شناسه خبر: 14464 منتشر شده در مورخ: 1397/7/14 ساعت: 08:47 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه شنبه 14 مهر 1397

روزنامه شنبه 14 مهر 1397

کودکان نابینا متحملان محرومیت مضاعف - دختری در قطار - به مناسبت ۸ مهر، روز جهانی پادکست - جدول ترکیبی/ حقایق عجیبی درباره بدن انسان که نمیدانستید/ کلماتی که از روی نام افراد وارد فرهنگ لغات شده اند/ جملات رایج فارسی و در انگلیسی - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

شنبه 14 مهر 1397

26 محرم 1440

6 اکتبر 2018

سال بیست و دوم شماره 5967

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

کودکان نابینا متحملان محرومیت مضاعف 2

دختری در قطار 4

به مناسبت ۸ مهر، روز جهانی پادکست 7

جدول ترکیبی/ حقایق عجیبی درباره بدن انسان که نمیدانستید/ کلماتی که از روی نام افراد وارد فرهنگ لغات شده اند/ جملات رایج فارسی و در انگلیسی 11

اطلاعرسانی

...........سخن هفته

* کودکان نابینا متحملان محرومیت مضاعف/ روز جهانی کودک گرامی باد: 16 مهر ماه، روز جهانی کودک است و به مناسبت همین روز، هفته ای به نام کودک و با مراسم گوناگون اختصاص یافته است. گذشته از آسیبپذیری و مظلومیت ذاتی کودکان از هر نژاد و هررنگ و  با هر شرایط جسمی و اجتماعی، پوشیده نیست که کودکان دارای محدودیتهای جسمی و حسی مانند نابینایان علیرغم داشتن حقوق برابر با سایر کودکان، عملاً از چشیدن طعم شیرین به ثمر نشستن حقوقشان محرومند. این محرومیت جلوه ها و عرصه های گوناگونی دارد؛ از عدم وجود امکانات بازی و اسباب بازیهای متناسب با نابینایی این کودکان بگیرید تا عدم دسترسی کافی و محدود کودکها به مراکز آموزش پیش دبستانی تا محرومیت از تحصیل مبتنی بر پشتیبانیهای تخصصی و سخت افزاری در نظام آموزش عادی کشور تا محرومیت از امکانات ورزشی درخور و در نهایت محرومیت از امکانات فرهنگی و تفریحی که سلامت جسم و روح کودکان نابینا و رشد فکریشان متناسب با شرایط رشد سنی آنها مستلزم رفع این محرومیتهاست. متأسفانه این محرومیتها بسیار ملموستر میشوند هنگامی که سخن از کودکان نابینا در روستاها و شهرهای کوچک است. باز هم متأسفانه موفقیت بسیاری از کودکان نابینا منوط به داشتن والدینی تحصیلکرده و دارای تمول کافی است تا به طور خصوصی امکانات مورد نیاز کودکشان را فراهم سازند. این امر مبین آن است که شانس کودک برای تولد در خانواده ای فرهنگی و با بضاعت مالی متضمن موفقیت اوست و اگر مانند اکثریت کودکان چنین شرایطی وجود نداشت، نظامهای آموزشی، فرهنگی و رفاه اجتماعی کشور قادر به رفع نیاز این کودکان نخواهند بود. واقعاً در مقایسه با انبوه امکانات آموزشی و سرگرم کننده چند رسانه ای برای کودکان، بچه های نابینا به چه امکاناتی دسترسی دارند؟ تفاوت از زمین است تا آسمان. امید است سازمانهای متولی در یک برنامه هماهنگ به این نیازها بیش از گذشته توجه کنند.

...........چوب الف

* دختری در قطار: «یک... غصه... دو... لذت... سه... دختر... هر سه برای یک دختر. روی سه گیر کرده ام. دیگر نمیتوانم تکان بخورم. تو سرم پر از صداست. دهانم پر از خون شده. هر سه برای یک دختر. صدای زاغها را میشنوم. به من میخندند. من را مسخره میکنند. همچون مرغی که تخم میکند قدقد میکنند. یک حرکت. یک حرکت خیلی بد. میتوانم آنها را ببینم. خیلی سیاهند! نه! پرنده نیست! چیز دیگری است. یکی دارد میآید. یکی دارد با من حرف میزند....» داستانهای پلیسی و جنایی یا به قول حرفه ایها، رمانهای «قاتل کیه!» همواره از پر خواننده ترین آثار ادبی در تمام جهان بوده اند. این گونه رمانها به ویژه اگر با مهارت و هوشمندانه خلق شده باشند، ذهن خواننده را چنان با خود همراه میکنند که تا پایان رمان آن را زمین نخواهد گذاشت. بسیاری بر این باورند که خواندن این گونه داستانها، با وا داشتن ذهن خواننده به جستجو و فعالیت، به تقویت توان حل مسأله و همچنین پرورش قوه تخیل و خلاقیت کمک میکند. در این شماره یکی از این آثار جذاب و خواندنی را خدمت کتاب دوستان معرفی خواهیم کرد. رمان «دختری در قطار» در اصل یک داستان روانشناختی است که بر پشت جلد آن نوشته شده: «...برای همیشه نگاه شما را به زندگی دیگران تغییر خواهد داد». داستان در لندن و حوالی آن اتفاق می افتد. در مسیری که دختری هر روز در سعات معینی با قطار از آنجا میگذرد تا به سر کارش برود یا به خانه باز گردد. شخصیت پردازی عمیق و موشکافانه و نوع روایت چندگانه یا چند صدایی و همچنین ایجاد تعلیقهای هوشمندانه، از جالبترین و جذابترین امتیازات این داستان خواندنی به شمار میآیند. روایت چندگانه این امکان را برای خواننده ایجاد میکند که داستان را از زبان شخصیتهای مختلف داستان و از زاویه دید آنها به حوادث و رویدادها، بخواند و ماجراها را هر بار به گونه ای متفاوت تجربه کند. تجربه هایی متفاوت که در کنار هم آرام آرام به کامل شدن پازل و حل معما کمک میکنند. معمایی که ظاهراً تا آن اندازه پیچیده است که هرگز به سادگی حل نمیشود. همچنان که اشاره شد، یکی از وجوه امتیاز این داستان نسبت به اغلب رمانهای پلیسی و جنایی یا حتی ژانر وحشت در ادبیات، شخصیتهای زنده و عمیقی هستند که نویسنده خلق کرده است. شخثیتهایی باورپذیر و زنده که با گوش دادن به صدایشان به عمق احساسات و عواطفشان دست خواهیم یافت و به سرنوشتشان علاقه مند خواهیم شد. در نهایت باز هم داستانی از عشق و مرگ، عناصر جاودانه و در عین حال همواره تازه و خواندنی زیباترین آثار هنری جهان، بار دیگر با قوه تخیل نویسنده ای خلاق در هم تنیده شده و داستانی خواندنی را ساخته اند که خواندنش را به علاقه مندان این گونه آثار پیشنهاد میکنیم. رمان «دختری در قطار» اثر پائولا هافکینز, با ترجمه های مختلف به بازار نشر کتابهای فارسی عرضه شده و چندین نسخه گویا از آن در مراکز مختلف تهیه شده است.

«پرستو ولدخان»

 

............فناوریهای امیدبخش

* به مناسبت ۸ مهر، روز جهانی پادکست: نگاهی به تاریخچه رادیوهای اینترنتی: در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی همراه با رشد روز افزون رسانه های دیداری و شنیداری، تعداد زیادی شبکه رادیویی شخصی و خصوصی در نقاط مختلف جهان تأسیس شد. بسیاری از آنها رادیوهای محلی بودند که تنها توسط یک نفر اداره میشدند. این رادیوها برد محدودی داشتند و با توجه به نیاز منطقه یا سلیقه صاحب شبکه به تولید و پخش برنامه میپرداختند. در دهه ۹۰ و با گسترش اینترنت و تکنولوژی دیجیتال، بسیاری از همین شبکه های محلی که حالا دارای شنوندگان وفادار و دائمی شده بودند، علاوه بر امواج آنالوگ، یک وب سایت هم ساخته بودند که بعد از اجرای هر برنامه، فایل صوتی آن را در فضای اینترنت و در وب سایت خود قرار میدادند. این روند، موجب توسعه رادیوهای اینترنتی شد؛ به طوری که بسیاری از آنها فقط فایلهای خود را در فضای اینترنت منتشر نموده و از امواج آنالوگ فاصله گرفته بودند. محتوای تولید شده در این رادیوها بسیار گسترده بود، اما یک چیز نمود بسیار زیادی داشت و آن اینکه بخاطر کوچک بودن قدرت سازمانی این رادیوها، امکان تولید برنامه های متنوع برای بسیاری از آنها وجود نداشت. لذا حوزه محتوای تولیدی یا انتشار یافته آنها محدود بوده و صرفاً یک گروه مخاطب خاص را پوشش میدادند. برخی از این رادیوها در حوزه موسیقی فعالیت میکردند، برخی در حوزه خبر، برخی فقط در حوزه طنز و سرگرمی و برخی دیگر به اتفاقات رخ داده در محله خودشان میپرداختند. در ادامه روند رشد تکنولوژی و تولید روز افزون پخش کننده های صوتی و تصویری قابل حمل، در ابتدای هزاره سوم کمپانی اپل ipod را تولید و روانه بازار کرد. در ipod ها یک ویژگی قرار داشت که به کاربران آن امکان میداد با استفاده از قابلیت نرم افزاری RSS Feed (خواندن یک فهرست از آخرین اطلاعات یک آدرس اینترنتی مشخص) فهرست تعداد زیادی رادیوهای اینترنتی را در اختیار داشته و عضو آنها بشوند. در این حالت در زمانی که ipod ها به اینترنت متصل میشدند، آخرین برنامه های صوتی رادیوهایی که فرد در آن عضو شده بود، دانلود شده و به کاربر امکان شنیدن آنها در زمانی که به اینترنت وصل نبود را میداد. این خلاقیت کمپانی اپل هم موجب فروش بسیار زیاد ipod شد و هم در دنیای رسانه های کاربر محور، تحولات بسیار زیادی را ایجاد نمود. با استقبال زیاد مردم از ipod ها و علاقه آنها به رادیوهای اینترنتی لیست شده در آن، دنیا شاهد خلق یک واژه جدید برای فایلهای صوتی رادیوهای اینترنتی شد. واژه پادکست (pod cast). واژه pod از کلمه ipod گرفته شده و واژه cast از عبارت broadcasting. پادکست و پادکستینگ دارای ویژگیهای منحصر بفردیست که برخی از آنها را به طور خلاصه در اینجا معرفی میکنیم.

1. کاربر شنونده بر اساس موضوع یا موضوعات مورد علاقه خود، به محتوای وب دسترسی دارد و مانند رادیو، مطالب به او تحویل داده نمیشود، بلکه او آنها را بر اساس نیاز خود دریافت میکند. 2. کاربر شنونده، محتوای مورد نظر خود را از تمام دستگاههای دیجیتال و هوشمند تحویل میگیرد و در زمان استفاده، لزوماً نیازی به دسترسی به کامپیوتر ندارد. در نتیجه کاربر در هر زمان و مکانی قادر به استفاده از محتوای صوتی خواهد بود. 3. محتوا پس از دریافت از اینترنت، بدون نیاز به ارتباط با اینترنت، قابل استفاده خواهد بود. 4. امکان شنیدن هر بخش از محتوا، جلو و عقب بردن آن، شنیدن محدوده خاص از محتوا و سایر کنترلها از طرف کاربر ممکن است. با توجه به مواردی که ذکر شد، پادکست و پادکستینگ به شکل غیر منتظره ای فرهنگ مطالعه را در کشورهای صنعتی تغییر داده و باعث شده تا علاقمندان به یادگیری، سرگرمی و... در اوقات مرده و فراغت خود هم بتوانند با استفاده از پلتفرمهای موجود در آن کشورها محتوای صوتی مورد علاقه خود را در اختیار گرفته و بشنوند.

...........کشکول

* جدول ترکیبی: برای بدست آوردن رمز باید به 23 سؤال که جوابهای شش حرفی دارند، پاسخ دهید؛ همچنین برای پاسخهای شش حرفی سؤالات، سه واژه چهار حرفی ارائه کرده ایم که هر کدام از این واژه ها دو حرف از کلمه شش حرفی را در خود دارند. دقت کنید که این دو حرف حتماً در کنار هم قرار دارند. در انتها از بهم پیوستن حروف اول پاسخهای شش حرفی سؤالات، رمز جدول اثری موسیقایی از "مانوئل دوفایا" هنرمند اسپانیایی بدست میآید. سؤالات جدول: 1. دوری و پرهیز (عاجل-تنگه-قابل) 2. از علامتهای ویرایشی (گروی-درگه-سوله) 3. برگرفته (اقدس-تبار-آسان) 4. شیرینی ماه رمضان (بازو-غالب-مهیا) 5. اختراعی از توریچلی ایتالیایی (هوتن-ناسک-ترنج) 6. کشور جزیره ای (خانم-گلپر-نفیس) 7. یادبود (ضیاع-دگری-نثار) 8. روز دهم محرم (عازم-کشور-ضرار) 9. علوم ادبی (خادم-بیشه-فاتح) 10. فروتن (مرمت-جواز-ضعیف) 11. سازمان آموزشی علمی ملل متحد (فیوز-مونس-نیکو) 12. دستگاه صوتی دو پخشی (فاسد-مترو-شیون) 13. ارتعاشی (قنوت-ترسا-ونیز) 14. بیدار و آگاه (شهود-شیشه-غبار) 15. پدر علم هندسه (سیاق-ایلی-سادس) 16. از لوازم فوتبالیستها (سابق-قبول-فندک) 17. جبین (کرپی-گشاد-نیزه) 18. تورم غده های بناگوش (خاور-دریغ-ملون) 19. نیزار (کنیا-استر-جهان) 20. به دست آورنده (زیاد-مبنا-دهان) 21. آبدستان (کافه-قتال-کوبه) 22. معادل فارسی سوبسید (سیاه-زیرا-منها) 23. نامی دخترانه (یاهو-سمور-کینه). شما تا چهارشنبه هفته جاری فرصت دارید رمز جدول را با شماره پیامک 3000465040 به ما اعلام کنید. رمز جدول هفته گذشته: چه خوش بودی دلا گر روی او هرگز نمیدیدی! برنده این هفته جدولخانم ناهید قاسمی از تهران است.

* حرفهای تکان دهنده: بشری که حق اظهار عقیده و بیان اندیشه خود را نداشته باشد، موجودی زنده به شمار نمیرود. شارل دو مونتسکیو - از آن زمان که متوجه عواقب نگرانی شده ام، اگر همه ثروتم را نیز از دست بدهم هرگز نگران نخواهم شد؛ آنچه را که میتوانم انجام میدهم و بقیه را به خدا میسپارم. جی.سی.بنی - در وجود هر یک از ما خائنی بنام خودخواهی وجود دارد که فقط در برابر تملق و چاپلوسی نرم میشود. پل والری - قومی خدا را به امید پاداش نیایش میکنند. این عبادت بازرگانان است. گروهی از روی ترس، بندگی میکنند. این نوع بندگی مخصوص بردگان است. مردمی خدا را از باب سپاس نعمتهای او ستایش میکنند. این روش آزادگان است. امام حسین (ع) - وقتی انسان ببری را بکشد، نامش را تمرین مردانگی میگذارند. ولی وقتی ببری انسان را بدرد، نام این کار را توحش و آدمخواری مینهند، تفاوت جنایت و عدالت هم در قاموس بشر از این بیشتر نیست. جرج برناردشاو

* پاسخ سؤالات جدول هفته گذشته: 1. چمن 2. هوش 3. خمیر 4. وان 5. شکم 6. بقال 7. وانت 8. دکل 9. یوگا 10. دستکش 11. لبو 12. النگو 13. گرمابه 14. رایانه 15. رنگ 16. وجدان 17. یلدا 18. انگل 19. ورزش 20. هرگز 21. رخش 22. گز 23. زیپ 24. نامزد 25. مساحت 26. یونان 27. دلار 28. یزد 29. دزد 30. یرقان.

* حقایق عجیبی درباره بدن انسان که نمیدانستید: برخی افراد یک دنده اضافی دارند! از هر ۲۰۰ نفر، یک نفر با یک دنده اضافی به دنیا میآید. پزشکان آن را دنده گردنی مینامند که بالای ترقوه قرار دارد و تقریباً هیچ وقت فرد را آزار نمیدهد. - دستگاههای خودپرداز به اندازه توالتهای عمومی کثیف هستند: دستگاههای خودپرداز بخش جدایی ناپذیر زندگی ما شده اند. اما واقعاً چند نفر بعد از استفاده از آنها دستشان را ضد عفونی میکنند؟ آزمایشهای باکتری شناسی نشان میدهد که دستگاههای خودپرداز و توالتهای عمومی به یک اندازه کثیف هستند. روی کیبورد این دستگاهها باکتریهای مضری وجود دارد که برای سلامت انسان خطرناک هستند. - ناخنهای دست سریعتر از ناخنهای پا رشد میکنند: ناخنهای دست سریعتر رشد میکنند، چون بیشتر با نور آفتاب تماس دارند. همچنین ناخنهای دستی که با آن کار میکنید، سریعتر از ناخنهای دست دیگرتان رشد میکنند و بلندترین ناخن همیشه روی انگشت وسط است. علاوه بر این، هرچه انگشت بزرگتر باشد، ناخن آن بزرگتر است و هیچ کس نمیداند چرا؟ - میتوانید سیر را با پا بخورید!: اگر به کف پایتان سیر بمالید، مزه و بوی آن را بعد از ۳۰ دقیقه در دهانتان احساس میکنید. این به خاطر آلیسین است، یک ترکیب ارگانیک که در عمل تخریب مکانیکی سیر اتفاق می افتد. آلیسین میتواند از غشای سلول نفوذ کند، در جریان خون حرکت کند و به جوانه های چشایی برسد. به همین دلیل کسانی که سیر دوست دارند، نه تنها دهانشان، بلکه کل بدنشان بوی بدی میگیرد، چون بو در خونشان حل میشود. - وقتی افراد مجبورند به دستشویی بروند، دروغهای قانع کننده تری میگویند: افرادی که مثانه شان پر است بیشتر دروغ میگویند. میل شدید به دستشویی رفتن، باعث میشود فرد روی کنترل خود بیشتر تمرکز کند و بنا بر این دروغهای قانع کننده تری بگوید. علاوه بر این، آنها سعی میکنند از حرکات اضافی اجتناب کنند. به همین دلیل کارشناسان معتقدند که دروغگوها احساسی مثل عجله داشتن برای رفتن به توالت دارند. - هرچه ضریب هوشی فرد بالاتر باشد، خوابهای جالبتری میبیند: دانشمندان ادعا میکنند که افراد باهوش خوابهای واقعاً جذابی می بینند که طولانیتر و واضحتر از خوابهای افراد با ضریب هوشی پایین است. اما اگر یادتان نمیآید که شب قبل چه خوابی دیدید نگران نباشید، بیشتر افراد خوابشان را به یاد نمیآورند، چون هر رؤیا به طور میانگین، تنها چند ثانیه طول میکشد. - ریه راست بزرگتر از ریه چپ است: حجم و اندازه ریه ها کاملاً متفاوت است. این به دلیل محل قرارگیری قلب است. ریه راست سنگینتر و بزرگتر از چپی است تا جای کافی برای قلب باشد.

* کلماتی که از روی نام افراد وارد فرهنگ لغات شده اند: ساندویچ؛ در سال ۱۷۶۲ یک اشرافزاده انگلیسی به نام جان مونتاگو روی صندلی نشسته بود و کمی احساس ضعف داشت. قصد رفتن به محل سرو غذا یا چرب و چیلی کردن دست خود را نداشت؛ بنا بر این، خدمتکار را صدا کرده و درخواست مقداری گوشت پوشیده در دو تکه نان کرد. جالب اینکه لقب این اشرافزاده کنت سَندویچ بوده است. – بایکوت؛ شاید تا کنون تصور میکردید که بایکوت نام یک جنبش سیاسی در قرنها پیش بوده است، در حالی که کاپیتان چارلز بایکوت هدف اعتراضها بوده است؛ مالکی که اجاره بهای غیر منصفانه تقاضا کرده و ناتوانان از پرداخت را از خانه بیرون میکرده است. کشاورزان منطقه از وی و هر که برای او کار میکرد، تبری جسته تا اینکه در سال ۱۸۸۸ این نام به دیکشنری راه پیدا کرد و وی را مجبور به رفتن به آمریکا و چندین بار تعویض نام کرد تا اینکه بالاخره روزنامه ها هویت اصلی وی را افشا کردند. – دسیبل: دسیبل از روی اسم شخصی نامگذاری شده است که بدون شک نام وی را شنیده اید. دسی پیشوندی است به معنای یک دهم و مهندسان آزمایشگاه تلفن سازی بل نام آن را از روی مؤسسشان، الکساندر گراهام بل نامگذاری کردند. امروزه جامعه از واحد کوچکتر اسم این شخص برجسته، یعنی بل استفاده میکنند. - نیکوتین: دیپلمات فرانسوی جین نیکوت هرگز آمریکا را، جایی که گیاه حامل نامش به شهرت رسیده بود، ملاقات نکرده بود. وی سفیر فرانسه در پرتغال بود، پرتغالی که در اثر استعمارگری وحشیانه خود حتی تنباکو را هم با خود از قاره آمریکا به پرتغال آورده بود. وی اولین شخصی بود که دانه های این گیاه را به فرانسه فرستاد، گیاهی که به زودی همه گیر شد. حدود ۲۰۰ سال بعد دانشمندان به طور رسمی ماده تشکیل دهنده آن را نیکوتین نامگذاری کردند. - گلوله افشان: این کلمه یادآور آشفتگی گلوله توپی است که به صدها تکه با سرعت بالا تقسیم میشود. باور اینکه این کلمه تقریباً نام یک شخص باشد مشکل به نظر میرسد. این فرد دو دهه از زندگیش را وقف کشف ساز و کاری کرده که این آشفتگی را ممکن سازد. کار او که البته در زمان اوقات فراغتش انجام میگرفته در دهه دوم و سوم زندگیش رقم خورده است. هیچ گونه درآمد یا افتخاری هم از این بابت البته تا اواخر زندگیش نصیبش نشد. نام این شخص هنری شرپنل (گلوله افشان) است.

* جملات رایج فارسی در انگلیسی: I’m sick of it: حالم از این وضعیت بهم میخوره - You don’t have to settle: نباید جا بزنی - Happy go lucky: سر به هوا - I had fortune on my side: بخت یارم بود - Worse comes to worst: دیگه بدتر از این نمیشه - call the shots: حرف اول زدن - your guess is as good as mine: منم به اندازه تو میدونم - Go fly your kite! سرت به کار خودت باشه! - Don’t ride the high horse! از خر شیطان پیاده شو! - The deal fell through: معامله جوش نخورد - pop it out! بگو دیگه

........اطلاعرسانی

* بدین وسیله به اطلاع کلیه افراد نابینا و کمبینا میرساند که در صورت نیاز به ماشین تایپ (پرکینز) یا تعمیر آن، خواهشمند است جهت اطلاع بیشتر انجمن با شماره 22560060 تماس حاصل فرمایند.

* بدین وسیله به اطلاع کلیه اعضای انجمن نابینایان ایران میرساند: نظر به اینکه انجمن قرار است به مناسبت روز جهانی نابینایان اقدام به برگزاری نمایشگاههایی از هنرهای دستی و سنتی نابینایان در ایستگاههای مترو نماید، از دارندگان هنرهای فوق درخواست میشود جهت شرکت در این نمایشگاهها برای اطلاع بیشتر با انجمن با شماره 22560060 تماس حاصل فرمایند.

* گلواژه: توکل به خدا چون راه رفتن روی سیم شل است. تردید و ترس سبب میشود که تعادل و توازن را از دست بدهید و به ورطه تنگدستی و محدودیت بیفتید. مهم نیست که چند بار شکست بخورید، دیگر بار برخیزید و از نو آغاز کنید. اسکاول شین

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *