شناسه خبر: 14817 منتشر شده در مورخ: 1397/8/15 ساعت: 09:22 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه سه شنبه 15 آبان 1397

روزنامه سه شنبه 15 آبان 1397

در سوگ نور - گامهای مثبت مترو تهران در ارائه خدمات استاندارد به نابینایان - حرف زدن واسطه نمیخواهد - حذف شرط سنی برای بازنشستگی پیش از موعد - کنترل باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی - فریاد دریا در سوگ رسول جانها - برگزاری دور رفت مسابقات لیگ گلبال بانوان در اصفهان - سلاخی همسر و دختر با 80 ضربه چاقو - اطلاعرسانی

روزنامه «ایران سپید»

سه شنبه 15 آبان 1397

27 صفر 1440

6 نوامبر 2018

سال بیست و دوم شماره 5993

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

سالروز رحلت جانسوز پیامبر مکرم اسلام (ص) و شهادت مظلومانه امامان شیعه بر خوانندگان گرامی تسلیت باد.

.........عناوین این شماره.......

در سوگ نور 2

گامهای مثبت مترو تهران در ارائه خدمات استاندارد به نابینایان 4

حرف زدن واسطه نمیخواهد 8

حذف شرط سنی برای بازنشستگی پیش از موعد 10

کنترل باقی مانده سموم در محصولات کشاورزی 11

فریاد دریا در سوگ رسول جانها

برگزاری دور رفت مسابقات لیگ گلبال بانوان در اصفهان

سلاخی همسر و دختر با 80 ضربه چاقو

اطلاعرسانی

............یادداشت

* در سوگ نور. آن روز که احساس کردی نبوتت کامل شد، آن روز که احساس کردی امتت با تکمیل دینت راه سعادت را در پیش گرفته، آن روز که نغمه آزادگی تو بر صحنه جهان طنین افکند و هر پوینده راه حق را به سویت رهسپار کرد، آن روز که همسر صبورت را همراه پسر عموی وفادارت در در کنار خود دیدی، آن روز که پرچم دینت را بر فراز کعبه افراشتی و ندای حقطلبی را سر دادی، همه آن روزها و روزهای بسیار دیگر را که با فراز و نشیبهای فراوان گذرانده بودی تا کم کم به لحظه دیدار با معبودت برسی را در پیش چشمانت مجسم کردی. گاه از مرور آن چه بر تو و یارانت گذشت، دردهایی که کشیدی، خونهایی که دادی، قربانیهایی که کردی گریستی و گاه بر آنچه قرار بود بر سر خاندانت از سوی دژخیمان وارد آید، آنچه تو میدانستی و جز تو در این کره خاکی هیچ بنده ای قدرت دانستنش را نداشت، اشک ریختی. اشک ریختی بر ظلمی که بر پسر عمویت وارد آوردند، اشک ریختی بر بیحرمتی که بر یگانه دخترت که اسوه پاکدامنیست روا داشتند، اشک ریختی بر حال نوه بزرگت که اشبه الناس به تو و مفخر آل هاشم است. به حال او اشک ریختی که غریب وطن بود و این دو بیت چه خوب احوالش را بیان کرده: کسی غریب وطن جز حسن سراغ ندارد، که در مدینه کنون قبر او چراغ ندارد؛ همان حسن که به امراض لاعلاج طبیب است، برو بقیع و ببین در وطن چگونه غریب است. اشک ریختی بر حسینت و ساعتها گریستی بر آن واقعه خونین و باز اشک ریختی و ریختی بر حال فرزندانت، بر حال رضای به حکم قضا و مظلومیتش در سرزمین غریب. سرزمینی که آن زمان برای فرزندت غریب بود، اما این غربت دوام نیافت و شد نگین انگشتر مردم آن سامان. بزرگا! هماره خیالت از یک چیز راحت بود؛ تو میدانستی که بالاخره در روز موعود، فرزندت دوباره ندای آزادگی و حقطلبی را سر خواهد داد و بیرق دین را بر بام جهان بر خواهد افراشت و داد مظلومان عالم را از ظالمان خواهد ستاند.

............ویژه

* گامهای مثبت مترو تهران در ارائه خدمات استاندارد به نابینایان: نابینایان به عنوان یکی از گروههای مطرح معلولیتی، همیشه به دنبال این بوده اند تا نیازهای مختلف جامعه هدفشان را طی تعامل و رایزنی با نهادهای مختلف برآورده سازند. این تعاملات و تلاشها در کنار فعالیت سازمان بهزیستی به عنوان تنها نهاد دولتی متولی امور معلولان صورت میگیرد که هیچ منافاتی با سیاستهای این سازمان ندارد؛ چه، تمامی این تلاشها از این اعتقاد ریشه میگیرد که نباید بار تمام مشکلات و رفع موانع را بر دوش یک سازمان یا نهاد تحمیل کرد. یکی از مهمترین نیازهای نابینایان، ارائه خدمات استاندارد شهری مثل ایجاد تسهیلات در امر رفت و آمد از سوی متولیان امور شهریست. در بین این دسته از خدمات، مترو جایگاه ویژه ای دارد؛ چه، با تمام مشکلاتی که در مسیر نابینایان به منظور استفاده از این وسیله ایجاد شده، نمیتوان منکر شد مترو امنترین وسیله عمومی رفت و آمد نابینایان به شمار میرود. با توجه به جایگاه مترو در بین تمام اقشار جامعه و به ویژه نابینایان، مدیران شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه بر آن شدند تا شیوه های خدمات رسانیشان به شهروندان نابینا را بازنگری کنند تا به استانداردهای جهانی نزدیک شوند. جرقه این بازنگری بعد از گفتگوی روزنامه ایران سپید با فرنوش نوبخت، مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه زده شد. وی در مقابل نقدهایی که از سوی خبرنگار این روزنامه در خصوص نحوه ارائه خدمات مترو به نابینایان وارد شد، به جای مقاومت و توجیه که معمولاً از سوی برخی مسئولان رایج است، اعلام کرد که خود و همکارانش تمام قد حاضرند برای بهبود خدمات شرکت متبوعش به نابینایان، از هیچ کوششی فروگذار نکنند. بر همین مبنا، مقرر شد در دو حوزه آموزش و زیرساختهای تکنولوژیک برنامه ریزیهایی شود تا اقدامات اجرایی صورت بگیرد. بعد از برگزاری جلسات مشورتی، فاز اول در حوزه آموزش، با برگزاری جلسه آموزش به مسئولان و رؤسای ایستگاههای مترو اجرا شد. در این جلسه که با حضور امید هاشمی به عنوان کارشناس مهارتهای اجتماعی و فنآوریهای نوین ویژه نابینایان صبح یکشنبه سیزدهم آبان ماه جاری در سالن اجتماعات شرکت بهره برداری مترو برگزار شد، این کارشناس نابینا طی ارائه مطالب مفصل و نمایش فیلم در خصوص نحوه صحیح برخورد مسئولان مترو با نابینایان در کشورهای پیشرفته، چند نکته مهم را تأکید و اجرای آن نکات را از سوی مسئولان و مأموران ایستگاههای مختلف مترو ضروری دانست. شکل درست ارتباط کلامی مأموران با شهروندان نابینا، شیوه صحیح گرفتن دست شهروند نابینا از سوی مأموران ایستگاهها، پرهیز از سؤالات شخصی از نابینایان، حفظ کرامت مسافران نابینا از سوی مأموران، از اهم مواردی بود که امید هاشمی به عنوان کارشناس در این جلسه مطرح کرد. ضمناً مقرر شد موارد بیان شده از سوی امید هاشمی، طی چند جلسه به دیگر کارکنان مترو از سوی مسئولان آموزش، ارائه شود. همچنین مقرر شد ماحصل نکات مهم آموزشی به صورت یک دستور العمل از سوی واحد آموزش مترو تدوین و به تمام ایستگاهها ابلاغ شود.

بررسی زیرساختهای تکنولوژیک به منظور شناسایی مسافر نابینا در بدو ورود به ایستگاهها با تعریف کدهای مخصوص، ایجاد تسهیلات دسترسی پذیری برای کاربران نابینا در استفاده از اپلیکیشنها و وبسایتهای شرکت مترو و به روز رسانی سامانه تلفن گویای مترو به منظور اطلاعرسانی جامع پیرامون مختصات ایستگاهها، از جمله نکات مهمی بود که طی جلسه ایران سپید با مهندس عبد الله پور، قائم مقام مدیر عامل شرکت بهره برداری مترو و مهندس اسکندری، مدیر آی تی مترو مطرح شد.

* گلواژه: در سه چیز براى امّت خود احساس خطر میکنم: گمراهى، بعد از آن که هدایت و معرفت پیدا کرده باشند. گمراهیها و لغزشهاى به وجود آمده از فتنه ها. مشتهیات شکم و آرزوهاى نفسانى و شهوت پرستى. حضرت محمد (ص)

 

..........سیاسی

* حرف زدن واسطه نمیخواهد. دکتر روحانی، رئیس جمهوری گفت: زمانی که در نیویورک بودم رهبران چهار کشور بزرگ آمدند، واسطه شدند که با رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کنم. این موضوع واسطه نمیخواهد. ما برای حرف زدن مشکلی نداریم، به شرطی که طرف ما برای حرف، قول و عهد خودش ارزش قائل باشد.

* بهرام قاسمی، مدیر کل اروپای وزارت امور خارجه در دیداربا سفرای کشورهای اروپایی از اعلام آمادگی ایران برای همکاری همه جانبه با کشورهای اروپایی به منظور مقابله با تروریسم خبر داد.

* عارف، رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاحطلبان گفت: مردم باید نتیجه اعتماد خود را به اصلاحطلبان در انتخابات آتی مجلس و شورای شهر، به ویژه در تغییر مدیریت شهری ببینند.

* مشاور رئیس جمهوری با اشاره به حضور مردم در مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان امسال تصریح کرد: امروز همه ایران در شورش علیه ترامپ و آمریکا بود. حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری در حساب کاربری خود در توئیتر با اشاره به برگزاری مراسم راهپیمایی ۱۳ آبان در سراسر کشور نوشت: «دونالد ترامپ مدتهاست که مدعی است همه ایران در شورش است، امروز بررسی کردم دیدم همه ایران در شورش بود، اما شورش علیه ترامپ و آمریکا.»

* جمعی از نمایندگان، استیضاح وزیر آموزش و پرورش را کلید زدند. جمعی از نمایندگان طرح استیضاح سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش را تدوین کرده و در حال جمعآوری امضا برای آن هستند.

* سید محمد حسینی در واکنش به شایعاتی مبنی بر حضور به عنوان معاون سیما، گفت: هیچ گونه صحبتی درباره معاونت سیما با من نشده است. روز گذشته شایعاتی در فضای مجازی دست به دست شد مبنی بر تغییر در معاونت سیمای سازمان صدا و سیما که قرار است سید مرتضی میرباقری جای خودش را به سید محمد حسینی، وزیر ارشاد دولت دهم بدهد.

 

 

...........اجتماعی

* حذف شرط سنی برای بازنشستگی پیش از موعد: کاظم نظمده، مدیر کل دفتر توانمندسازی معلولان بهزیستی در گفتگو با ایران سپید، ضمن تأکید بر حذف شرط سنی برای آقایان در قانون بازنشستگی گفت: در گذشته شرط بازنشستگی برای معلولان، داشتن 50 سال سن و حد اقل 20 سال سابقه بیمه بود که با تغییرات اعمال شده در آیین نامه اجرایی، شرط سنی برای هر دو گروه «بانوان و آقایان» حذف شد. لذا دوستانی که درخواست بازنشستگی خود را ارائه کرده و با مشکل شرط سنی رو به رو هستند، این موضوع را به دفتر توانمندسازی گزارش دهند. * پیشنهاد افزایش یارانه نقدی: الیاس حضرتی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه دولت این اختیار را دارد که یارانه نقدی را افزایش دهد، گفت: اگر این اقدام توسط دولت انجام نشود، در بودجه سال 98 پیشنهاد میشود که رقم یارانه نقدی به 150 هزار تومان برای 5 دهک پایین جامعه افزایش یابد.

 

.........بهداشت و سلامت

* کنترل باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی: مدیر کل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اقدام سازمان غذا و دارو در زمینه کنترل باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی در سطح عرضه، گفت: چند سال است هفت محصول کشاورزی شامل سیبزمینی، یکسری سبزیجات برگی، خیار، گوجه فرنگی و... پایش میشوند. هدف از پیوست طرح پایش محصولات کشاورزی، شناسه دار کردن باغات و مزارع است. هدف از شناسه دار کردن باغات و مزارع این است که اگر در سطح عرضه با محصولی مواجه شدیم که از نظر میزان باقیمانده سموم یا کود شیمیایی بالاتر از حد مجاز بود، بتوانیم آن را ردیابی کنیم. مفید افزود: اقدام دیگری که از دو سال پیش انجام شده است نصب چراغ راهنمای تغذیه ای است که در آن اطلاعات مربوط به یک ماده غذایی کارخانه ای را با زبان ساده و با سه رنگ به مردم میگوییم. مثلاً اگر رنگ مواد تشکیل دهنده محصولی مانند میزان چربی آن سبز باشد، یعنی این ماده غذایی کاملاً ایمن و سالم است و مصرفش توصیه میشود. وقتی زرد شود، یعنی این محصول به آستانه خطر نزدیک شده است و وقتی قرمز باشد، یعنی فرد باید احتیاط کند و مثلاً کسی که چربی دارد از این محصول استفاده نکند. مفید با بیان اینکه تمرکز ما بیشتر روی سلامت مواد غذایی است، افزود: تقریباً تمام محصولاتی که یک عامل خطر را داشتند، چراغ راهنمای تغذیه را نصب کرده اند. همچنین محصولاتی که چند جزئی بودند و میزان هر یک از موادشان میتواند بر سلامت تغذیه ای موثر باشد نیز عمدتاً چراغ راهنمای تغذیه ای را نصب کرده اند. * تولید غضروف انسان از سلولهای بدن: یک محقق ایرانی با نمونه گیری از سلولهای غضروف انسان، تکثیر و کشت آنها روی یک داربست پروتئینی از جنس کلاژن، موفق به تولید غضروف انسان شد. مهدی هادی گفت: فاز اولیه این طرح در آزمایشگاه تولید شده و میتواند به صورت صنعتی و به عنوان یک محصول دارویی در آینده نزدیک تولید شود.

..........آهنگ و درنگ

* فریاد دریا در سوگ رسول جانها: در آستانه سالروز رحلت پیامبر خوبیها، نگاهی خواهیم داشت به آیینها و نغمات اجرا شده در عزاداریهای جنوب ایران و مناطق بوشهر و هرمزگان که از جمله زیباترین آیینهایی است که در این ایام در ایران انجام میشود.

سنج و دمام مراسمی است سنتی که در ایام عزاداری مذهبی در بوشهر از دیرباز تا کنون اجرا میشده است. یک گروه سنج و دمام معمولاً هفت، نه یا یازده دمام، تعدادی سنج و یک بوق است. بعضی نیز یک گروه سنج و دمام را فقط هفت دمام هشت سنج و یک بوق دانسته اند.

از بخشهای بسیار پر طرفدار در عزاداریهای مناطق جنوب ایران، «شَروه» است. شروه گونه ای خوانندگی از اشکال موسیقی جنوب ایران بخصوص دو استان بوشهر و هرمزگان است که به آن شهری نیز میگویند. شروه به عنوان آواز دشتی و دشتستانی، نغمه ای غمگنانه در مایه دشتی است. برای این نغمه اشعار دوبیتی بکار میرود که غالباً از شاعران دوبیتی سرای جنوب است. شروه به صورت منفرد و تک نفری با نوایی سوزناک اجرا میشود که البته باید آن را با مرثیه خوانی متفاوت دانست.

«یَزله خوانی» از دیگر مواردی است که در میان گروههای عزادار شنیده میشود. یزله هم یکی از گونه های رایج موسیقی محلی جنوب ایران است. یزله به وسیله گروهی از خوانندگان غیر حرفه ای اجرا میشود و فقط با دست زدن همراه است. در این موسیقی، نغمه بیش از همه حائز اهمیت است و به متن چندان اهمیتی داده نمیشود. در بوشهر، این مراسم در شادیها و عروسیها یا عزاداری (خصوصاً در ماه محرم) اجرا میشود. نحوه انجام آن بدین صورت است که افراد با گرفتن کمر فرد جلو (مانند قطار بازی بچه ها)، تشکیل یک قطار انسانی داده و با ضربآهنگ شعر یزله، به نرمی قدم برداشته و به جلو میروند. در مراسم عزاداری، گروه پس از طی مسافتی ایستاده و دایره وار و خمیده به سمت مرکز، با ریتم یزله شروع به سینه زنی میکنند.

از دیگر قسمتهای عزاداری بوشهریها، اجرای «بیتخوانی» است. بیتخوانی هم در عروسی و هم در عزا اجرا میشود. بیت عزا را برای جوانان میخوانند، اعم از شخصیتهای مذهبی مانند بیت خوانی حضرت قاسم (ع) و علی اکبر (ع) یا جوانان تازه درگذشته. بیت خوانی به صورت مبادله ملودی میان دو یا چند نفر انجام میشود. نفر اول معمولاً یک بیت را میخواند و بیت دیگر توسط فرد دیگری خوانده میشود. در بیت عزا معمولاً نوحه خوان میخواند و جمع پاسخ میدهد. بیت عزا و بیت عروسی دارای موسیقی شبیه به همند، اما از نظر شعر با هم تفاوت دارند.

یکی از شناخته شده ترین شیوه های عزاداری در جنوب ایران، «چاوشی خوانی» است. چاووشی را در هنگام بدرقه یا در زمان استقبال از زایران میخوانند. چاووشی همچنین در شب سوم محرم، شب عاشورا یا اربعین در میان نوحه (واحد) و هنگام کارهای ساختمانی و... خوانده میشود.

* گلواژه: دنیا زندان مؤمن و بهشت کافران است و مرگ پلی است که مؤمنان را به بهشت میرساند و کافران را به دوزخ. حضرت محمد (ص)

...........ورزشی

* برگزاری دور رفت مسابقات لیگ گلبال بانوان در اصفهان: دور رفت رقابتهای لیگ گلبال بانوان از تاریخ 6 تا 9 آذر به میزبانی اصفهان و در مجموعه شیخ بهایی کمیته امداد امام خمینی این شهر برگزار میشود. در مسابقات لیگ باشگاهی گلبال بانوان تیمهای فارس، خوزستان، تهران، اصفهان و اردبیل حضور دارند که با یکدیگر به صورت دوره ای به رقابت خواهند پرداخت.

* معلم استقلالی و شهرتی که ایران را درنوردید: در یک توییت پای یکی از عکسهای بچه های قلعه گنج نوشته شده: این تصویر عجیب و جذاب و زیباست. دختر و پسر کنار هم، وقتی اون فقر لعنتی رو نود دقیقه فراموش میکنن. چیه این فوتبال آخه؟ الیاس شیخی را قبل از دیدار پرسپولیس و کاشیما کسی نمیشناخت. اما علاقه زیاد او به فوتبال و انتشار یک عکس از صحنه تماشای فوتبال تعدادی از دانشآموزان منطقه محروم قلعه گنج استان کرمان که با تلفن همراه شخصیش فینال لیگ قهرمانان را پخش میکرد، در عرض یک ساعت به چنان شهرتی رساند که دو وزیر آموزش و پرورش و ارتباطات کابینه دولت  را به واکنش وا داشت. سید محمد بطحایی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: از زحمت همکاران عزیزم که با پخش مسابقه فوتبال در فراهم آوردن فضای پرنشاط برای دانشآموزان تلاش کردند، صمیمانه سپاسگزارم. دستبوس همکار عزیزی هستم که در محرومترین منطقه کشور، با استفاده از موبایل شخصی تلاش کرد دانشآموزانش از فرصت تماشای بازی فینال آسیا محروم نشوند. الیاس شیخی متولد 1374 و فارغ التحصیل از دانشگاه بیرجند است. او گفت: خیلی خوشحالم این کار من چنین بازخوردی داشته و حقیقتاً فکرش را نمیکردم. من این عکس را برای اولین بار در استوری واتس اپ و اینستاگرام آپلود کردم و نیتم این بود که به کمک پسرخاله ام این عکس را برای مسابقات عکس برتر اداره کل آموزش و پرورش بفرستم  که بطور غیر قابل باوری در اینستاگرام دست به دست پخش شد.

...........حوادث

* سلاخی همسر و دختر با 80 ضربه چاقو: مرد 30 ساله ای روز یکشنبه همسر و دختر یک و نیم ساله اش را به طرز وحشتناکی در مشهد با 80 ضربه چاقو در حالی به قتل رساند که پس از کج شدن تیغه چاقوی آشپزخانه، چاقوی دیگری را برای وارد آوردن ضربات مرگبار استفاده کرد. قاضی «میرزایی» با شنیدن این ماجرا، دستورات تلفنی ویژه ای را صادر کرد تا بررسیهای مقدماتی آغاز شود. جسد زن 23 ساله در حالی کنار بخاری گازی افتاده است که بیش از 80 ضربه چاقو بر نقاط مختلف پیکرش خودنمایی میکند. جسد نازنین زهرا، دختر یک و نیم ساله هم که آثار بریده شدن گلویش با تیغ و فرود آمدن ضربات مهلک چاقو بر بدنش نمایان است، کنار مادر برای همیشه خاموش شده است. در ادامه تحقیقات، دستنوشته ای در منزل محل جنایت کشف شد که نشان از اختلافات خانوادگی شدید این زوج داشت. مرد 30 ساله روی تکه کاغذی که گویا برای ارائه به دادگاه آماده کرده بود، نوشته است: همسرش خانه را مرتب نمیکند، فحش میدهد، غذا درست نمیکند، به حرفم گوش نمیدهد و اگر مهمان بیاید غذا را شور میکند و... با به دست آمدن این دستنوشته، بررسی برای ماجرای اختلافات خانوادگی این زوج جوان آغاز شد. یکی از بستگان این زوج میگوید: «آنها از ابتدای زندگی با هم مشکل داشتند و امروز صبح نیز در پی شکایت زن جوان، همسرش به دادگاه رفت که بعد از بازگشت از دادگاه این حادثه رخ داد.» بررسیها بیانگر آن است که حدود ساعت 15 روز یکشنبه، «جواد» پیامکی را برای خواهرش ارسال کرد و در آن نوشت که «همسر و فرزندم را کشتم و خودم را نیز میکشم!» خواهر این مرد بعد از خواندن پیامک، آن را به شوهرش نشان داد و از او خواست به منزل برادرش برود و موضوع را جویا شود. وقتی شوهر خواهر جواد به منزل آنها رسید، با دیدن اجساد میخکوب شد. مرد 30 ساله، بعد از انتقال به بیمارستان از مرگ نجات یافت و اکنون تحت مراقبت است.

 

...........اطلاعرسانی

* بدین وسیله به اطلاع کلیه نابینایان شهر تهران میرساند: انجمن نابینایان ایران در نظر دارد همکاریهایی را در راستای ارائه خدمات به نابینایان انجام دهد. دوستان عزیز نظرات و پیشنهادهای خود را در زمینه های زیر کتباً تا پایان آبان ماه به این انجمن ارسال نمایند. 1- خدمات فرهنگی و ورزشی 2- خدمات مناسبسازی مبلمان شهری 3- ارائه خدمات و مناسبسازی درون شهری، حمل و نقل عمومی و سامانه جانبازان و معلولین 4- اشتغال و ساماندهی وضعیت دستفروشان در سطح شهر. ضمناً کلیه افرادی که در سطح شهر به دستفروشی اشتغال دارند، جهت تهیه آمار و ساماندهی با این انجمن تماس حاصل فرمایند.

* به اطلاع کلیه نابینایان و کمبینایان استان سمنان میرساند: ساعت جدید فعالیت بخش نابینایان و کمبینایان کتابخانه مرکزی سمنان به شرح زیر است: شنبه, یکشنبه و دوشنبه, 10:00 تا 16:00 و روزهای سه شنبه, چهارشنبه و پنجشنبه, 7:30 تا 13:30 تلفن: 023-33439918 و 9 «داخلی 109»

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *