شناسه خبر: 13354 منتشر شده در مورخ: 1397/2/25 ساعت: 11:18 گروه: اجتماعی  
کلاس پروازی خاص برای  معلولان

کلاس پروازی خاص برای معلولان

بر اساس تبصره دو ماده پنج قانون حمایت از حقوق معلولان که در تاریخ اول اردیبهشت 97 برای اجرا به دستگاه های متولی ابلاغ شده است افراد دارای معلولیت می توانند از سامانه های حمل و نقل ریلی و هوایی و دریایی برون شهری دولتی و عمومی با پرداخت هزینه نیم بها استفاده نمایند.

به گزارش ایران سپید بر اساس تبصره دو ماده پنج قانون حمایت از حقوق معلولان که در تاریخ اول اردیبهشت 97 برای اجرا به دستگاه های متولی ابلاغ  شده است افراد دارای معلولیت می توانند از سامانه های حمل و نقل ریلی و هوایی و دریایی برون شهری دولتی و عمومی با پرداخت هزینه نیم بها استفاده نمایند با توجه به شنیده های ما برخی از آژانس های فروش بلیط هواپیمایی این قانون را رعایت نمی کنند و افراد داری معلولیت برای استفاده از نرخ نیم بهاء در آژانس های فروش سرگردان هستند.

 این امر سبب شد با سید محمد جلالی مدیر کل فروش بلیط مسافران ایران ایر به گفتگو بپردازیم. وی  در پاسخ به سوال های ایران سپید گفت:« بلیط های نیم بهاء فقط از طریق پروازهای هواپیمایی ایران ایر برای معلولان صادر می شود و دیگر شرکت های هواپیمایی نرخ نیم بهاء برای گروه های خاص ندارد.

برخی شرکت های خصوصی  با خرید یک جای بلیط های هواپیما آنها را به صورت چارتری به فروش می رسانند به این صورت که در اوج رفت و آمد مسیرهای هوایی این بلیط ها با نرخ بالا و در روزهای  کم تردد هم با نرخ های پایین محاسبه و به فروش می رسد، به این صورت که در ساعت های پایانی پرواز اگر درخواست کننده برای بلیط های چارتری نباشد ممکن است قیمت بلیط پرواز تا 20 هزار تومان هم برسد.

اگر افراد گاهی این قیمت های پایین را در نرخ فروش بلیط ها می بینند باید بدانند این بلیط ها برای شرکتهای خصوصی و چارتری  است که دیگر نیم بهاء محاسبه نمی شود.»

 وی در ادامه افزود: « پرواز های ایران ایر بلیط چارتری ندارد و ما بر اساس نرخ دولتی کار می کنیم. تخفیف های که برای معلولان در نظر گرفته شده است از پروازهای سیستمی است. ایران ایر پروازهای داخلی چارتری ندارد بنابراین در برنامه پروازی اش طبق مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری برای بلیط ها قیمت تعیین می شود.»

جلالی با اشاره به محاسبه نرخ بلیط برای معلولان اظهار داشت: «برای انکه در همه پرواز ها بتوانیم بلیط به معلولان با احتساب 50درصد ارائه دهیم کلاس پروازی خاصی را برایشان در نظر گرفتیم. ما برای بلیط هایمان نرخ کف و سقف داریم و برای معلولان نرخی ما بین این دو قیمت را محاسبه می کنیم. به عنوان مثال اگر کف قیمت بلیط را 100 هزار تومان و سقف آن 250 هزار تومان باشد قیمتی که برای معلولان در نظر گرفته می شود 170 هزار تومان خواهد بود.

 در گذشته فرد معلول با مراجعه به شرکت های فروش بلیط هواپیما و ارائه کارت معلولیت بلیط نیم بهاء را تهیه می کرد اما اکنون برای بهره مندی و سهولت  در تهیه بلیط هواپیما هماهنگی هایی با سازمان بهزیستی کل کشور صورت گرفته است.

 این افراد می توانند  با مراجعه به سامانه ایران ایر و بخش تخفیف ها اقدام به خرید بلیط هواپیما نمایند.  سازمان بهزیستی  لینکی از اطلاعات معلولان تحت پوشش خود را به سامانه ایران ایر ارسال کرده است  تا فرد معلول با مراجعه به سامانه و با کد ملی بتوانند از این تخفیف بهره مند شود. »

مدیر کل فروش بلیط مسافران ایران ایر در پاسخ به سوال دیگر ایران سپید مبنی بر مشکلات پیش آمده برای معلولان در تهیه بلیط نیم بهاء عنوان کرد:« اگر افراد دارای معلولیت در خصوص صدور بلیط با مشکل مواجه شدند و 50 درصد تخفیف در پروازهای ایران ایر برایشان اعمال نشد می توانند با مراجعه به سامانه ایران ایر در  بخش شکایات، مشکلات خود را ثبت کنند تا بعد از بررسی بتوانیم این ایرادها را برطرف سازیم.»  افراد دارای معلولیت برای آگاهی از قیمت بلیط هواپیمایی ایران ایر می توانند با شماره تلفن 46621888 تماس حاصل نمایند و از طریق فروش تلفنی، بلیط این شرکت هواپیمایی  را در نقاط مختلف کشور رزو کنند. اپراتور ها قیمت نیم بهای کلاس خاص پروازی  معلولان را به اطلاع آنان می رسانند.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *