شناسه خبر: 14420 منتشر شده در مورخ: 1397/7/9 ساعت: 08:50 گروه: اجتماعی  
روزنامه دوشنبه 9 مهر 1397

روزنامه دوشنبه 9 مهر 1397

دانشجویان بدون کنکور منتظر باشند - آمریکا اگر صادق است، به برجام برگردد - یک استاد اقتصاد پاسخ میدهد: آستانه افزایش قیمت ارز چقدر است؟ - میزان معتادان به الکل در ایران چند نفر است؟ - سندرم پای بیقرار - کمبود مربی و امکانات، مشکل اصلی ورزشکاران نابیناست

روزنامه «ایران سپید»

دوشنبه 9 مهر 1397

21 محرم 1440

1 اکتبر 2018

سال بیست و دوم شماره 5963

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

دانشجویان بدون کنکور منتظر باشند 2

آمریکا اگر صادق است، به برجام برگردد 4

یک استاد اقتصاد پاسخ میدهد: آستانه افزایش قیمت  ارز چقدر است؟ 6

میزان معتادان به الکل در ایران چند نفر است؟ 8

سندرم پای بیقرار 10

کمبود مربی و امکانات، مشکل اصلی ورزشکاران نابیناست 13

فرهنگ و هنر

حوادث

اطلاعرسانی

...........ویژه

* دانشجویان بدون کنکور منتظر باشند: علی همتی، دبیر ستاد امور دانشجویان سازمان بهزیستی در گفتگو با ایران سپید در خصوص دانشجویانی که بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد اسلامی میشوند، گفت: در گذشته پرداخت شهریه برای همه دانشجویان دانشگاه آزاد صورت میگرفت، اما در یک سال گذشته به دلیل تعداد بالای دانشجویان ثبت نامی در این دانشگاه سازمان بهزیستی نمیتواند شهریه همه دانشجویان دانشگاه آزاد را پرداخت کند. وی ادامه داد: به همین دلیل ما این موضوع را به دفتر حقوقی هیئت دولت ارجاع دادیم تا آنها برای ورودیهای بدون کنکور در دانشگاه آزاد تصمیمی اتخاذ کنند. همتی افزود: اگر هیئت دولت موافقت نماید که همچون گذشته شهریه همه دانشجویان اعم از با کنکور و بدون کنکور را بهزیستی پرداخت کند، باید بودجه خاصی را برای این بخش در نظر بگیرند؛ در غیر این صورت بهزیستی نمیتواند به تعهدات خود در قبال دانشجویان پاسخ دهد. ما به همه دانشجویان نامه میدهیم تا مشکلی در ثبت نام در دانشگاه نداشته باشند، اما ورودیهای بدون کنکور باید منتظر تصمیم نهایی دولت باشند. وی در پایان با اشاره به تمدید تفاهمنامه سازمان بهزیستی و دانشگاه آزاد بیان کرد: تا کنون بهزیستی و دانشگاه آزاد مشکلی در پرداخت و ثبت نام دانشجویان نداشته اند؛ گاهی پرداختیها از سوی سازمان دیر صورت میگرفت، اما بهزیستی به تعهداتش تا کنون پایبند بوده است. با این حال اگر روزی دانشگاه آزاد با تمدید این تفاهمنامه موافقت نکند، بهزیستی همانند گذشته 70 تا 80 درصد شهریه را به دانشجویان پرداخت میکند. البته این امر تا زمانی است که آیین نامه قانون حمایت از حقوق معلولان اجرایی شود و دولت بودجه کافی برای پرداخت شهریه را مد نظر قرار دهد. (جعفری)

گلواژه: امام حسین علیه السلام میفرمایند: هر که خدا را آن گونه که سزاوار او است، بندگى کند، خداوند بیش از آرزوها و کفایتش به او عطا کند.

 

 

...........سیاسی

* آمریکا اگر صادق است، به برجام برگردد. محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس جمهوری در یک برنامه تلویزیونی اظهار داشت: آن که بدعهدی کرده، نمیتواند ادعای مذاکره کند و دلیل مطرح کردن موضوع مذاکره با ایران تنها برای این است که ترامپ به دنبال دستاورد خارجی است. وی ادامه داد: آمریکاییها اگر صادق هستند، باید اول به برجام بازگردند. در داخل آمریکا هم مردم از اینکه رئیس جمهوریشان مورد تمسخر قرار گرفته، ناراحتند.

* اداره کل روابط عمومی وزارت نفت به اظهارات هدایت ا... خادمی درباره فیش حقوقی ۱۶ میلیونی پاسخ داد و نوشت: جناب آقای خادمی چند فیش حقوقی را به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت نشان داده و گفته اند برخلاف آنچه وزارت نفت اعلام کرده، حقوق ناخالص ایشان ۲۷ میلیون تومان نیست، بلکه ماهانه ۱۶ میلیون تومان دریافت میکنند. اما فیشهای ۱۶ میلیون تومانی که جناب آقای خادمی نمایش داده اند، هرچند درست است، اما همه حقیقت نیست. این فیشها بدون احتساب ۱۲۰ ساعت اضافه کاری است که در یک فیش حقوقی به مبلغ 65 میلیون تومان به حساب آقای خادمی واریز شد.

* جمعه ای، مشاور وزیر کشور گفت: با توجه به جنگ تحمیلی اقتصادی و جنگ روانی و تبلیغاتی دشمن، تشکیل ستاد اطلاعرسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جهت سالمسازی فضای عمومی کشور و مقابله با تخریب و دروغپردازیهای دشمنان است.

* حجت الاسلام حسن مرادی، قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه تنها ۴۲ درصد جوانان در کشور نماز میخوانند، گفت: بر اساس آمار ۲۴ درصد افراد مناسبتی نماز میخوانند و ۱۷ درصد گاهی نماز میخوانند و مابقی کاملاً تارک نماز هستند.

* حمید دیهیم، استاد اقتصاد دانشگاه تهران: اگر شاخص هزینه های زندگی را مد نظر داشته باشیم، یک فقیر تقریباً 35 تا 40 درصد از هزینه های خود را صرف مواد غذایی میکند، در حالی که این میزان برای افراد مرفه 10 درصد است.

 

 

...........گزارش روز

* یک استاد اقتصاد پاسخ میدهد: آستانه افزایش قیمت  ارز چقدر است؟ مهدی تقوی میگوید: تا زمانی که تقاضای مردم برای خرید دلار وارد بازار میشود، نمیتوان حدی را برای رشد قیمت دلار در نظر گرفت. استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی معتقد است حدس زدن قیمت دلار از سوی برخی کارشناسان نتیجه ای جز هرج و مرج و به هم ریختگی بازار ندارد؛ از این رو بهتر است به جای مطرح کردن حدس و گمان، با تکیه بر المانها و نشانه ها بازار ارز را مورد تحلیل قرار بدهیم. وی تأکید کرد: میبینیم حتی وقتی قیمت دلار به رکوردهای عجیب و غریب مانند 17 هزار تومان و 18 هزار تومان میرسد، باز مشتری برای خرید آن وجود دارد؛ این نشانه ای است از بی اعتمادی مردم به آینده در؛ حالی که اگر مردم مطمئن شوند که بازار به ثبات میرسد و وضعیت بهبود پیدا میکند، دست به چنین رفتاری نمیزنند. این استاد اقتصاد ادامه داد: البته در این شرایط هرچند خرید ارز از سوی مردم کار پسندیده ای نیست، اما نمیتوان به صورت گروهی انبوه مردمی را که متقاضی خرید ارز و سکه هستند، تقبیح کرد؛ چرا که رفتارهای دسته جمعی نشان از آن دارد که مردم تحت تأثیر اتفاقات، تصمیمات مشترکی گرفته اند. به این ترتیب باید برای حل ریشه ای مشکل تدبیری اندیشید. تقوی گفت: متأسفانه در این چهار ماهه به طور مشخص انبوهی از بخشنامه ها، دستور العملها و... به صورت متناقض و مکرر ابلاغ شده و فعالان اقتصادی سردرگم مانده اند که چه تصمیمی بگیرند. وقتی فعال اقتصادی سردرگم میشود و نمیتواند آینده کسب و کار خود را پیشبینی کند، به طریق اولی مردم نیز سردرگم میشوند و دست به رفتارهای هیجانی و عجیب و غریب میزنند. او گفت: مردم تا دیروز به بازارهای اقلامی که چندان پر مصرف نبود نیز هجوم برده اند، در این میان ما نمیتوانیم مردم را تک به تک نصیحت کنیم، بلکه باید دولتمردان تدابیری اتخاذ کنند تا نتیجه آن رفتار مردم به این شیوه و شکل نباشد.

...........گزارش اجتماعی

* میزان معتادان به الکل در ایران چند نفر است؟ حالا قرعه به نام بندرعباس و کرج افتاده است و خبرهایی هم از خرمآباد به گوش میرسد. پیش از آنکه از ذهن بگذرانیم که در چه ماهی به سر میبریم و حرمت این ماه به لحاظ شرعی چیست، باید درباره واقعیتهایی از خودمان سؤال بپرسیم. سالهایی که فیلمهای سینمایی خارجی را دوبله میکردیم و هرجا نامی از مشروبات الکلی بود، با عناوینی چون «چای» به سبب شباهت در رنگ آن یا «نوشابه» جایگزین میکردیم، در حال اقدامی فرهنگی و اخلاق ساز بودیم یا ناخواسته در حال پنهان کردن؟ همه آنهایی که به سبب مصرف یا سوء مصرف مشروبات الکلی این روزها کارشان به پزشکی قانونی کشیده و جان باخته اند اگر میتوانستند به این پرسش جواب دهند، چه میگفتند؟ اگر از مسموم شدگان مشروبات الکلی دست ساز بپرسیم، چه خواهند گفت؟ ما کجا نتوانستیم درس اخلاقیمان را درست به جامعه منتقل کنیم؟ فعالان و کارشناسان عرصه آسیبهای اجتماعی و مدیران کنترل بحران عموماً بر این نکته اتفاق نظر دارند: تا زمانی که واقعیت را نپذیریم، ولو واقعیتی تلخ، نمیتوانیم بر آن اثر بگذاریم. ما سالها از رانندگی به هنگام مستی و حوادث ناشی از آن به ویژه در جاده های منتهی به تفریحگاهها و مقاصد گردشگری کشور غفلت کردیم. سالها به سبب ندادن اطلاعات صحیح و پیشگیرانه درباره آثار مصرف الکل و آثار ناشی از سوء مصرف الکل هموطنان مان را در موقعیتی قرار دادیم که آسیب بیشتری دیدند و ما کمکی به نجات آنها نکردیم. طبیعتاً به سبب آنکه مبادا بگوییم در کشورمان هستند کسانی که الکل مصرف میکنند؛ درباره آسیبهای آن نیز حرفی نزدیم و پژوهشی انجام ندادیم. رفته رفته موضوع آسیبهای ناشی از این رفتار بیشتر و بیشتر شد تا آنجا که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که ۴ درصد از جمعیت ۱۵ تا ۶۴ ساله کشورمان حد اقل یک بار مصرف الکل داشته است و دست کم ۲۰۰ هزار نفر در کشور وابستگی دایمی به الکل یا اعتیاد به الکل دارند.

............آموزشی

* سندرم پای بیقرار: سندرم پای بیقرار یک اختلال سیستم عصبی است که باعث ایجاد مشکل و ناراحتی در پا میشود. معمولاً این ناراحتی در زمان استراحت، به ویژه خواب اتفاق می افتد. این اختلال میتواند به خاطر مشکلات قلبی-عروقی, ریوی و... ایجاد شود و در صورت درمان این اختلالات برطرف میشود. سندرم پای بیقرار باعث بروز علائمی در فرد میشود از جمله: حالت گزگز و مورمور، سوزن سوزن شدن، حالت گر گرفتگی و داغی. توصیف حرکت حشرات روی پوست. بیمار برای کاهش حس ناچار است پای خود را تکان دهد یا بکشد. این احساس ناخوشایند معمولاً در نرمه ساق پا اتفاق می افتد، ولی میتواند در هر جای اندام تحتانی، از مچ پا گرفته تا ران و حتی ندرتاً در دستها و شکم نیز احساس شود. این احساس معمولاً وقتی رخ میدهد که بیمار دراز میکشد یا برای مدت طولانی مینشیند. فردی که دچار این حالت میشود به ناچار پای خود را حرکت میدهد. حرکت پاها، راه رفتن، مالش یا ماساژ پاها یا خم کردن زانوها به طور موقت تا حدی علائم را کاهش میدهد و عدم تحرک و استراحت، سبب تشدید علائم بیماری میشود. این بیماران معمولاً در به خواب رفتن دچار مشکل هستند و معمولاً بهترین خواب را در انتهای شب و ساعات صبح تجربه میکنند. چون این افراد خواب کافی را تجربه نکرده اند، ممکن است در طول روز خوابآلود باشند. گاهی بیماری پای بیقرار با حرکات متناوب اندامها حین خواب همراه میشود. این بیماران به صورت بی اختیار حرکات دوره ای پا در حین خواب دارند. این حرکات به طور معمول هر ۱۰ تا ۶۰ ثانیه رخ میدهد. بعضی افراد صدها بار در طی شب اندامهای خود را حرکت میدهند. این حرکات نه تنها باعث اختلال خواب این افراد میشود، بلکه سبب اختلال خواب اطرافیان آنها نیز میگردد. بین ۵ تا ۱۵ درصد از مردم ایالات متحده به سندروم پاهای بی قرار مبتلا هستند. شیوع این اختلال با افزایش سن رابطه ای مستقیم دارد و بیشتر در میان زنان شایع است. سندروم پاهای بی قرار عامل یک سوم اختلال بیخوابی در افراد بالای ۶۰ سال است. کودکان هم میتوانند به این سندروم گرفتار شوند که این پدیده در بسیاری موارد با بیش فعالی یا «درد ناشی از رشد» اشتباه گرفته میشود. یکی از دلایل این بیماری، عدم خونرسانی کافی به عصب است و در مواقع ثابت بودن اندام یا قرارگیری در وضعیت نامناسب نیز ایجاد میشود. علل آن شامل: بیماریهای مزمن: نظیر کمبود آهن, بیماری پارکینسون, مشکلات کلیوی, دیابت و... مصرف بعضی داروها نظیر ضد افسردگیها, آنتی هیستامین و..

مصرف الکل، مشکلات قلبی-عروقی، بیماریهای ریوی. درمان آن نیز شامل: عدم مصرف نوشیدنیهای الکل دار, کافئین دار، مصرف آهن در صورت کمبود آهن، فیزیوتراپی و کاردرمانی، ماساژپا، تمرینات کششی، حمام آب گرم یا سرد، مصرف مکملهای دارویی مانند فولیک اسید, ویتامین B12, منیزیم، تغییر دمای محیط خواب، ماساژ با ویبریشن، یوگا و مدیتیشن است.

...........ورزشی

* کمبود مربی و امکانات، مشکل اصلی ورزشکاران نابیناست: بازیهای پارا آسیایی جاکارتا در ۱7 رشته برگزار میشود و از این ۱7 رشته، باید به شطرنج بازان نابینا و کمبینا خوشآمد گفت، چرا که رشته شطرنج برای اولین بار در سطح رقابتهای پارا آسیایی برگزار خواهد شد. تیم ملی پارا شطرنج ایران نیز امسال، برای نخستین بار با ۱۲ نماینده در این مسابقات حاضر میشود. ملیحه صفایی، زهرا محمدی راد، لیلا زارعزاده، فریبا زنده بودی، عاطفه نقوی، فاطمه برقول در بخش بانوان و حسنعلی قدیری، مهدی رومیفرد، عرفان محمدعلیزاده، علیرضا قورچه بیگی، امید کریمی و مجید باقری در بخش آقایان، نمایندگان کشورمان در این بازیها هستند. مهدی رومیفرد، عضو تیم ملی شطرنج که در کلاس b1 به مصاف حریفان خود میرود، گفت: کمبود امکانات و مربی کارآزموده و حرفه ای، مهمترین مشکل شطرنجبازان نابینای شهرستانی است. وی افزود: شهرستانها از ورزشکاران و استعدادهای خوبی برخوردارند که در صورت توجه به آنها، میتوانند پله های ترقی را طی کنند و افتخاری برای استان خود و کشور شوند. رومیفرد با اشاره به اینکه برای حضور موفق در پارا آسیایی جاکارتا بدون مربی و با نرم افزار رایانه ای تمرین کرده است، بیان داشت: بطور حتم، وجود و حضور مربی میتواند آموزشها و تمرینات بهتری را برای ورزشکار داشته باشد، اما بسیاری از شهرستانها با نبود مربی متخصص رو به رو هستند. ملی پوش تیم شطرنج نابینایان ایران تصریح کرد: حضور مربی در شهرستانها میتواند شناخت نفرات جدید و معرفی آنان به تیمهای پایه ملی را در پی داشته باشد تا در نهایت، این ورزشکاران بتوانند به تیمهای اصلی راه پیدا کنند. تأمین امکانات کافی مانند سالن اختصاصی این رشته ورزشی، نیازمند توجه بیشتر مسئولان است و شهرضا که من ساکن آن هستم، سالن اختصاصی و مربی مجرب برای تمرین ندارد. سایر ورزشکاران نابینا نیز با وضعیت مشابهی مواجه هستند.

 

...........فرهنگ و هنر

* فیلم نتنیوز نوشت: ادامه فصل چهارم برنامه «هزار داستان» از ۶ تا ۲۵ آبان ماه روی آنتن شبکه نسیم میرود. فصل چهارم برنامه «هزار داستان» به تهیه کنندگی جواد فرحانی و کارگردانی مریم نوابینژاد از اولین روز ماه محرم (دوشنبه ۱۹ شهریور ماه) آغاز شد و تا (۶ مهر ماه) هر شب ساعت ۲۱ روی آنتن شبکه نسیم رفت. قطعه تیتراژ این برنامه را سینا سرلک خوانده است. «هزار داستان» برنامه ای گفتگو محور اجتماعی است که هر قسمت از آن با حضور و اجرای یک چهره سرشناس که نقطه مشترکی با سوژه مطرح شده دارد، میزبان افرادی با داستانهای خاص و دیده نشده است. این برنامه که ویژه ایام خاص همچون ماه رمضان و محرم و صفر ساخته میشود، از ماه رمضان سال ۹۶ آغاز شد و فصل چهارم آن پس از پشت سر گذاشتن سه فصل موفق و پرمخاطب در ماه محرم و صفر امسال با قصه ها و موضوعات جدید روی آنتن شبکه نسیم میرود. - سریال «بازی نقابها» به کارگردانی سیروس حسنپور و تهیه کنندگی علی مهام از (شنبه ۷ مهر ماه) ساعت ۲۱:۳۰ از شبکه دو سیما به روی آنتن رفت. در خلاصه داستان سریال «بازی نقابها» که تیتراژ آن را سالار عقیلی خوانده، آمده است: دو طایفه ترکمن یکی در کار اسب و دیگری در کار گندم، بعد از سالها نزاع و درگیری خونین تصمیم به مصالحه میگیرند و دو جوان از این دو طایفه که پدرهایشان به دست هم کشته شده اند، با هم وصلت می کنند و... آزیتا حاجیان، جعفر دهقان، منوچهر آذر، بابک انصاری، رحیم نوروزی، مهرداد ضیایی، فرهاد بشارتی و... از جمله بازیگرانی هستند که در این سریال نقشآفرینی میکنند.

* گلواژه: سه چیز موجب نجات انسان خواهد بود: بازداشتن زبان از بدگویی و غیبت مردم، خود را مشغول به کارهایی کردن که برای آخرت و دنیای انسان مفید باشد و همیشه بر خطاها و اشتباهات خود ناراحت باشد. امام سجاد (ع)

 

 

...........حوادث

* صف کشیدن پشت اتاق عمل، برای زایمان کودکانی که قرار است تاریخ تولدشان ۹۷/۷/۷ شود! ۷ مهر ۹۷ یکی از آن تاریخهای خاص است که باعث شد گروهی از مادران پشت اتاقهای عمل صف بکشند و فرزند خود را در این روز به دنیا بیاورند تا تاریخ تولد کودکان آنها رند شود. اتفاقی که نمونه آن را در ششم شهریور ماه سال ۱۳۹۶ نیز شاهد بودیم و علاوه بر تحلیلهای اجتماعی، این اصرار عجیب خطراتی را متوجه سلامت نوزاد داشته باشد.

در همین زمینه، اعظم السادات موسوی، رئیس انجمن متخصصین زنان درباره خبر ازدحام در برخی بیمارستانها به منظور زایمان زودرس در تاریخ 7/7/1397 گفته است: «متأسفانه در دو سه سال اخیر تغییر فرهنگی در کشور ایجاد شده است که والدین دوست دارند تاریخ تولد نوزادشان در روز ویژه ای باشد. این مسئله در سال گذشته بسیار مشاهده شده؛ ما تلاش کردیم فرهنگ سازی کنیم و از متخصصان زنان درخواست کردیم که زیر بار فشار خانواده ها برای زایمان زودرس در تاریخ خاص نروند. وقتی زایمان در زمان فیزیولوژیک خود شروع میشود، جنین تکامل پیدا کرده است و بر اثر درد، ماده ای در خون مادر ترشح و موجب تکامل ریه جنین میشود. انقباضات شکمی مادر در زمان زایمان فیزیولوژیکی به تخلیه آب ریه جنین کمک میکند و نوزاد با شرایط بهتری متولد میشود. وقتی اجازه داده نشود که پروسه فیزیولوژیک زایمان اتفاق بیفتد، اختلالات تنفسی پس از تولد در نوزاد به وجود میآید و نیاز است که نوزاد را به دلیل نارس بودن در دستگاه قرار داد.»

* گرانترین کفش طلای جهان: گران ترین کفش جهان که از طلا ساخته شده و در آن الماس به کار رفته است، در دوبی به نمایش درآمد. جنس این کفش از طلای ناب است و برای تزئین آن ۲۳۶ قطعه الماس به کار رفته و دو قطعه الماس بزرگ ۱۵ قیراطی نیز روی پنجه این کفشها کار گذاشته شده است. قیمت این کفش 17 میلیون دلار است.

* کلاهبرداری 2 میلیاردی از 5 هزار کاربر: پسر ۱۹ ساله ای که با طراحی یک روبات در فضای مجازی از ۵ هزار فقره حساب بانکی حدود 2 میلیارد تومان غیر مجاز برداشت کرده بود توسط مأموران پلیس فتا دستگیر شد. فرمانده انتظامی مسجدسلیمان گفت: چندی قبل یک فقره پرونده قضایی برای رسیدگی در اختیار ما قرار گرفت مبنی بر برداشت غیر مجاز به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال از ۵۰۰۰ حساب بانکی که بلافاصله موضوع به صورت ویژه در دستور کار مأموران انتظامی قرار گرفت. با بررسیهای فنی و پلیسی مشخص شد متهم با برنامه نویسی و طراحی روبات در شبکه اجتماعی تلگرام و همچنین درگاه جعلی بانک از افراد درخواست وارد کردن اطلاعات کارت عابر بانک کرده و به وسیله اطلاعات به دست آمده اقدام به برداشت پول از حساب مشتریان میکرد. پس از تحقیقات اولیه و بررسیها در نهایت متهم که پسری 19 ساله بود، شناسایی و دستگیر شد و ضمن اعتراف به جرم، انگیزه خود را سودجویی عنوان داشت.

.........اطلاعرسانی

* نمایشگاه بین المللی تجهیزات توانبخشی تهران: در این نمایشگاه چاپگرهای بریل ملی که با حمایت و تأییدات بهزیستی تولید گردیده و دستاورد بزرگ نظام جمهوری اسلامی ایران است، به معرض نمایش چهت بازدید کنندگان محترم گذاشته میشود. این فرصت بزرگی است جهت بیان پایان وابستگیهای حقارتآمیز درباره واردات چاپگرهای بریل و از این پس میتوان شاهد بود که کلیه منابع علمی، فرهنگی، هنری و دینی با چاپگرهای بریل ملی جهت نابینایان چاپ و منتشر شود که این افتخار و دستاورد بزرگی خواهد بود. لذا از همه شما دعوت میگردد از دستگاه چاپگر بریل بازدید نموده و با طرز کار آن آشنا شوید.

زمان: 11 الی 14 مهر ماه از ساعت 10 الی 18

مکان: تهران- بزرگراه شهید چمران جنوب، نرسیده به تقاطع پل نصر، مجتمع نمایشگاهی گفتگو (بوستان گفتگو) - غرفه 8B- اطلاعات بیشتر 09133136266

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *