شناسه خبر: 14244 منتشر شده در مورخ: 1397/6/24 ساعت: 09:15 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 24 شهریور 1397

روزنامه شنبه 24 شهریور 1397

اعمال ماه محرم - حمایتها باید برابرساز فرصتها باشند - بهزیستی شناگری است با دست و پای بسته (بخش پایانی) - پنهان نوشته های یک عاشق قرمطی - نگاهی به تغییرات در NVDA 2018.3 10 - جدول/ جملاتی از بزرگان تاریخ درباره عظمت امام حسین (ع)

روزنامه «ایران سپید»

شنبه 24 شهریور 1397

5 محرم 1440

15 سپتامبر 2018

سال بیست و دوم شماره 5951

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

اعمال ماه محرم 2

حمایتها باید برابرساز فرصتها باشند 4

بهزیستی شناگری است با دست و پای بسته (بخش پایانی) 6

پنهان نوشته های یک عاشق قرمطی 9

نگاهی به تغییرات در NVDA 2018.3 10

جدول/ جملاتی از بزرگان تاریخ درباره عظمت امام حسین (ع) 13

 

 

 

...........شعر باران

* اعمال ماه محرم: این ماه، یادآور دلاورمردیهای یاران باوفای اباعبد ا... الحسین (ع)، فداکاریهای حضرت زینب کبری (س)، حضرت امام سجاد (ع) و همه اسرای کاروان امام حسین (ع)، است. این ماه، یادآور خطبه ها و شعارهای آگاهی بخش سالار شهیدان، نطق آتشین حضرت زینب (س) و خطابه غرای زین العابدین (ع)، است. اعمال ماه محرم: 1- به هنگام رؤیت هلال محرم، مستحب است تکبیر بگویی و اگر میتوانی دعای مشروحی را که سیّد در «اقبال الاعمال» آورده است، بخوانی. 2- در شب اول محرم، ۱۰۰ رکعت نماز بخوان و در هر رکعت سوره «حمد» و (سوره توحید) را میخوانی و هر دو رکعت را به یک سلام پایان میدهی. در روایتی از رسول خدا (ص) آمده است: "هر کس این نمازها را بخواند و روز اول ماه محرم را روزه بگیرد، مانند کسی است که در طول سال بر انجام خیر مداومت داشته باشد و تا سال آینده از فتنه ها محفوظ خواهد بود و اگر بمیرد، وارد بهشت خواهد شد". 3- مطابق روایت دیگری از رسول خدا (ص) در شب اول محرم دو رکعت نماز میخوانی به این نحو: در رکعت اول سوره «حمد» و سوره «انعام» و در رکعت دوم سوره «حمد» و سوره «یس». علاوه بر این نمازها، مستحب است نماز اول هر ماه نیز خوانده شود. 4- در روز اول محرم روزه گرفتن مستحب است که در روایتی امام رضا (ع) فرموده اند: "هر کس این روز را روزه بگیرد و حاجت خویش را از خداوند بخواهد، خداوند دعایش را به اجابت خواهد رساند. این روز همان روزی بود که حضرت زکریا در آن، از خداوند فرزندی را طلب کرد و خداوند دعایش را به اجابت رساند و یحیی را به وی عنایت فرمود". در این متن از آوردن آیات و دعاها خودداری کردیم؛ به همین جهت افرادی که میخواهند دعاهای این مطلب را بخوانند، به منبع اصلی مطلب، یعنی پایگاه اینترنتی آیت ا... ناصر مکارم شیرازی www.makarem.ir مراجعه نمایند.

 

 

............سخن هفته

* حمایتها باید برابرساز فرصتها باشند: یک پرسش اساسی و رایج در جامعه نابینایان و فراتر از آن جامعه افراد معلول کشور این است که اعضای این جوامع محق دریافت چه حمایتهای هستند؟ آیا چون نابینا و از نظر یکی از حواس عمده انسان ناتوان هستیم، شایسته دریافت هر حمایتی هستیم؟ مثلاً کاهش ساعات کار هفتگی، دریافت حقوقی بیشتر ازدیگران، ندادن مالیات، بازنشستگی زود هنگام اما با مزایای کامل مالی، رایگان بودن ورودمان به مراکز فرهنگی و ورزشی یا استفاده رایگان یا حد اقل نیم بها از کلیه وسایل نقلیه عمومی درون شهری یا برون شهری. آیا هر حمایتی باشد باید شامل حالمان شود. دیر زمانی است که رویکرد برنامه های توسعه اجتماعی در کشورهای توسعه یافته، ایجاد فرصتهای برابر برای تمامی آحاد جامعه است. حمایتهایی که ضمن تضمین رعایت حقوق انسانی همه شهروندان، به آنها فرصت برابر رشد و تعالی و خدمت به جامعه را بدهد. بنا بر این افراد معلول مشمول حمایتهایی میشوند که آنها را از نظر برخورداری از فرصتها با دیگران برابر کنند، نه آنکه آنها با کار کمتر، بیشتر دریافت کنند. در این کشورها مثلاً نابینایان مجاز کار کمتر نیستند، اما اگر در کارشان نیاز به وسایل کمکی ویژه دارند یا حتی دستیار، آن هم با تعریف دقیق سازمانهای حمایتی، این تسهیلات را در اختیارشان قرار میدهند. در این کشورها تلاش میشود امکانات رقابت برابر فراهم شود. شرایط ورود نابینایان به دانشگاهها یکسان با بقیه افراد است، اما پس از ورود امکان دسترسی به منابع آموزشی برایشان فراهم میشود. در بسیاری از این کشورها بر اساس همین رویکرد استفاده نابینا از وسایل نقلیه رایگان نیست، اما برای همراه او رایگان است. بنا بر این فلسفه تخصیص حمایت به نابینایان و افراد معلول بسیار تعیین کننده نگاه جامعه به این افراد است. نمیشود برابری خواست، اما از برخورد برابر جامعه تن زد و گریخت. باید حساس باشیم؛ حمایتهای جامعه ما را از مسئولیتهای اجتماعیمان دور نکند و صرفاً مصرف کننده نباشیم.

............گزارش ویژه

* بهزیستی شناگری است با دست و پای بسته: در روزنامه پنجشنبه نقدهای آقای آتشک به صحبتهای دبیر اشتغال سازمان بهزیستی را خواندید. امروز بخش آخر این میزگرد مفصل را میخوانید: آتشک در مورد کاهش کمکهای مردمی به نهادهای حمایتی میگوید: «بهزیستی معاونتی به نام مشارکتهای مردمی دارد، اما برای جذب این کمکها چه قدر عملکرد شفافی ارائه کرده است تا مردم به بهزیستی اعتماد کنند و برای کمک پا در میدان بگذارند و کمبود بودجه دولت در این نهادها را جبران سازند؟ آیا این کمکها طی سالهای اخیر رشد داشته است؟ کاهش کمکهای مردمی نشان از بی اعتمادی مردم به نهاد حمایتی دارد. سازمان بهزیستی مجموعه بزرگ و بازار مصرفی کاملی است. بارها در حضور مسئولان عنوان کردم این مجموعه عظیم میتواند نیازهای مصرفیش را از درون خود تأمین کند. دستمالهای کاغذی مصرفی، ملحفه هایی که درمراکز نگهداری مورد نیاز است یا قندهایی را که روی میز کارمندان قرار میگیرند، میتوانند از تولیدات مددجویان بهزیستی خریداری کنند. اگر از تولیدات این گروه استفاده شود، مشکل اشتغال خود به خود مرتفع خواهد شد. بیشتر نیازهای سازمان بهزیستی را مددجویانش میتوانند برطرف کنند و نیازی نیست از کارخانه ها و مراکز غیره تهیه شوند.»  فرهنگ سازی وظیفه بهزیستی نیست: کاشی در پاسخ به نقدهای این مدیر NGO از سازمان بهزیستی، میگوید: «بهزیستی بر اساس ماده 26 قانون، بخشی از وظایفش را به مراکز خصوصی واگذار کرده است. این سازمان حدود بیست و شش مجوز صادر میکند که یکی از آنها مجوز خیریه هاست. عملاً با این مجوز بحث مشارکتهای مردمی را تقسیم کرده است. برخلاف نهادهای حمایتی دیگر که یک حساب واحد دارند و همه کمکها در آن حساب جمع میشوند، اما بهزیستی به هر خیریه ای مجوز جذب کمکهای مردمی را داده است. بر اساس اساسنامه های تنظیم شده، خیریه ها موظفند گزارش عملکرد مالی را هر سه ماه یک بار ارائه دهند. اما سؤال اینجاست: چقدر خیریه ها به این فعل عمل میکنند؟ با توجه به زیر مجموعه گسترده سازمان، نظارتها به درستی صورت نمیگیرد؛ چرا که برابر توسعه در بخش خصوصی، ما نیروی انسانی کافی نداریم. وقتی کمکها تقسیم میشوند، قطعاً از حساب اصلی کم خواهد شد و امکان این که کمبودهای منابع را از این بخش جبران کنیم کاهش مییابد. اشتغال نیاز به فرهنگسازی دارد. در ابتدای این میزگرد اشاره شد بین معلولان خودباوری وجود ندارد، اگر این موضوع صد درصد نباشد، غیر ممکن هم نیست؛ چرا که در مواردی به معلولان شغلهایی را معرفی کردیم که حاضر به پذیرش آنها نبودند. چرا که فرهنگ کار در کشور ما بسیار ضعیف است. آیا در بخش فرهنگ کار هم سازمان بهزیستی باید کار کند؟ دستگاههای متولی فرهنگسازی در کشور چه ارگانهایی هستند؟ چه قدر در این زمینه به جامعه اطلاعات میدهند؟ سازمان بهزیستی حلال همه مشکلات نیست.» پایان (جعفری)

 

............چوب الف

* پنهان نوشته های یک عاشق قرمطی: نزار قبانی، ترجمه رضا انصاری راد، نشر چشمه، چاپ اول: 97

جوهره نزار قبانی آمیخته به عشق است و عشق، هستی و شعر نزار را تشکیل میدهد. این عشق اگرچه در نگاه اول در یک طیف نور روشنایی بخش دیده میشود، در باطن طیفهای متفاوتی دارد؛ چون عشق به انسانیت، عشق به وطن و عشق به زیبایی که در عشق به خوب رویان متبلور شده است و این عشق برای درک ظهور و بروز طیفهای گوناگونش همچون تجزیه نور خورشید تابیده به منشور، نیاز به منشور تیزبین شناخت دارد تا طیفهایش هویدا و قابل دیدن شود.

* گلواژه: تعصب در دانش و فلسفه مانند هر تعصب دیگر، نشانه خامی و بیمایگی است و همیشه به زیان حقیقت تمام میشود. ابن سینا - نیکبختترین مردم کسی است که کردار را به سخاوت بیاراید و گفتار به راستی. ابن سینا

 

 

............فناوریهای امیدبخش

* نگاهی به تغییرات در NVDA 2018.3: الگوی انتشار بروز رسانیها در صفحه خوان محبوب این روزهای نابینایان «NVDA»، معمولاً این طور است که سالی چهار بروز رسانی به صورت رسمی و هر یک در پایان یکی از فصول سال منتشر میشود و پیش از انتشار نسخه رسمی هم نسخه های آزمایشی یا نمایشی از این بروز رسانیها بر روی وبسایت NVAccess قرار میگیرد تا آنهایی که علاقمند به کارهایی نظیر تست و آزمون و خطا هستند، این نسخه ها را روی رایانه هایشان نصب کنند و خطاها یا ایرادات احتمالی را به کمپانیِ تولید کننده گزارش دهند. حالا هم با نزدیک شدن به روزهای پایانی تابستان، منتظر انتشار رسمی نسخه ۲۰۱۸.۳ هستیم که اخیراً شکل آزمایشیش در اختیار کاربران قرار گرفته است. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به برخی تغییراتی که در نسخه آتی به NVDA اضافه خواهد شد. اصلیترین تغییراتی که در نسخه آینده شاهدش خواهیم بود، یکی پشتیبانی از تعداد بیشتری از نمایشگرهای بریل است که کاربران به کمک این امکان میتوانند نمایشگرهای بریلشان را بدون نیاز به Driver های مخصوص و دردسرهای معمول به NVDA متصل کنند و دیگری پشتیبانی از یکی از بخشهای معمولاً غیر قابل دسترس برای نابینایان در بسیاری از برنامه ها، یعنی پنل ورود ایموجی است. NVDA در نسخه آینده، پنل ورود ایموجی در ویندوز ۱۰ را که با نام windows 10 imoji input panel شناخته میشود، پشتیبانی کرده است. کاربران برای استفاده از این قابلیت، فقط کافی است در محلی که میخواهند شکلک یا صورتک یا ایموجی را درج کنند –مثلاً ویرایشگر متن، انواع پیامرسانها و غیره- قرار گیرند و بعد، کلیدهای ترکیبی Win + . «ویندوز و نویسه نقطه» را فشار دهند و با کلیدهای جهتنما بر روی فهرست ایموجیها حرکت کنند و ایموجی دلخواهشان را انتخاب کرده و رویش Enter بزنند. به این ترتیب، ایموجی مورد نیاز، به سادگی در محل خواسته شده درج خواهد شد. در نسخه جدید، موتور صوتی پیشفرض NVDA، Espeak NG هم به ویرایش 1.49.3 dev بروز رسانی خواهد شد. طراحان اظهار امیدواری کرده اند در ویرایش جدید، بسیاری از مشکلاتی که کاربران تا به حال با آن مواجه بوده اند، برطرف خواهد شد. کتابخانه لویی یا liflouis هم که وظیفه تبدیل متون به بریل و ورودی صفحه کلید شش نقطه به حروف معمولی را در NVDA به عهده دارد، به نسخه 3.6.0 بروز شده است. گویا اشکالاتی در جدول ورودی و خروجی بریل در زبانهای چک، چینی و عبری وجود داشته که رفع شده و برخی اشکالات ریز و درشت دیگر هم برطرف شده است. کیفیت خروجی بریل NVDA در Microsoft Word هم بهبود پیدا کرده است. همچنان ارتقاء کیفیت پشتیبانی از مرورگرهای مختلف نظیر Chrome, Firefox و Edge هم از دیگر حوزه هایی است که در نسخه های جدید قابل مشاهده است. نسخه جدید تا چند روز آینده از طریق NVAccess.org منتشر خواهد شد.

............کشکول

* جدول ته در پنج: در این جدول 17 گروه داریم که هر گروه از دو سؤال تشکیل شده است. پاسخ سؤالات در هر گروه پنج حرف دارند که حرف انتهایی پاسخ اول، حرف انتهایی پاسخ دوم را تشکیل میدهد که این حروف در انتها رمز جدول که ضرب المثل ایرانی است تشکیل میدهند. سؤالات: گروه اول: (زنگ کلیسا-میوه جام) گروه دوم: (لاشه-مرمت کردن) گروه سوم: (موجود ترسناک-در آن سو) گروه چهارم: (بدون سقف-ماده غشای سلول گیاهان) گروه پنجم: (نامه نویس-درس خواندن) گروه ششم: (سازش-خباز) گروه هفتم: (فرشتگان-آشیانه مرغ) گروه هشتم: (قلندر-تبدیل گاز به ماده جامد) گروه نهم: (مستمری-باشرم و باحیا) گروه دهم: (اهل ساری-خنده دار) گروه یازدهم: (بیان کردن-صاحب اختیار) گروه دوازدهم: (دالان باریک-تفتیش کننده) گروه سیزدهم: (از درختان جنگلی-برادران) گروه چهاردهم: (دندانهای تیز جلو-سوغات قزوین) گروه پانزدهم: (پرنده نقاشی-کاوش) گروه شانزدهم: (شجاع-نیکان) گروه هفدهم: (بی شمار-کوهکن عاشق). رمز جدول هفته گذشته: طوبا و معنای شب-از کاروان رفته. شما تا چهارشنبه هفته جاری فرصت دارید رمز جدول را با شماره پیامک 3000465040 به ما اعلام کنید.

* مشهورترین حیوانات آسیا کدامند؟ ببر بنگال: بیشترین جمعیت ببرهای بنگال در هندوستان زندگی میکنند. وزن یک ببر بنگال نر در حدود ۲۲۵ کیلوگرم و وزن گونه ماده آن ۱۴۰ کیلوگرم است. نسل این جاندار به دلیل از بین رفتن سکونتگاهش، در معرض خطر است و در حال حاضر تنها ۲۵۰۰ قلاده ببر بنگال در جهان باقی مانده است. – شتر دو کوهانه: این حیوان وحشی در صحراهای جنوب مغولستان، شمال غرب چین و قزاقستان زندگی می کند. وزن این شتر ۶۰۰ الی هزار کیلوگرم است. عمده خطراتی که جان این موجودات را تهدید میکند، شکار برای مصرف گوشت، تخریب سکونتگاه و از بین رفتن منابع آبی به دلیل خشکسالی است. - ماکاک ژاپنی: ماکاک یا میمون برفی در ژاپن زندگی میکند. طول سر و بدن این جاندار بین ۴۷ الی ۶۰ سانتیمتر و طول دمش بین ۷ تا ۱۲ سانتیمتر است. خز بدن این جانور بسیار ضخیم و به رنگ قهوه ای و خاکستری است. ماکاک ژاپنی موجودی همه چیزخوار است. - خرس پاندا: پاندا بومی بخشهای مرکزی و جنوبی چین است. وزن این موجود به هنگام بلوغ کامل تا ۱۵۰ کیلوگرم نیز میرسد. برگ درخت بامبو و ریشه درختان، غذای اصلی پانداهاست. نسل این حیوان به دلیل تخریب زیستگاهش در معرض خطر قرار دارد. - چشم گرد تنبل: چشم گرد تنبل یا اسلولوریس در جنوب آسیا، غرب اندونزی، بخشهایی از هند، میانمار، تایلند، ویتنام، لائوس و کامبوج یافت میشود. سر و چشمهای این جانور گرد و شبیه به چشمان جغد بوده و گوشهایش نیز پوشیده از خز است. نسل این جاندار شدیداً در معرض خطر انقراض قرار دارد. - تاپیر مالایی: تاپیر مالایی یک نوع پستاندار بومی جنوب تایلند، جنوب میانمار، شبه جزیره بالی و بخشهای مرکزی و جنوبی سوماترا در اندونزی است. این جانور شبیه به خوک و مورچه خوار است. امروزه تقریباً ۱۵۰۰ الی ٢ هزار تاپیر مالایی در جهان زندگی میکنند.

* جملاتی از بزرگان تاریخ درباره عظمت امام حسین (ع):

جرج جرداق (دانشمند و ادیب مسیحی) وقتی یزید، مردم را تشویق به قتل امام حسین (ع) و مأمور به خونریزی میکرد، آنها میگفتند: چه مبلغی به ما میدهی؟ اما انصار حسین (ع) به او گفتند: ما با تو هستیم و اگر هفتاد بار کشته شویم، باز میخواهیم در رکابت جنگ کنیم و کشته شویم. - آنتون بارا (اندیشمند مسیحی) اگر حسین از آنِ ما بود، در هر سرزمینی برای او بیرقی بر می افراشتیم و در هر روستایی برای او منبری برپا میکردیم و مردم را با نام حسین به مسیحیت فرا میخواندیم. - املاس توندون (رئیس سابق کنگره ملی هندوستان) این فداکاریهای عالی از قبیل شهادت امام حسین (ع)، سطح فکر آدمی را ارتقا بخشیده و شایسته است خاطره آن همیشه باقی بماند و یادآوری شود. - فردریک جِمس: (درس امام حسین و هر قهرمان شهید دیگری این است که در دنیا، اصول ابدی عدالت و ترحم و محبت وجود دارد که تغییر ناپذیرند و همچنین می رساند که هر گاه کسی برای این صفات مقاومت کند و در راه آن پافشاری کند، آن اصول همیشه در دنیا باقی و پایدار خواهد ماند)

* چرا باید زندگی شخصیتان را شخصی نگه دارید؟ فرهنگ شبکه های اجتماعی شما را مجبور میکند همه چیزتان را به اشتراک بگذارید؛ تمامِ احساساتتان، افکارتان، اتفاقات زندگیتان... اینجا برایتان میگوییم که چرا لازم است زندگی شخصیتان را کاملاً شخصی نگه دارید. ۱. خودتان راه غیبت کردن را باز میکنید. اگر از این شکایت دارید که همه همیشه در زندگیتان دخالت میکنند و سر بقیه در زندگی خصوصی شماست، دست از به اشتراک گذاشتن زندگی خصوصیتان در شبکه های اجتماعی بردارید. اگر این کار را بکنید، خودتان راه غیبت کردن و دامن زدن به شایعات را باز خواهید کرد. ۲. مشکلاتتان را حادتر میکند. حتی مشکلی کوچک ممکن است به مشکلی بزرگ تبدیل شود و همه تقصیر خودتان است. توقع داشتید جار زدن اتفاقات زندگیتان برای دیگران چه نتیجه ای داشته باشد؟ هرچه آدمهای بیشتری را وارد مشکلاتتان کنید، مشکلاتتان بزرگتر خواهند شد و تا وقتی هم این کار را کنار نگذارید، این روند ادامه خواهد داشت. ۳. به حرف دیگران اهمیت خواهید داد. بله، بقیه قضاوتتان خواهند کرد. این ذات انسان است. هر چقدر هم که به خودتان (یا حتی بقیه) اطمینان دهید که نظر دیگران برایتان مهم نیست، وقتی زندگی شخصیتان در معرض تماشای عموم است، بالاخره نمیتوانید بی تفاوت بمانید. ۴. هیچ وقت فراموش نخواهید کرد. اگر جزئیات ریز شکست عشقیتان را با هم در میان بگذارید، تا زمانی که بقیه فراموش نکرده اند، خودتان هم نمیتوانید آن را فراموش کنید. هر بار که یکی از آشنایان را ببینید میخواهد در مورد اتفاقات شخصی زندگیتان از شما سؤال کند و همه اتفاقات همیشه جلو چشمتان خواهد بود. 5. امنیتتان مهم است. میخواهید بروید مسافرت؟ لازم نیست آن را در شبکه های اجتماعی جار بزنید، مگر اینکه بخواهید به دزدهای محل کمک کنید. هر اطلاعات کوچکی که در شبکه های اجتماعی از خودتان منتشر میکنید، ممکن است روزی به روشهای مختلف بر علیه خودتان استفاده شود. پس برای امنیت خودتان هم که شده، زندگی خصوصیتان را خصوصی نگه دارید. 6. باید برای نظراتی ارزش قائل باشید که واقعاً مهم هستند. رابطه شما فقط بین شما و طرفتان است. این یعنی اگر با هم دعوا کرده اید، باید بین شما بماند. خیلیها را ممکن است ببینید که حتی خیانت طرف  مقابلشان را هم به شبکه های اجتماعی میکشانند و خُب ممکن است این دو نفر بالاخره با هم آشتی کنند و حتی رابطه شان جدیتر هم شود، ولی بقیه هیچ وقت آن رسوایی را فراموش نخواهند کرد. 7. چیزهایی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارید، برای رئیستان مهم است. اگر تصور میکنید کارفرماهای احتمالی صفحههای شما در شبکه های اجتماعی را بررسی نمیکنند کاملاً در اشتباهید. خیلی از مدیران شرکتها قبل از استخدام به وضعیت آنلاین شما نگاه میکنند و مطمئناً میدانید که وارد کردن زندگی خصوصی تان به فضاهای عمومی چندان حرفه ای نیست. 8. نمیتوانید به همه اعتماد کنید. به خانواده و دوستانتان اعتماد کنید، ولی لازم نیست مشکلاتتان را همه اهل محل بدانند.

* پاسخ سؤالات جدول هفته گذشته: گروه 1: (1. طاعون 2. عوان 3. نوع) دوم: (1. تزویر 2. تیزر 3. تیر) سوم: (1. بکرام 2. مکار 3. ارم) چهارم: (1. باران 2. ارنب 3. برن) پنجم: (1. آواره 2. آهار 3. اها) ششم: (1. ماورا 2. آوار 3. آرا) هفتم: (1. معمار 2. مرام 3. ممر) هشتم: (1. ناندو 2. دوان 3. دوا) نهم: (1. اریکا 2. ریکا 3. کیا) دهم: (1. فیروز 2. فروز ۳. زور) یازدهم: (1. تشابه 2. تابه 3. بها) دوازدهم: (1. بهرام 2. مهار 3. مار).

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *