شناسه خبر: 14880 منتشر شده در مورخ: 1397/8/23 ساعت: 08:58 گروه: مشاوره  
مشارکت مردم در سلامت با اجتماعی شدن سلامت

مشارکت مردم در سلامت با اجتماعی شدن سلامت

معاون اجتماعی وزارت بهداشت گفت: بیماری های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ و میرها در کشور است و از این رو کنترل این بیماری ها در دستور کار شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و وزارت بهداشت قرار گرفته و برای موفقیت آن، اجتماعی شدن سلامت ضروری و لازم است.

به گزارش ایران سپیدبه نقل از مهر به نقل از وبدا،  سید محمدهادی ایازی در اجلاس اجتماعی شدن سلامت؛ کلان منطقه ۱۰ کشوری اظهار داشت: باید در مسیر اجتماعی شدن سلامت گام برداریم چون جامعه به سمت صنعتی شدن پیش می رود و فاصله طبقاتی افزایش می یابد و اگر طرح تحول سلامت اجرا نمی شد، مشکلات جدی برای مردم پیش می آمد. از سوی دیگر با کاهش منابع و افزایش سطح انتظارات از نظام سلامت نیز روبرو هستیم.

وی با اشاره به تصویب سند کنترل بیماری های غیر واگیر تصریح کرد: بیماری های غیر واگیر عامل ۷۶ درصد از مرگ و میرها در کشور است و از این رو کنترل این بیماری ها در دستور کار شورای عالی سلامت و امنیت غذایی و وزارت بهداشت قرار گرفته و برای موفقیت آن، اجتماعی شدن سلامت ضروری و لازم است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، تشکیل مجمع ملی سلامت، شورای عالی سلامت و امنیت غذایی، مجامع استانی و شهرستانی سلامت را نشانه ای از حمایت سیاسی از نظام سلامت عنوان کرد و افزود: در این مجامع با همکاری های بین بخشی، بر تامین سلامت جامعه و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر تاکید می شود چون ۷۵ درصد از عوامل موثر در نظام سلامت، خارج از اختیارات وزارت بهداشت است.

ایازی خاطرنشان کرد: مشارکت مردم در تامین سلامت بسیار مهم بوده و به همین خاطر است که روز به روز شاهد افزایش مشارکت اقشار مختلف در تامین سلامت هستیم. تشکیل سفیران سلامت دانش آموزی و دانشجویی، فعالیت سمن ها و کانون های محله نمونه هایی از این مشارکت است.

وی ضمن تقدیر از خیّرین سلامت به دلیل کمک به حوزه سلامت، گفت: خیّرین در سال گذشته ۱۷۰۰ میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کردند که قدردان آنها هستیم و وجود آنها را برای نظام سلامت، غنیمت و فرصت می دانیم، چراکه آنها اقدامات بزرگی در این حوزه انجام داده اند.

ایازی افزود: ابتدای دولت یازدهم، ۱۳ همراه سرای بیماران در کشور وجود داشت، اما امروز تعداد آنها به ۸۰ همراه سرا افزایش یافته و شبکه ملی همراه سراهای بیماران تشکیل شده تا مشخص شود که همراه سراها باید چگونه ساخته و تجهیز شوند. همچنین هزینه احداث این همراه سراها توسط مردم و خیّرین تامین شده است.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت نقش همکاری های بین بخشی در ارتقای سلامت را مهم ارزیابی کرد و افزود: سال گذشته ۳۳۶ هزار نفر در حوادث ترافیکی مصدوم شدند و اگر وزارت بهداشت اقدامات مشترکی را با وزارت راه و شهرسازی، شهرداری ها و پلیس راهنمایی و رانندگی در جهت ارتقای فرهنگ رانندگی انجام دهد، شاهد حوادث و مصدومان کمتری خواهیم بود

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *