شناسه خبر: 14252 منتشر شده در مورخ: 1397/6/24 ساعت: 10:56 گروه: بهداشت و سلامت  
شیرخشک‌های رژیمی در برخی داروخانه ها توزیع می شود

شیرخشک‌های رژیمی در برخی داروخانه ها توزیع می شود

مدیرکل امور فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو، از توزیع متمرکز شیرخشک‌های رژیمی و غذاهای ویژه که مشمول دریافت ارز دولتی هستند، در داروخانه های خاص خبر داد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایرنا سازمان غذا و دارو، مهناز خانوی با اشاره به ابلاغیه جدید این سازمان به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و شرکت های توزیع کننده شیرخشک های رژیمی و غذاهای ویژه، گفت: با توجه به مصوبه ابلاغی هیات وزیران مبنی بر کنترل و نظارت لازم، برای حصول اطمینان از توزیع کالاهای اساسی و ضروری با توجه به تخصیص ارز با نرخ رسمی و ترجیحی برای واردات شیرخشک‌های رژیمی و غذاهای ویژه، توزیع این فرآورده ها به صورت متمرکز صرفا در داروخانه های معرفی شده در «سامانه حامی» صورت می گیرد.

سامانه حامی؛ سامانه حمایت از بیماران متابولیک از ابتدای سال 1394 پیاده سازی و طی چهار مرحله تکمیل شد؛ این سامانه برنامه ریزی، تامین تا تحویل فرآورده های ویژه متابولیک و شیرخشک های رژیمی بر مبنای پرونده و نسخه الکترونیک را انجام می دهد و این محصولات را از طریق پست و ثبت احوال در اختیار بیماران قرار می دهد.
این سامانه در زمینه شناسایی، تشخیص و تامین خدمات بیماران متابولیکی نیز اقدام می‌کند.
وی افزود: بر این اساس، فعلا توزیع و عرضه شیرخشک‌های رژیمی و غذاهای ویژه در سایر داروخانه ها متوقف می‌شود؛ بنابراین فهرست داروخانه های تحت پوشش به تمام شرکت‌های توزیع در اسرع وقت اعلام خواهد شد.
مدیرکل امور فراورده های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: از تاریخ این ابلاغ معاونت های بهداشتی و معاونت‌های درمان دانشگاه‌ها، تمام داروخانه های تحت پوشش و بازرسان مرتبط و همچنین مصرف کنندگان این فرآورده ها، نسبت به نظارت و کنترل فروش شرکت های توزیع کننده شیرخشک‌های رژیمی و غذاهای ویژه و داروخانه های مذکور اقدام می کنند.
دولت سالانه 80 میلیارد تومان برای شیرخشک رژیمی یارانه می‌پردازد و سالانه حدود 20 میلیون قوطی شیرخشک رژیمی در کشور مصرف می‌شود. 
همه نوزادانی که پس از انجام آزمایش های غربالگری بدو تولد یا آزمایش ها، بررسی ها و غربالگری های ثانویه در کشور، مبتلا به بیماری های خاص متابولیکی، ژنتیکی یا نقص آنزیمی تشخیص داده شوند، برای دریافت شیرخشک های رژیمی به مراکز توزیع شیرخشک رژیمی معرفی می شوند.
برخی از این نوزادان مانند مبتلایان به بیماری فنیل کتونوری (PKU) باید در نخستین زمان ممکن از این شیرخشک های ویژه تغذیه شوند، چرا که در غیر این صورت به مرور زمان به عوارض کند ذهنی مبتلا می شوند.
در حال حاضر مبتلایان به PKU، بیماری ادراری شربت افرا، بیماری گالاکتوزمی و بیماری تیروزومی بیشترین مخاطبان دریافت شیرخشک های رژیمی یا در اصطلاح شیرخشک های ویژه هستند.
مبتلایان به PKU به اسید آمینه فنیل آلانین موجود در شیر حساسیت دارند و به علت نبود آنزیم تجزیه کننده این اسید آمینه در بدن خود، مجبور به مصرف شیرخشک ویژه فاقد این اسید آمینه هستند.
PKU بیماری ژنتیکی با نقص آنزیم است که در صورت رعایت نکردن رژیم غذایی مربوطه نوزاد و به دنبال تجمع اسید آمینه فنیل آلانین تجزیه نشده در مغز و اندام ها، نوزاد دچار افت ذهنی و کاهش ضریب هوشی می شود.
در حال حاضر 30 نوع شیرخشک توسط وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در کشور توزیع می شود.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *