شناسه خبر: 13332 منتشر شده در مورخ: 1397/2/24 ساعت: 08:07 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه یکشنبه 23 اردیبهشت 1397

روزنامه یکشنبه 23 اردیبهشت 1397

اختصاصی: قنبرنژاد به ایران سپید گفت: پلاک «ژ» ایها جریمه نمیشوند - مجلس به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان داد - مبنای دسته بندیها معلوم نیست - ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش آغاز شد - پر مصرفترین داروها در ایران - وادی شعر (معرفی کتاب شعر) - قهرمانی تیم دو و میدانی نابینایان فارس - عذاب وجدان قاتل را به اداره پلیس کشاند

روزنامه «ایران سپید»

یکشنبه 23 اردیبهشت 1397

26 شعبان 1439

13 می 2018

سال بیست و دوم شماره 5851

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

اختصاصی: قنبرنژاد به ایران سپید گفت: پلاک «ژ» ایها جریمه نمیشوند 2

مجلس به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان داد 3

مبنای دسته بندیها معلوم نیست 4

ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش آغاز شد 7

پر مصرفترین داروها در ایران 8

وادی شعر (معرفی کتاب شعر) 15

قهرمانی تیم دو و میدانی نابینایان فارس

عذاب وجدان قاتل را به اداره پلیس کشاند 17

 

 

.............ویژه

* پلاک «ژ» ایها جریمه نمیشوند. مرتضی قنبرنژاد, مسئول صدور آرم سازمان حمل و نقل شهرداری تهران در گفتگو با ایران سپید گفت: معلولانی که دارای پلاک ژ هستند, جریمه نمیشوند. وی در خصوص سؤال ایران سپید مبنی بر ارسال پیامک جریمه برای برخی معلولان دارنده پلاک ژ اظهار داشت: ارسال این پیامک به دلیل اختلالی بود که در سامانه سازمان فنآوری شهرداری پیش آمده بود که این اختلالات از سوی سازمان مذکور رفع میشود. بنا بر این, آن دسته از معلولانی که چنین پیامکی دریافت کرده اند, به هیچ وجه استرس پرداخت جریمه را نداشته باشند. همزمان با اولین روز آغاز طرح جدید, بسیاری از معلولان صاحب پلاک ژ, از جمله نابینایان با دریافت پیامکی مبنی بر جریمه در محدود طرح مواجه شده بودند. ایران سپید اعلام میدارد, در صورت بروز مشکلاتی در زمینه طرح جدید برای دارندگان پلاک ویژه معلولان, آماده پیگیری موضوع است.

 

........سیاسی

* مجلس به خروج آمریکا از برجام واکنش نشان داد. حجت الاسلام ذالنوری, رئیس کمیته هسته ای مجلس شورای اسلامی گفت: طرح دو فوریتی الزام دولت به اجرای قانون اقدام متناسب و متقابل که در واکنش به خروج آمریکا از برجام تهیه شده, به هیئت رئیسه تقدیم شد. بر اساس این طرح، اگر اروپاییها تضمین ندادند یا اگر تضمین دادند و آن را نقض کردند، دولت میتواند چرخه کامل سوخت را شروع کند. وی ادامه داد: ما در این طرح دولت را موظف کردیم در صورت تضمین ندادن اروپاییها غنیسازی اورانیوم را به ظرفیتی به بیش از 190 هزار سو افزایش دهد.

* عادل آذر, رئیس دیوان محاسبات کل کشور گفت: بررسیها نشان میدهد مدیران قانونخوانی بلد نیستند و بر قوانین اشراف ندارند. با استفاده از نرم افزارها و زیرساختها میتوانیم در زمینه پیشگیری از تخلفات قانونی و هدایتگری اقدام کنیم.

 

.......گزارش ویژه

* مبنای دسته بندی ها معلوم نیست: (ادامه گزارش ایران سپید درباره طرح ترافیک): مدیر عامل باور به پاره ای موارد مندرج در ماده 3 مصوبه شورای اسلامی شهر اشاره میکند: «درباره گروه هدف افراد معلول, از همان ابتدا ما با ابهامات زیادی مواجه شدیم. صحبتهایی هم با نمایندگان شورای شهر داشتیم که وضعیت معلولان مشخص شود؛ چون در طرح اولیه استثنائات روشن نشده بود. وقتی مصوبه شورای شهر اعلام شد, روشن شد که ماده 3 این مصوبه به جانبازان و معلولان اختصاص دارد. در این ماده تأکید میشود معلولان ویلچری که دارای پلاک ژ هستند, از پرداخت عوارض معافند.» وی در بیان ابهامات این طرح, اظهار میکند که مشخص نیست آیا معلولان دارای پلاک ژ هم باید در سامانه ثبت نام کنند یا نه؟ «یکی از مهمترین ابهامات, ناروشن بودن این موضوع است که دارندگان پلاک ژ هم آیا باید در سامانه ثبت نام کنند یا نه؟ این را ما نمیدانیم.» مرتضی قنبرنژاد, مسئول صدور آرم ترافیک سازمان حمل و نقل و ترافیک هم در پاسخ به این نقد معینی اظهار میکند که دارندگان پلاک «ژ» نیازی به ثبت نام در سامانه ندارند و میتوانند همچنان از امتیازات مربوط به تردد در محدوده ترافیک بهره مند شوند. اما انتقادات معینی بر مندرجات ماده 3 مصوبه شورای شهر همچنان ادامه دارد. او میگوید مبنای ضریب نیم درصد که در این ماده آمده ناروشن است: «در بخش دیگری از این ماده و تبصره های آن آمده که جانبازان بالای 70 درصد و همچنین جانبازان اعصاب و روان بالای 25 درصد از پرداخت عوارض معافند و معلولان و بیماران خاص مشمول ضریب نیم درصد میشوند. همین ضریب نیم درصد برای ما کاملاً مبهم است که بر چه اساس و شاخصی محاسبه شده است. یکسری فرمولهایی در نظر گرفته شده که وقتی بررسی کردیم, با پیچیدگیهای زیادی مواجه شدیم؛ چون چند ضریب وجود داشت؛ مثلاً ضریب نیم درصد قیمت پایه روزانه. یک قیمت پایه روزانه 20 هزار تومنی به اضافه 20 درصد گذاشته بودند که واقعاً ابهام داشت. معلوم نبود که این قیمت پایه اصلاً چیست؟ آیا نیم درصدی که اعلام شده همان نیم درصد پایه است؟ ما نشستیم این قیمت پایه را حساب کردیم و مبلغی معادل 150-60 تک تومن درآمد که معقول به نظر نمی رسد.» معینی دسته بندیهای معلولان در ماده مذکور را هم فاقد مبانی و مصادیق صحیح عنوان می کند: «ابهام مهم دیگر, بیماران خاص است. مصادیق بیماران خاص چیست؟ بعد در همین ماده 3 به معلولان جسمی-حرکتی اشاره میشود؛ منظور از افراد معلول جسمی-حرکتی چیست؟ یعنی طرح شامل نابینایان و ناشنوایان نمیشود؟ خب الآن من فردِ نابینای صاحب خودرویی هستم که دارای پلاک ژ نیست و همسر یا برادر یا خواهر من باید با این خودرو مرا به مرکز شهر برای انجام امور روزانه یا محل کارم برساند؛ حالا تکلیف من چیست؟ چون من معلول جسمی-حرکتی نیستم مشمول این طرح نمیشوم؟ به چه دلیل؟ اصلاً مصادیق معلولان جسمی-حرکتی چیست؟» ادامه دارد..

 

 

........اجتماعی

* ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش آغاز شد: ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش از امروز یکشنبه آغاز میشود. متقاضیان میتوانند از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش به نشانی Www.sanjesh.org مراجعه کنند.

* کمترین هزینه کارت به کارت به جا به جایی مبالغ تا یک میلیون تومان اختصاص دارد. در این حالت هزینه ای برابر با 500 تومان برای جا به جایی پول در نظر گرفته میشود. کارمزد انتقال پول در بانکها بین هزار تا سه هزار و سیصد تومان برای مشتریان هزینه دارد. در عین حال بالاترین هزینه به کارت به کارت مبلغ 14 تا 15 میلیون تومان اختصاص دارد. هزینه کارت به کارت این مبلغ ٣ هزار و ٣٠٠ تومان است. 

* آقایی، مدیر کل عتبات سازمان حج و زیارت از تخفیف ویژه برای سفر به عتبات در نیمه اول ماه رمضان خبر داد و گفت: ثبت نام سفرهای عتبات عالیات با 10 تا 20 درصد تخفیف برای زائران انجام میشود.

 

........بهداشت و سلامت

* پر مصرفترین داروها در ایران: برندگی، مدیر کل دارویی سازمان غذا و دارو گفت: بیشترین مصرف دارویی ایرانیها، آنتی بیوتیکها و کورتونها هستند. سهم داروی مصرفی هر ایرانی در سال به طور میانگین ۵۰۰ عدد است و سرانه مصرف دارو در کشور، رقمی بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزار تومان میشود.

* مرسلی، دندانپزشک در مورد معایب استفاده بیش از حد از سفید کننده های دندان گفت: استفاده طولانی مدت از خمیردندانهای سفید کننده به دلیل اثر سایندگی این خمیردندانها توسط دندانپزشکان توصیه نمیشود.

* رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر، ایران بالاترین رتبه پیوند اعضا در بین کشورهای منطقه آسیا و آفریقا را دارد. کاظمینی با اشاره به این که سال گذشته تعداد ۹۲۰ اهدا کننده مرگ مغزی با میانگین اهدای سه عضو در کشور داشتیم، خاطرنشان کرد: امروز پیوند کبد و قلب بطور انحصاری از افراد دچار مرگ مغزی انجام میشود. در حال حاضر، ۲۴ واحد فراهم آوری و ۳۰ واحد شناسایی مرگ مغزی در بیمارستان مسیح دانشوری تهران فعال است.

* بررسی خواص معجزه آسای رازیانه: رازیانه گیاهی گلدار از راسته آپیالس است. این گیاه سرشار از ترکیباتی مشابه هورمون زنانه استروژن است و طبیعتی گرم دارد. با این که برخی افراد طعم رازیانه را دوست ندارند, اما این ماده میتواند مزایای زیادی برای سلامتی افراد داشته باشد. یک عدد رازیانه متوسط حدود ۷۳ کالری، ۳ گرم پروتئین، ۱۷ گرم کربوهیدرات دارد. این ماده چربی اندکی دارد, اما کلسترول ندارد. رازیانه مقادیر بسیار زیادی فیبر دارد. به همین خاطر مصرف یک عدد رازیانه متوسط در روز میتواند ۷ گرم فیبر وارد بدن کند. رازیانه ویتامینهای مهم دیگری همچون ویتامین A، B6، K و فولات را نیز تأمین میکند. این گیاه منبع بسیار خوبی از سایر مواد معدنی همچون آهن، کلسیم، مس، روی و سلنیوم است.

 

........وادی شعر

* "پیشامد": نخستین مجموعه شعر شاعر جوان، کاظم بهمنی، در قالب غزل است که در بهار 89 توسط "نشر شانی" پیش روی دوستداران ادبیات قرار گرفت. پیشامد کتابی است با طرح جلدی نه چندان جذاب، که در این بحران مخاطب و ناشناس بودن شاعران جوان، طرح جلد آن چنگی به دل نمیزند. این کتاب 32 غزل عاشقانه را در بر گرفته است. عاشقانه هایی که گاه در فضایی سنتی و با المانهای کهن شعر تغزلی، مخاطب را با خود همراه میکنند و گاه با نگاه، زبان و اصطلاحات امروزی و نزدیک به گویش عامیانه، با مخاطب خودمانی میشوند. بخش اعظمی از غزلهای این کتاب دارای همان فضای شناخته شده عاشقانه فارسی است؛ با معشوقی دست نیافتنی که عاشق در دوریش میسراید؛ در حسرت حتی نیم نگاهی و گاهی مرگ خود را میطلبد در این فراق. اما لحن خودمانی، نزدیک به گویش عامیانه و سرشار از اصطلاحات امروزی، غزلهای عاشقانه بهمنی را برای مخاطب جذاب میکند. این لحن حتی فضایی فراهم میآورد که معشوق را از آن جایگاه دست نیافتنی به راوی و مخاطب نزدیک میسازد. چند بیت از این کتاب را با هم میخوانیم: همچنان که برگ خشکیده نماند بر درخت، مایه رنج تو باشم رفع زحمت میکنم. این دهان باز و چشم بی تحرک را ببخش، آن قدر جذابیت داری که حیرت میکنم...

"رنگهای رفته دنیا"

مجموعه شعریست از سروده های آقای گروس عبد الملکیان. کتاب کوچک 85 صفحه ای که شامل 37 شعر است و توسط انتشارات آهنگ به چاپ رسیده است. گروس عبد الملکیان, متولد 1359 و پیش از این کتابی را با عنوان پرنده پنهان در سال 1381 منتشر نموده که جایزه شعر کارنامه را از آن خود کرده است. شعر "فلاش بک" را که در این کتاب آمده, با هم میخوانیم:

همین چند سطر: دنیا به همین چند سطر رسیده است؛ به این که انسان؛ کوچک بماند بهتر است؛ به دنیا نیاید بهتر است؛ اصلاً این فیلم را به عقب برگردان؛ آن قدر که پالتوی پوست پشت ویترین؛ پلنگی شود؛ که می دود در دشتهای دور؛ آن قدر که عصاها؛ پیاده به جنگل برگردند و پرندگان, دوباره بر زمین...

زمین... نه!

به عقبتر برگرد؛ بگذار خدا؛ دوباره دستهایش را بشوید؛ در آینه بنگرد؛ شاید؛ تصمیم دیگری گرفت.

* "نقلهای کوچک رنگی": این کتاب مجموعه اشعاری است از راضیه بهرامی که توسط انتشارات "شعر جوان" در تیراژ 1500 نسخه روانه بازار شده؛ این کتاب کوچک 52 صفحه ای شامل 22 شعر است. راضیه بهرامی متولد 1356 است و این کتاب شاید اولین مجموعه اشعار اوست که در برخی اشعار آن دغدغه های مادرانه شاعر بخوبی نمایان است. شعری از این کتاب: یک جفت دمپایی تا به تا؛ زیر تخت؛ تراشه های مداد

روی زمین؛ جورابهای صورتی

روی میز؛ انسان کامل خوشبختی هستم؛ وقتی به تو میگویم: دخترم! از روزهای رفته ام؛ دری رو به آسمان میسازم؛ از روزهای نیامده ام؛ کوچه ای رو به آفتاب؛ و شعرهایم را؛ مثل نقلهای کوچک رنگی؛ در جیب کوله پشتیت میریزم؛ بلند شو؛ تا بند کفشهای کوچکت را ببندم؛ همراه من؛ در نیمه های راه فرو ریخت؛ در کوچه های خاطره گم شد؛ در جاده های فاصله جا ماند؛ همراه من، همراه من نماند، همراه من، همراه من نبود؛ حالا هر روز با شماره همراهت که در دسترس نیست... حق با تو بود کوچه به بنبست میرسید.

بهار و زمستان، روز و شب، دوستان و دشمنانم، همه میآیند و میروند، تنها و تنها مرگ است، که میآید و میماند.

* "عاشقانه ها": کتابی که میخواهیم معرفی کنیم، یک کتاب عاشقانه معمولی نیست. کتاب «عاشقانه ها» مجموعه ای از اشعار عاشقانه ایرانی از قرنهای گذشته تا اشعار شاعران معاصر در ۱۰۰ سال اخیر است. یک مجموعه جذاب و گلچین شده که حتی میتوان به عنوان یک هدیه جذاب و دوست داشتنی به کسی داد. اشعار داخل کتاب «عاشقانه ها» طولانی نیست و تنها چند بیت از هر کدام انتخاب شده است. در عوض ترجمه انگلیسی این اشعار در کنار تصاویری که از گنجینه موزه بریتانیا انتخاب شده اند، مجموعه بسیار جذابی را تشکیل داده است. جنس کاغذها گلاسه است، تصاویر تمام رنگی هستند و جلد زرکوب شده آن بسیار وسوسه انگیز است. از حق نگذریم, این کتاب یکی از بهترین کتابهای موجود در ژانر عاشقانه است که نه تنها محتوای آن جذاب است، بلکه از لحاظ ظاهری هم به بهترین کیفیت ارائه شده است. گردآوری و تهیه این کتاب توسط وستا سرخوش و شیلا آر. کنبی انجام شده و "انتشارات نظر" آن را به چاپ رسانده است. یکی از اشعار منتخب کتاب عاشقانه ها از فروغ فرخزاد: رنگ چشمش را چه میپرسی ز من، رنگ چشمش کی مرا پابند کرد؛ آتشی کز دیدگانش سر کشید، این دل دیوانه را پابند کرد.

 

........ورزشی

* قهرمانی تیم دو و میدانی نابینایان فارس: تیم بانوان فارس در رقابتهای دو و میدانی نابینایان باشگاههای کشور و انتخابی تیم ملی که در تهران برگزار شد، بر سکوی قهرمانی ایستاد. در این رقابتها که انتخابی بازیهای پارا آسیایی 2018 جاکارتا نیز محسوب میشد، تیم فارس با پنج ورزشکار و با کسب 39 امتیاز، به مقام قهرمانی کشور دست یافت، زنجان با 37 امتیاز و همدان با 36 امتیاز به ترتیب دوم و سوم شدند. در پایان رکوردگیری، هاجر صفرزاده در 200 متر، حکیمه گودرزی در 1500 متر و راضیه محمودی در پرتاب دیسک، رکورد ورودی رقابتهای بازیهای پارا آسیایی جاکارتا را از آن خود کردند. البته این مهم، منوط بر تصمیمگیری و نظر نهایی کمیته فنی مسابقات، بعد از رقابتهای دو و میدانی جانبازان و معلولین است.

* فوق ستاره ها هزار تایی شدند: لیونل مسی و رونالدو مشترکاً یک رکورد فوق العاده را با هم خلق کردند. این دو فوق ستاره فعلی دنیای فوتبال با گلزنی در ال کلاسیکوی هفته گذشته، تعداد گلهای خود را برای دو تیم بارسا و رئال مادرید، به 1000 گل رساندند. با توجه به این که رونالدو دیرتر راهی برنابئو شد، سهم او در این بین 449 گل و سهم لیونل مسی 551 گل است. 26 گل مسی در الکلاسیکو و 18 گل رونالدو نیز در همین دیدار مهم به ثمر رسیده است. در مسابقات لالیگا، ستاره بارسلونا 282 بار و گلزن پرتغالی رئال مادرید، 310 بار موفق به باز کردن دروازه رقبا شده اند. در لیگ قهرمانان، رونالدو کارنامه بهتری داشته و 105 گل برای رئال مادرید در مقایسه با 100 گل مسی به ثمر رسانده است. لیونل مسی 317 گل در نوکمپ، 218 گل در خانه رقیب و 16 گل در زمینی بیطرف زده، اما کریس رونالدو 243 گل در برنابئو، 193 گل در خانه حریف و 13 گل نیز در استادیومی بیطرف به ثمر رسانده است. دقایق 76 تا 90 بهترین زمان برای گلزنی هر دوی آنها بوده است.

........حوادث

* عذاب وجدان, قاتل را به اداره پلیس کشاند: پسر ناخلف که در جنایتی هولناک پدرش را آتش زده بود, پس از 4 روز با پای خود به اداره پلیس رفت. وی در بازجوییها مدعی شد قصد آتش زدن پدرش را نداشته و فقط میخواسته به تقلید از فیلمها پدرش را بترساند. ماجرا از این قرار بود که 14 اردیبهشت مرگ مرد میانسالی در یکی از بیمارستانهای پایتخت به بازپرس کشیک قتل پایتخت اعلام شد. در بررسیهای صورت گرفته مشخص شد که مرد میانسال 4 اردیبهشت به خاطر سوختگی به بیمارستان منتقل شده, اما بر اثر شدت سوختگی جان باخته است. با مرگ مرد 50 ساله, به دستور بازپرس جنایی تیم تحقیق وارد عمل شد. در بررسیهای اولیه خانواده سیروس قصد داشتند با پنهان کردن واقعیت موضوع را یک حادثه نشان دهند. اما بررسیهای تیم تحقیق نشان میداد که سوختگی عمدی بوده است و از زمانی که این اتفاق برای سیروس رخ داده, پسرش نیز ناپدید شده است. در ادامه با توجه به مدارکی که تیم تحقیق به دست آورده بود, خانواده سیروس راز این سوختگی را برملا کردند و مشخص شد که عامل این آتشسوزی، رامین پسر سیروس است. سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ گفت: در حالی که تحقیقات برای دستگیری رامین ادامه داشت, او 4 روز بعد از مرگ پدرش به اداره آگاهی رفت و خودش را معرفی کرد.

پسر جوان که از یادآوری ماجرای مرگ پدرش خیلی ناراحت است, عذاب وجدان را عامل اصلی تسلیم شدنش میداند. چه شد که این اتفاق افتاد؟ من پدرم را دوست داشتم، اصلاً قصدم کشتن او نبود. اگر میخواستم او را به قتل برسانم که شب عید او را از کمپ ترک اعتیاد ترخیص نمیکردم. خودم خانه و زندگی دارم, اما به خاطر پدرم نزد او میماندم. سر چه موضوعی اختلاف داشتید؟ مواد کشیدن پدرم. هر زمان که او مواد میکشید دچار توهم میشد و آدمهای خیالی میدید و ما را اذیت میکرد. یک مغازه اجاره کردم و با پدرم داخل آن کار میکردیم. مغازه موتور فروشی بود, اما پدرم در مغازه نمیماند. به جای اینکه برای خودمان کار کند, برای دیگران دلالی میکرد و پول کمی میگرفت. روز حادثه وقتی فهمیدم که پول وامها و اقساط را پرداخت نکرده, به سراغش رفتم و گفتم چرا پول را ندادی؟ پولها را چه کار میکنی؟ او گفت هرچه پول گیرم آمده به حسابت ریخته ام. پدرم همیشه جلوی دوست و همکارش مرا مدام تحقیر میکرد. سر این موضوع هم از او دلخور بودم، رفتم سراغ مادرم و به او گفتم. مادرم گفت او امروز شیشه مصرف کرده, باهم صحبت نکنید, ممکن است دعوایتان شود. قبول کردم و به حیاط رفتم، چشمم به موتور مشکی افتاد که پدرم آورده بود. از موتور او بنزین کشیدم تا به موتور خودم بریزم, اما باران گرفت. به اتاق برگشتم. یک دفعه پایم روی لیوان رفت، شکست و پایم برید. وقتی این اتفاق افتاد پدرم گفت حقت بود و من از این حرفش عصبانی شدم و بنزین را روی او پاشیدم. بنزین روی چشمهای پدرم ریخت و در همین حال برای ترساندن او و به تقلید از فیلمها، فندک را برداشتم و روشن کردم. با پدرم خیلی فاصله داشتم, اما نمیدانم چه شد که یک دفعه شعله ور شد. بعد از قتل کجا رفتی؟ شبها در پارک میخوابیدم. البته قبل از مرگ پدرم، زمانی که سوخته بود چندین بار خواستم به دیدن او بروم, اما خانواده ام مخالفت کردند و گفتند ممکن است با عموهایم بحثم شود. تحصیلاتت چقدر است؟ تا دوم دبیرستان بیشتر درس نخواندم. 10 سالم بود پدرم ما را رها کرد و با زن دیگری ازدواج کرد. بعد از آن هم کار میکردم و هم درس میخواندم. اما دیگر نتوانستم به تحصیل ادامه دهم. چرا متادون مصرف میکنی؟ چند وقتی میشد, زمانی که فشار کاریم زیاد بود, برای رهایی از استرس و فشار کار مجبور شدم متادون مصرف کنم. پدرت چطور؟ از زمانی که چشم باز کردم سیگار و مواد دیدم. بارها او را به کمپ ترک اعتیاد بردیم. چندین بار به خاطر اعتیادش در بیمارستان بستری شد, اما فایده ای نداشت.

 

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *