شناسه خبر: 14401 منتشر شده در مورخ: 1397/7/8 ساعت: 08:49 گروه: اجتماعی  
بی‌اعتنایی به سرویس دانش‌آموزان معلول

بی‌اعتنایی به سرویس دانش‌آموزان معلول

مراکز نگهداری معلولان و سالمندان روزهای سختی را با توجه به شرایط اقتصادی و کاهش کمک خیرین سپری می‌کنند و این در حالی است مسئولان بهزیستی در این زمینه هشدار دادند و از خیرین درخواست توجه بیشتری را به این مراکز داشتند.

به گزارش ایران سپید در پی افزایش هزینه های مراکز نگهداری معلولان و سالمندان و حتی شیرخوارگاه ها این مراکز حال و روز خوبی را ندارند و در همین رابطه مسئولان توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در این زمینه هشدار دادند و اعلام کردند که چنانچه تدبیری صورت نگیرد در ماه های آتی شرایط مراکز به مراتب بدتر از شرایط فعالی می شود در همین زمینه جمعی از خبرنگاران بازدیدی را از مرکز نگهداری معلولان فدک(ورودآورد) واقع در منطقه 21 داشتند که در این بازدید رویانیان مدیرعامل مرکز نگهداری فدک توضحیاتی را درباره مرکز،نوع خدمات و تعداد معلولان در مرکز ارائه کرد.

وی بیان کرد: هم اکنون 233 معلول ذهنی در مرکز نگهداری معلولان فدک (وردآورد) نگهداری می شوند که  از این تعداد 29 نفر آنها مجهول الهویه اند وهزینه های این مرکز بدون کمک دولتی و تنها با مشارکت خیرین و نیکوکاران تامین می شود و سازمان بهزیستی در ازای نگهداری معلولان تا به امروز حتی یک ریال تحت عنوان یارانه پرداخت نکرده است.

رویانیان با اشاره فعالیت این مرکز گفت: کمتر از یک سال است که این مرکز را تیم جدید گرفته است به طوری که مرکز از 96/10/1  به مرکز غیردولتی تبدیل و به صورت هیئت امنایی اداره می شود.

مدیر عامل مرکز نگهداری فدک بیان کرد: در این مرکز دختران معلول ذهنی بالای 14 سال نگهداری می شوند و ظرفیت  نگهداری  معلولان در این مرکز 200 نفر است که البته در برخی از موارد این آمار به 300 معلول هم می رسد ضمن اینکه تمامی معلولان از سوی بهزیستی معرفی شده اند.

وی درباره تعداد پرنسل مرکز نیز بیان کرد: در گذشته 115 پرسنل دولتی در این مرکز فعالیت می کردند که در آغاز به کار تیم جدید 50 نفر از  آنها جدا شدند و مابقی نیز تا پایان فروردین ماه سال 97 از مرکز رفتند و در حال حاضر 118 پرسنل داریم که با قرارداد تامین اجتماعی مشغول به کار هستند و تمامی آنها را بیمه تکمیلی کرده ایم و هیچ مشکلی را در بحث شغلی ندارند.

رویانیان همچنین به عدم پرداخت یارانه معلولان توسط سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: ماهیانه یک و نیم تا سه میلیون تومان برای هر فرد معلول در این مرکز هزینه می شود اما تعداد زیادی از خانواده ها توان پرداخت هزینه ها را ندارند و بسیاری از این افراد حتی یک ریال هم پرداخت نمی کنند ضمن اینکه تعدادی  از این خانواده ها شاید 150 هزار تومان در ماه پرداخت کنند.

مدیرعامل موکز نگهداری فدک افزود: براساس گزارشات مالی در مجموع ماهیانه 10 میلیون و 500 هزار تومان مبلغی است که از خانواده ها به مرکز پرداخت می کنند  وبرآورد ماهیانه ما مبلغی در حساب بانکی مرکز  50 تا 70 میلیون تومان است و مابقی کمک ها که معمولاً 85 تا 90 درصد از سوی خیرین تامین می شود

وی در خصوص مبلغ اجاره ساختمان مرکز گفت: ماهیانه 18 میلیون تومان باید به سازمان بهزیستی اجاره مکان پرداخت کنیم، علاوه بر اجاره ماهیانه، پول گاز، آب و سایر انرژی ها نیز مبلغ هنگفتی می شود که باید موسسه پرداخت کند , ماهیانه حدود 280 میلیون تومان کسری داریم که از سوی خیرین و یا هیئت امنا و هیئت مدیره مجبور به تامین آن هستیم.

رویانیان بیان کرد: طی 6 ماهه ابتدای سال تاکنون 250 میلیون تومان هزینه درمان معلولان نگهداری شده در این مرکز بوده که برای انجام آزمایشات هپاتیت، HIV و غیره پرداخت کرده ایم. تعدادی از معلولان ما مشکل دیابت، دیالیز، بینایی و روان دارند که برای درمان آنها ماهیانه هزینه های هنگفتی را باید پرداخت کنیم.

مدیرعامل موکز نگهداری فدک در پاسخ به تعویق پرداخت در حقوق پرسنل گفت: حداقل حقوقی که نیروی کار ما دریافت می کند یک میلیون و 200 تا یک میلیون و 500هزار تومان است که تاکنون با توجه به مشکلات مالی که موسسه دارد، 80 درصد حقوق را پرداخت کرده ایم و باقیمانده حقوق آنها نیز در آینده نزدیک پرداخت خواهد شد. در مجموع 5 ماهی که حقوق این افراد پرداخت نشده ماهیانه اگر 300 هزار تومان مانده باشد، یک میلیون و 500 هزار تومان از ما طلب دارند و ما برای اینکه بتوانیم حداقل حقوق را به تمامی افراد پرداخت کنیم مجبور شدیم که مبلغی را از هر کدام کسر کنیم تا همه به طور یکسان حداقل حقوق را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه هزینه های خوراک، پوشاک و سلامت بچه ها کامل پرداخت شده است، گفت: رسیدگی ما به این افراد تفاوتی با گذشته نداشته و علی رغم مشکلات اقتصادی مشکلی برای فرزندان معلول ما در مرکز ایجاد نشده است ضمن اینکه از میان 118 پرسنل ما 25 نفرشان سرپرست خانواده هستند و ما از خانواده های این افراد نیز حمایت می کنیم و در مجموع 1400 نفر زیر چتر حمایتی موسسه زندگی می کنند و همچنین حدود 20 تا 25 نفر از کارمندان ما نیز چون وضع مالی مناسبی دارند، دلی کار می کنند و پولی فعلاً دریافت نمی کنند و چنانچه وضع موسسه خوب شد حقوق آنها را می دهیم.

رویانیان در ادامه با اشاره به اینکه  تعدادی از پرسنل به خاطر مشکلاتی که داشته اند و برخوردهایی که با بچه های معلول انجام می دهند اخراج شده اند و مابقی آنها هیچ مشکلی در قرارداد و کارشان ایجاد نشده است،گفت: رسیدگی هایی که برای معلولان در این مرکز انجام می شود باعث شده که طی این یک سال هیچ کودکی فوت نکند و این نشان دهنده این است که مشکلی از نظر تغذیه، درمان و دارو و پوشاک ندارند.

 مدیرعامل مرکز نگهداری فدک ادامه داد: از سوی سازمان بهزیستی نظارت کافی به مرکز انجام می شود و شاید در ماه دو یا سه بار به صورت سرزده از مرکز معلولان بازدید می کنند و هر مشکلی که باشد اعلام می کنند و ما نیز در کمترین زمان نسبت به رفع آن اقدام می کنیم.

وی گفت: از میان 235 معلول نگهداری شده در مرکز فدک 45 کودک آموزش پذیر هستند که در کلاس های مختلف گلیم بافی، جاجیم بافی، نقاشی، خیاطی، صنایع دستی و غیره شرکت می کنند و از هفته آینده 15 کودک ما به مدرسه می روند که برای آنها باید سرویس برای رفت و آمدشان تامین کنیم و هر 12 کودک یک مادریار دارند که ما سعی می کنیم برای مادریارانی که با بچه هایی که مشکل روانی دارند، ماهیانه مبلغی را علاوه بر حقوقشان پرداخت کنیم.

مدیرعامل مرکزی نگهداری معلولان فدک گفت: با توجه به اینکه تعدادی از معلولان مرکز، بیمار هستند و یا اینکه ناگهان بیماری آنها عود می کند ما مجبوریم روزانه 5 تا 6 اعزامی به مراکز درمانی و بیمارستانها داشته باشیم و همچنین 3 بیمار دیالیزی داریم ضمن اینکه نیروهای ما در این مرکز به صورت سه شیفت فعالیت می کنند و دو بهیار، ماما، پزشک، روانپزشک، پزشک عمومی مشغول فعالیت هستند.

وی گفت: 15 کودک معلول آموزش پذیر از اول به مدارس استثنایی رفته اند که هزینه ایاب و ذهاب آنها را نیز باید تامین کنیم. علاوه بر کمک هایی از کارکنان و خانواده های معلولان نگهداری شده در مرکز انجام می دهیم معمولا به مناسبت های مختلف گوشت و سایر اقلام غذایی به آنها داده می شود. معلولان مرکز علاوه بر وعده های غذایی در روز صبح و عصر نیز میان وعده دریافت می کنند و همچنین برنج خارجی نیز از سبد غذایی آنها حذف شده است.

رویانیان در پاسخ به اینکه برای کمبود دارو و یا کاهش مشارکت خیرین در ماههای آینده چه برنامه ریزی انجام داده اید گفت: پیش بینی کرده ایم تا بتوانیم به مشکلات آینده غالب شویم. به همین دلیل از نظر غذا و دارو برنامه ریزی کرده ایم تا با مشکلی مواجه نشویم و از مسئولان بهزیستی درخواست می کنیم با تأمین یارانه معلولان نگهداری شده در مرکز به ما کمک کنند تا بتوانیم از پس مشکلاتمان برآییم.

مدیرعامل مرکز نگهداری معلولان فدک گفت: پرداخت مابقی حقوق پرسنل مان منوط به افزایش مشارکت ها یا کمک بهزیستی است که امیدواریم بتوانیم هر چه زودتر درصد باقی مانده از حقوق چند ماه اخیر پرسنل خود را پرداخت کنیم. مرکز را بدون کوچکترین کمک و حمایت دولتی تاکنون اداره کرده ایم و در برخی موارد حتی با هزینه شخصی خود و فروش برخی از لوازم توانسته ایم از بحران ها عبور کنیم.

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *