شناسه خبر: 13362 منتشر شده در مورخ: 1397/2/26 ساعت: 12:35 گروه: دانش و فن آوری  
ابزار تازه گوگل یاریگر نابینایان می شود + ویدیو

ابزار تازه گوگل یاریگر نابینایان می شود + ویدیو

کنفرانس سالانه گوگل هفته گذشته برگزار شد و امسال هم مثل سالهای پیش، حجم خبرهای خوشی که در حوزه دسترسی پذیری کاربران معلول شنیدیم، بسیار قابل توجه بود.

به گزارش ایران سپید در ادامه می خواهیم به سراغ ابزار جدید و خارق العاده ای برویم که گوگل آن را به طور خاص برای نابینایان توسعه داده است. اپلیکیشنی  که عرضه اش در بازار میتواند به میزان زیادی زندگی نابینایان را دستخوش تغییر کند.

در جریان کنفرانس I/O غول موتورهای جستجو از نقشههای خود برای ارائه یک اپ اندرویدی به نام Lookout پرده برداشت که امسال در play store آمریکا منتشر میشود.

اپلیکیشن Lookout طوری طراحی شده که کاربر نابینا یا کمبینا، باید گوشی اندرویدی را دور گردن خود آویزان کرده یا در جیب پیراهنش بگذارد و دوربین اصلی هم رو به جلو باشد. در این حالت اپلیکیشن میتواند اشیاء را تشخیص داده و با راهنماییهای صوتی، فرد نابینا را در جریان محیط اطراف قرار بدهد و او را از خطرات احتمالی محفوظ نگه دارد.

به عنوان مثال، Lookout میتواند به فرد نابینا بگوید که وارد اتاق نشیمن یا سرویس بهداشتی شده و این که چه وسایلی دور و بر او قرار دارند. به کمک این اپلیکیشن، مثلاً اگر یک صندلی سر راه شما قرار گرفته باشد، look out به شما خواهد گفت: «یک صندلی در ساعت ۳ قرار دارد» پس، کاربر نابینا هم ماهیت و هم موقعیت مانع مقابل را تشخیص خواهد داد. نکته عالی این که اپلیکیشن قادر به خواندن نوشتههای روی در و دیوار و یا کتاب و روزنامهها هم هست که مطمئنا برای نابینایان بسیار کاربردی خواهد بود. تصور کنید یک کاربر نابینا میخواهد کلمه exit را که بر روی دری نوشته شده بیابد تا بتواند از مکانی که در آن قرار گرفته خارج شود. انجام این کار با کمک look out، بسیار ساده خواهد بود.

به گفته گوگل، Lookout طوری طراحی شده که در حالت آفلاین هم وظایفش را انجام بدهد و به لطف یادگیری ماشینی، به مرور زمان در کشف علایق کاربر و ارائه پاسخهای دقیقتر به او بهتر و بهتر خواهد شد.

برای این اپلیکیشن ۴ حالت در نظر گرفته شده که کاربر متناسب با نیاز میتواند یکی از آنها را انتخاب کند. با انتخاب حالت خانه، تمرکز اپلیکیشن بر شناسایی اسباب خانه خواهد بود. در حالت کار و بازی هم بیشتر اشیا و مکانهای مربوط به شغل و نظیر آن شناسایی خواهد شد و در حالت تجربی، شما به گوگل خواهید آموخت که دریافت کدام دسته از اطلاعات محیطی برایتان ارزشمندتر است و به نوعی lookout را متناسب با نیازهایتان آموزش خواهید داد. در حالت scan هم فقط نوشته های محیط اطراف برایتان خوانده خواهد شد. در ویدئویی که در کانال ایران سپید قرار گرفته میتوانید نحوه عملکرد اپلیکیشن را مشاهده کنید.

گوگل لوگ اوت
  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *