شناسه خبر: 14103 منتشر شده در مورخ: 1397/6/11 ساعت: 09:00 گروه: اجتماعی  
۷۰۰۰ کودک اوتیسمی در کشور

۷۰۰۰ کودک اوتیسمی در کشور

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۷۰۰۰ کودک مبتلا به اوتیسم در کشور زندگی می‌کنند، گفت: نیمی از این افراد در سازمان بهزیستی و نیمی دیگر در مدارس استثنایی آموزش می‌بینند.

به گزارش ایران سپید به نقل از مهر حسین نحوی‌نژاد در مراسم افتتاح مرکز توانبخشی ویژه مبتلایان به اوتیسم (آرمان شایان) اظهار داشت: این مرکز حدود ۶ سال قدمت دارد که توسط خیرین، زمینی به سازمان بهزیستی ارائه شد و ما نیز مرکز توانبخشی جامع و کاملی احداث کردیم.

وی ادامه داد: همزمان با کوچک‌سازی دولت، بخشی از مراکز توانبخشی بهزیستی به بخش خصوصی واگذار شده است که این مرکز نیز این‌گونه بود. یکی از مزیت‌های این مرکز نسبت به سایر مراکز توانبخشی این است که خدمات توانبخشی در کنار خدمات پزشکی با حضور متخصصین در بخش‌های مختلف ارائه می‌شود که این فقدانی بود که در کشور وجود داشت و ما توانستیم در این مرکز با ارائه خدمات تخصصی پزشکی و توانبخشی، آن را رفع کنیم که می‌تواند الگوی سازنده‌ای برای سایر مراکز باشد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی با تأکید بر اینکه مرکز جامع خدمات کودکان اوتیسم امروز در این مرکز توانبخشی افتتاح می‌شود، گفت: در حال حاضر ۷۰ مرکز ویژه کودکان اوتیسم در کشور فعال است که این مرکز از ویژگی خاصی برخوردار است، چرا که همزمان با دریافت خدمات تخصصی به کودکان اوتیسم، خانواده‌های آنها نیز می‌توانند از سایر برنامه‌های ویژه مرکز استفاده کنند.

نحوی‌نژاد گفت: قصد داریم در آینده‌ای نزدیک، بخشی نیز برای سالمندان آلزایمری و معلولان جسمی حرکتی، فلج مغزی و بخش اِم‌اِس را راه‌اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه این مرکز به صورت هیئت امنایی اداره می‌شود، افزود: در کنار این موضوع، بهزیستی نیز از مرکز آرمان شایان خرید خدمت می‌کند و تعدادی معلول و ناتوان را برای دریافت خدمات به این مرکز معرفی می‌کنیم و در قبال دریافت خدمات آنها، سازمان بهزیستی هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی به چالشی که این مرکز دارد اشاره کرد و گفت: مراکز جامع توانبخشی باید مجوز خود را از وزارت بهداشت بگیرند و شرایط ویژه‌ای داشته باشند که برای دریافت این مجوز امیدواریم وزارت بهداشت همکاری‌های لازم را داشته باشد و برای رفع این مشکل، نماینده‌ وزارت بهداشت امروز در مراسم افتتاحیه حضور پیدا خواهد کرد.

نحوی‌نژاد به وجود ۷۰۰۰ کودک دچار اختلال اوتیسم در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس آمارهای جهانی از هر ۶۵ کودک، یک نفر طیف اوتیسم را داراست و سالی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار کودک اوتیسم بر اساس این آمار باید متولد شوند اما چون مشکل بسیاری از کودکان حاد نیست، تحت حمایت قرار نمی‌گیرند.

وی گفت: در حال حاضر از ۷۰۰۰ مورد کودک دچار اختلال اوتیسم، ۳۰۰۰ نفر در مدارس استثنایی مشغول تحصیل هستند که بهزیستی خدمات حمایتی از آنها انجام می‌دهد و ۳۰۰۰ کودک نیز در مراکز بهزیستی آموزش می‌بینند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی به طرح غربالگری اوتیسم اشاره کرد و گفت: سال گذشته این طرح در کشور اجرایی شد و با تشخیص به موقع، توانستیم برخی از این کودکان را شناسایی کنیم.

نحوی‌نژاد با تأکید بر اینکه با تست جدید می‌توانیم نوزادان زیر ۶ ماه را که دچار اوتیسم هستند، شناسایی کنیم گفت: سؤالاتی در سایت بهزیستی مطرح شده که خانواده‌ها می‌توانند با پاسخ به آنها، از ابتلای کودکشان به اوتیسم آگاهی پیدا کنند.

وی ادامه داد: نتایج غربالگری اوتیسم مشخص کرد ۱۰ درصد از افرادی که تحت آزمایش قرار گرفتند، دارای اوتیسم بودند و از وزارت بهداشت درخواست می‌کنیم که در این راه همکاری‌های لازم را با ما داشته باشند، چرا که در بدو تولد در بیمارستان‌ها می‌توان اوتیسم را تشخیص داد.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی افزود: مرکز آرمان شایان که ویژه کودکان اوتیسم است، امروز افتتاح می‌شود و خانواده‌ها می‌توانند کودکان خود را برای دریافت خدمات و آموزش به این مرکز بیاورند و افراد تحت پوشش بهزیستی یارانه‌شان به مرکز پرداخت می‌شود.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *