رومیفرد از اصفهان، رستم دوستی از تهران، از کلاس ب2 و ب3: علیرضا قورچیبیگی از قزوین، امید کریمی از اصفهان، حمزه مصلح از خوزستان، حسین قلیزاده از اردبیل و فرهاد نادریان از سیستان و بلوچستان، نفرات دعوت شده به اردوی تیم ملی هستند.

 

........حوادث

* سرنوشت تلخ دختر معلول در خانه پدر: دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز از رسیدگی ویژه به پرونده مردی خبر داد که دختر معلولش را مورد ضرب و جرح قرار داده بود. پدر این دختر چند روز قبل دستگیر و روانه زندان شده است. حاجی رضا شاکرمی در تشریح ماجرا گفت: این دختر معلولیت جسمی و ذهنی دارد و مادر این کودک نیز به‌دلیل مشکلاتی که با همسرش داشته، خانه را ترک کرده است. پدر خانواده با سوء‌استفاده از نبود همسرش با قمه سر و صورت بچه را مجروح کرده و فیلمی از شکنجه‌های کودک معلول تهیه و برای مادر وی ارسال کرده است. دادستان استان البرز افزود: با شکایت مادر این طفل به دادسرا پرونده کودک آزاری تشکیل شد و صحت این ماجرا با حضور بازپرس ویژه دادسرای مربوط به جرایم جنایی مورد بررسی و تأیید قرار گرفت. بدین ترتیب پس از بررسیهای لازم پدر طفل بازداشت و روانه زندان شده است. وی در بازجوییها انگیزه خود را از این اقدام، مجبور کردن همسرش برای بازگشت به خانه اعلام کرده است. شاکرمی تصریح کرد: حضانت این دختر معلول پس از درمان و معالجه درصورتی که مادرش بخواهد به وی داده میشود اما در غیر اینصورت طبق قانون، تحویل بهزیستی خواهد شد. بر اساس نخستین گزارشها، نگار مبتلا به بیماری هیدروسفال و معلولیت جسمی حرکتی است و همراه با خانواده‌اش در یکی از محلات کرج زندگی میکند. اما مدتی قبل مادر خانواده از خانه قهر کرد و شوهرش برای اینکه او را وادار به برگشت کند نگار را کتک میزد و حتی یکبار اقدام به دار زدن کودک کرد اما او به طرز معجزه آسایی از مرگ نجات یافت. پس از سه روز اعضای خانواده از این ماجرا اطلاع پیدا کرده و کودک به یکی از بیمارستانهای کرج منتقل شد و چند روز بعد پدر بازداشت و به زندان فرستاده شد. تحقیقات نشان میدهد پدر نگار سابقه کودک آزاری داشته است.

* گلواژه: مؤمنان باید تنها بر خدا توکل کنند. قرآن سوره آل عمران آیه ۱۶۰

 

........اطلاعرسانی

* اطلاعیه مرکز رودکی: به اطلاع کلیه نابینایان و کمبینایان گرامی میرساند مرکز نابینایان رودکی با حمایت سازمان بهزیستی کشور در سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که از تاریخ ۹۷/۲/۱۲ الی ۹۷/۲/۲۲ در مصلی امام خمینی (ره) برگزار میشود، حضور یافته است. مقدم بازدیدکنندگان محترم را گرامی میداریم. نشانی: شبستان _راهروی ۲۴_غرفه ۱۹

* کانون نابینایان فرهنگسرای بهمن بدینوسیله به اطلاع میرساند غرفه این کانون در بخش فرهنگسرای کتاب سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران جهت ارائه خدماتی مثل عرضه کتب گویا دایر است علاقمندان میتوانند در ایام نمایشگاه از ضلع جنوبی مصلی (متروی شهید بهشتی) از این غرفه دیدن کنند.

* گلواژه: از آنچه به شما روزی داده ایم  پیش از آنکه روزی فرا رسد که نه معامله ای وجود دارد و نه دوستی و شفاعت، انفاق کنید. قرآن سوره بقره آیه ٢۴۵

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *