شناسه خبر: 13911 منتشر شده در مورخ: 1397/5/16 ساعت: 09:21 گروه: سیاسی  
من همان روحانی‌ام
رئیس جمهوری خطاب به مردم:

من همان روحانی‌ام

رئیس جمهوری شب گذشته در گفت و گوی تلویزیونی خود با مردم تاکید کرد که نه در سیاست خارجی و نه در سیاست خارجی چرخشی نداشته و همان روحانی است حتی نه روحانی 96 بلکه روحانی 92.

به گزارش ایران سپید به گفته رئیس جمهوری تعامل سازنده در سیاست خارجی و اعتقاد به رای و نظر مردم در سیاست داخلی باور گذشته و فعلی اوست. او همچنین با بیان اینکه آینده نظام را مستحکم تر می داند، تاکید کرد که در باره مسائل خیلی مهم می توان از ظرفیت اصل 59 قانون اساسی یعنی همه پرسی استفاده کرد. رئیس جمهوری همچنین با تشریح سیاست های ارزی جدید دولت درباره گفت و گو با امریکا هم گفت که اگر امریکا صداقت داشته باشد پیش شرطی برای گفت و گو نداریم.

 اگر صداقت باشد، ایران همواره از  مذاکره استقبال کرده است

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در ابتدای این گفت‌وگوی تلویزیونی با تبریک روز خبرنگار به همه خبرنگاران رسانه‌های همگانی، به پرسشی درباره مواضع امریکا در قبال ایران و از جمله پیشنهاد مذاکره، پاسخ داد و اظهار داشت: مقامات امریکایی سخنان متناقضی می‌گویند.
رئیس جمهوری با بیان اینکه مردم ما کاملاً در طول سال‌های گذشته تجربه بسیار خوبی هم از مقامات امریکایی و هم از دولتمردان ایران دارند، گفت: کسانی که امروز دولت را در ایران در اختیار دارند از ابتدا شعارشان تعامل، مذاکره، گفت‌وگو و میز مذاکره بوده و بر همین مبنا هم پیش رفته‌اند و حتی با امریکایی‌ها و بقیه مذاکره کرده‌اند. ما  در طول دو سال به صورت مداوم مذاکراتی داشتیم که به نتیجه‌ای رسید که کم و بیش امریکایی‌ها اجرا می‌کردند و بقیه متعهد بودند و ایران هم کاملاً متعهد بود.روحانی  با تأکید بر اینکه مذاکره مبانی دارد، تصریح کرد: کسی که ادعا می‌کند و می‌گوید من تمایل به مذاکره دارم، باید این مبانی مذاکره را رعایت کند. اولین آنها صداقت است که دو طرف باید باور داشته باشند و همچنین به نتیجه رسیدن مذاکره  است. کسی که امروز ادعای مذاکره می‌کند، بدون مذاکره از همه تعهدات بین‌المللی از معاهده پاریس گرفته تا تعهدات تجاری‌اش با دیگر کشورها خارج شده است و مخاطب این حرف‌ها دولت ایران نیست تا دولت ایران بخواهد جواب بدهد. آنها به ما در این مذاکره خطاب نمی‌کنند به دلیل اینکه آنها از نتیجه مذاکره و از پشت میز مذاکره خارج شدند .
رئیس جمهوری با بیان اینکه همزمان با تحریم، مذاکره چه معنایی می‌خواهد داشته باشد، اظهار داشت: اگر کسی در برابر فردی که رقیب یا دشمنش است، از چاقو استفاده می‌کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می‌برد و می‌گوید ما می‌خواهیم با هم مذاکره کنیم و حرف بزنیم پاسخ آن این است که ابتدا چاقویش را دربیاورد و کنار بگذارد و سر میز مذاکره و منطق مذاکره بیاید.
وی افزود: به نظر من مخاطب آنها این است که بخواهند در جنگ روانی، مردم ایران را دچار تردید بکنند و از آن برای انتخابات کنگره در ماه‌های آینده استفاده کنند. بنابراین حرف‌های ترامپ برای بهره‌برداری داخلی برای انتخابات کنگره یا برای جنگ روانی با مردم ایران است والا حتی در دولت جدید هم با امریکا مذاکره کردیم در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل، 1+5 با وزیر خارجه ما مذاکره کردند و وزیر خارجه امریکا آقای تیلرسون هم مذاکره کردند و بعد هم در اروپا مذاکره کردند، کسی که از مذاکره خارج شده و به مذاکره پشت کرده، ترامپ و دولت ترامپ است و کاری هم که انجام می‌دهد، کاری است که علیه ملت ایران و منافع ملی ایران است، بنابراین اگر صداقت باشد، ایران همواره از مذاکره استقبال کرده است. رئیس جمهوری با بیان اینکه صداقت درخواست مذاکره با اعمال تحریم معنی ندارد، گفت: اگر کسی صادقانه می‌گوید مذاکره می‌کنم تا به نتیجه برسم آن وقت تحریم علیه کودکان ایرانی، علیه بیماران، بزرگسالان و مردم ایران با مذاکره، متناقض است و مصداق ضرب‌المثل ایرانی است که قسم حضرت عباس(ع) را باور کنم یا دم خروس را. کسی که تحریم می‌کند و مردم ایران را تحت فشار می‌گذارد و هر روز افرادی را می‌فرستد تا تشویق کنند که دیگران هم با ایران تعامل نداشته باشند در واقع فشار ترامپ علیه ملت ایران نیست علیه همه شرکت‌های خارجی است که با ایران در حال فعالیت هستند. بنابراین این دو با هم سازگار نیست.
روحانی تصریح کرد: من پیش شرطی ندارم اگر دولت امریکا امروز آماده است، ما درباره نحوه پرداخت غرامت‌هایی که باید به ملت ایران از سال 32 تا به حال به خاطر مداخلاتش در زندگی مردم در کشور ایران پرداخت کند، مذاکره کنیم. ما آماده‌ایم که بدانیم به چه صورت و در چند قسط و چگونه می‌خواهد این غرامت‌ها را پرداخت کند. امریکا بدهکار ملت ایران است و به خاطر مداخلات متعددش در کشور ایران هم بدهکار عذرخواهی و هم بدهکار غرامت است. بدهکاری‌اش را پرداخت کند ما همواره اهل مذاکره در تاریخ بودیم و هستیم.
 اروپا در برابر امریکا ایستاده است
رئیس جمهوری درباره اقدامات اروپا برای حفظ برجام گفت: هدف امریکا این بود زمانی که از برجام خارج می‌شود ایران هم بلافاصله از برجام خارج شود تا بتوانند پرونده را به شورای امنیت ببرد؛ ما در برجام یک دستاوردی داریم و آن قطعنامه 2231 است که این قطعنامه اولاً تحریم‌های قبلی را ملغی می‌کند، ثانیاً همه کشورها را دعوت می‌کند که از برجام پشتیبانی بکنند و آنچه در برجام توافق شده است در شورای امنیت سازمان ملل، به عنوان یک سند و پیمان بین‌المللی مستحکم شده است. رئیس جمهوری با بیان اینکه ترامپ می‌خواست همه این دستاوردها را از ما بگیرد، گفت: امریکا نمی‌خواست به تنهایی برای تحریم روبه‌روی ایران بیاید بلکه او می‌خواست همه دنیا را وادار به تحریم ایران کند. همین الان هم دنیا را به تحریم دعوت می‌کند اما در این کار ناموفق بوده است. یعنی هم اروپایی‌ها مخالفت کردند و همین امروز هم در اولین قدم تحریم امریکا، اروپایی‌ها در برابر امریکا ایستادگی کردند و آن قانون ممانعت از تحریم یا انسداد را اعلام کردند و گفتند هر شرکتی که با ایران کار می‌کند اگر بخواهد حرف امریکا را در تحریم قبول بکند و ایران را تحریم کند، اروپا او را تحریم می‌کند.
روحانی با اشاره به اینکه اروپا امروز روبه‌روی امریکا ایستاده در حالی که همیشه متحد امریکا بوده است، افزود: ما امروز در سراسر جهان تنها نیستیم یعنی همه کشورهای جهان به جز چند کشور معدود، حامی و طرفدار ایران هستند و ایران را به عنوان، متعهدی که قابل اعتماد است و به عنوان کشوری که در هر تعهدی قابل اعتماد است، می‌شناسند. رئیس جمهوری گفت: مهلتی که دادیم بر این مبنا بوده که دیگران یعنی 5 کشور دیگر بتوانند این تحریم یعنی فشار امریکا را جبران کنند و با آن برجام حفظ شود.
روحانی در پاسخ به این سؤال که آیا رفتارشان به نظر شما قابل قبول بوده است؟ خاطرنشان کرد: از نظر سیاسی، به نظر من سنگ تمام گذاشتند.

یعنی موضعگیری کردند، حرف زدند، مقررات وضع کردند و به صراحت کار امریکا را غیرقابل قبول دانستند و نه تنها آنها بلکه بقیه جهان هم به همین صورت است؛ اما در مقام عمل و اینکه آنها برنامه‌ریزی بکنند که چگونه می‌خواهند این را جبران کنند یک قدم‌هایی را برداشتند و در این زمینه در سفر به اروپا با اروپایی‌ها و با چین و روسیه از نزدیک مذاکره کردیم و همه اینها قول‌شان بر این است که ما به تحریم اعتنا نخواهیم کرد. رئیس جمهوری اظهار داشت: مشکل آنها شرکت‌هایی است که ممکن است بر اثر فشار امریکا تحت تأثیر این تحریم قرار بگیرند. بنابراین ما هنوز منتظر اقدامات عملی اروپا هستیم. در این راستا بناست جلسه‌ای در اواخر ماه اوت بین ایران و 5 کشور دیگر و مخصوصاً اتحادیه اروپا در اروپا و بعد در حاشیه اجلاس سازمان ملل در سطح وزرا برگزار شود. روحانی تأکید کرد: اساس تحریم برمی‌گردد به 3 ماه آینده که امریکا می‌خواهد در نفت و بانک وارد عمل شود؛ تحریم‌های امروز غیر از بانک و نفت است و قولی که اروپا، چین و روسیه به ما دادند این است که بتوانند ایستادگی کنند، هم برای فروش نفت و هم برای اینکه روابط بانکی ما با دنیا بتواند حفظ شود.
روحانی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا واقعاً چین و روسیه به اندازه اروپایی‌ها به تعهدات خود عمل می‌کنند، گفت: برای ما و همه کشورها در روابط خارجی، منافع ملی موضوعی بسیار حائز اهمیت است، البته رابطه با روسیه و چین قابل مقایسه با رابطه ما با اروپا نیست. ما رابطه بیشتر و بهتری با این دو کشور داریم و امروز این چین است که در حوزه هسته‌ای در حال انجام تعهدات خود درباره راکتور اراک است و این کشور امروز به عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری با ما معامله می‌کند.
وی ادامه داد: چینی‌ها در مذاکراتی که در حاشیه اجلاس شانگهای انجام شد متعهد به حفظ و تداوم روابط خود با ایران بودند. هم چین و هم روسیه اکنون به صراحت می‌گویند که ما ایستادگی کرده و به تعهدات خود عمل می‌کنیم و قراردادهای خود را اجرا می‌کنیم و ما دیدیم که در قرارداد توتال، زمانی که این شرکت اعلام کرد که از ایران خارج می‌شود، چینی‌ها اعلام کردند که به قرارداد ادامه می‌دهند.
 روابط با همه دنیا را می‌خواهیم
رئیس ‌جمهوری با تأکید بر اینکه ما روابط خود با همه دنیا را می‌خواهیم، تصریح کرد: در شرایط فعلی کشورهای آسیایی اهمیت بسیاری برای ما دارند. روابطی که ما امروز با چین و هند داریم و همچنین پیمان‌ آسه‌آن که اخیراً به آن پیوسته‌ایم، نشان می‌دهد که روابط ما با کشورهای آسیایی رو به گسترش است اما در عین حال هیچ مانعی برای گسترش روابط با اروپا نیز نداریم.
روحانی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره سیاست‌های ارزی دولت و التهاباتی که از اواخر سال گذشته در این بازار ایجاد شد، خاطرنشان کرد: یکسری مشکلات و بیماری‌هایی اقتصادی وجود دارد که مربوط به این دولت و دولت قبل نیست، بلکه برخی از آنها مربوط به پیش از انقلاب و ادامه برخی از آنها به بعد از انقلاب باز می‌گردد.
وی با بیان اینکه مشکلات بانک‌ها و مؤسسات اعتباری از جمله مشکلات مزمن سال‌های مختلف در کشور است که در شرایطی بروز و ظهور پیدا می‌کند، افزود: نقدینگی از جمله این مشکلات مزمن است، همچنین روابط بانکی ما با دنیا، دسترسی ما به ارز، مسأله ورود اسکناس به کشور یا طلا و موارد دیگر همچنین توقعات و انتظاراتی که برای آینده وجود دارد، از جمله مسائلی است که دست به دست هم می‌دهند و مشکلاتی در اقتصاد به وجود می‌آید.
 تشریح سیاست های جدید ارزی
رئیس ‌جمهوری اظهار کرد: در دولت یازدهم و سال نخست دولت دوازدهم روند به این صورت بود که در ابتدای دولت با کاهش نرخ ارز مواجه بودیم و ما به دنبال چاره‌جویی برای جلوگیری از کاهش نرخ ارز بودیم دلیل این اقدام نیز امیدواری و خوش‌بینی مردم به آینده بود. مردم می‌دانستند که روابط ما در حال بهتر شدن با دنیاست و این موضوع باعث متعادل کردن قیمت ارز شد البته در توافق موقت و توافقات بعدی برخی از منابع ارزی ما در خارج آزاد شد، همه اینها دست به دست هم داد و آن شرایط را به وجود آورد.
روحانی با طرح این پرسش که مشکل ارزی از چه زمانی آغاز شد؟ افزود: به جز مسائل و مشکلات مزمنی که در اقتصاد وجود دارد، دو عامل باعث ایجاد مشکلات ارزی در کشور شد که هر دوی این عوامل در دی ماه سال قبل آغاز شد؛ در پنجم دی ماه سال قبل اعتراضاتی از شهری در ایران آغاز شد و بعد به شهرهای دیگر سرایت کرد. این اعتراضات شرایط خود را داشت؛ مردم می‌دانند در آن اعتراضات برخی معترض بودند و برخی به دنبال اغتشاشات و سوء استفاده بودند، هر چه که بود این اغتشاشات مهار شد و مردم احساس کردند که اگر اعتراضاتی دارند عده‌ای در حال سوء استفاده هستند، بنابراین کاملاً آمدند و با دولت همکاری کردند.
روحانی با تأکید بر اینکه ما از خردادماه به این نتیجه رسیدیم که روند بسته ارزی سابق دیگر کارایی ندارد، اظهار کرد: با شرایط جدیدی که به وجود آمده بود و سوء استفاده‌هایی که از عرضه ارز به صورت قبلی انجام می‌شد دیدیم که نمی‌توان آن ساز و کار را بیش از این ادامه داد و در نتیجه به فکر تهیه یک بسته جدید ارزی افتادیم که طبق این بسته جدید کاملاً سیستم گذشته کنار گذاشته می‌شود.
 نوسانات بازار ارز از فردا تأثیری بر رشد قیمت کالاهای اساسی نخواهد داشت
وی تأکید کرد: از فردا که بسته جدید ارزی اعلام می‌شود، مردم باید اطمینان داشته باشند که نوسانات مربوط به بازار ارز تأثیری بر رشد قیمت کالاهای اساسی نخواهد داشت و در این زمینه قرار شد فهرستی از سوی وزارتخانه‌های بهداشت، صمت و سایر وزارتخانه‌های مرتبط به بانک مرکزی ارائه شود تا با این فهرست که مربوط به کالاهای اساسی می‌شود بانک مرکزی ارز 4200 تومانی را به آن اختصاص دهد.
 امروز ارز، عرض ماست
رئیس ‌جمهوری با اعلام اینکه از فردا فعالیت صرافی‌ها آزاد می‌شود، اظهار کرد: قبلاً اگر مردم ارز به بانک می‌بردند، این موضوع قاچاق محسوب می‌شد اما الان دیگر این گونه نیست و در بسته جدید ارزی، بانک مرکزی متعهد است که هر کدام از شهروندان که ارز را به بانک بیاورند، بانک مرکزی تعهد دهد که با پذیرش آن ارز و ایجاد سپرده برای مشتری، آن ارز را با سود هر چند درصدی که مشخص شود در هر زمانی که صاحب حساب خواست به آنان بازپرداخت کند.
وی تأکید کرد: در این موضوع لازم است که دولت و مردم در کنار هم قرار گیرند و امروز ارز به یک معنا عرض ما هم است و در واقع آبروی ملی ما شده است و در این زمینه هم همه ما باید دست به دست هم دهیم و از آن حراست کنیم وگرنه اگر دولت تلاش کند که مدام ارز به بازار بیاورد و مردم هم در پی این باشند که ارز را بخرند و نگه دارند، هیچ وقت موفق نمی‌شویم.
 ترامپ سخنان تندی که علیه ملت ایران می‌زد را اندکی کنار گذاشته است
رئیس ‌جمهوری ادامه داد: البته تحریم‌ها به ما فشار می‌آورد و تأثیرگذار هم خواهد بود اما فوایدی هم دارد که به آنان اشاره خواهم کرد اما معتقدم که ما می‌توانیم به سلامت از این مرحله عبور کنیم و اگر متحد باشیم، این تحریم‌ها هر چه زودتر شکسته می‌شود.وی افزود: ما اگر با دنیا خوب کار کنیم، امریکا می‌فهمد که تحریم‌هایش اثرگذار نیست و زودتر دست از آن بر می‌دارد. ما شاهدیم که ترامپ یک قدم برگشته است و سخنان تندی که علیه ملت ایران می‌زد را اندکی کنار گذاشته است. ترامپ باید چند قدم برگردد تا حداقل بتوان به شرایط مناسبی رسید که منافع ایران و جهان تضمین شود.
زمان تحریم دست ماست
روحانی تأکید کرد: زمان تحریم دست ماست و به نظر من این زمان را مردم و دولت با دست به دست هم دادن کوتاه‌تر می‌کنند.رئیس ‌جمهوری در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به پرسشی درباره واکنش‌های مختلف نسبت به تصمیمات ارزی اتخاذ شده از سوی دولت با بیان اینکه ممکن است عده‌ای از این تصمیمات نگرانی‌هایی داشته باشند، اظهار کرد:  به مردم می‌گویم که نه تنها تا پایان سال از تأمین کالاهای اساسی اطمینان داشته باشند، بلکه بدانند تلاش دولت بر این است که نگذارد هیچ التهابی در بخش‌های مختلف از جمله آب، برق و حمل و نقل ایجاد شود.
 روند منطقه به سمت امن‌تر شدن است
روحانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه از نظر شما چقدر احتمال تنش و جنگ در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا وجود دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در منطقه ما جنگ‌هایی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به جنگ یمن و حضور نیروهای خارجی در سوریه اشاره کرد، اما روند منطقه ما به سمت امن‌تر شدن است. مسلماً شرایط ماه‌های آینده سوریه بهتر از امروز خواهد شد و تروریست‌ها گام به گام در حال عقب‌نشینی از این کشور هستند. در این شرایط نیروهای خارجی چه امریکا و چه سایرین ناچارند که از سوریه خارج شوند.
وی با اشاره به درگیری‌های یمن افزود: بالاخره عربستان و امارات به این نتیجه خواهند رسید که ادامه فعالیت نظامی‌شان در این کشور تأثیری نخواهد داشت و باید مسائل خود را از راه سیاسی حل کنند. به نظر من امنیت کل منطقه در آینده به دلیل حضور و ایستادگی مردم و ضربه‌های اساسی که به تروریسم وارد شده در آینده بیشتر خواهد شد.
روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با همسایگان خود روابط بسیار خوبی دارد، ادامه داد: اگر هم روابط ما با یکی دو تا از همسایگان نیز خوب نیست ما این آمادگی را داریم که روابط را به سطح مساعد و مناسب بازگردانیم و در این زمینه از طرف ما هیچ مانعی وجود ندارد.
وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که مردم و نیروهای مسلح ما در صحنه هستند، خطر جنگ یا تجاوزی نسبت به ایران وجود نخواهد داشت و این موضوع به وحدت، یکپارچگی و انسجام درونی ما وابسته است. در این زمینه من از مردم تشکر می‌کنم؛ چرا که می‌دانم که مردم با مشکلات فراوانی مواجه بودند اما وحدت و یکپارچگی خود را حفظ کردند.
 در فضای مجازی نظرات مردم را می‌بینم
رئیس ‌جمهوری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چقدر در جریان مطالبات مردمی هستید، اظهار کرد: مردم به طور مداوم از طریق تلفن و نامه با رئیس ‌جمهوری در تماس هستند. همچنین من و دولتمردان در مراسم‌ مختلف با مردم ارتباط داریم. در فضای مجازی نیز نظرات مردم را می‌بینم و ما حتماً از وضع مردم خبر داریم.
وی با اشاره به تلاش رسانه‌های مختلف برای اعمال فشار بیشتر علیه ایران، افزود: دنیا فشار روانی به ایران وارد می‌کند و علیه این کشور تبلیغ می‌کند و همه رسانه‌های فضای مجازی و حقیقی جمع می‌شوند و از مردم می‌خواهند که برای اعتراض یا اغتشاش در یک روز به خیابان بیایند اما می‌بینیم که مردم ما در این تجمعات شرکت نمی‌کنند گرچه عده‌ای تعداد ناچیزی به خیابان‌ها می‌آیند؛ این نشان از صبر، تحمل، بیداری، هوشیاری و توجه مردم است.
از لحاظ امنیت ملی در شرایط فعلی احساس نگرانی نمی‌کنم
رئیس ‌جمهوری با بیان اینکه از لحاظ امنیت ملی در شرایط فعلی احساس نگرانی نمی‌کنم، اظهار کرد: در سیاست خارجی روند ما روابط سیاسی بهتر با دنیا است و ما امروز مشاهده می‌کنیم که روابط ما با غرب و شرق به جز امریکا همواره روابطی خوب بوده و ما این روابط را ادامه خواهیم داد. در این راستا من آینده منطقه را توأم با امنیت، صلح و ثبات بیشتر می‌بینم.
 بزودی هیأت‌هایی از ایران به کشورهای صادرکننده نفت اعزام می‌شوند
روحانی با اشاره به آغاز اعمال تحریم‌های نفتی از سوی امریکا، خاطرنشان کرد: در زمینه مسائل نفتی و تحریم‌های امریکا، بزودی هیأت‌هایی را به همه کشورهای منطقه و صادرکنندگان نفت در منطقه و غیرمنطقه اعزام می‌کنم؛ در این زمینه مبنای ما صحبت کردن از طریق منطق است و ان‌شاءالله این روند را ادامه خواهیم داد.
 اجازه نمی‌دهیم منافع‌مان زیر پا گذاشته شود
وی تأکید کرد: مردم نباید هیچ گونه نگرانی داشته باشند از اینکه دولت یا نظام ایران تصمیم به تهاجم، ناآرامی و جنگ دارد؛ به هیچ عنوان اینچنین نیست و به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی به مردم می‌گویم که برنامه ما همچنان برنامه صلح‌آمیز است البته ما در برابر حرف زور نیز می‌ایستیم و زمانی که این گونه عمل می‌کنیم نیز پاسخ مثبت می‌گیریم. ما اجازه نمی‌دهیم که منافع‌مان زیر پا گذاشته شود و در برابر تجاوز همواره مدافع بوده و همچنان هستیم اما هیچ علامت و دلیلی نمی‌بینم که در آینده منطقه ما با ناآرامی مواجه شود.
 نظامی تغییر می‌کند که مبنای انتصابات  آرای مردم نباشد
رئیس ‌جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره تلاش برخی رسانه‌های خارجی و همچنین گروه‌های سیاسی برای تغییر نظام در ایران با تأکید بر اینکه نظامی تغییر می‌کند که مبنای انتصابات  آرای مردم نباشد، خاطرنشان کرد: اگر مردم با صندوق آرا مسئولان خود را انتخاب می‌کنند، این نظام همواره ثابت خواهد بود.وی با اشاره به اعتقاد مردم به جمهوریت و اسلامیت نظام، افزود: مردم ما کاملاً به اصول و اعتقادات دینی پایبند هستند گرچه ممکن است مقداری در مناسک و برخی احکام شاهد برخی مسائل باشیم اما اعتقادات مردم نسبت به دین و خدا بسیار مستحکم است و همه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اسلامیت مورد توجه مردم است و مردم ایران متدین هستند. از سوی دیگر هر چه که به جمهوریت، نظام و دموکراسی تعمیق ببخشیم، نظام ما مستحکم‌تر خواهد ماند.
استفاده از همه‌پرسی درباره مسائل مهم
روحانی تصریح کرد: اگر همه اصول قانون اساسی را با دقت اجرا کنیم و مردم بدانند که پای صندوق آرا آزاد هستند که رأی خود را به صندوق بیندازند، هیچ گاه نظام صدمه نخواهد دید اما اگر خدای نکرده مردم ببینند که در جامعه فسادی وجود دارد و ما با آن برخورد نمی‌کنیم، یا خدای نکرده می‌خواهیم در انتخابات فرد یا حزب خاصی را حاکم کنیم، نتیجه تغییر خواهد کرد.
وی افزود: اگر ما دموکراسی را تعمیق ببخشیم و در همه زمینه‌ها به خواست مردم توجه کنیم و حتی اگر روزی در مسأله‌ای مهم در کشور با اختلاف نظر مواجه شدیم، چرا پای صندوق‌های آرا نرویم؛ مگر به کمر اصل 59 قانون اساسی بیل خورده است که از آن استفاده نکنیم. اگر روزی نیاز به اجرای این اصل شد بر اساس مقرراتی که قانون اساسی تعیین کرده، باید به صندوق‌ آرا مراجعه کنیم.
رئیس ‌جمهوری با بیان اینکه مسائل عادی در مجلس تصمیم‌گیری می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر مسأله مهم و بسیار مهم در هر حوزه‌ای مطرح شد، اصل 59 پیش‌بینی شده است و این برای تثبیت نظام است. این اصل نظام را تثبیت می‌کند.
 هیچ نگرانی از نظام ندارم
وی با اشاره به تلاش برخی گروه‌های سیاسی و تروریستی از خارج از کشور برای تحریک مردم به اعتراض علیه نظام جمهوری اسلامی با تأکید بر اینکه من هیچ نگرانی از نظام ندارم، اظهار کرد: این گونه حرف‌ها بسیار کودکانه است که مثلاً چهار نفر در امریکا با اعضای یک گروهک تروریستی در ارتباط هستند و با آنها دست می‌دهند و از آنها حمایت مالی می‌کنند. منافقین یک گروهک تروریستی هستند که مردم از عمق جان نسبت به آنها نفرت دارند و منفورترین گروهک در تاریخ ایران هستند.
رئیس ‌جمهوری ادامه داد: ممکن است این افراد تصوراتی اینچنینی به ذهن‌شان خطور کند که نظام جمهوری اسلامی ایران ضعیف است اما امروز نظام ما از همیشه مستحکم‌تر است و قوای سه‌گانه کاملاً در کنار یکدیگر هستیم. من کاملاً به مجلس شورای اسلامی و قوه قضائیه احترام می‌گذارم و آنها نیز در این زمینه تلاش می‌کنند گرچه ممکن است در برخی مسائل نظرات‌مان با یکدیگر فرق کند اما در مسائل اساسی کشور کاملاً با یکدیگر متحد هستیم.
نباید هیچ دغدغه‌ای نسبت به آینده نظام داشته باشیم
رئیس ‌جمهوری با بیان اینکه به نظرم ما نباید هیچ دغدغه‌ای نسبت به آینده نظام داشته باشیم، اظهار کرد: این موضوع به معنای این نیست که ما هیچ مشکلی نداریم، ما مشکل داریم اما برای حل آن نیز برنامه‌ریزی می‌کنیم و به دنبال برطرف کردنش هستیم. ما اگر به دنبال برجام رفتیم برای این بود که مردم راحت‌تر زندگی کنند حال برخی فکر می‌کنند ما برای این رفتیم که دوست داشتیم صرفاً با 6 کشور دنیا صحبت کنیم، نه ما به دنبال برجام رفتیم تا صادرات، حمل و نقل و بیمه ما راحت‌تر و آسان‌تر انجام شود. ما در واقع به دنبال راضی کردن مردم بودیم.
وی افزود: وقتی بورس ما رونق دارد یعنی نقدینگی ما به سمت بورس می‌رود و درست است. وقتی صادرات ما افزایش می‌یابد یعنی نقدینگی ما به سمت صادرات می‌رود و این درست است و در همین زمینه است که ما توانسته‌ایم ۷۵۶ هزار شغل از بهار سال گذشته تا امسال ایجاد کنیم که البته این به معنای برطرف شدن مشکل بیکاری در کشور نیست اما نشان از این دارد که می‌توان این مشکل را رفع کرد.
رئیس ‌جمهوری با بیان اینکه وقتی ترامپ می‌گوید می‌خواهم تحریم‌ها را دوباره اجرا کنم، اروپا در همان روز می‌گوید هر کس ایران را تحریم کند من هم تحریمش می‌کنم، اظهار کرد: این موضع اروپا که در برابر امریکا ایستاده است بسیار مهم است،‌ این یک موفقیت برای ملت ایران است. اروپا کمتر چنین کاری را انجام داده است البته یک بار در زمان کلینتون نیز اروپا چنین اقدامی را انجام داده بود.
 محبوبیت من چیز مهمی نیست
وی در پاسخ به این پرسش مجری که آیا او از سال گذشته تاکنون تغییرات فراوانی در نظراتش داشته یا خیر و اینکه آیا نگران کاهش محبوبیت خود است یا نه، اظهار کرد: محبوبیت من چیز مهمی نیست، مهم این است که خدمتگزار مردم باشیم. اگر مردم ببینند که ما واقعاً خدمت می‌کنیم همیشه قدردان خدمتگزارشان بوده و هستند، اما اینکه می‌گویید من با سال ۹۶ فرق کرده‌ام، باید بگویم که در سیاست خارجی چنین نیست، من هنوز هم معتقد به روابط سازنده و صمیمی با دنیا و کشورهای منطقه هستم. حال اگر در این میان کسی برخلاف منطق عمل کرد و میز مذاکره را ترک نمود، نمی‌شود کسی بگوید چرا روحانی رفتارش عوض شده است.
روحانی ادامه داد: مثل این است که کسی بگوید روحانی چرا در تابستان لباس تابستانی می‌پوشد و در زمستان لباس زمستانی تن می‌کند. کسی که در برابر مردم ایران یاوه‌گویی می‌کند، اسلام به ما می‌گوید در برابرش بایستیم و این تقاضای اسلام است که در برابر متکبر ایستادگی کنیم پس لحن من با سال ۹۵ و ۹۶ نمی‌تواند یکسان باشد آن هم در برابر کسی که آغازگر تحریم‌ها بوده، او بوده که تحریم‌ها را به مردم ما وارد کرده است و دوباره راه تقابل با ما را پیش گرفته است.
وی با اشاره به اینکه من در سیاست داخلی هم نظراتم تغییری نکرده است، اظهار کرد: ‌در عرصه سیاست داخلی هم معتقدم که رأی مردم و نظر مردم آن چیزی است که باید به آن توجه شود.
مردم باید بتوانند اعتراض‌شان را در چارچوب قانون  مطرح کنند
رئیس‌ جمهوری با اشاره به اعتراضات مردم، اظهار کرد: فضای مناسبی باید برای آزادی مردم وجود داشته باشد، مردم باید اعتراضی دارند بتوانند در چارچوب قانون اعتراض‌شان را مطرح کنند، ما هم باید اعتراض مردم را ببینیم، بشنویم و به آن رسیدگی کنیم و این هیچ اشکالی هم ندارد.
وی با تأکید بر اینکه برخی می‌گویند از لحاظ جناحی نیز من تغییر کرده‌ام، گفت: گاهی برخی می‌گویند روحانی به چپ گرایش پیدا کرده و گاهی عده‌ای می‌گویند روحانی به راست تمایل پیدا کرده اما باید بگویم که من در این زمینه نیز هیچ تغییری نکرده‌ام، الان هم می‌گویم که ما باید به همه جناح‌ها احترام بگذاریم و رودرروی هم ایستادن در شرایط فعلی درست نیست. من همان طور که پیش از این گفته بودم، باز هم می‌گویم که خم می‌شوم و دست مردم را می‌بوسم و می‌گویم اگر که ما متحد باشیم، مشکلات ماندنی نیست و از این مرحله عبور می‌کنیم. امریکا قادر نیست کاری کند که ما زانو بزنیم و ملت ما نیز هرگز این کار را نخواهد کرد.
رئیس ‌جمهوری با اشاره به برنامه‌های دولت برای برخورد با مفسدین، اظهار کرد: با مفسد،‌ فاسد و اخلالگر در حقوق مردم باید برخورد کرد و هیچ رحمی هم نباید داشت. ما مهلت سه ماهه به همه کسانی دادیم که ارز از دولت گرفته بودند و به آنان گفته‌ایم باید اعلام کنند که چه کالایی را وارد کرده‌اند، آن کالا کجاست و اینکه چگونه قیمت آن محاسبه شده است تا ببینیم چقدر از ارزی که به آنان اختصاص داده شده خرج واردات کالاهای مشخص شده است. البته که در این زمینه حتماً فساد انجام شده، اما باید کم و کیف آن به درستی مشخص شود.
 در شرایط فعلی که دشمن به ما فشار می‌آورد، باید یارانه‌ها را پرداخت کنیم
روحانی با تأکید بر اینکه معتقد هستم در شرایط فعلی که دشمن به ما فشار می‌آورد باید یارانه‌ها را پرداخت کنیم، اظهار کرد: ما باید یارانه‌ها را پرداخت کنیم و از مرزهایمان نیز مراقبت و حراست داشته باشیم چرا که اساساً زمانی رانت و فساد ایجاد می‌شود که مثلاً در مورد بنزین می‌بینیم که بنزین ما در حال حاضر قاچاق می‌شود؛ چرا که قیمت بنزین در ایران به نسبت ترکیه ارزان‌تر است یا در مورد سایر کالاها که شاهد قاچاق آنها به کشورهای دیگر هستیم  در اینجا به این کالاها یارانه تعلق می‌گیرد و همین یارانه منشأیی می‌شود تا با توجه به تفاوت قیمت آن کالا در ایران و کشورهای همسایه شرایط برای قاچاق آن  فراهم شود.
 مجلس هر زمان در چارچوب قانون باید به وظایفش عمل کند
روحانی در پاسخ به این پرسش مجری برنامه که سؤال مجلس از وی را چگونه ارزیابی می‌کند، اظهار کرد: من قبل از اینکه دولتی باشم مجلسی بودم، من 20 سال در مجلس نماینده بودم و حالا پنج سال است که رئیس دولت هستم پس کاملاً مجلس را حس و لمس می‌کنم و آنان هم به وظایف خود عمل می‌کنند و من هم خوشحال می‌شوم و از عمل نمایندگان به وظایف خودشان استقبال می‌کنم. وی افزود: مجلس هر زمان در چارچوب قانون باید به وظایفش عمل کند اما زمانی که می‌توان در چارچوب تعامل کار را پیش برد، می‌شود وارد ماده‌های قانونی نشد، مجلس می‌خواهد طبق قانون عمل کند، اهلاً و سهلاً ما هم قبول می‌کنیم اما اگر این طور باشد ما هم طبق قانون عمل می‌کنیم و من نیز تذکر قانون اساسی می‌دهم. به هر حال حرفم این است که لازم نیست همه جا از قانون استفاده کنیم وقتی می‌توان از راه‌های ساده‌تر به نتیجه رسید و مسائل را حل کرد.
 برخی مباحث را نمی‌توان در مصاحبه‌ها مطرح کرد
رئیس ‌جمهوری با تأکید بر اینکه گاهی برخی مباحث را نمی‌توان در مصاحبه‌ها مطرح کرد، اظهار کرد: من گاهی برخی بحث‌ها را نمی‌توانم در مصاحبه‌ها مطرح کنم و در واقع سختم است که از آنان سخن بگویم اما در مجلس و زمانی که نماینده‌ای از من پرسشی داشته باشد، راحت‌تر می‌توانم مسائل را مطرح کنم.
تشکر روحانی از مردم
روحانی با تشکر از مردم به دلیل مشکلاتی که در ماه‌های اخیر داشتند، اظهار کرد: از مردم تشکر می‌کنم که سختی‌های زیادی را در ماه‌های اخیر تحمل کردند و می‌خواهم بدانند که دولت برای حل مشکلات آنها تلاش کرده است و در یک زمینه آن کوشیده‌ایم 30 درصد بهره‌وری آب را نسبت به سال گذشته بیشتر کنیم و با توسعه گلخانه‌ها و آبیاری مدرن در پی بیشتر کردن این میزان هم هستیم.
رئیس ‌جمهوری در پایان تأکید کرد: از اینکه میان گفت‌وگوی قبلی‌ام با مردم تا این گفت‌وگو فاصله زیادی ایجاد شد، عذرخواهی می‌کنم و به مردم وعده می‌دهم که می‌توانیم در کنار هم مسائل را حل کنیم و امیدوارم بعد از این گفت‌وگوهایم با مردم را چه به صورت مصاحبه، چه نشست خبری و چه گفت‌وگوی مستقیم با مردم از طریق دوربین اطلاع‌رسانی‌ها را در زمینه اقدامات دولت بیشتر کنم و از وزیران خواسته‌ام که با برگزاری نشست‌های خبری و انجام مصاحبه‌های مطبوعاتی مردم را بیشتر در جریان اقدامات وزارتخانه‌هایشان قرار دهند. 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *