شناسه خبر: 13561 منتشر شده در مورخ: 1397/3/28 ساعت: 11:10 گروه: بهداشت و سلامت  
هشدار برای مقاومت میکربی در برابر آنتی بیوتیکها

هشدار برای مقاومت میکربی در برابر آنتی بیوتیکها

به گفته دبیر علمی نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی تجویز بی رویه و مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکها مقاومت میکربی را در ایران در وضعیت وخیم تری قرار داده است.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا از دبیرخانه نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی، محمد مهدی اصلانی روز یکشنبه افزود: مصرف بی‌رویه و خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها سبب شده که به طور مثال آنتی بیوتیکی که در برخی کشورها 10 تا 15 سال طول می کشد تا میکروبی در برابر آن مقاوم شود در ایران به یک تا 2 سال رسیده که این هشداری جدی برای تجویز و مصرف بی رویه آنتی بیوتیک‌هاست.

وی، به موضوع مقاومت در باکتری های ایجاد کننده عفونت ادراری به عنوان یکی از شایع‌ترین عفونت‌ها اشاره کرد و ادامه داد: مصرف خودسرانه و غلط آنتی بیوتیک ها سبب مقاوم شدن میکروب‌ها در مقابل آنتی بیوتیک‌هایی شده که بسیار ارزان قیمت تر از آنتی بیوتیک هایی هستند و امروزه بسیار استفاده می شوند.

اصلانی اظهار کرد: همچنین امروزه در کشور 90 درصد باکتریهایی که به پنی‌سیلین حساس بودند به آن مقاوم شده اند مثل عفونت‌های ایجاد شده توسط استافیلوکوک ها و پنوموکک ها که قبلا به آن حساس بودند.

دبیر علمی نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی تصریح کرد: در این کنگره پانل ویژه‌ای در ارتباط با مقاومت و آنتی بیوتیک‌های جدید داریم که امیدوارم بتواند راهگشای آینده باشد.

به گفته اصلانی، نوزدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران 13 تا 15 شهریور در سالن ابن سینای دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار می شود.

وی افزود: آخرین و جدیدترین دستاوردهای علمی در زمینه‌های مختلف میکروب شناسی همچون مقاومت آنتی بیوتیکی میکروب ها در این کنگره با حضور مهمانانی از کشورهای انگلستان، ژاپن، آلمان، فرانسه، فنلاند و غیره ارائه می‌شود و محور اصلی کنگره عمدتا جنبه های مختلف میکروب شناسی پزشکی است البته میکروب شناسی مواد غذایی، دهان و دندان و دامپزشکی و غیره نیز مطرح و مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

بر اساس گزارش وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی ،مصرف آنتی‌ بیوتیک در ایران 16برابر استاندارد دنیاست و مقاومت دارویی، نتیجه استفاده خودسرانه از آنتی‌بیوتیک‌هاست که به دنبال آن روند درمان طولانی‌تر و هزینه‌های درمان افزایش پیدا می‌کند.

50 درصد از نسخه‌های پزشکی، حاوی آنتی‌ بیوتیک است و یا به عبارتی دیگر از هر 10 دارویی که در نسخه تجویز می شود، حداقل یک قلم، آنتی‌بیوتیک است.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *