شناسه خبر: 14216 منتشر شده در مورخ: 1397/6/21 ساعت: 08:49 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 21 شهریور 1397

روزنامه چهارشنبه 21 شهریور 1397

مددجویان بهزیستی اقلام کمک معیشتی را دریافت میکنند - رهبری برای FATF به مجلس و دولت اختیار دادند - بهزیستی شناگری است با دست و پای بسته - اقلام دارویی نسخه ایرانی بیش از متوسط جهانی - آمارهایی از کاروان پارا المپیک ایران در جاکارتا - سناریوی هولناک داماد جنایتکار برای زوج جوان - سناریوی هولناک داماد جنایتکار برای زوج جوان

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 21 شهریور 1397

2 محرم 1440

12 سپتامبر 2018

سال بیست و دوم شماره 5949

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

مددجویان بهزیستی اقلام کمک معیشتی را دریافت میکنند 3

رهبری برای FATF به مجلس و دولت اختیار دادند 6

بهزیستی شناگری است با دست و پای بسته 8

اقلام دارویی نسخه ایرانی بیش از متوسط جهانی 13

آمارهایی از کاروان پارا المپیک ایران در جاکارتا 15

سناریوی هولناک داماد جنایتکار برای زوج جوان 17

سناریوی هولناک داماد جنایتکار برای زوج جوان

اطلاعرسانی

 

 

...........شعر باران

* گلهای اهل بیت به گلزار میرسند، موعودیان به موعد دیدار میرسند؛ اینجا زمان وصل چه نزدیک حس شود، دلدادگان  وصل به دلدار میرسند؛ این حاجیان که نیمه شب از کعبه آمدند، آخر همه به کوچه و بازار میرسند؛ این کاروان به قافله سالاریِ حسین، دارند با امیر و علمدار میرسند؛ ناگاه با برادر خود گفت خواهری، این نخلها به دیده من تار میرسند؛ این باغهای کوفه چرا نیزه داده اند، این میوه ها چه زود سرِ بار میرسند؛ یک دختر جلیله به بابا خطاب کرد، این نامه ها که از در و دیوار میرسند؛ آن هیجده هزار نفر که نوشته اند، آقا بیا، کجا به تو ای یار میرسند؛ یک مادری به نغمه لالایی اش سرود، حتماً به داد کودک گهوار میرسند؛ ناگه سه ساله بر سرِ دوش عمو گریست، این خارها به پای من انگار میرسند؛ حالا حسین یک یکشان را جواب داد، اینجا به هم حقایق و اسرار میرسند؛ اینجا زمین قاضریه، دشت کربلاست، جایی که تیرهای هدفدار میرسند. (ژولیده)

........ویژه

* مددجویان بهزیستی اقلام کمک معیشتی را دریافت میکنند: در حاشیه نشست پویش لبخند مهر پهبد، پورشبانان، جانشین رئیس سازمان بهزیستی کل کشور در جمع خبرنگاران در مورد ارائه اقلام رفاهی برای مددجویان این سازمان خبر داد و گفت: یکی از دغدغه های دولت یازدهم و دوازدهم، بحث رفاه اجتماعی است که در این زمینه گامهای بسیار ارزشمندی برداشته است. با توجه به شرایط خاص اقتصادی که در کشور ایجاد شده است، دولت نشستهای متعددی برای ایجاد راه حلی برای معضل فعلی کشور برگزار کرده است و سازمان برنامه و بودجه اعتبارات خوبی برای این امر در نظر گرفته است. وی ادامه داد: وزارت رفاه برای بسته های حمایتی تدابیر خاصی اندیشیده است و فراخوانی را برای دستگاههای تابع، از جمله سازمان بهزیستی ارسال کرده است. پورشبانان با اشاره به معرفی کل مددجویان بهزیستی برای دریافت این اقلام اظهار داشت: بهزیستی با توجه به نیاز جامعه هدفش پیشبینیهایی کرده و به معاونت رفاه اجتماعی وزارتخانه ارسال کرده است. این مقام مسئول با توجه به اینکه هنوز ارزش ریالی این اقلام مشخص نشده است، گفت: هنوز معلوم نیست چه اقلامی با چه قیمتی در اختیار افراد قرار میگیرد، اما به محض روشن شدن آن از طریق رسانه ها اطلاعات جامعتری به مردم خواهیم داد. وی افزود: این احتمال وجود دارد که بخشی از این اقلام به صورت کالاهای خوراکی و مابقی به صورت نقدی در اختیار مددجویان قرار گیرد. اینکه کدام دهک جامعه، چه اقلام را دریافت کند، هنوز مشخص نیست. جانشین رئیس سازمان بهزیستی کل کشور ادامه داد: فارغ از بخش معیشت، اقلامی همانند وسایل کمک توانبخشی و بهداشتی را برای جامعه هدفمان درخواست دادیم. با توجه به شرایط اقتصادی باید پشتیبانی در قالب سبد حمایتی یا به صورت نقدی برای افراد در نظر گرفته شود که این امر با نظر مثبت وزارتخانه در دولت مطرح شده است. امیدواریم علاوه بر سبد حمایتی که برای مددجویان سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است این بخش را هم که شامل کمک نقدی است، برای تهیه وسایل بهداشتی مورد نیاز افراد محقق شود. سازمان بهزیستی به علت رشد قیمتی که در این برهه از زمان ایجاد شد با مشکلات کمبود وسایل بهداشتی رو به رو شدکه با اقدام به موقع در حال حاضر وسایل مورد نیاز مددجویانمان را تأمین کردیم، اما میخواهیم نیازشان را به گونه ای تأمین کنیم که در طول سال با مشکل مواجه نشوند. در حال حاضر کمک هزینه ای که سازمان برای خرید لوازم بهداشتی به مددجویان پرداخت میکند، افزایش نیافته است. امیدواریم سبد حمایتی که بهزیستی به وزارتخانه پیشنهاد کرده است، به واسطه پشتوانه مالی که از سایر منابع تأمین میشود،این تغییر قیمتها جبران گردد تا بتوانیم وسایل مورد نیاز مددجویان را تأمین کنیم. وی در پایان گفت: این منابع یا به صورت مستقیم در اختیار مددجو قرار میگیرد یا به صورت یارانه به تولید کننده ارائه میشود یا اینکه از طریق بهزیستی این اقلام تهیه و به دست افراد مشمول میرسد.

............سیاسی

* رهبری برای FATF به مجلس و دولت اختیار دادند.  فلاحتپیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: بعد از چند بار رد و بدل شدن نامه با دفتر مقام معظم رهبری درباره FATF، نهایتاً ایشان اعلام کردند که خود دولت و مجلس تصمیم بگیرند؛ یعنی این اختیار را به مجلس و دولت دادند. اینکه برخی نماینده ها و بعضی افراد میخواهند دوباره موضوع را به زمین دفتر مقام معظم رهبری بیندازند، ظلم به خود رهبری است.

* معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در شرایط دشوار و خطیری هستیم، گفت: مدیران کم انگیزه یا بی انگیزه که اهل نق زدن هستند، افراد این شرایط خطیر نیستند.

* سید محمدعلی ابطحی در کانال شخصی خود نوشت: در سخت ترین شرایط اقتصادی و در اوج بحران بیکاری و کارزار بی امان رسانه ای، دولت نه وزیر اقتصاد دارد و نه وزیر کار و نه سخنگو و نه کسی به فکر جایگزین آنهاست. فقط جهت اطلاع عرض کردم. مسئولان هر چه ندارند، صبر و حوصله خوبی دارند. کلاً معتقدند عجله کار شیطان است و بس.

* علی احسان ظفری، رئیس هیأت مدیره اتحادیه لبنی: با افزایش قیمت لبنیات در ماههای اخیر مصرف سرانه این محصول به شدت کاهش یافته؛ تا جایی که لبنیات در حال خارج شدن از سبد مصرف خانوارهاست. ادامه روند کاهش مصرف لبنیات خانوار نگران کننده است و میتواند زمینه ساز بروز بیماریهای متعدد میان مردم و همچنین تعطیلی کارخانه ها و خروج صنعت لبنیات از چرخه تولید کشور شود.

* از میان یک هزار و ٢٠٠ شهر کشور، تنها ٥ زن سکان اداره شهرها را در اختیار دارند. یک زن در خوزستان شهردار شده و ٢ زن در استان سیستان و بلوچستان. ٢ زن نیز در تهران شهردار منطقه هستند. شهردار اسپکه (یکی از شهرهای جنوب استان سیستان و بلوچستان) شهردار چگردک (از توابع دلگان در سیستان و بلوچستان) شهردار منطقه ٧ شهر تهران، شهردار منطقه ١٠ شهر تهران.

 

...........گزارش ویژه

* بهزیستی شناگری است با دست و پای بسته: طی روزهای گذشته صحبتهای علیرضا آتشک، مدیر مؤسسه رعد الغدیر و فریدون یونسی، سرپرست کارگاه تولیدی پوشاک را که هر کدام در بحث اشتغالزایی برای معلولان مشکلات بسیاری پشت سر نهادند، درج کردیم. امروز بخش سوم و جوابهای دبیر اشتغال مددجویان سازمان بهزیستی به این مشکلات را میخوانید: بعد از بیان مشکلات و دغدغه های کارآفرینان، مهناز کاشی، دبیر اشتغال مددجویان سازمان بهزیستی کل کشور با حضور در این جمع و شنیدن مشکلات مطرح شده، از میزان بار اضافه بر دوش بهزیستی میگوید: «سازمان بهزیستی مجموعه وظایفی را بر عهده دارد. بعضی از این وظایف را به اجبار و برخی را به اختیار بر دوش میکشد؛ به همین خاطر مجموعه فعالیتهای این سازمان بسیار گسترده است. آیا میدانید  ورودیهای سازمان بهزیستی کنترل میشوند یا نه؟ به نظر شما آیا فقط بهزیستی متولی کاهش معلولیت است؟ سازمان بهزیستی قسمت کوچکی از دولت است که فرآیندهای مشترک زیادی در آن انجام میشود که اگر مابقی نهادها، مؤسسات و دستگاهها به وظایفشان درست عمل نکنند، سر ریز آن در بهزیستی خواهد بود. به علاوه، تمام گلایه ها هم بر سر این سازمان خالی میشود.
ورودیهای بهزیستی قابل کنترل نیست. با هر حادثه، سانحه و بلایای طبیعی که رخ میدهد، ورودیهای سازمان بیشتر و بیشتر میشود. آیا در قبال همه این اتفاقات فقط سازمان بهزیستی مسئول است و دیگر نهادها هیچ وظیفه ای ندارند؟ به عنوان مثال جرائم رانندگی که به حادثه و جرح منجر میشوند، جریمه هایش در حساب راهنمایی و رانندگی واریز میشوند و بابت معلولیتی که درحادثه رانندگی رخ میدهد، فرزندی که یتیم میشود و زنانی که بی سرپرست میشوند، راهنمایی و رانندگی چه کاری انجام میدهد؟ آیا درصدی از هزینه های دریافتی بابت تخلفات حادثه ساز را به بهزیستی پرداخت میکند؟» چرا معلولان از دریافت این خدمات راضی نیستند؟ «علت اصلی این نارضایتیها نبود منابع کافی در دست متولی اصلی است که باید با مدیریت واحد در کشور هزینه شود. علت این خدمات ناقص هم جزیره ای عمل کردن نهادهاست. سؤالهای متعددی وجود دارد؛ به طور مثال آیا با پرداخت مستمری مشکلات یک خانواده حل خواهد شد؟ جواب این سؤال نیاز به ریشه یابی مشکلات دارد. مشکلات باید شناسایی و اولویت بندی شوند، همچنین منابع متناسب با مشکلات در اختیار متولی قرار گیرد. اول باید موانع پیش روی این سازمان را واکاوی کنید تا بدانید در چه قسمتهایی سازمان بهزیستی محصور شده است و انتظارات جامعه از سازمان بهزیستی چیست؟ باید بررسی شود آیا توقعاتی که از این سازمان وجود دارد، به درستی انجام میشود؟ اگر بخواهم واضحتر بیان کنم، سازمان بهزیستی را با دست و پای بسته در آب انداختند و میگویند شنا کن.» آیا سامانه ای برای ثبت اطلاعات مددجویان وجود دارد تا مشخص شود چند نفر تسهیلات دریافت کردند؟ «بله! برای توزیع عادلانه منابع، بانکی از اطلاعات مددجویان تشکیل دادیم تا بدانیم چه افرادی از سهم بیمه کارفرما در کل کشور استفاده میکنند. با توجه به اطلاعاتی که داریم، منابع را در سطح کشور تقسیم میکنیم. بانک اطلاعاتی بهزیستی تعداد افراد جویای کار را هم در خود جای داده است که برای سال 97 چیزی حدود 328 هزار نفر واجد شرایط اشتغال ثبت شده اند. این بانک اطلاعاتی قابل کنترل است و اگر مددجو از هر طریقی همچون سهم بیمه کارفرما، وام خود اشتغالی یا جبران عدم کارآیی، واگذاری مراکز بر اساس ماده 28 و 26 و استخدام سه درصد مشغول کار شد، در بانک اطلاعاتی با کد معلولیت، کد ملی، شماره تماس و محل کار در این سامانه ثبت خواهد شد. در برنامه ششم توسعه 268 هزار نفر جویای کار پیشبینی شده است که باید سالانه 20 درصد از این آمار را تحت پوشش قرار دهیم و برایشان تسهیلگری شغلی ایجاد کنیم. از این پوشش 20 درصدی به طور متوسط 55 درصد را معلولان تشکیل میدهند. باز به طور متوسط طبق تعهدات بهزیستی، باید هر سال 53 هزار نفر را پوشش دهیم که با توجه به اعتبارات ما در این بخش کار دشواری است.» آیا بهزیستی اعتباراتی را که برای این حوزه تخصیص مییابد، دریافت میکند؟ «سال 95 اعتبار بهزیستی در حوزه اشتغال 300 میلیارد تومان بود که حدود 257 میلیارد تومان آن را از بانکها دریافت کردیم. سال 96 این اعتبار 900 میلیارد تومان بود که از این مبلغ 525 میلیارد تومان در اختیار سازمان قرار گرفت. این پرداختها برای تسهیلات خود اشتغالی و کارفرمایی است. تسهیلات خود اشتغالی سازمان برای هر مددجو 20 میلیون تومان است و در بخش روستایی قابلیت پرداخت تا 50 میلیون تومان هم وجود دارد. این کمبود منابع مالی سبب شده بهزیستی پیش کارآفرینان، کارفرمایان و مددجویانش بد قول جلوه کند. در دستور العملهای داخلی سازمان هم این قید آمده است که در صورت تأمین اعتبار، این پرداخت صورت گیرد.» ادامه دارد (جعفری)

 

............بهداشت و سلامت

* اقلام دارویی نسخه ایرانی بیش از متوسط جهانی: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، میانگین اقلام دارویی در هر نسخه باید کمتر از دو قلم باشد. دکتر حریرچی افزود: در کشورهای اروپایی ۲۵ تا ۷۰ درصد مراجعین به مطب پزشکان عمومی و خانواده بدون تجویز نسخه دارویی، قابلیت بهبود دارد که متأسفانه در کشور ما مردم و حتی پزشکان تمایل به دریافت و نوشتن نسخه دارویی دارند. در کشورهایی که رابطه مستقیم مالی بین بیمار و پزشک وجود دارد و نظام پرداخت، دریافت دستمزد به ازای هر بیمار است، تعداد اقلام دارویی تجویزی زیاد است. قائم مقام وزیر بهداشت افزود: میزان مصرف آنتی بیوتیک و کورتون خصوصاً تزریقی در ایران به وضوح از سایر کشورها بیشتر است. به عنوان مثال ۶.۵ میلیون ایرانی از ابتلای خود به فشار خون بالا بیخبرند. نیمی از جمعیت ایران با رسیدن به ۵۵ سالگی مبتلا به فشار خون بالا میشوند و ۳۵ تا ۵۴ درصد این افراد به دلیل عدم مراجعه یا تشخیص از بیماری خود اطلاعی ندارند و در نتیجه دارویی دریافت نمیکنند. معاون اول وزیر ادامه داد: برخی برای دیده شدن، خبرهایی مبتنی بر وضعیت نابسامان حوزه بهداشت و سلامت منتشر میکنند. برای مثال، زمانی که اجازه ورود داروهای خارجی به کشور داده نمیشود، قاعدتاً وارد کننده نمیتواند در این باره مصاحبه کند و انجمنهای حمایت از آن بیماری صحبت میکنند. اغلب مصرف مکمل در ایران غیر ضروری است. وی افزود: به غیر از تجویز ویتامین D برای افراد بالغ و برخی سنین خاص یا تجویز برخی مکملها برای بیماریهای خاص، بیش از ۹۰ درصد مردم احتیاج به مصرف مکمل ندارند. ما در کشور مکملهای آمریکایی را ممنوع کردیم، اما میبینیم که چنین اقدامی موضوع بحث کشور میشود و میگویند چرا ممنوع کردید و حتی تقلبی آنها هم وارد بازار میشود.

 

 

 

.........ورزشی

* آمارهایی از کاروان پارا المپیک ایران در جاکارتا: کاروان پارا المپیک کشورمان آخرین مراحل آماده سازی خود را برای حضور در بازیهای پارا آسیایی جاکارتا سپری میکند. این مسابقات از ۱۴ مهر ماه در اندونزی آغاز میشود که کاروان کشورمان با ۱۳ تیم به این مسابقات اعزام خواهد شد. ورزشکاران جانباز و معلول کشورمان در دوره قبلی این مسابقات، در ۱۶ رشته شرکت کرده بودند که پس از چین، کره جنوبی و ژاپن در جایگاه چهارم جدول قرار گرفتند. کاروان ایران با ۲۱۰ ورزشکار زن و مرد و ۸۰ مربی در این رقابتها حضور مییابد. اولویت ما در این دوره، تکرار عنوان چهارمی دوره های قبل و نیم نگاهی به رده سوم است. ایران در رشته های دو و میدانی، تیر اندازی، تیر و کمان، تنیس روی میز، بوچیا، شطرنج، گلبال، والیبال نشسته و بسکتبال با ویلچر با تیمهایی متشکل از ورزشکاران زن و مرد در این مسابقات حضور پیدا میکند و در چهار رشته وزنه برداری، دوچرخه سواری، شنا و جودو تنها با تیم مردان در مسابقات شرکت خواهد کرد. بیشترین تعداد نفرات اعزامی، به رشته دو و میدانی اختصاص دارد که به طور کلی، ۱۰۵ نفر اعضای این تیم را تشکیل میدهند. ۶۰ ورزشکار مرد به همراه ۲۳ ورزشکار زن، جمع ۸3 نفری این رشته را تشکیل میدهند و ۲۲ مربی این ۸۳ ورزشکار را همراهی میکنند. گمانه زنیها برای کسب مدالهای رنگارنگ در این مسابقات حکایت از سهمیه بالای ورزشکاران ما در مواد مختلف رشته دو و میدانی دارد. از ۱۳ رشته اعزامی، ۱۲ رشته با هدف کسب مدال به این مسابقات اعزام شده و تنها در رشته بوچیا با هدف حمایت از ورزشکاران این رشته ۶ ورزشکار زن و مرد عازم جاکارتا میشوند. جمع کل کاروان اعزامی به جاکارتا شامل ورزشکاران زن و مرد و مربیان آنها، ۲۹۰ نفر شامل ۱۳۷ ورزشکار مرد، ۷۳ ورزشکار زن، ۵۶ مربی برای آقایان و ۲۴ مربی برای بانوان است. کاروان اعزامی کشورمان روز دهم مهر ماه تهران را به مقصد جاکارتا ترک خواهد کرد.

.............حوادث

* سناریوی هولناک داماد جنایتکار برای زوج جوان: راز اجساد رها شده یک زوج جوان در کوههای ساوجبلاغ با اعترافهای داماد جنایتکار خانواده فاش شد. روز یکشنبه 11 شهریور مرکز پیام پلیس آگاهی در جریان کشف اجساد یک زن و شوهر در حوزه استحفاظی شهرستان ساوجبلاغ قرار گرفته و با توجه به اهمیت موضوع، بلافاصله اکیپی متشکل از عوامل اداره مبارزه با جرائم جنایی استان البرز به محل کشف اجساد واقع در ساوجبلاغ، بخش چندار، نرسیده به روستای سیباندره اعزام شدند. در بررسیهای اولیه مشخص شد دو نفر به اسامی یوسف 27 ساله و حدیثه 21 ساله دانشجو که زن و شوهر بودند، با ضربات متعدد چاقو به قتل رسیده اند. اجساد هر کدام به فاصله 3 کیلومتر از همدیگر افتاده بود. خودرو وانت پیکان متعلق به آنان نیز حدود 5 کیلومتر پایینتر از اجساد رها شده بود؛ بنا بر این موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت. خانواده مقتولان شناسایی و به پلیس آگاهی دعوت شدند، اما آنها به کسی ظنین نبودند. تا اینکه مشخص شد روز حادثه آخرین بار فردی به نام حمیدرضا 43 ساله که داماد خانواده یوسف -مقتول- بود، با وی تماس گرفته است. بلافاصله وی احضار، اما مدعی شد روز حادثه این زوج را ندیده است. این در حالی بود که کارآگاهان دریافتند وی در روز حادثه دو بار به محل کشف اجساد تردد داشته است. بنا بر این، با توجه به اظهارات ضد و نقیض وی، دستور بازداشتش صادر شد. متهم در ابتدا منکر هر گونه قتل بود، اما در برابر بازجویی فنی کارآگاهان و مدارک و مستندات جمعآوری شده، ناچار لب به اعتراف گشوده و ضمن اعتراف به قتل عمدی حدیثه و یوسف گفت: حدیثه در زندگی خصوصی ما بسیار دخالت میکرد و باعث اختلافات بسیار جدی بین من و همسرم شده بود. به همین خاطر تصمیم گرفتم از او انتقام بگیرم. صبح اول وقت با تلفن همراه همسرم یک پیام به حدیثه دادم و گفتم که ساعت 10 بیا بریم خرید. قبل از ساعت 10 صبح همسرم را به منزل پدرش فرستادم، دقایقی بعد یوسف همسرش را جلوی خانه ما پیاده کرد و رفت. وقتی حدیثه وارد خانه شد، با او درگیر شده و گردنش را آنقدر فشار دادم که بیهوش شد، سپس او را داخل صندوق عقب خودرو انداخته و به ساوجبلاغ (محل کشف جسد) منتقل کردم. در آنجا با ضربات متعدد چاقویی که از آشپزخانه  برداشته بودم، او را به قتل رساندم. با توجه به اینکه صبح یوسف همسرش را جلوی خانه ما پیاده کرده بود و این احتمال وجود داشت که با پیگیریهای او قضیه لو برود، تصمیم به قتل یوسف گرفتم. چند کیلومتر پایینتر از جسد با موبایلم به یوسف زنگ زدم و گفتم ماشینم خراب شده و برای کمک بیاید. وقتی یوسف آمد، در یک فرصت مناسب از پشت با ضربات چاقو به او حمله ور شدم و پس از افتادن یوسف با سنگ نیز چندین ضربه به سر او کوبیدم و رفتم.

* گلواژه: امید دارویی است که شفا نمیدهد، اما درد را قابل تحمل میکند. مارس آشار

 

 

 

............اطلاعرسانی

 * ایران سپید از کلیه شهروندان نابینا در سطح شهر تهران و کرج که از مترو به عنوان وسیله رفت و آمد استفاده میکنند، دعوت میکند تا مشکلات و معضلاتی را که در استفاده از این وسیله عمومی با آنها مواجهند، با روزنامه در میان بگذارند تا در گفتگویی که به زودی با مسئولین شرکت بهره برداری مترو انجام میشود، مطرح گردد. ضمناً این موضوع شامل شهرهای غیر از تهران نیز میشود. تلفن تماس: 84711371 خانم طیوری

* یک ماه کتاب بفروش، یک سال حقوق دریافت کن، 09334575499-66757611 محمدبیگی

* بخش نابینایان کتابخانه حضرت فاطمه (س) آماده ارائه خدمات ذیل به نابینایان سراسر کشور است: 1- ارائه کتب صوتی و بریل 2- آموزش خط بریل 3- ضبط کتب و جزوات کم حجم 4- پرینت بریل

تلفن تماس: 02144710906

شنبه تا چهارشنبه 8 الی 30/13

 

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *