شناسه خبر: 14966 منتشر شده در مورخ: 1397/8/30 ساعت: 08:35 گروه: اخبار روزنامه ایران سپید  
روزنامه چهارشنبه 30 آبان 1397

روزنامه چهارشنبه 30 آبان 1397

بسته های حمایتی برای نیمی از جمعیت کشور - اتصال ارومیه به راه آهن سراسری - بررسی مشکلات پستی نابینایان به صورت خاص - کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات - طراحی پروتز روباتیک برای معلولان جسمی - یک طلا و یک برنز، رهاورد مسابقات جهانی جودو - مردم تاریخ سرزمینشان را دوست دارند

روزنامه «ایران سپید»

چهارشنبه 30 آبان 1397

13 ربیع الاول 1440

21 نوامبر 2018

سال بیست و سوم شماره 6004

صاحب امتیاز:

خبرگزاری جمهوری اسلامی      

مدیر مسئول: سهیل معینی

سامانه پیامکی: 3000465040

نشانی پستی: تهران- ص.پ. 158755388

تلفن: 84711371

شماره انتشارات: 5-88548892

وبسایت: www.iransepid.ir

پست الکترونیک: iransepid@icpi.ir

.........عناوین این شماره.......

بسته های حمایتی برای نیمی از جمعیت کشور 2

اتصال ارومیه به راه آهن سراسری 5

بررسی مشکلات پستی نابینایان به صورت خاص 7

کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات 12

طراحی پروتز روباتیک برای معلولان جسمی 14

یک طلا و یک برنز، رهاورد مسابقات جهانی جودو 16

مردم تاریخ سرزمینشان را دوست دارند 18

اطلاعرسانی

 

............ویژه

* بسته های حمایتی برای نیمی از جمعیت کشور: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه سبد کالا به نیمی از جمعیت کشور تعلق میگیرد، گفت: مرحله دوم توزیع سبد حمایتی، هفته آینده آغاز میشود. محمد شریعتمداری در حاشیه نخستین کنفرانس ملی کودکان دارای معلولیت در جمع خبرنگاران گفت: نیمی از جمعیت ایران مشمول دریافت سبد حمایتی میشوند که در مرحله اول، افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی و همچنین پشت نوبتیهای این نهادها دریافت میکنند. وی افزود: مرحله بعد در راستای اجرای سیاست جبرانی دولت، به افرادی که حقوق ثابت از سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی دریافت میکنند و کارمند دولت هستند، سبد حمایتی اختصاص پیدا میکند که امیدواریم در روزهای اخیر این اتفاق رخ دهد. با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه و وزارت امور اقتصادی و دارایی، به طور متوسط ۲۰۰ هزار تومان در فیش حقوقی این افراد پرداخت میشود که البته تأکید رئیس جمهوری این است که به جای پول، سبد کالا ارائه شود. وی به اجرای مرحله سوم نیز اشاره کرد و گفت: این مرحله شامل اقشاری میشود که درآمد کمتر از سه میلیون تومان دارند و بیمه شدگان، کارگران و... که حد اقل دستمزد را دریافت میکنند نیز مشمول مرحله سوم میشوند. در این راستا با جهانگیری، معاون اول مذاکراتی انجام شده که هفته آینده قبل از پرداخت حقوق و دستمزد ماهانه، این مرحله اجرایی میشود. شریعتمداری در پاسخ به این سؤال که کدام دسته از کارمندان، مشمول سبد حمایتی میشوند؟ تصریح کرد: تمامی کارمندان این سبد را دریافت میکنند و جزئیات آن توسط سازمان برنامه و بودجه اعلام خواهد شد. وی در ادامه در خصوص مرحله سوم و افرادی که در این مرحله بسته حمایتی دریافت خواهند کرد، گفت: تلاش میشود به محض پایان مرحله دوم، مرحله سوم آغاز شود و در این مرحله گروههای بیمه شدگان، کارگران و سایر اقشار از این بسته ها استفاده خواهند کرد. وی در خصوص اعتبارات پیشبینی شده برای بسته های حمایتی در 3 مرحله گفت: همه کارمندانی که حقوق آنها زیر 3 میلیون تومان است، در مرحله دوم که طی چند روز آینده آغاز میشود بسته حمایتی خود را دریافت خواهند کرد. وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر زوجینی که کارمند دولت هستند و نحوه پرداخت به هر یک چگونه است؟ گفت: جزئیات طرح و نحوه توزیع در مرحله دوم توسط سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد تعیین خواهد شد. وی همچنین با اشاره به اهمیت کنفرانس ملی کودکان معلول بیان کرد: بیش از 1500 کودک معلول در مدارس استثنایی در حال تحصیل هستند که دولت در نظر دارد با کمک NGO ها امکانات لازم برای آنها را فراهم کند. یکی دیگر از مشکلات معلولان معماری شهرها است که در نظر داریم با شهردار جدید تهران اقداماتی در رابطه با بهسازی معابر شهری انجام دهیم.

 

............سیاسی

* اتصال ارومیه به راه آهن سراسری: روز دوشنبه همزمان با سفر رئیس جمهوری به آذربایجان غربی، این استان شاهد دو رویداد کم نظیر و تاریخی بود؛ اتصال ارومیه به شبکه ریلی سراسری کشور و افتتاح بیمارستان 225 تختخوابی امام خمینی (ره) خوی که هر دو با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد. این خط آهن که به طول 98 کیلومتر در فاصله سالهای 85 تا 97 احداث شده است، ارومیه را به شبکه ریلی کشور متصل میکند. راه آهن ارومیه در 4 قطعه در فاصله شهرهای ارومیه به نقده، نقده به میاندوآب و میاندوآب به مراغه احداث شده است. برای احداث خط آهن مهاباد تا ارومیه در مجموع 4 هزار میلیارد ریال هزینه شده که ارزش به روزآوری آن بالغ بر 10 هزار میلیارد ریال است.

* یکی از متهمان فراری پرونده دکل نفتی که در یکی از کشورهای اروپایی به سر میبرد، به کشور بازگشت. به گزارش ایرنا، «ن.م» از متهمان پرونده دکل نفتی و از خویشاوندان متهمان این پرونده است که در یکی از کشورهای اروپایی به سر میبرد و پولها نیز به حساب او واریز شده بود. آن طور که در رسانه ها و سایتهای خبری مختلف آمده، این فرد شرکتی را در هلند تأسیس و با یک شرکت تأسیسات دریایی در زمینه تأمین دکلهای حفاری همکاری میکرد. گفته میشود پولها برای خرید دکلی که از آن به عنوان دکل گمشده یاد میشود، به حساب «ن.م» واریز شده بود. بر اساس گزارشها «ن.م» در کشور اروپایی محل اقامت خود متهم به پولشویی شده است و برای ادامه اقامت به مشکل برخورده است؛ بنا بر این تصمیم میگیرد به ایران بازگردد. اکنون برای این فرد قرار وثیقه صادر شده و با تودیع مبلغ وثیقه صادره در خارج از زندان به سر میبرد. پرونده دکل نفتی 6 متهم دارد که تا قبل از بازگشت «ن.م» فقط سه نفرشان در ایران بودند و در محاکماتی که تا الآن برگزار شده، حضور داشتند. در حال حاضر «ر.ط» یکی از متهمان این پرونده در لندن به سر میبرند.

..........گزارش ویژه

* بررسی مشکلات پستی نابینایان به صورت خاص: دفتر مدیریت کیفیت امور مشتریان جایی برای طرح مشکلات پستی و پیگیری آنهاست. این دفتر از ابتدای سال جاری در شرکت پست پیشبینی شده است. برای آشنایی با کار این دفتر گفتگوی ایران سپید را با محسن وطنپرست، مدیر کل آن بخوانید: س: مأموریت دفتر تحت مدیریت شما چیست؟ ج: این دفتر بر کیفیت سرویسهای پستی اعم از عادی، پیشتاز و... نظارت میکند. در سرویس ویژه نابینایان "سکوگرام"، مرسولات عادی و غیر ثبتی هستند و ممکن است در توزیع، رهسپاری و جمعآوری محصولات مشکلاتی پیش آید. شماره تلفن این مرکز تماس 88470000 است و نابینایان میتوانند با آن تماس بگیرند و مشکلاتشان را بیان کنند. مشکلاتی مانند عملکرد توزیع، رفتار نامناسب متصدیان قبول بسته های پستی و اینکه مثلاً دفتری برای ارسال بسته همکاری نمیکند. همکاران من در این مرکز تماسهای مشتریان را ثبت و مستندسازی میکنند. تماسهای مربوط به ادارات استانی به آنها منتقل میشود و تا زمانی که پاسخ مشکل داده نشود، از پیگیری دست برنمیداریم. تحویل مرسولات عادی به گیرنده قوانینی دارد و قرار نیست مرسوله به دست گیرنده داده شود. اگر در محل تحویل، صندوق پستی موجود باشد، مأمور موظف است مرسوله را در صندوق بیندازد. اکثر مجتمعها صندوقی برای این کار دارند و در ساختمانهای دیگر متناسب با نوع ساختمان مثل اینکه شمالی یا جنوبی است، رویه توزیع مرسولات پستی تعریف شده است. مرسولاتی که با پست عادی توزیع میشوند مانند فیش قبوض، گاه لای در منزل گذاشته میشوند و رویه این گونه مرسولات تحویل به دست گیرنده نیست. تحویل به گیرنده در مورد مرسولاتی است که حق ثبت آنها پرداخت شده باشد. س: به این ترتیب فرد نابینا باید خود با پستچی محله اش هماهنگ شود و جای مناسبی برای قرار دادن روزنامه تعیین کند یا با هماهنگی شهرداری برای نصب صندوق جلوی در منزل اقدام کند. حال سؤال این است که آیا در خود استانها شخصی برای ارجاع و پیگیری مشکلات پستی در امور مشتریان تعیین شده است؟ ج: بله! در مراکز استانها نیز رابطی برای کنترل کیفیت و حمایت از مشتری تعریف کرده ایم و خود افراد میتوانند مستقیماً به رابطان استانی مراجعه کنند. ما هم به رابطان اعلام میکنیم که به مشکلات نابینایان رسیدگی کنند.

سعید پژوهیده، رئیس اداره امور مشتریان است. از او در مورد اقلام مشمول سکوگرام در آخرین دستور العمل اجرایی اتحادیه جهانی پست میپرسم: ج: علاوه بر نامه ها و نوشته های به خط بریل، لوح فشرده، عصای سفید و تجهیزات ضبط صدا مانند ریکوردر نیز جزو اقلام سکوگرام به حساب میآیند. س: اما در حال حاضر برخی از این اقلام در ادارات پست از نابینایان تحویل گرفته نمیشوند؟ ج: ما مجدداً این آئین نامه را به دفاتر پستی ابلاغ میکنیم تا نواقص احتمالی برطرف شود. س: دلیل باز کردن بسته های پستی چیست؟ ج: ما موظفیم بسته های پستی همه، به ویژه نابینایان را به صورت باز تحویل بگیریم تا بفهمیم داخلش چیست و به صرف گفته مشتری نمیتوان اکتفا کرد؛ زیرا در مواردی مرسوله در حین انتقال آسیب دیده یا مفقود شده و طرف مدعی شده است. پس متصدی قبول در اداره پست باید بداند دقیقاً بسته چیست تا بتوانیم غرامت بسته را بپردازیم. علاوه بر اینکه نیروی انتظامی از ما میخواهد مرسوله ای که بار میگیریم باز کنیم و داخل آن را ببینیم، البته به غیر از پاکت نامه. به این ترتیب اقلام پلمپ شده پذیرفته نمیشوند و آنها را باز میکنیم. حتی فاکتور کالا را میبینیم؛ چون برخی کالاها بیمه میشوند. عصای سفید هم باید بسته بندی شود تا مطمئن شویم در بین راه آسیب نمیبیند. مرسولات طوری بسته بندی میشوند که محتویات آنها قابل بررسی بوده و به اندازه کافی محافظت شوند. س: پس بسته حتی در صورت رعایت قواعد لفاف بندی باید به صورت باز به متصدی تحویل داده شود؟ ج: بسته باید باز یا به اصطلاح مکشوف باشد تا متصدی قبول، آن را کنترل و مشخص کند حاوی چند کالاست و مشخصات آن را در نرم افزار وارد کند تا اگر مشکل پیش آمد، بدانیم بسته حاوی چه بوده است. مشکلات حتی در مورد بسته های اولویتدار و پیشتاز هم پیش میآید؛ چون حجم مبادلات پستی بالاست. از آنجا که مرسولات عادی و سایر مرسولات حد اقل در آخرین مرحله با هم به نامه رسان تحویل میشوند، در حین رسیدن به دست گیرنده امکان دارد آسیب ببینند. س: چرا گاه مرسولات سکوگرام برای ارسال به خارج از کشور پذیرفته نمیشوند؟ ج: ما نمیتوانیم مرسولاتی که به خارج از کشور ارسال میشوند را تضمین کنیم؛ چون مسئولیت ما تا مرز داخلیمان است و بعد از آن مسئولیت مرسوله با کشور مقصد است. اما به طور کلی ما ملزم به اجرای قانون مجلس و ارسال مرسوله های خارج از کشور در قالب سکوگرام هستیم. «کباری»

* اطلاعرسانی: با توجه به جلسه ای که ایران سپید با مسئولان شرکت پست برای بررسی مشکلات پستی نابینایان داشت، از خوانندگان گرامی میخواهیم مشکلات پستی خود را در زمینه پست با ذکر منطقه پستی با ما در میان بگذارند.

 

..........بهداشت و سلامت

* کاهش چشمگیر مصرف شیر و لبنیات: سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به کاهش مصرف شیر و لبنیات در سالهای گذشته گفت: هشدار میدهم با افزایش قیمت اخیر شیر و لبنیات و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر و لبنیات کاهش قابل توجهی یافته است. دکتر حریرچی افزود: کنترل قیمت و نیز اختصاص منابع هدفمند برای تأمین شیر و لبنیات مورد نیاز مردم و نیز اقدامات حمایتی نظیر توزیع شیر در مدارس یا بسته های غذایی حمایتی غنی از شیر و لبنیات برای فقرا و اقشار آسیب پذیر، از ضروریات این مقطع زمانی است. دکتر حریرچی درباره وضعیت دارو در کشور گفت: در آبان ماه میزان کمبود اقلام دارویی زیر ۳۰ درصد بوده که کمتر از یک درصد بازار موجود را شامل میشود. با  حمایت دولت توانستیم اقدامات مغرضانه دشمن را کنترل کنیم. بنا بر این مردم درباره دارو نگران نباشند. به مردم اطمینان میدهیم ذخائر داروییمان بین شش ماه تا دو سال است و توصیه میکنیم از کیفیت داروی داخلی مطمئن باشند و پولشان را برای داروهای خارجی که ممکن است قاچاق بوده یا کیفیت مناسبی نداشته باشند، هدر ندهند. در عین حال یکسری اقلام به عنوان کمبود دارو گزارش شدند، اما اینها مکمل هستند و در اکثر موارد مصرف مکمل لازم و ضروری نیست؛ ضمن اینکه موارد قاچاق آن هم وجود دارد. قائم مقام وزیر بهداشت افزود: برخی داروهای خاص را در برخی داروخانه های دولتی و بزرگ توزیع میکنیم. البته متوجه هستیم که با این کار مشکلاتی برای مردم ایجاد میشود، اما از مردم میخواهیم که در این دوران کمک کنند تا بتوانیم این مقطع را بگذرانیم. همچنین دکتر حریرچی از مردم  خواست به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی مراجعه کرده و پرونده الکترونیک سلامت خود را تشکیل دهند. وی افزود: در حال حاضر اطلاعات اولیه بیش از ۷۲ میلیون نفر را در پرونده الکترونیک سلامت وارد کرده ایم. 

 

..........دانش و فناوری

* طراحی پروتز روباتیک برای معلولان جسمی: بزرگترین آرزوی معلولان جسمی، افزایش استقلال و توانمندی آنهاست تا بتوانند بدون کمک دیگران از پس مشکلات خود بربیایند. در همین راستا برخی کمپانیها در این زمینه فعالیت دارند و یکی از این شرکتها، کمپانی روباتیک Myomo است که در حوزه سلامت فعالیت میکند. این کمپانی بتازگی از یک پروتز روباتیک با نام MyoPro رونمایی کرده است؛ وسیله ای که برای بیمارانی طراحی شده است که از بیماری یا آسیبهایی رنج میبرند که منجر به فلج شدن عضله های دست آنان شده است. نخستین کاربر این وسیله فناورانه، «زک دیز» است که در 8 سالگی به دلیل وقوع یک سانحه رانندگی، از ناحیه دست فلج شد. تصادف سبب شد مغز و نخاع وی بشدت آسیب ببیند و در نهایت، یکی از دستان وی برای همیشه از کار افتاد. درواقع در اثر این سانحه رانندگی، شبکه عصبی که پیامهایی را از نخاع به شانه، بازو و دست ارسال میکنند تخریب شدند. وی سر انجام با استفاده از پروتز روباتیک MyoPro موفق شد دامنه حرکت دست خود را افزایش داده و تا حدودی کارهای روزانه اش را انجام دهد. در واقع این پروتز روباتیک سیگنالهایی را ارسال میکند و کمک میکند تا دست، با وجود فلج بودن کار خود را انجام دهد. به این ترتیب افرادی که در اثر سکته، تصادفات رانندگی، بیماریهایی همچون ALS و تحلیل رفتن ماهیچه ها و.. مشکل دارند، میتوانند به طور مستقل زندگی کنند و کمتر به کمک دیگران نیاز داشته باشند. این پروتز هم اکنون در بیمارستانهای بوستون در اختیار بیماران قرار گرفته است.

* گلواژه: الهی دلی ده که در حرص و آز بر ما باز نشود و قناعتی ده که چشم امید ما جز بروی تو باز نشود. الهی دستم گیر که دست آویز ندارم و عذرم بپذیر که پای گریز ندارم. الهی تحقیقی ده که از دنیا بیزار شویم و توفیقی ده که در دین استوار شویم. خواجه عبد الله انصاری

 

..........ورزشی

* یک طلا و یک برنز، رهاورد مسابقات جهانی جودو: رقابتهای جهانی جودوی نابینایان در کشور پرتغال با یک طلا و یک برنز برای جودوکاران نابینای ایران به پایان رسید. تیم ایران با 4 جودوکار: امید جعفری، وحید نوری، احسان موسینژاد و محمدرضا خیر اللهزاده راهی مسابقات جهانی پرتغال شد که در رنکینگ ایبسا برای کسب سهمیه پارالمپیک 2020 توکیو بسیار اهمیت دارد. محمدرضا خیر اللهزاده، جودوکار کمبینای کشورمان در وزن +100 کیلوگرم، در دور اول حریف یونانی خود را برد، در دور دوم رقیب ژاپنی خود را ضربه فنی کرد، در دور سوم حریفی از روسیه را با ضربه فنی شکست داد و در فینال نیز حریف کره ای خود را از پیش رو برداشت و صاحب مدال طلا شد. وی به طلسم 12 ساله جودوی نابینایان ایران در کسب مدال طلا در مسابقات جهانی پایان داد. وحید نوری، دیگر نماینده کشورمان در وزن -90 کیلوگرم، در دور نخست حریف آلمانی خود را شکست داد، در دور دوم رقیب چینی را ضربه فنی کرد و در دور سوم، نماینده کشور انگلستان را با امتیاز ایپون شکست داد. نوری که در مسابقات پارا آسیایی جاکارتا موفق به کسب مدال طلا شده بود، در دور چهارم نتیجه را ب حریف روس واگذار کرد و برای کسب نشان برنز، نماینده آمریکا را ضربه فنی کرد و سوم شد. احسان موسینژاد و امید جعفری، دو نماینده دیگر کشورمان نتوانستند در برابر حریفان خود به پیروزی برسند و از گردونه مسابقات حذف شدند. * بیرانوند از لیست توپ طلا خط خورد: سه نامزد نهایی توپ طلای بهترین بازیکن آسیا اعلام شد و بر این اساس، عبد الکریم حسن دفاع چپ السد، یوما سوزوکی بهترین بازیکن لیگ قهرمانان و کنتو میسائو هافبک ۲۲ ساله کاشیما برای دریافت این جایزه باید با هم رقابت کنند. جالب آنکه حتی در سال برگزاری جام جهانی و درخشش بازیکنان ایران، کره و ژاپن در روسیه، هیچ تأثیری در نحوه انتخاب بهترینهای سال نگذاشته و اولویت کمیته فنی، حضور بازیکنان در لیگ قهرمانان است.

..........فرهنگی

* عصر دوشنبه ۲۸ آبان ماه جاری، تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران شاهد حضور ۷۰۰ علاقه مند به تاریخ ایران زمین بود. حضوری که حد اقل در چند سال اخیر کم نظیر مینمود. به دنبال اطلاعرسانیهایی که طی روزهای قبل از این تاریخ در شبکه های مجازی مبنی بر میزبانی گروه ایرانشناسی دانشگاه تهران از «پروفسور پییر بریون»، تاریخ شناس مشهور فرانسوی و مؤلف کتاب معروف «شاهنشاهی هخامنشیان» صورت گرفت، موج استقبال کنندگان از این برنامه شدت گرفت که حضور ۷۰۰ نفر علاقه مند در تالار فردوسی، نشان دهنده میزان اقبال مردم به تاریخ ایران بود. پروفسور پییر بریون در این سخنرانی ۹۰ دقیقه ای، به روند مطالعات و پژوهشهای ایرانشناسان در سطح جهان اشاره داشت و از الواح و اسناد نویافته مثل مهرها و قطعات سفالی تازه کشف شده سخن گفت و به این نتیجه رسید که اسناد و الواح به خودی خود با امروز سخن نمیگویند؛ این خود پژوهنده است که با دستیابی به اسناد تاریخ طول و دراز یک سرزمین، باید شروع به پرسشهای متعدد کند تا در نهایت به تحلیلی دقیق و جامع برسد.

برگزاری یک سخنرانی در سطح علمی با حضور یک پروفسور مشهور جهانی، دیدگاههای مختلفی را به دنبال خود مطرح کرد. از جمله این دیدگاهها، بررسی اجتماعی حضور مردم در یک جلسه سخنرانی علمی-تاریخی-پژوهشیست. قطعاً درصد زیادی از شرکت کنندگان در این برنامه، دانشجوی تاریخ نبودند و به صرف علاقه به تاریخ ایران خود را به این محفل علمی رسانده بودند. معنای چنین حضور گرم، جدا از شهرت مهمان جلسه و برخی افکار تبلیغاتی، یک نکته ظریف است: علت بی علاقگی مردم به تاریخ سرزمینشان از دوران تحصیل، دشواری یادگیری آن نیست. ریشه این گریز از تاریخ، در بی دغدغگی مسئولان علمی-آموزشی از دیرباز نسبت به ایجاد علاقه و ترغیب دانشآموزان به این دانش بنیادین است.

 

 

..........اطلاعرسانی

* عصای سفید EMC

با دو دسته، گوی و پایه قابل تعویض، رنگ الکترو استاتیک، وزنی سبک و زیبا آماده عرضه است. خدمات تحویل در سرتاسر کشور رایگان است.

شماره تماس: 09195253414-09017794585

* بدین وسیله به اطلاع کلیه اعضای انجمن نابینایان ایران میرساند: برنامه زیارت مشهد مقدس از تاریخ 21/9/97 لغایت 26/9/97 به مدت 3 شب و 4 روز برگزار میگردد. خواهشمند است جهت ثبت نام تا تاریخ 30/8/97 با انجمن به شماره 61-22560060 تماس حاصل فرمایید.

* به اطلاع میرساند: به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان و با همکاری بهزیستی مقرر است طرح ملی حفظ قرآن مشکوه ویژه نابینایان به صورت (تلفنی) اجرا گردد. جهت ثبت نام به سایت www.isga.ir مراجعه نموده و جهت کسب اطلاعات بیشتر با تلفنهای 66402882-021 یا 66970775-021 تماس حاصل نمایید.

 

  twitter linkedin google-buzz facebook digg afsaran
کلید واژه
 
نظرات بینندگان
نظر شما
لطفا جهت تسهیل ارتباط خود با ایران سپید، در هنگام ارسال پیام این نکات را در نظر داشته باشید:
1.ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.
2.از تایپ جملات فارسی با حروف انگلیسی خودداری کنید.
3.از ارسال پیام های تکراری که دیگر مخاطبان آن را ارسال کرده اند خودداری کنید.
4. ثبت نظرات در سايت ايران سپيد براي هر نظر حداکثر 400 واژه است.
نام:
ایمیل:
نظر: *