شناسه خبر: 13573 منتشر شده در مورخ: 1397/3/29 ساعت: 11:16 گروه: فرهنگی  
چالش ها و جنجال ها درباره حق پخش بازیهای جام جهانی از رسانه ملی

چالش ها و جنجال ها درباره حق پخش بازیهای جام جهانی از رسانه ملی

طی چند روز اخیر، موضوع پخش مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ از صدا و سیما، محل مباحث داغی در رسانه های مختلف شده است...

به گزارش ایران سپید  طی چند روز اخیر، موضوع پخش مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۱۸ از صدا و سیما، محل مباحث داغی در رسانه های مختلف شده؛ گرمی بازار این مباحث از آن جا داغتر شد که بحث خرید امتیاز پخش بازیها از رسانه ملی مطرح شد و معلوم شد که مسئولان روسی همراهیهای لازم را با گزارشگران و خبرنگاران اعزامی از ایران نداشتند؛ از عدم اختصاص اتاق ویژه برای گزارشگران بگیر تا اختصاص هتل نامناسب به خبرنگاران ایرانی.

خبرگزاری خبر آنلاین در مطلبی که جمعه ۲۵ خرداد تحت عنوان «شاهکار جدید صدا و سیما، حق پخش خریده شده، باکس گزارشگر نه» نوشته، ابهامات درباره خرید حق پخش بازیها را این گونه مطرح کرده: «صدا و سیمای ایران حق پخش بازیهای جام جهانی را به طور کامل خریداری کرده که اگر جز این بود، به دلیل قوانین سختگیرانه حاکم بر امور رسانه ای، امکان پخش هیچ کدام از بازیها از تلویزیون مقدور نبود.

با این حال به نظر میآید که صدا و سیما باکس گزارشگری را برای این بازیها خریداری نکرده. با کسی که هم شامل گزارش بازی میشود هم شامل گزارشهای میدانی. اتفاقی که باعث شده تا گزارشگر ارسالی صدا و سیما برای بازیهای ایران، یعنی پیمان یوسفی و تیمهای ارسالی از شبکه سه و شبکه ورزش برای تهیه گزارشهای میدانی و حواشی هر بازی، امکان ورود به ورزشگاه و فیلم برداری را نداشته باشند.

گزارشگران ایرانی در حال حاضر فقط به عنوان هوادار میتوانند وارد ورزشگاه شوند و حق هیچ گونه تصویربرداری با دوربین را ندارند.» این در حالیست که سایت تابناک در خبری که بیستم خرداد ماه جاری به نقل از خبرگزاری صدا و سیما از زبان علی اصغر پور محمدی، رئیس شورای سیاستگذاری و هماهنگی ورزش صدا و سیما نوشته بود، اعلام کرده بود حق پخش بازیهای جام جهانی را پایینتر از قیمت معمول خریداری کرده اند: «خوشبختانه با تلاشهای همکارانم در سازمان صدا و سیما و توافقات خوبی که انجام دادیم توانستیم در نهایت با قیمتی پایینتر از آن چیزی که معمول بود حق پخش تلویزیونی بازیهای جام جهانی روسیه را بخریم تا مردم ایران بتوانند بازیهای جام جهانی را در منازل خودشان نظاره کنند.» اما موضوع عدم صدور آیدی کارت خبرنگاری به گزارشگران و خبرنگاران اعزامی از ایران و به طریق اولی، پخش کنفرانسهای خبری با لوگوی فیفا از رسانه ملی، ابهامات در این زمینه را افزایش داده؛ مخصوصاً اما و اگرها درباره پخش یا عدم پخش بازی ایران و اسپانیا به این چالش دامن زده است.

سایت تابناک در گزارشی که روز یکشنبه ۲۷ خرداد منتشر کرده، معلوم کرده که این جنجالها به علت عدم پرداخت مبلغ توافقی بین ایران و «بین اسپورت» صاحب امتیاز پخش بازیها بوده است: «رقم پیشنهادی بین اسپورت از مجموعه رسانه ای الجزیره، 41 میلیون دلار بوده که این رقم با موافقت ایران همراه نشده است. در نهایت طرفین بر روی رقم 20 میلیون دلار به توافق میرسند که 18.5 میلیون دلار از این رقم به حق پخش بازیهای جام جهانی اختصاص دارد و 1.5 میلیون دلار حق پخش جام ملتهای آسیاست که به صورت تجمیع شده توسط ایران خریداری شده است.»

به زعم خبرنگار تابناک، چالش اصلی بر سر نحوه انتقال مبلغ توافقیست: «ظاهراً چالش اصلی نحوه انتقال این رقم قابل توجه در شرایط کنونی بانکی است که نقل و انتقالات ارزی، به ویژه از نوع دلاری به سادگی ممکن است و تأمین فیزیکی و انتقال این حجم اسکناس به قطر نیز کار چندان ساده ای نیست.» در عین حال خبرگزاری مشرق به نقل از روابط عمومی صدا و سیما که ۲۷ خرداد از زبان پورمحمدی منتشر کرده، اعلام کرده که همه بازیهای جام جهانی از رسانه ملی پخش میشود. حال باید دید با این جنجالها، آیا مردم ایران چهارشنبه شاهد بازی ایران و اسپانیا از قاب رسانه ملی خواهند بود؟

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *