شناسه خبر: 14262 منتشر شده در مورخ: 1397/6/25 ساعت: 09:45 گروه: اجتماعی  
پرداخت کمک هزینه انجام آزمایش ژنتیک
معاون سازمان بهزیستی خبر داد

پرداخت کمک هزینه انجام آزمایش ژنتیک

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از انجام ۶۰۰ مورد سقط جنین برای پیشگیری از تولد نوزادان دارای معلولیت شدید در ۵ ماه نخست امسال خبر داد.

به گزارش ایران سپید به نقل از ایسنا، فاطمه عباسی  با اشاره به ارائه خدمات مشاوره و آزمایش ژنتیک از سوی بهزیستی گفت: در سال گذشته ۷۱۰۰ نفر از افراد ۱۵ تا ۲۵ ساله مورد غربالگری ژنتیک قرار گرفتند. همچنین از ابتدای سال تا کنون ۶۰۰ مورد سقط جنین برای پیشگیری از تولد نوزادان دارای معلولیت شدید انجام شده که این تعداد در سال گذشته در مجموع ۱۲۴۸ مورد بوده است.

وی با بیان اینکه موضوع «غربالگری ژنتیک پیش از ازدواج» از سال گذشته اجباری شده است، افزود: سال گذشته در مجموع برای ۱۱۱ هزار نفر ( یک ششم از ازدواج‌ها) غربالگری پیش از ازدواج انجام شده است. اما از آنجایی که از امسال واحدهای غربالگری ژنتیک به وزارت بهداشت واگذار شده‌اند، میزان آمار مربوط به این موضوع در سازمان بهزیستی کاهش یافته‌ است.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه انجام آزمایش ژنتیک برای خانواده‌های دارای یک فرزند معلول و افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی که مشکوک به تولد فرزند معلول هستند، ۱۰۰ درصد رایگان است، اظهار کرد: هزینه انجام آزمایش ژنتیک بین ۳ تا ۵ میلیون به این افراد پرداخت می‌شود. پرداخت این هزینه براساس پرتکل‌های خاص مراکز مشاوره ژنتیک و تشخیص متخصصان زیر نظر سازمان بهزیستی برای جلوگیری از ایجاد تقاضای القایی انجام می‌شود.

عباسی در ادامه از آماده شدن ۳ پروتکل و راهنمای ژنتیک در کنار دو درسنامه ژنتیک برای مشاوران ژنتیک زیرمجموعه سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: این پروتکل‌ها در مورد نحوه پرداخت و ساماندهی خدمات در مراکز مشاوره ژنتیک هستند که به شکل جامع اصلاح شده‌اند.

وی در پایان از انتشار اولین داده‌های سامانه رصد آسیب‌های اجتماعی (سراج) به زودی خبر داد و گفت: در اولین مرحله ۱۳۰ هزار نمونه در حوزه‌های مختلف مانند طلاق، اعتیاد،  سلامت روان و ...مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *